Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Δεν μπορείς. Ειδικά στο crossover region.
Πιθανώς.
Δε σκάω, θα γίνει στην ώρα του. ;)
Μια χαρά ακούω μουσική και χωρίς απόλυτο χρονισμό στο σημείο κρος, όπως εδώ και μια 30-ετία και!:p:lol:

Και ο υπόλοιπος σχεδιασμός σου ειναι μια ταλαιπωρία, η οποία ειναι μάλλον μη πραγματοποίησιμη.
Χαχαχαχαχα, εντάξει, θα ταλαιπωρηθώ. ;)
Πχ δεν νομίζω το τρινοβ να δίνει απο την hdmi έξοδο equalized σήμα.
Αυτό είναι ερώτημα που έχει ήδη τεθεί, θα μάθουμε.
Σόφτγουερ είναι, σίγουρα γίνεται, το μόνο θέμα είναι τα "δικαιώματα". Είδωμεν.
Αν δε δίνει με κανένα τρόπο, μάλλον θα "εγκλωβιστώ" στα Ντακ του φτηνού τρίνοβ, και χωρίς κλάματα θα αποχωριστώ την μέτρικ. :p
Και έχεις και αλλα θέματα.
Έχω λύσεις για όλα. 8-)
Έχω και μάγκνεπαν!:dance2:
Θα ξοδέψεις καμία δεκαπενταριά χιλιάρικα επιπλέον του κόστους του τρινοβ χωρίς λόγο.
Όχι καλέ! Δεν κοστίζει τίποτα τόσα που λες!

Το άμεσα εύκολο για 7.1 είναι να δοκιμάσω ντιρακ στο πισί. Γίνεται; Τι λες; Έτσι, για το παιχνίδι! :drinks:

Η λύνξ δίνει δυνατότητα για όσα κανάλια θέλουμε, και τα φιούζιον με απαλλάσσουν από Ντακ στα σαμπ. 8-)
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Το άμεσα εύκολο για 7.1 είναι να δοκιμάσω ντιρακ στο πισί. Γίνεται; Τι λες; Έτσι, για το παιχνίδι!
Φυσικά και γίνεται, αλλά δεν έχω software πολυκάναλο.
Το δικό μου το πολυκάναλο είναι ενσωματωμένο στον Emotiva.
Πρέπει να αγοράσεις το software. Ο Δαποστ πουλούσε μια άδεια νομίζω. Για ρώτα τον κιόλας αν λύθηκε το bug που υπήρχε μεταξύ Dirac/Metric
 



Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
Λοιπόν, να εξηγήσω την συνδεσμολογία ως τώρα:

(εξαιρετικά απλή)


1. Media player. Παίρνω την HDMI έξοδο και τη στέλνω στο Arvus.

(Υποχρεωτικά PCM streams, δηλαδή ότι κάνει αποκωδικοποίηση το media player.)

2. Arvus. HDMI είσοδος, βγάζει 4 AES EBU εξόδους με 4 XLR (8 κανάλια, για το 7.1 δηλαδή) και 1 HDMI έξοδο που πάει καρφί στον προβολέα.

3. Metric Halo. Παίρνει τα 8 ψηφιακά streams από το άρβους, τα κάνει ότι θες (....) και τα στέλνει σε αναλογική μορφή στο Neumann 870.

4. Από το Neumann 870 στέλνονται σήματα στα 7 ηχεία του πολυκάναλου, αφού γίνει bass management. Επίσης από το 870 γίνεται ο έλεγχος volume, με το δικό του χειριστήριο.

-----------+++++++++ αυτά προς το παρόν. Πιο απλά δεν γίνεται.

5. Τα υπόλοιπα σαμπ, μπορούν είτε να συνδεθούν στο 870 (θα είναι το πρώτο που θα δοκιμάσω) είτε να συνδεθούν στην μέτρικ χάλο, από τις 8 ψηφιακές της εξόδους. Αν γίνει το δεύτερο, θα γίνεται και ρύθμιση του volume μόνο από μέτρικ.

6. Στο PC υφίσταται AES EBU server, της lynx. Από κει μπορώ να διαχειρίζομαι 16 εισόδους και 16 εξόδους AES EBU, πλήρως. Δηλαδή, μπορούν όλες οι AES EBU να παν στο πισί, του άρβους συμπεριλβανομένων, και να βγάλω 8 κανάλια για μέτρικ, και άλλα 8 για φιούζιον κλπ.
Στο πισί γίνονται όλα.
Πώς παίζεις με μετρικ και lynx χωρίς εξωτερικό ρολόι; Δεν έχει γρέζι;
ΥΓ: Κανονικό γρέζι βρε, όχι την πλάκα που κάνουμε
 




dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Φυσικά και γίνεται, αλλά δεν έχω software πολυκάναλο.
Το δικό μου το πολυκάναλο είναι ενσωματωμένο στον Emotiva.
Πρέπει να αγοράσεις το software. Ο Δαποστ πουλούσε μια άδεια νομίζω. Για ρώτα τον κιόλας αν λύθηκε το bug που υπήρχε μεταξύ Dirac/Metric
To bug δε λύθηκε αλλά το έκανε bypass o dapost :imtheking:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Μπα, όλα μαζί βρίσκονται σε συνολικά 5 εύκολα προσβάσιμα πολύμπριζα, όλα πολύμπριζα με διακόπτη. ;)
Ε, 5 διακόπτες είναι. Νοτ σόου τράτζικ... :)

Πάντως γίνεται να μπει τηλεχειριζόμενος διακόπτης πριν κάθε πολύμπριζο, και να ανοιγοκλείνουν όλα μαζί, με ένα τηλεκοντρόλ, ένα κουμπί. Ευκολάκι. Αν βαρεθώ τους διακόπτες στα πολύμπριζα, θα το κάνω, καλή ιδέα! ;)

Πήρα πρόσφατα τηλεχειριζόμενες μπρίζες για τον κηπο, που η πρώτη έχει στη συσκευασία ενα τηλεκοντρόλ 5 "περιοχών", και παίρνεις όσες μπρίζες θες και τις βάζεις σε διαφορετικές ή όμοιες "περιοχές" του τηλεκοντρόλ, οπότε μπορείς να τις ανοιγοκλείνεις είτε ξεχωριστά, είτε όλες μαζί. Νομίζω 12€ η μπρίζα.


ΠΦΦΦΦ χαιεντας σου λεει μετα......
 







costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Έχω "μικρά" και όχι πανάκριβα ενεργά ηχεία, χωράνε πολλά και παντού, δεν έχω θέμα.

Πιθανώς να είμαι ο μόνος εδώ μέσα, που ακούω τις ...συμβουλές μου! :p:D:lol::lol::lol::lol:
 
Last edited:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top