Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Κώστα τις πολυθρόνες από που τις πήρες; Με ενδιαφέρει να πάρω και εγώ.
Οι 4 παλιότερες πολυθρόνες (σκούρες δερματίνη ανάκλησης) είχαν αγοραστεί από Sato home, παν πολλά χρόνια. Πολύ αναπαυτικές, αλλά η αρχική δερματίνη ήταν ψεύτικη, οπότε αργότερα τις πήγα σε ταπετσερη για νέα δερματίνη, κι από τότε είναι τζετ.

Το πρόβλημα με αυτές είναι ότι έχουν πολύ ψηλή πλάτη, μπαίνεις μέσα ολόκληρος, και πάει στράφι το σύνολο των περιφεριακων ηχείων... 😜

Οι 2 περίεργες, είναι πιο φρέσκιες, δερμάτινες με εξαιρετικό μηχανισμό ανακλισης, τσιμπημένη τιμή, με σχετικά κοντή πλάτη ώστε να προεξέχει πλήρως το κεφάλι για να προσλαμβάνεις κανονικά όλη την άμεση ενέργεια των περιφεριακων ηχείων, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν άλλες, ήταν 2 τεμάχια μιας τυχαίας εισαγωγής από Ιταλία, χωρίς συνέχεια, αν έφερνε κι άλλες θα τις είχα πάρει εγώ πρώτος, καθώς η επιφάνεια είναι ιδανική, δεν έχει σημαντικές ανακλάσεις όπως η δερματίνη... (μια χαρά τις μετράω..)

Βρες κάποια με κάπως κοντή πλάτη, να είναι στον αέρα το κεφάλι, για τον ήχο. Μετά, αν ξαπλώνει, θα ξαπλώνει και το κεφάλι να βολευτείς στο χαλαρό για ταινίες.
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Πέρασα προχθές βράδυ Παρασκευής από το Τσαρουχόσπιτο, να δω τον Κώστα, μετά από κάνα δυό χρόνια που είχαμε να ανταμώσουμε.
Δυστυχώς -μένει στα γουισλιστ- δεν υπήρχε φως για να απολαύσουμε και το εξωτερικό περιβάλλον ενός υπέροχου σπιτιού στο οποίο διαμένει το ζεύγος.
Αράξαμε στο φανταστικό καθιστικό με σπέσιαλ σκατς και μετά από λίγο οδηγηθήκαμε -νομοτελειακά- στη σπηλιά των αισθήσεων, αφήνοντας τον γυναικείο πληθυσμό να κουσκουσάρει ανενόχλητα.
Είναι οπωσδήποτε μια εμπειρία η εικόνα που αντιμετωπίζεις στον σπηλαιόκοσμο του Κώστα.
Ας αρχίσω με τις πολυθρόνες, οι οποίες είναι τεράστιες και αναπαυτικότατες (μείναμε κάποιες ώρες, οπότε το τεστ είναι έγκυρο!), οπότε έχεις εξασφαλισμένη την σωματική άνεση να απολαύσεις την ακρόαση, πράγμα που το θεωρώ βασικότατο.
Συνεχίζω με την αίσθηση του περιβάλλοντος χώρου, η οποία είναι πολύ άνετη και για την οποία είχα αμφιβολίες μέσα από εντυπώσεις φωτογραφιών που είχα δει. Για μένα είναι πολύ οκ όλα αυτά τα ηχεία και τα υλικά ακουστικής φροντίδας που σε περιβάλλουν!!
Τα ηχεία έχουν πολύ στιβαρή κατασκευή και τα σαμπ οκ, είναι γομάρια, στημένα όλα στο χιλιοστό απ τον Κώστα, ο προβολέας θηριώδης και η οθόνη τζαστ!!
Γενικά ένας χώρος που ο Κώστας τον ξεζούμισε για να εισπράξει τα επιθυμητά αποτελέσματα.
Άντε και οι εντυπώσεις στο παρακάτω!!
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Μετά το διάλειμμα για φαγητό, συνεχίζω.;)
Ξεκινώ με τη δήλωση (σοβαρό αυτό..) ότι σπίτι μου ακούω βασικά δικάναλο και σπανίως πολυκάναλο, πλην ταινιών και μουσικών βίντεο.
Στον Κώστα ακούσαμε σχεδόν αποκλειστικά πολυκάναλο.
Άλλος χώρος, άλλες ρυθμίσεις, άλλο σύστημα, με όλα τα ηχεία ίδια, είναι πολύ διαφορετικές συνθήκες ακρόασης, ο εγκέφαλος τροφοδοτήθηκε με εντελώς καινούργιο τρόπο!!
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα αφενός το ξάφνιασμα (σε γνωστές ηχογραφήσεις) του τύπου "από που μας ήρθε τώρα αυτό", αφετέρου την απόλαυση του διαχωρισμού κάποιων οργάνων ή φωνών με τρόπο εντυπωσιακό σε σχέση με το δικάναλο.
Πίνοντας ένα ζόρικο σκατς, καταναλώνοντας άφθονα ξηροκάρπια και έχοντας τον μικρό από δίπλα να κοπανιέται, εγώ έζησα στη νιρβάνα μου πολύ όμορφη εμπειρία.
Νομίζω ότι αυτό τελικά είναι η μεγαλύτερη επιτυχία στο στήσιμο ενός συστήματος. Να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες αυτού που το απολαμβάνει.
Δε νομίζω κάποιος να οδηγήσει χιλιόμετρα για να φθάσει σε ψαροταβέρνα στην οποία θα παραγγείλει χοιρινή μπριζόλα!
Έτσι και στο αναφερόμενο σύστημα, δεν περνάς την πόρτα για να ακούσεις δικάναλα, για όνομα, καμμιά σημασία δεν έχει.
Έχω και συνέχεια.. :taunt:
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Ενίσταμαι κύριε πρόεδρε . Περί της μπριζόλας.
Τον καλύτερο χοιρινό λαιμό , με πάχος σχεδόν τρία δάκτυλα , τον έχω φάει σε ψαροταβέρνα , σε ψαροχώρι.
Εμεινα Πάκης λέμε.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Ενίσταμαι κύριε πρόεδρε . Περί της μπριζόλας.
Τον καλύτερο χοιρινό λαιμό , με πάχος σχεδόν τρία δάκτυλα , τον έχω φάει σε ψαροταβέρνα , σε ψαροχώρι.
Εμεινα Πάκης λέμε.
Αν οδήγησες 1 ώρα για να φας μπριζόλα σε ψαροτάβερνο και πέτυχε, είσαι και παράνομος και κωλοφαρδος!
 



Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Η συνέχεια...
Τόχετε ζήσει όλοι πιστεύω, κλάσματα δευτερολέπτου μετά την ολοκλήρωση της απογείωσης να σηκώνονται κάτι μυστήριοι και να ανοίγουν το από πάνω τους ντουλάπι.
Και δώστου να ψάχνουν τις αποσκευές, να ανακατεύουν το σύμπαν και να ξανακάθονται.
Ποτέ δεν κατάλαβα το συγκεκριμένο ανθρώπινο είδος!!!
Ούφο εν πτήσει!!!
Αψυχολόγητοι, σαν εμάς τους βλαμμένους με ήχο και εικόνα.
Ποιος νορμάλ άθρωπας μπορεί να ψυχολογήσει τις ανάγκες μας και το πως συμπεριφερόμαστε για δαύτες???
Έτσι και στου Κώστα, μη νομίσετε ότι το ιμέρσιβ έχει να κάνει και κάποιου είδους λογική και πολιτισμό!!
Τα SPL ηταν τόσα που κάποια στιγμή φοβούμενος την επερχόμενη ανήκεστο βλάβη(μου,μας), με έβγαλε δια της βίας έξω για 10λεπτο διάλειμμα.
Οι δονήσεις στις πολυθρόνες ήταν συνεχείς, η θηρία πόρτα βρόνταγε, αν δεν ήμουν σίγουρος ότι τόχε ξανακάνει 100άδες φορές, δεν θάμενα μέσα πάνω από δευτερόλεπτα.
Εδώ υπάρχει τεράστια διαφορά από τις στάθμες που συνήθως ακούω σπίτι μου...το δυνατά δικό μου συμβαδίζει με το πάμε χαλαρά στου Κώστα.
Είμαι σίγουρος ότι η συναναστροφή με τον Τερματογκάζι δίνει άλλοθι φυσιολογικότητας (τάχαμου)στον ...Τσαρούχη!!!
Η εικόνα του προβολέα ήταν τέλεια και ο συνδυασμός με atmos υλικό απίστευτα...τέλειος!!
Μπορείς να κάθεσαι με τις μέρες σε οπτικοακουστικό υλικό και να απολαμβάνεις!!!
Τα υπόλοιπα σε άλλη πτήση!!!



ΥΓ.: ΠΠΠολλλύ μπάσο σύντεκνοι...κανένα λαμπάκι δεν άναψε απ τα ηχεία, το δωμάτιο έχει κοιλανθεί από τις χαμηλές...αν δεν πέσει το σπίτι, θα ξαναπάω (σε 20 μέρες μου είπε ο ΩΡΛάς μου)!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Μπορείς να κάθεσαι με τις μέρες σε οπτικοακουστικό υλικό και να απολαμβάνεις!!!
Αυτό ήταν το ζητούμενο και για μένα τουλάχιστον, στόχος επετεύχθη:

έχοντας τον μικρό από δίπλα να κοπανιέται, εγώ έζησα στη νιρβάνα μου πολύ όμορφη εμπειρία.
Με τον γκεομιατ έχουμε πολλά κοινά γούστα στη μουσική, οπότε ήταν εύκολο να γουστάρουμε και οι δύο, παίξανε ότι μουσικές θες, από φωνητικά και χορωδίες μέχρι bjork και boris blank (γνωστός από τους Yello) και βεβαίως αφού ακούσαμε τούτο το κομμάτι σχεδόν όλο με το volume στο 0:

Screenshot_20211031_191657_com.roon.mobile.jpg


Δηλαδή καμιά 15-αρια + ντεσιμπέλ πάνω από στάθμη αναφοράς, μετά έπρεπε να κάνουμε λίγο διάλειμμα να συνέλθουν τα αυτιά μας... 😜🤣😂😝

Ακούγαμε μουσικαρες, τη μία μετά την άλλη, ολίγον από πινκ φλόιντ, ολόκληρο το μπαλλο του Σαββόπουλου (ο γκεομιατ ήξερε όλα τα λόγια απ'εξω μιλάμε το ξέρει καλά το πράμα), και μέχρι Μαρία Δημητριάδη, Γιάννη Αγγελάκα, το βάμος αλάνια του Γιάννη μηλιωκα, μέχρι Έρικ κλαφτον και βιμ μερτενς, χαμός τα πάντα όλα. Έπεφταν παραγγελιές και το τινταλ να είναι καλά, όλα τα έβρισκα και να βάλε κομνιουνικα από νταιρ στρειτς και γιες μάστερ παμε και δώσε πόνο.
Ιν δε γκαλερί βάλε, τι'ν' αυτό που; Α, νατο:

Screenshot_20211031_194115_com.roon.mobile.jpg


Πολλά γούστα λέμε..👍

Πάντα περνάω υπέροχα με τον γκεομιατ, και αυτή η φορά δεν μπορούσε να ήταν διαφορετικά, σ'ευχαριστώ για την παρέα σου φίλε μου! 😍


ΥΓ. Η βραδιά έκλεισε με μια δόση dolby atmos από kraftwerk με το volume κολλημένο στο 0..
 
Last edited:

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Πάντα περνάω υπέροχα με τον γκεομιατ, και αυτή η φορά δεν μπορούσε να ήταν διαφορετικά, σ'ευχαριστώ για την παρέα σου φίλε μου! 😍


ΥΓ. Η βραδιά έκλεισε με μια δόση dolby atmos από kraftwerk με το volume κολλημένο στο 0..
-Ευχαριστώ και ανταποδίδω νεαρούλη!! :laugh:

- Στο 0 ήταν????:oops::oops::oops::oops:
Αρρώστια!!

ΥΓ.: Είδα και το Μελίδη παρεπιπτόντως, ήπιαμε ωραίο καφέ, ΔΕΝ έψησε(ήταν πρωί..), κουσκουσάραμε αρκετά, αλλά πάντα είναι λίγο, ας είναι και ώρες.
Δυστυχώς ο περιορισμένος χρόνος είναι θέμα, αλλά θάθελα να δω και τους λοιπούς όταν ξανανεβώ! Μερσί γενικώς και ειδικώς για την παρέα και τις ανοιχτές πόρτες!!!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Χθες ήρθε από εδώ ο Γιώργος και ήπιαμε καφέ και τα λέγαμε.
Αλλά δεν ήξερα ότι ακούει και Μαρία Δημητριάδη και Γιάννη Αγγελάκα. :biggrin:
Θα τον επιπλήξω.

Εdit.
Ρε Γιώργο ταυτόχρονα γράψαμε.
 






Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Ο συγκεκριμένος δίσκος έχει απίστευτα πάρα πολύ πληροφορία στα front wide. ❤

Είδες η ντόιτσε η γκράμοφον; 👀
Φουλ 9.1.4 μαστερινγκ!
Που ξέρει η Deutche Grammophone από μουσική;
Άσχετοι
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top