Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Τα 2 εμπρός στο ύψος του κεντρικού, πιο πάνω κόβει οθόνη.
Τα υπόλοιπα ναι, στο ίδιο ύψος θα είναι το μεγάφωνο, στη μέση του ύψους του δωματίου, οπότε έχουν μικρή διαφορά ύψους οι βάσεις των epic με τη βάση του JBL, μετρήθηκαν.

Εσύ δεν έχεις από πάνω τοιχωματικό όριο, δε σε αφορούν αυτά. Εγώ έχω πάνω κάτω κανονικό μπετό.
Θα προτιμουσα να μπορουσες να παιξεις με το υψος , μπορει να χρειαστει.
 
  • Like
Reactions: PPG



Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Νομίζω πως ο τερματογκαζης θα ικανοποιηθεί πλήρως όταν ξανάρθει. ;)

Το JBL έπαιζε πολύ πολύ χαλαρά χθες βράδυ, φοβήθηκα να του δώσω gain, διότι ήταν στάθμες σύνθλιψης κοχλία. :D

Σε πιο λογικές όμως στάθμες, για νορμάλ ακροάσεις (καμιά 20-αρια ντεσιμπέλ πάνω από του Κοτσίδη που ακούει χαμηλά), η έννοια της απόλυτης έλλειψης συμπίεσης στις χαμηλές συχνότητες, είναι πια γεγονός. Όπως και το χτύπημα, η ατάκα σε κάθε κρουστικό ήχο μπάσων. Το headroom είναι εμφανέστατο, βγάζει μάτι. 8-)

Για πολλά πολλά χρόνια, όπως γνωρίζετε πολλοί εδώ, άκουγα μόνο με το JBL για το κάτω μέρος του φάσματος, και τολμώ να πω πως ήμουν ικανοποιημένος. Τώρα όμως, έχει ξεφύγει τελείως το πράγμα. Κι έχει κι άλλο... Κάτσε να μπει και το δεύτερο επικ σε λειτουργία, να μπουν κι οι φιούζιον όλ όβερ, να δω που θα φτάσει, και γω ανυπομονώ! :drinks:


Να και το απαραίτητο οφθαλμόλουτρο από τα τερατα, που γεφυρωμενα θα οδηγούν τα 3 σαμπ:

Το μέγεθος σε σχέση με το μαμά του επικ:

View attachment 123949


Και η πίσω όψη, μπροστά από το 870:

View attachment 123948

Τέρας....
Μιλάμε για πραγματικό τέρας...
Οι Fusion ειναι κτηνος σε δυναμη. They look amasing! :dance2:
 







Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.315
Ααχχχχ έχουμε και μεις ..... μπάσο :(

Μας κατέστρεψες >:(

Που να ακούσουμε στα συστήματά μας. :errwhat:


Εν τω μεταξύ εγώ άκουσα τα τρία από τα πέντε γιατί τα επικ δεν είχαν τις καινούργιες πλάτες τοποθετημένες και το jbl είχε τον μικρό ενισχυτή.

Τέσπα , απλά : αστείρευτη δύναμη, λιθοτριψία, πάνε και οι πέτρες,
Χαλαρά τα 130 dB

Και το μενού του τρινοβ ..... τι να λέμε ρυθμίζονται τα παντα, τα παντα , τα πάντα όλα 8-) και ακόμα δεν τα ρύθμισε. :p
 


PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Τυχεροι σαλονικεις ... εχετε και πληθωρα εμπειριων ... εμας ο μονος που μας το δινει ειν' ο πιπιτζι ... :D
Μέχρι τέλος της βδομάδας εάν έχουν έρθει τα πράγματα θα έρθεις να ακούσεις και θα μου πεις :D:D
 




Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Βρήκα μέρος. Μπροστά μου, ανάμεσα από τα 2 ηχεία, στο μέσον του τοίχου και δεξιά-αριστερά και πάνω-κάτω. Άντε να δούμε.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Κωστα τα δυο σαμπ μπροστα αν μπουν αναμεσα στα ηχεια και στον τοιχο, θα μπορεσεις να τα σηκωσεις πιο ψηλα, αλλα δεν ξερω αν αλλοιωνουν τις διαστασεις των εμπρος ηχειων.

Αυτα εχουν καποια κλιση αριστερα - δεξια προς θεση ακροασης η ειναι παραλλημα μεταξυ τους? Να φανταστω πως τα πλαινα σαμπ κοιταν θεση ακροασης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Κωστα τα δυο σαμπ μπροστα αν μπουν αναμεσα στα ηχεια και στον τοιχο, θα μπορεσεις να τα σηκωσεις πιο ψηλα
Ναι, αλλά θέλω να διατηρηθεί η απόσταση ακρόασης, η οπτική επαφή με τα γούφερ και να βρίσκονται πλησίον του κεντρικού, ώστε να μπορώ να ανεβάσω το σημείο κρος πάνω από 80 κύκλους, όπου θα έχει σαφή κατευθυντικότητα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
Χάνεται gain όμως
Ακριβώς 3 ντεσιμπελ.
Έδωσα +3 και ήρθε στην όμοια με πριν στάθμη.

Ακριβώς 3 ντεσιμπελ. Πολύ χρήσιμα, ομολογουμένως...

Είναι όμως πολύ ομαλότερη η απόκριση, έχει καθαρίσει κι άλλο το μπάσο, και λείπουν οι τονισμοί από το δάπεδο που νομίζω ότι εμπεριέχουν έως και μεσαία.

Όποιος έχει τη δυνατότητα, ας κάνει μια δοκιμή να μας πει κι αυτός τα συμπεράσματά του. Ο Βασίλης ο συνεπίθετος το έχει δοκιμάσει ήδη με θετικά αποτελέσματα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.639
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top