Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
It is as simple as it gets! 8-)

Digital. :cool:

Λες να πάρω clock? :lolsign:
Θα τα πληρώσεις διπλά, και θα έχεις και πολύ πιο περίπλοκο σεταπ, με ελάχιστο (εάν) κέρδος, αφού τα ηχεία σου δεν εχουν ψηφιακή είσοδο.
Και άντε να δω πως θα φέρεις τα σαμπ με την ψηφιακή είσοδο με το 870 σε λογαριασμό.:taunt:
Θα μπλέξεις τα Bhutia σου.

Πλάκα θα έχει όμως, θα το διασκεδάσουμε.
:party:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Στην αγορά ενός μηχανήματος, τουλάχιστον εκ μέρους μου, παίζουν ρόλο κάποιες παράμετροι.

Προφανώς τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι η κύρια παράμετρος, όπως και η τιμή, δεν πετάμε τζάμπα λεφτά.

Μια επίσης σημαντική παράμετρος, είναι η υποστήριξη, στη χώρα που ζω.
Δεν παίρνω μηχανήματα που δεν υποστηρίζονται από σοβαρό αντιπρόσωπο στη χώρα μου, έχω κάνει στο παρελθόν τέτοια λάθη, και δε θα τα επαναλάβω, να μη σας λέω ιστορίες. Θέλω να έχω ήσυχο το κεφάλι μου, τέλος.

Αν το πάμε στο θέμα της ισοσταθμισης, το τρίνοβ είναι προτιμότερο από ντιράκ, και δε φοβάμαι το διάβασμα, ούτε έχω ιδιαίτερα κενά γνώσης για να δουλέψω οτιδήποτε, εδώ τη μέτρικ την παίζω στα δάχτυλα, εκεί θα κολλήσω; Χαχαχαχαχα

Βεβαίως, το ότι είναι προτιμότερο το τρίνοβ, δε σημαίνει ότι δε μου κάνει το ντιράκ, μη λέμε κι αηδίες... Ίσα ίσα, είναι μια άριστη λύση, που μου φτάνει και με το παραπάνω.

Θα χρειαστεί να έχει ψηφιακές εξόδους ό,τι πάρω, το μίνιμουμ που θα επιθυμούσα είναι 8, θα προτιμούσα περισσότερες, ώστε να χρησιμοποιηθούν τα 8 Ντακ της μέτρικ στα ηχεία εδάφους (7.1) και να έχω τουλάχιστον άλλες 4 ψηφιακές εξόδους για να δώσω κατευθείαν σε ψηφιακές εισόδους των φιούζιον για τα σαμπ.

Τη μέτρικ δε τη δίνω. Να πάρω άλλη μία, παίζει. ;)
Σ' αυτά τα λ7 θέλουμε longevity και software support επίσης. Μη μας βγει hdmi 2.1 board και πάει άκλαυτος!!! Επίσης γιατί να μην υποστηρίξει μελλοντικά το hdr 10+, να προσφέρει passthrough σε dolby vision, να προσθέσει το IMAX;
Νομίζω ότι η trinnov ανταποκρίνεται σε όλα αυτά.
By the way, είμαι φανατικά κατά των perforated οθονών. Ειδικά τώρα που μπήκαμε στην 4k εποχή.
Studiotek βλέπουν τα ματάκια μου; Ίντσες και gain;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Λοιπόν, να εξηγήσω την συνδεσμολογία ως τώρα:

(εξαιρετικά απλή)


1. Media player. Παίρνω την HDMI έξοδο και τη στέλνω στο Arvus.

(Υποχρεωτικά PCM streams, δηλαδή ότι κάνει αποκωδικοποίηση το media player.)

2. Arvus. HDMI είσοδος, βγάζει 4 AES EBU εξόδους με 4 XLR (8 κανάλια, για το 7.1 δηλαδή) και 1 HDMI έξοδο που πάει καρφί στον προβολέα.

3. Metric Halo. Παίρνει τα 8 ψηφιακά streams από το άρβους, τα κάνει ότι θες (....) και τα στέλνει σε αναλογική μορφή στο Neumann 870.

4. Από το Neumann 870 στέλνονται σήματα στα 7 ηχεία του πολυκάναλου, αφού γίνει bass management. Επίσης από το 870 γίνεται ο έλεγχος volume, με το δικό του χειριστήριο.

-----------+++++++++ αυτά προς το παρόν. Πιο απλά δεν γίνεται.

5. Τα υπόλοιπα σαμπ, μπορούν είτε να συνδεθούν στο 870 (θα είναι το πρώτο που θα δοκιμάσω) είτε να συνδεθούν στην μέτρικ χάλο, από τις 8 ψηφιακές της εξόδους. Αν γίνει το δεύτερο, θα γίνεται και ρύθμιση του volume μόνο από μέτρικ.

6. Στο PC υφίσταται AES EBU server, της lynx. Από κει μπορώ να διαχειρίζομαι 16 εισόδους και 16 εξόδους AES EBU, πλήρως. Δηλαδή, μπορούν όλες οι AES EBU να παν στο πισί, του άρβους συμπεριλβανομένων, και να βγάλω 8 κανάλια για μέτρικ, και άλλα 8 για φιούζιον κλπ.
Στο πισί γίνονται όλα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Λοιπόν, να εξηγήσω την συνδεσμολογία ως τώρα:

(εξαιρετικά απλή)


1. Media player. Παίρνω την HDMI έξοδο και τη στέλνω στο Arvus.

(Υποχρεωτικά PCM streams, δηλαδή ότι κάνει αποκωδικοποίηση το media player.)

2. Arvus. HDMI είσοδος, βγάζει 4 AES EBU εξόδους με 4 XLR (8 κανάλια, για το 7.1 δηλαδή) και 1 HDMI έξοδο που πάει καρφί στον προβολέα.

3. Metric Halo. Παίρνει τα 8 ψηφιακά streams από το άρβους, τα κάνει ότι θες (....) και τα στέλνει σε αναλογική μορφή στο Neumann 870.

4. Από το Neumann 870 στέλνονται σήματα στα 7 ηχεία του πολυκάναλου, αφού γίνει bass management. Επίσης από το 870 γίνεται ο έλεγχος volume, με το δικό του χειριστήριο.

-----------+++++++++ αυτά προς το παρόν. Πιο απλά δεν γίνεται.

5. Τα υπόλοιπα σαμπ, μπορούν είτε να συνδεθούν στο 870 (θα είναι το πρώτο που θα δοκιμάσω) είτε να συνδεθούν στην μέτρικ χάλο, από τις 8 ψηφιακές της εξόδους. Αν γίνει το δεύτερο, θα γίνεται και ρύθμιση του volume μόνο από μέτρικ.

6. Στο PC υφίσταται AES EBU server, της lynx. Από κει μπορώ να διαχειρίζομαι 16 εισόδους και 16 εξόδους AES EBU, πλήρως. Δηλαδή, μπορούν όλες οι AES EBU να παν στο πισί, του άρβους συμπεριλβανομένων, και να βγάλω 8 κανάλια για μέτρικ, και άλλα 8 για φιούζιον κλπ.
Στο πισί γίνονται όλα.
Θα υπαρχει προβλημα με το time alignment των σαμπ (εκτός αν αλλάξεις θέση το 870) και επιπλέον θα χρειαστείς καινούργιο αρβους με ατμος.
Τσάμπα ταλαιπωρία, υπερβολικά έξοδα, αμφίβολο αποτέλεσμα.
You have been warned.
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
θα χρειαστείς καινούργιο αρβους με ατμος
Όχι, για άτμος θα παίξει πακέτο τρίνοβ και έξτρα 310 ταβανιού.

Το άρβους δεν κάνει αποκωδικοποίηση.

Οπότε, για 7.1, χρειάζεται media player που να στέλνει αποκωδικοποιημένα PCM streams στο άρβους, πχ το Κέμπριτζ που έχεις, το όππο, και κάποια μικρά media player που δοκιμάζονται.
[DOUBLEPOST=1546870047][/DOUBLEPOST]
Τί κάνει το Arvus που δεν μπορεί να κάνει η Metric;
Έχει HDMI είσοδο, που δεν έχει η μέτρικ.

Οπότε μετατρέπεται το HDMI σε διακριτά AES EBU για να μπουν στη μέτρικ.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Θα υπαρχει προβλημα με το time alignment των σαμπ
Πιθανώς για το 870.
Θα δω αν μπορώ να το φέρω από τη μέτρικ (το .1 μπορώ σίγουρα)

Τα υπόλοιπα με φιούζιον, έρχονται.

Τα υπόλοιπα με μέτρικ επίσης έρχονται, από τις ψηφιακές εξόδους της. Ντακ υπάρχουν (αν χρειαστεί).
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Παρε τρινοβ αναλογικό και θα γίνουν ολα πιο απλά.
Μπορεί να είναι ακόμα πιο απλά από όσο φαντάζεσαι, αναλόγως δυνατοτήτων της μικρής τρίνοβ στις HDMI εξόδους. ;)
Οπότε ναι, έχω τα Ντακ της τρίνοβ για μπόλικα κανάλια, συν τα Ντακ της μέτρικ για τα πρώτα 8.
[DOUBLEPOST=1546870887][/DOUBLEPOST]
Και δεν σε συμφαίρει να καταργήσεις το media player και το Arvus και να παίζεις αρχεία από τον υπολογιστή με τη Lynx;
Αυτό το έγραψα ήδη. Όλα γίνονται από το πισί.

Έχει όμως μια ευκολία το media player.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.206
Reaction score
11.481
Λοιπόν, να εξηγήσω την συνδεσμολογία ως τώρα:

(εξαιρετικά απλή)


1. Media player. Παίρνω την HDMI έξοδο και τη στέλνω στο Arvus.

(Υποχρεωτικά PCM streams, δηλαδή ότι κάνει αποκωδικοποίηση το media player.)

2. Arvus. HDMI είσοδος, βγάζει 4 AES EBU εξόδους με 4 XLR (8 κανάλια, για το 7.1 δηλαδή) και 1 HDMI έξοδο που πάει καρφί στον προβολέα.

3. Metric Halo. Παίρνει τα 8 ψηφιακά streams από το άρβους, τα κάνει ότι θες (....) και τα στέλνει σε αναλογική μορφή στο Neumann 870.

4. Από το Neumann 870 στέλνονται σήματα στα 7 ηχεία του πολυκάναλου, αφού γίνει bass management. Επίσης από το 870 γίνεται ο έλεγχος volume, με το δικό του χειριστήριο.

-----------+++++++++ αυτά προς το παρόν. Πιο απλά δεν γίνεται.

5. Τα υπόλοιπα σαμπ, μπορούν είτε να συνδεθούν στο 870 (θα είναι το πρώτο που θα δοκιμάσω) είτε να συνδεθούν στην μέτρικ χάλο, από τις 8 ψηφιακές της εξόδους. Αν γίνει το δεύτερο, θα γίνεται και ρύθμιση του volume μόνο από μέτρικ.

6. Στο PC υφίσταται AES EBU server, της lynx. Από κει μπορώ να διαχειρίζομαι 16 εισόδους και 16 εξόδους AES EBU, πλήρως. Δηλαδή, μπορούν όλες οι AES EBU να παν στο πισί, του άρβους συμπεριλβανομένων, και να βγάλω 8 κανάλια για μέτρικ, και άλλα 8 για φιούζιον κλπ.
Στο πισί γίνονται όλα.
Απλά πράγματα:p
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
και πως θα τα ανάβεις όλα αυτά; Κανένα πολύμπριζο με τηλεχειριστήριο; Αλλιώς πρέπει να κάνεις κανα 2 γύρες στο δωμάτιο μην και ξέχασες τίποτα.... :gotcha:. Και από τηλεχειριστήρια να φάνε και οι κότες ε; Δεν θα έχεις χώρο για κανα μεζέ και ξύδι με όλα αυτά.... :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
και πως θα τα ανάβεις όλα αυτά; Κανένα πολύμπριζο με τηλεχειριστήριο;
Μπα, όλα μαζί βρίσκονται σε συνολικά 5 εύκολα προσβάσιμα πολύμπριζα, όλα πολύμπριζα με διακόπτη. ;)
Ε, 5 διακόπτες είναι. Νοτ σόου τράτζικ... :)

Πάντως γίνεται να μπει τηλεχειριζόμενος διακόπτης πριν κάθε πολύμπριζο, και να ανοιγοκλείνουν όλα μαζί, με ένα τηλεκοντρόλ, ένα κουμπί. Ευκολάκι. Αν βαρεθώ τους διακόπτες στα πολύμπριζα, θα το κάνω, καλή ιδέα! ;)

Πήρα πρόσφατα τηλεχειριζόμενες μπρίζες για τον κηπο, που η πρώτη έχει στη συσκευασία ενα τηλεκοντρόλ 5 "περιοχών", και παίρνεις όσες μπρίζες θες και τις βάζεις σε διαφορετικές ή όμοιες "περιοχές" του τηλεκοντρόλ, οπότε μπορείς να τις ανοιγοκλείνεις είτε ξεχωριστά, είτε όλες μαζί. Νομίζω 12€ η μπρίζα.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
και πως θα τα ανάβεις όλα αυτά; Κανένα πολύμπριζο με τηλεχειριστήριο; Αλλιώς πρέπει να κάνεις κανα 2 γύρες στο δωμάτιο μην και ξέχασες τίποτα.... :gotcha:. Και από τηλεχειριστήρια να φάνε και οι κότες ε; Δεν θα έχεις χώρο για κανα μεζέ και ξύδι με όλα αυτά.... :roflmao:
Μετά το routing θ'ακολουθεί...rouping.Δεν θα το κουνάει...ρούπι.:D
Απλά πράγματα:p
Αλλά...κατανοητά.;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Μετά το routing θ'ακολουθεί...rouping.Δεν θα το κουνάει...ρούπι.:D
Όντως, μέχρι που καταντάει επικίνδυνο αυτό! :confused:

Ευτυχώς το γυμναστήριο είναι στο δίπλα δωμάτιο, αμέσως δίπλα στη μέτρικ!:p
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Όντως, μέχρι που καταντάει επικίνδυνο αυτό! :confused:

Ευτυχώς το γυμναστήριο είναι στο δίπλα δωμάτιο, αμέσως δίπλα στη μέτρικ!:p
Δικός μας είσαι. Και γω έχω ένα αυτοσχέδιο gym στο δίπλα δωμάτιο... :drinks:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Θα δω αν μπορώ να το φέρω από τη μέτρικ
Δεν μπορείς. Ειδικά στο crossover region.

Και ο υπόλοιπος σχεδιασμός σου ειναι μια ταλαιπωρία, η οποία ειναι μάλλον μη πραγματοποίησιμη. Πχ δεν νομίζω το τρινοβ να δίνει απο την hdmi έξοδο equalized σήμα. Και έχεις και αλλα θέματα.

Θα ξοδέψεις καμία δεκαπενταριά χιλιάρικα επιπλέον του κόστους του τρινοβ χωρίς λόγο.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top