Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.591
Εγώ τί θα πάρω;
Αν και απρόσμενο, πήρες έγκριση για μόνο ένα σαμπ. :o

Αρκεί να είναι υπερβολικά κοντά σου (πχ να το ακουμπάν τα πόδια σου).:D
Δηλαδή, νίαρφιλντ τοποθέτηση.

Προτείνεται το ομόσταυλο.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Στα περί στάθμης των δορυφόρων που "χρήζουν" περαιτέρω βοήθειας, στο εν λόγω σετάπ, και για τα 3 εμπρός κανάλια, να εξηγήσω σε αυτό το σημείο πως ανάμεσα στο δεξί ηχείο και το κεντρικό, έχει ένα 870, ομοίως ανάμεσα στο κεντρικό και το αριστερό ηχείο. Δηλαδή, 4 τεμάχια 10" για 3 τεμάχια 310.

Το εν λόγω σαμπ, με τα 2 τεμάχια των 10", δύναται να αναπαραγάγει έως τους 300 κύκλους με άριστη γραμμικότητα, ενώ η τοποθέτηση που του ετοιμάζω (υψωμένο και με κλίση όπως το κεντρικό), το καθιστά ιδανικό για κροσάρισμα με το διπλανό του δορυφόρο κατά το δοκούν, πράγμα που εν ολίγοις σημαίνει πως το 310 θα μπορούσε με κατάλληλο κρος με το 870 να παίξει σε υψηλότερες (απαραμόρφωτα) στάθμες από το 420 της ίδιας φίρμας, διαθέτοντας στον 3ο δρόμο ένα 8" και 1,33 τεμαχια 10" έκαστο, ενώ ταυτόχρονα για τις 2 πρώτες οκτάβες υπεραρκούν 2 τεμάχια 870 για 3 τεμάχια 310, και ταυτόχρονα θα παίζουν και τα επικ την πρώτη οκτάβα των εμπρός 310, καθότι 2 μόνο σαμπ απαγορεύεται να παίζουν μόνα τους, αφού είπαμε ότι ο χώρος δαμαζεται με περισσότερα των 2 επιτυχώς.

Αντιληπτό;
Αν η τοποθετηση των 870 γινει οπως καταλαβαινω, δηλαδη οχι κολλητα στον πισω τοιχο αλλα στο επιπεδο των 310, εστω και μερικα εκατοστα πιο πισω, θα χανεις μπασα.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Αν και απρόσμενο, πήρες έγκριση για μόνο ένα σαμπ. :o
Όλε!!

Αρκεί να είναι υπερβολικά κοντά σου (πχ να το ακουμπάν τα πόδια σου).:D
Δηλαδή, νίαρφιλντ τοποθέτηση.
Ακριβώς εκεί έχω τώρα και το παιχνιδάκι Logitec Sub που χρησιμοποιώ για δοκιμή!

Προτείνεται το ομόσταυλο.
Έχω πεισθεί περί τούτου και μάλιστα μετά τα χθεσινά ποσταρίσματα αν τώρα το είχα μπροστά μου, θα το αγόραζα. Δευτέρα με βλέπω Bon Studio.
[DOUBLEPOST=1554548856][/DOUBLEPOST]Ευτυχώς έκατσαν κάτι αρπαχτές και έχω λεφτά για ξόδεμα!
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ακριβό το έχει για b ware.
Γιατί να μην το πάρουμε καινουργιο;
Με ενδοκοινοτικό βγαίνει 1900€ + μεταφορικά (~150). Αλλά όπως και να έχει εγώ τουλάχιστον ψάχνω για 13αρι κλειστό (1000-1200max). Υπήρχαν 2 εδώ αλλά το τελευταίο δόθηκε πριν κάνα δίμηνο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Με ενδοκοινοτικό βγαίνει 1900€ + μεταφορικά (~150). Αλλά όπως και να έχει εγώ τουλάχιστον ψάχνω για 13αρι κλειστό (1000-1200max). Υπήρχαν 2 εδώ αλλά το τελευταίο δόθηκε πριν κάνα δίμηνο.
Δεν θέλεις κλειστό. Θέλεις ported.
Μπερδεύονται τα eq με ported+sealed.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δεν θέλεις κλειστό. Θέλεις ported.
Μπερδεύονται τα eq με ported+sealed.
Είπαμε παραχωρήσεις. Αφου πείραμε και την άδεια και πολύ μας είναι. Χρειάζομαι κάποιο να βγάζει παρόμοια spl με το pb13 αλλά με μικρότερο μέγεθος. Να μπεί ίδιο είναι καταπάτηση συμφωνίας.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Είπαμε παραχωρήσεις. Αφου πείραμε και την άδεια και πολύ μας είναι. Χρειάζομαι κάποιο να βγάζει παρόμοια spl με το pb13 αλλά με μικρότερο μέγεθος. Να μπεί ίδιο είναι καταπάτηση συμφωνίας.
Αν ειναι sealed και μικρότερο θα έχεις και το προβλημα με το Eq, και πολύ λιγότερο spl.

Με μεγάλες ανισότητες max spl, αν παίζεις δυνατά (και εσύ παίζεις) το μικρότερο κλειστού τύπου θα ξεπερνάει τα όριά του.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Αν και απρόσμενο, πήρες έγκριση για μόνο ένα σαμπ. :o

Αρκεί να είναι υπερβολικά κοντά σου (πχ να το ακουμπάν τα πόδια σου).:D
Δηλαδή, νίαρφιλντ τοποθέτηση.

Προτείνεται το ομόσταυλο.
Τυχεράκια...
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αν ειναι sealed και μικρότερο θα έχεις και το προβλημα με το Eq, και πολύ λιγότερο spl.

Με μεγάλες ανισότητες max spl, αν παίζεις δυνατά (και εσύ παίζεις) το μικρότερο κλειστού τύπου θα ξεπερνάει τα όριά του.
Γιαυτό λέω για το 13αρι το κλειστό. έχουν λίγο διαφορετική απόκριση αλλά max spl είναι κοντά. στα 60hz έχουν και τα δύο 117db (cea2010). To ανοιχτό είναι καλύτερο από εκεί και κάτω το κλειστό από εκεί και πάνω.

από τη στιγμή που έχουν ενσωματωμένο dsp και high pass - low pass δεν μπορώ να τα ορίσω να παίζουν διαφορετικά? δλδ το κλειστό που θα ζορίζεται από 30-40 και κάτω (σε σχέση με το ανοιχτό) να το κόψω?
 
Last edited:




Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Το προτείνει η svs για πρόγραμμα μουσικής.
Για να σού δώσω να καταλάβεις εγώ είμαι της ταινίας. Και τα βάζω και τα ευχαριστιέμαι γιαυτό λέει ο dimi πιο πάνω ότι παίζω δυνατά. Είναι μεγάλο το pb θα πρέπει να της κάνω κάτι υπερβολικό για να με αφήσει δεύτερο ίδιο:p:unsure:
απόσπασμά από aquaman. Εκστασιάζομαι με κάτι τέτοια :smg::superman::D

 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
To ταπωμα των πορτ προσωμοιαζει περισσοτερο απεριοδικες σχεδιασεις καμπινων παρα ακουστικης αναρτησης,εχεις διαρροη παλι απο τα πορτς και μεγαλυτερο κουτι απο το αντιστοιχο κλειστο... συμπεριφορα,καπου ενδιαμεσα ειναι δηλαδη...
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.591
Υπό κατασκευή (σήμερα αύριο πιστεύω) είναι οι βάσεις των 870, ώστε να έχουν ίδια κλίση με το κεντρικό ηχείο και στο ίδιο ύψος με αυτό.

Έτοιμες οι βάσεις των άλλων 3 σαμπ (των 2 επικ και του jbl).

Υπολογίστηκε το ύψος τους, έτσι ώστε το κέντρο των μεγαφώνων των σαμπ να βρίσκεται στη μέση του ύψους του δωματίου.

Το σχέδιο έχει χώρο για αρκετά μεγάλο διακοσμητικό να μπει υπό των σαμπ, πιθανώς κάποιο ενδιαφέρον φυτό ή κάτι που να σχετίζεται με το χώρο, είδωμεν).

Το σχέδιο είναι αυτό:

IMG_20190415_131003.jpg

3 μασιφ σωλήνες με μια τρίγωνη βάση πάνω και κάτω, όλα με απορροφητικό υλικό γύρω γύρω.

Ίδια απορρόφηση μπήκε πέριξ των κεντρικών μασιφ σωλήνων των ηχείων, όπως βλέπετε δεξιά.

Έτοιμες και οι βάσεις των πίσω ηχείων, πιο μεγάλης διαμέτρου για λόγους ασφαλείας:

IMG_20190415_131043.jpg


Έχουν τελειώσει οι συνδέσεις και οι καλωδιώσεις στον τρίνοβ των 7 ηχείων και των 5 σαμπ, και ξεκινώ καλωδιώσεις για τα 4 ηχεία οροφής, οι βάσεις των οποίων είναι υπό κατασκευή, κι αυτές εντός των επόμενων ημερών.

Προχωράει..
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.076
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top