Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Tι λε ρε; Η Έφη θώδη είναι αγαπημένη μου καλλιτέχνιδα
Δες με τι μπρίο και τι χάρη λέει το smoke on the water....


Όταν το πρωτοάκουσα ήθελα να πάω να την σκοτώσω....
icon_puke.gif
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.594
3:40... αίσχος! :D Μπήκε όμως μια βάση. Πολλά σουίπς πέσανε μαζεμένα, χαμός! :p

Ο χώρος είναι λουκούμι, μπουκιά και συχώριο που λένε! Από ουδό θορύβου (εξαιρετικά ήσυχος) μέχρι συμπεριφορά σε όλο το φάσμα, απ'άκρη σ'άκρη όμως, χωρίς εξαιρέσεις!

Πρώτη φορά μου συνέβη: με ένα σαμπ έκοβα βόλτες γύρω γύρο σε όλο το δωμάτιο, παντού ίδιο μπάσο! :o

Δώσαμε και κάτι γκάζια με κράφτγουερκ, λίγο πάνω από 110 ντεσιμπέλ έδειχνε στη θέση ακρόασης, με απόσταση ακρόασης 2,3μ. Μες στη νύχτα, βουίζουν ακόμα τα αυτιά μου από τις στάθμες... :dance2:

Με ένα σαμπ, ισοσταθμιση μόνο από τις πλάτες των ηχείων, κι απόκριση ζηλευτή, από τα 200hz και πάνω δε θέλει τίποτα απολύτως, πιο κάτω 2 φίλτρα λαλά, με τα υπόλοιπα σαμπ συνδεδεμένα πιθανώς να μη χρειάζεται κιχ.:drinks:

Τιμωρία το σαμπ, να κοιτάει τη γωνία την ανοιχτή:
(εύκολη πρόσβαση και στα βύσματα στην πλάτη)
(κρίμα που δε φαίνεται η όμορφη μούρη του..)

15447513096613829817151820111480.jpg


Το χρέπι μπήκε στην αριστερή πλευρά, όπως το Νιούμαν, απέναντι.

Και βγήκε το χοντρό χαλί μπροστά, μπήκε όμοια μοκέτα για την εικόνα, μετακόμισε το JBL φάτσα κάρτα: (οι θέσεις των άλλων σαμπ, είναι υπό διερεύνηση, μετρήσεις σε δεύτερο χρόνο)

15447513599551271101793842088540.jpg


Πάνω στο JBL μάλλον θα στήσω το μκ2, το πικαπ! 8-)
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.471
Tι λε ρε; Η Έφη θώδη είναι αγαπημένη μου καλλιτέχνιδα
Δες με τι μπρίο και τι χάρη λέει το smoke on the water....


Όταν το πρωτοάκουσα ήθελα να πάω να την σκοτώσω.... View attachment 112894
διαφορετική φιλοσοφία...εμένα μου την έδωσε στο λαστ κρίστμας:p:roflmao:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.385
Reaction score
79.503
Μου αρέσει πως ακούγεται ο χώρος. Ησυχία, χωρίς να είναι πεθαμένος. Επρεπε να μετρήσω NC, ξέχασα.
Τα 310 μετράνε όμορφα χωρίς eq πάνω από την Schroeder, μπορούν να παίξουν χωρίς ισοστάθμιση. Εξαιρετικά καθαρά, αρκετά δυνατά (στα όρια του ανθυγιεινού), και πιστεύω πως όταν συνδεθούν και ρυθμιστούν και τα σαμπς θα είναι ευτυχής ο καραφλός.

ΛΡ.jpg


Δεν κατορθώσαμε όμως να βγάλουμε άκρη με τα σαμπ, παρά μόνο με την επιλογή της τοποθέτησης, και αυτό γιατί δεν έχει καλώδια ο Εαρ :roflmao:. Δυο XLR είχε μόνο, τα έβαζε και τα έβγαζε απο το κάθε ηχείο, μια δεν φτάνανε, μια μου τραβούσε το Macbook να το ξεχειλώσει, άναψε το ένα, σβήσε το άλλο, κακομοιριάσαμε.

Δισκοκήλη μάλλον δεν έχει, τα έπαιρνε αγκαλιά και τα πήγαινε πέρα δώθε στο δωμάτιο χωρίς διαμαρτυρία. Εγώ μετρούσα μόνο, κύριος. :D
Και έχει και τα μάγκνεπαν ακόμα μέσα στη μέση, δεν τα έχει πάει ακόμα στον πάνω όροφο. Αθεράπευτος χαϊεντάς, δεν μπορεί να τα αποχωριστεί.:gotcha:

Χρειάζεται τώρα να κάτσει να κολλήσει καμιά 10ρια XLR, και εκείνα τα περίεργα της Metric, και μετά να αρχίσουν τα Delay, τα cross, και τα σχετικά με τα subs. Με βλέπω για τουλάχιστον άλλα δυο ξενύχτια. Και έχω και τα δικά μου που περιμένουν :whistling:
 





Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Μου αρέσει πως ακούγεται ο χώρος. Ησυχία, χωρίς να είναι πεθαμένος. Επρεπε να μετρήσω NC, ξέχασα.
Τα 310 μετράνε όμορφα χωρίς eq πάνω από την Schroeder, μπορούν να παίξουν χωρίς ισοστάθμιση. Εξαιρετικά καθαρά, αρκετά δυνατά (στα όρια του ανθυγιεινού), και πιστεύω πως όταν συνδεθούν και ρυθμιστούν και τα σαμπς θα είναι ευτυχής ο καραφλός.

View attachment 112901

Δεν κατορθώσαμε όμως να βγάλουμε άκρη με τα σαμπ, παρά μόνο με την επιλογή της τοποθέτησης, και αυτό γιατί δεν έχει καλώδια ο Εαρ :roflmao:. Δυο XLR είχε μόνο, τα έβαζε και τα έβγαζε απο το κάθε ηχείο, μια δεν φτάνανε, μια μου τραβούσε το Macbook να το ξεχειλώσει, άναψε το ένα, σβήσε το άλλο, κακομοιριάσαμε.

Δισκοκήλη μάλλον δεν έχει, τα έπαιρνε αγκαλιά και τα πήγαινε πέρα δώθε στο δωμάτιο χωρίς διαμαρτυρία. Εγώ μετρούσα μόνο, κύριος. :D
Και έχει και τα μάγκνεπαν ακόμα μέσα στη μέση, δεν τα έχει πάει ακόμα στον πάνω όροφο. Αθεράπευτος χαϊεντάς, δεν μπορεί να τα αποχωριστεί.:gotcha:

Χρειάζεται τώρα να κάτσει να κολλήσει καμιά 10ρια XLR, και εκείνα τα περίεργα της Metric, και μετά να αρχίσουν τα Delay, τα cross, και τα σχετικά με τα subs. Με βλέπω για τουλάχιστον άλλα δυο ξενύχτια. Και έχω και τα δικά μου που περιμένουν :whistling:
Κάτω από τους 200 κύκλους τι γίνεται τωρα; Για να χουμε μια σύγκριση με το μετά.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.594
Εμένα πολύ θα με ενδιέφερε και το οδοιπορικό μετρήσεων στη φάση χωροθέτησης των subs.
Να ερχόσουν να κουβαλήσεις, κοψιομεσιάστηκα με τα κουρσούμια..:lol::lol::lol:

Το χρέπι είναι πραγματικά πολύ βαρύ για τον όγκο του, το βλέπεις και λες "σιγά", αλλά είναι τούβλο. Το Νιούμαν, δυστυχώς, ακόμα πιο κουρσούμι, λες κι έχει πέτρες μέσα.:p
[DOUBLEPOST=1544779715][/DOUBLEPOST]
Κάτω από τους 200 κύκλους τι γίνεται τωρα; Για να χουμε μια σύγκριση με το μετά.
Γίνεται χαμός.
:lolsign::lolsign::lolsign:

Βάλε ντιμιφουτ..:p
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.471
Δεν κατορθώσαμε όμως να βγάλουμε άκρη με τα σαμπ, παρά μόνο με την επιλογή της τοποθέτησης, και αυτό γιατί δεν έχει καλώδια ο Εαρ :roflmao:. Δυο XLR είχε μόνο, τα έβαζε και τα έβγαζε απο το κάθε ηχείο, μια δεν φτάνανε, μια μου τραβούσε το Macbook να το ξεχειλώσει, άναψε το ένα, σβήσε το άλλο, κακομοιριάσαμε.
η διοίκηση ακούει!!!!?
καθαιρέστε τον από editor την ξεφτιλισμένη :tongue::roflmao::lol:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.385
Reaction score
79.503
Δηλαδή, η ιδανική θέση του σαμπ, δεν μπορούσε να χρονιστεί με τα ηχεία, διότι ο εαρ δεν έχει καλώδια να συνδεθούν όλα με την μέτρικ :p (απο την οποία μπορούν να μπουν delays), με αποτέλεσμα να παίζουν περίπου 1.5 μέτρο νωρίτερα τα 310, άρα αυτά που βλέπετε ειδικά στην περιοχη κρος (60-100Hz τουλάχιστον) δεν ισχύουν διότι υπάρχουν ακυρώσεις.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.122
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top