Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear




Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Τα δυο μεγαλα καταστήματα stereo disc & publik δεν εχουν. Το πρωτο φερνει μονο κατοπιν παραγγελιας.
Εκεί που πουλάνε δίσκους, cd, dvd, βινύλια. Στα δισκάδικα.
Σ αυτά πας και σου λενε τι το θες το sacd, καταργηθηκε, παρε βινυλιο που παιζει και καλυτερα!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.110
Reaction score
124.681
Τα δυο μεγαλα καταστήματα stereo disc & publik δεν εχουν. Το πρωτο φερνει μονο κατοπιν παραγγελιας.


Σ αυτά πας και σου λενε τι το θες το sacd, καταργηθηκε, παρε βινυλιο που παιζει και καλυτερα!


Ψάξε ψάξε.

Προσοχή: κάποια sacd έχουν μόνο δικάναλη μουσική. Μακριά από δικαναλες αηδίες.

Τουλάχιστον 5.1 να είναι το φορμά.


Επίσης κυκλοφορούν εξαιρετικά dvd audio αλλά και blu ray audio, αλλά επίσης δύσκολα θα τα βρεις, αφού οι εδώ πίθηκοι λένε ότι τα βινύλια ακούγονται καλύτερα. Αϊ βγάλε άκρη.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
:)
Post automatically merged:

Αρκει βέβαια να μην ειναι τελείως της πλάκας ο πολυκάναλος....


Δηλαδή να μην είναι πολύ φθηνός; Κι αν ναι, ποιο είναι το κατώτατο όριο κατά προσέγγιση για κάτι ποιοτικό ή είναι σχετικό αυτό αναλόγως τις απαιτήσεις και προσδοκίες του εκάστοτε χρήστη;
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δηλαδή να μην είναι πολύ φθηνός; Κι αν ναι, ποιο είναι το κατώτατο όριο κατά προσέγγιση για κάτι ποιοτικό ή είναι σχετικό αυτό αναλόγως τις απαιτήσεις και προσδοκίες του εκάστοτε χρήστη;
Εμένα είναι αυτος. Δεν τον λες και της πλάκας αλλά ούτε και κορυφαίο.
Θεωρώ ότι το θέμα στο δικό μου setup είναι τα περιφερειακά ηχεία τα οποία είναι υποδιέστερα πολύ των δύο μπροστινών.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.110
Reaction score
124.681
τα περιφερειακά ηχεία τα οποία είναι υποδιέστερα πολύ των δύο μπροστινών.
Η "καλύτερη" immersive ηχογράφηση που έχω, είναι η atmos των kraftwerk, εξαιρετική παραγωγή, πραγματικά.

Στο "τέρμα τα γκάζια" καμιά φορά βλέπω ένα ηχείο να κλιπαρει, ανάβει στιγμιαία το λαμπάκι του.

Είναι το πάνω δεξιά άτμος.

Δηλαδή, αν θέλω να αναβαθμίσω το σετάπ μου, που έχω 11 ίδια ηχεία, θα πρέπει να ξεκινήσω με μεγαλύτερα ηχεία για άτμος, στο ταβάνι.

Καλή συνέχεια φίλε μου...
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Η "καλύτερη" immersive ηχογράφηση που έχω, είναι η atmos των kraftwerk, εξαιρετική παραγωγή, πραγματικά.

Στο "τέρμα τα γκάζια" καμιά φορά βλέπω ένα ηχείο να κλιπαρει, ανάβει στιγμιαία το λαμπάκι του.

Είναι το πάνω δεξιά άτμος.

Δηλαδή, αν θέλω να αναβαθμίσω το σετάπ μου, που έχω 11 ίδια ηχεία, θα πρέπει να ξεκινήσω με μεγαλύτερα ηχεία για άτμος, στο ταβάνι.

Καλή συνέχεια φίλε μου...
Συμφωνούμε δηλαδή :)
Μάλλον θα αρχίσω να ρίχνω κάνα τζοκεράκι:tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.110
Reaction score
124.681
Μάλλον θα αρχίσω να ρίχνω κάνα τζοκεράκι
Ήσουν πολύ λαρτζ στα 2 του βινταζ σεταπ, τώρα τζόκερ;

Σιγά.

Απλώς επειδή όντως κι αντικειμενικά μαζεύονται τα μπικικίνια στην τελική, θέλει προσεκτικές κινήσεις και πονηρές επιλογές, ώστε στην απόσταση ακρόασης που θα χρησιμοποιηθούν, να είναι επαρκείς οι στάθμες τους. Η μεγάλη απόσταση ακρόασης είναι για λαρτζ τύπους, όπως και οι στάθμες άνω της αναφοράς. Αυτά ναι, θέλουν τζόκερ.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ήσουν πολύ λαρτζ στα 2 του βινταζ σεταπ, τώρα τζόκερ;

Σιγά.

Απλώς επειδή όντως κι αντικειμενικά μαζεύονται τα μπικικίνια στην τελική, θέλει προσεκτικές κινήσεις και πονηρές επιλογές, ώστε στην απόσταση ακρόασης που θα χρησιμοποιηθούν, να είναι επαρκείς οι στάθμες τους. Η μεγάλη απόσταση ακρόασης είναι για λαρτζ τύπους, όπως και οι στάθμες άνω της αναφοράς. Αυτά ναι, θέλουν τζόκερ.
Ποια είναι ρε τα βιντάζ; xaxaxaxa
 



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τα δικάναλα σεταπ. (Κλόπιράιτ Φαλακροπόδης)

Σα τα σεταπ βιντεοκασέτας για εικόνα. Βινταζ.
Είσαι ωραίος τύπος! δεν συμφωνώ με αυτά που λες (εν μέρει) αλλά τα λες ωραία και γελάω :tongue: :tongue:
 
  • Haha
Reactions: PMC

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
τωρα που εμαθα θα σε τρελανω στης αναρτησης. για πεσ τον mozart πως τον ακους
 


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
καλα θα το πω στον dimi
ενω αυτο το ακουσ ζωντανο
Ιδίως κείνο το ρέκβιεμ, άστα. Βράσε ρύζι.
ρε που εμπλεξα με σενα ντιμη και γιαννη κοτσιδη σε σας κραζω
εσυ τι βαζεις λαικ ρε νικο
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.110
Reaction score
124.681
Απολαμβάνω πολύ περισσότερο να ακούσω 3 φορές σερί όλο αυτό:


Παρά τη μικρή νυχτερινή μουσική.

Αλήθεια, πόσοι λες να το έχουν ακούσει ολόκληρο το μπαλλο; Έχει και εξαιρετική ηχογράφηση, αλήθεια εξαιρετική.

Τες πα, γούστα είναι αυτά.
Ο καθένας τη βρίσκει όπως μπορεί.

265226_6c9d4563e7358dc6a76e72493b8d4147.gif
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top