Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
δεν νομίζω ότι μετράει σωστά.ειναι σχεδον αδύνατο να πεση κάτω από 25-30db
Ότι δε μετράει σωστά, δε μετράει... στη τηλέφωνο μου είχε διaφορά πάνω από 12db σε σύγκριση με το umik.
Αλλά αν δεν είσαι σε πόλη, μπορεί να πέσει κάτω από 25-30...
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
μπορείτε να κάνετε ένα sweep με το rew με το σύστημα κλειστο.μετραει τον ανεμιστήρα του υπολογιστή αλλα στις μεγαλύτερες συχνότητες βλέπουμε τι γίνεται.εμενα μου έβγαλε 28db πάνω από τα 400hz.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
μπορείτε να κάνετε ένα sweep με το rew με το σύστημα κλειστο.μετραει τον ανεμιστήρα του υπολογιστή αλλα στις μεγαλύτερες συχνότητες βλέπουμε τι γίνεται.εμενα μου έβγαλε 28db πάνω από τα 400hz.

προσοχή το umik πιάνει και ηλεκτρομαγνητικά κύματα. Πχ έχω 2 smart lamp tplink και όταν τις ανάψω μου βγάζει χαμηλά μέχρι τα 15hz 60-70db
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Σε ώρες πολύ ήσυχες, πέφτει τρομερά το επίπεδο του θορύβου ηρεμίας στην περιοχή που βρίσκομαι.

Τυπικά βέβαια, είναι σαφώς ψηλότερα. Σκυλιά γαυγιζουν, πουλάκια κελαηδούν, αεράκι ακούγεται, κλπ
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Το ίδιο ακριβώς και εγώ.
Τώρα που φυσάει δαιμονισμένα έχω και 25-30 db θόρυβο από έξω.
Το βράδυ πέφτει στα 10-15db.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Έκανα μέτρηση θορύβου ηρεμίας, με το κινητό.

Η συγκεκριμένη εφαρμογή, δείχνει να μετράει σωστά 85 ντεσιμπελ στην μετρημένη στάθμη αναφοράς (-23dB), αλλά βεβαίως δεν είναι υψηλής ακρίβειας.

Θόρυβο ηρεμίας έχω (σύμφωνα με το κινητό, και με κάθε επιφύλαξη) πραγματικό μέσο όρο κάτω από τα 15 ντεσιμπέλ...
Είμαι εκτός κατοικημένης περιοχής, στα χωράφια, πρακτικά η απόλυτη ησυχία, μονοκατοικία. Μηδέν δρόμοι κοντά.

Μετακινήσεις και αναπνοές ήταν οι στιγμιαίες εξάρσεις του Μαξ, οπότε ανεβαίνει κι ο μέσος όρος...
Βαρέθηκα να το μηδενίσω...

View attachment 151336

Το 11.1 είναι η μέση μέτρηση και είδα και 7 ντεσιμπελ.
Κρατούσα και την αναπνοή μου, ανεβαίνει...

Στην πράξη, στη θέση ακρόασης, ακούω την απόλυτη ησυχία, μηδέν θόρυβος. Ένα βόμβο από τα αυτιά μου ακούω, εμβοές, της ηλικίας ίσως... :tongue:
Μετρησες και όλα αναμμένα? Προτζεκτορες ενισχυτές κτλ χωρίς να παίζεις υλικό.....?
Και εγώ εδώ που μού είμαι, ειναι χωριό δεν έχω φασαρία και με κλειστά όλα κάτω από 22db δεν έχω δει και αναμμένα όλα 36-40db Το πολύ
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Εγώ 25db έχω όταν τα πάντα όλα είναι κλειστά. Μέτρηση σε σαλόνι full untreated έτσι.
Σε υπόγειο φροντισμένο bat cave σίγουρα θα είναι χαμηλότερο.
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Σε ώρες πολύ ήσυχες, πέφτει τρομερά το επίπεδο του θορύβου ηρεμίας στην περιοχή που βρίσκομαι.

Τυπικά βέβαια, είναι σαφώς ψηλότερα. Σκυλιά γαυγιζουν, πουλάκια κελαηδούν, αεράκι ακούγεται, κλπ
Ναι αλλα με την πανσεληνο οταν βγαινουν οι λυκοι απο απεναντι πας + 40 db πανω.
Εγω για να τους ηρεμησω βαζω αυτο το κομματι...
 
Last edited:


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Σόρυ Στέφανε.
Εννοώ ότι είναι πολλά και αυτά που λες , μόνο από ανεμιστήρια. Εγω θα έλεγα 5-6 db.
Είναι htpc με δυνατό cooler και δυνατή κάρτα γραφικών, συν προτζεκτορα συν τελικούς επαγγελματικούς, αλλά η μετρήσει ήταν πριν την ανακαίνιση, μπορεί μια μικρή πιθανότητα να Μην θυμάμαι καλά, αλλά όπως κ να έχει θα μετρήσω να δώ τώρα τι γίνεται
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Να θυμηθούμε τι και πως μετράμε, και ποιος είναι ο στόχος:

Έχουμε γραψει τις τελευταίες εβδομάδες πολλα για το RT60, το dynamic range-dynamic headroom, τα απαιτούμενα watt...

Αυτο που κακώς ξεχνάμε να αναφερθούμε, ειναι το background noise του δωματίου ακροασης.

Σαφώς και αλλάζει και η απόλαυση αλλα και οι απαιτήσεις σε ισχύ οταν το δωμάτιο εχει πολυ θόρυβο λόγω πχ ενός γειτονικού πολυσύχναστου δρόμου ή ενός θορυβωδους ψυγείου σε λειτουργία, σε συγκριση με ενα πολυ ήσυχο δωμάτιο.
Στο θορυβώδες δωμάτιο, αναγκαστικά θα χρειαστούμε να δυναμώσουμε την ένταση για να ακούσουμε τις pianissimo νότες, και ακόμα περισσότερο αν θελουμε να ακούσουμε την πληροφορία χωρου της ηχογράφησης. Και αυτο θα εχει ως αποτέλεσμα να χρειαζόμαστε όλο και περισσότερη ισχύ για να αποδωθούν οι κορυφές.

Αντιγράφω απο http://www.acousticfrontiers.com/wp-content/uploads/2011/10/acoustic_measurement_standards.pdf. (Χρήσιμο για χομπίστες, ρίξτε μια ματιά, φαντάζομαι θα υπάρχουν και αντίστοιχα απο την aes-ebu για στούντιο)

Noise Control (indicated by Room Criterion – RC rating)

Standard: Noise criterion below RC30 for existing rooms or RC20 for purpose built rooms

High noise levels can cause auditory masking of low level details within recordings that reduce soundstage depth and timbral color by:

  • Obscuring the way in which sound decays within a recording venue. Each recording venue has a characteristic acoustic signature that can be lost if noise levels are too high. Listening to classical music, it might be difficult to differentiate a performance in the Disney Hall relative to the Carnegie Hall. Standards for concert halls and recording studios are typically RC15‐20 and one could argue that a reproduction environment should have an equal or lower noise floor than the recording venue if the acoustic signature of that venue is to be reproduced faithfully.

  • Obscuring the low level harmonics that give each musical instrument its characteristic timbre. One might find it difficult to differentiate a Bosendorfer from a Steinway piano. There is a direct relationship between the noise floor of a space and the ability to perceive the highest levels of audio micro‐detail.

    The noise in an existing space should not be above RC30. This eliminates most distractions that otherwise interferes with the listening experience. Typical residential spaces will have background noise levels in the RC35‐45 range. A rating as low as RC25 should be achievable within common ducted HVAC systems with remediation in areas of internal acoustical linings and acoustically rated grilles/diffusors (as just two examples of the types of changes required). It is important to factor other items like the audio equipment itself or comfort elements such as wine chillers that may contribute to the background noise level of the listening environment. For new dedicated room builds we suggest a target of RC20. Meeting RC20 will require paying attention to noise isolation and using specialized construction techniques.

    There are certainly benefits to a rating of RC15 and this paper is in no way discouraging the greater potential of room dynamics and “ultra‐black” noise floor. It is agreed for the purposes of this paper that the exponential increases to room construction costs make establishment of RC15 as a standard unrealistic.

    Τι ειναι το RC30?

    Αν θυμηθούμε τις καμπύλες ακουστοτητας, γίνεται προφανές πως 50db θόρυβος δωματιου θα ενοχλούν πολυ περισσότερο στα 3000Hz παρά στα 20Hz, όπου δεν θα τα ακούμε.

    Βρήκα λοιπον την καμπύλη με το RC και την παραθέτω




    View attachment 70149
Ο στόχος μας σύμφωνα με τα ανωτέρω ειναι να είμαστε κάτω απο το RC30.

Δεν ειναι και πολυ εύκολο για δωμάτιο πόλης, αλλα η προσπάθεια αξίζει, και φέρνει σημαντικό αποτέλεσμα.

Μονωτικά στα κουφώματα, απομάκρυνση μετασχηματιστών και άλλων συσκευών που παράγουν θόρυβο, ήσυχοι υπολογιστές, room treatments.

Αυτα απο μένα, περιμενω και απο τους επαΐοντες...
(Φαντάζομαι κάπου θα εχει αναφερθεί το θέμα στο παρελθόν, ας το επαναφέρω)
Μόλις μέτρησα.
Εντός προδιαγραφών :party: (κατω απο RC25, σύμφωνα με το διάγραμμα στο #147), αν τα εχω καταλαβει σωστά

View attachment 70177
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μετρησες και όλα αναμμένα? Προτζεκτορες ενισχυτές κτλ χωρίς να παίζεις υλικό.....?
Και εγώ εδώ που μού είμαι, ειναι χωριό δεν έχω φασαρία και με κλειστά όλα κάτω από 22db δεν έχω δει και αναμμένα όλα 36-40db Το πολύ
Ανοιχτά όλα τα ηχεία. Δεν ακούγονται πρακτικά καθόλου τα ηχεία. Καμιά φορά τα ξεχνάω αναμμένα και δε παίρνω χαμπάρι...

Ο προβολέας ακούγεται, είναι πάντα κλειστός.
Όταν παίζει μουσική, είτε από ρουν μέσω κινητού, είτε από το oppo μέσω οθόνης κινητού (app) είτε με μια μικρή οθόνη που έβαλα δεύτερη στον τρινοβ.

Ο προβολέας ακούγεται κανονικά και ξεκάθαρα. Βρήκα τρόπους να τον έχω πάντα κλειστό όποτε ακούω μουσική.

Τα υπόλοιπα δεν τα ακούω, είναι πολύ χαμηλές οι προδιαγραφές θορύβου όλων των ηχείων (<20 ντεσιμπέλ στα 10 εκατοστά...)

Πρακτικά το φύσημα των ηχείων ακούγεται μόνον αν κολλήσεις αυτί στο Τουίτερ. Στο 1μ δεν ακούς τίποτα, πόσο μάλλον στα 2,3μ...
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το επίπεδο θορύβου στο δωμάτιο μου ειναι περίπου ίδιο με την καμπυλη των 0 phon:

9160F3E1-BD22-4480-9FC6-5979FB7D9F3D.jpeg
D107C205-B9D5-48A6-ACCC-A16E412F54D9.jpeg



Για να φτάσω σε τελείως απαραμόρφωτη Reference κορυφή (ασχετως αν ακούγεται ή όχι η παραμόρφωση), χρειάζομαι ολικό Sinad 105.

Το nc400 εχει 105. Ο Trinnov λογικά πάνω απο 100. Απο ηλεκτρονικά μάλλον είμαστε καλά, απο κει και πέρα ο,τι χάσουμε απο ηχεία+χώρο,
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top