Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Ωραία, αυτό το θέλω οπωσδήποτε.

Αυτά εδώ τι είναι;

Γράφει:
Many projectors will send a 12V trigger signal for change of image formatting. This screen system features automatic control and will correctly change as prompted.
Να πω την αμαρτία μου δε γνωρίζω αν υπάρχει προβολέας που να στέλνει αυτόματα τις αλλαγές στο aspect. Άντε να πατήσεις εσύ το κουμπάκι του 16/9 ή του 2.35 στον jvc και να το στείλει με trigger στο masking system το καταλαβαίνω. Αλλά να διαβάζει δυναμικά τις αυτόματες αλλαγές που γίνονται στο aspect μου φαίνεται πολύ δύσκολο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.476
Άντε να πατήσεις εσύ το κουμπάκι του 16/9 ή του 2.35 στον jvc και να το στείλει με trigger στο masking system το καταλαβαίνω.
Αυτό δεν θα έχει νόημα. Στέλνεις κατευθείαν την εντολή στο masking system, δεν χρειάζεται να γίνει “μέσω δορυφόρου”.
Λογικά, για να υπάρχει η δυνατότητα στο masking system πρέπει αντίστοιχα να υπάρχει σε κάποιους προβολείς.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Τι γινεται όταν έχει σκηνοθέτη Nolan που αλλάζει καδρα μέσα στην ίδια ταινία;:O_o:
Δεν το έγραψα; Lumagen auto aspect. Αν εχεις 2.35 οθονη σου γεμίζει όλο το κάδρο όταν παίζει 2.35 υλικό κι όταν αλλάζει σε 16/9 το φέρνει αυτόματα σε σωστή αναλογία και σου βγάζει μαύρες μπάρες δεξια-αριστερά.
Αν πάλι επιλέξεις 16/9 οθόνη στην αλλαγή σε 2.35 σου βγάζει μαύρες μπάρες πάνω-κάτω.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Αυτό δεν θα έχει νόημα. Στέλνεις κατευθείαν την εντολή στο masking system, δεν χρειάζεται να γίνει “μέσω δορυφόρου”.
Λογικά, για να υπάρχει η δυνατότητα στο masking system πρέπει αντίστοιχα να υπάρχει σε κάποιους προβολείς.
Θα το ψάξω.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δεν το έγραψα; Lumagen auto aspect. Αν εχεις 2.35 οθονη σου γεμίζει όλο το κάδρο όταν παίζει 2.35 υλικό κι όταν αλλάζει σε 16/9 το φέρνει αυτόματα σε σωστή αναλογία και σου βγάζει μαύρες μπάρες δεξια-αριστερά.
Αν πάλι επιλέξεις 16/9 οθόνη στην αλλαγή σε 2.35 σου βγάζει μαύρες μπάρες πάνω-κάτω.
Να γράφετε και τιμες...να ξερουμε πόσο να ονειρευομαστε....
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.671
Reaction score
28.010
Εντάξει. Μια διπλή οθόνη είναι, που αλλάζει ανάλογα με το aspect της ταινίας κατεβάζεις αυτήν με τη σωστή αναλογία.
Ουσιαστικά αυτό κάνω κι εγώ.
Έχω μια μνήμη στον jvc για 16/9 οθόνη στις 120΄΄ (si slate).
Έχω και μια μνήμη για 2.35 με αναμορφικό (stewart firehawk).
Αυτό που σκοπεύω να κάνω αργότερα είναι να πάρω μια ηλεκτρική 2:35 ALR και έναν 9400. Θα βάλω δύο μνήμες για τα aspects ώστε να μαζεύει το Zoom στο 16:9 και να ανοίγει στο 2:35. Βέβαια έτσι θέλω masking δεξιά αριστερά ενώ άμα κάνω το ανάποδο θέλω κάτι σαν του Κώστα.
Λέω βλακείες;
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.671
Reaction score
28.010
Όχι, απλώς είναι πιο δύσκολη τέτοια κατασκευή.
Πόσο κόστισε του Κώστα και πόσο θα κόστιζε αυτό που λέω; Στείλε μου pm να έχω μια τάξη μεγέθους. Δεν θα γίνει τώρα, δεν υπάρχει βιασύνη για τα κοστολόγια. Ευχαριστώ Μιχάλη.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
Κώστα ζηλευτό το σεταπ σου αλλά είσαι και ολίγον άτυχος
Εάν μπορούσες να ανοίξεις 150 ιντσες θα με καταλαβαινες τι εννοώ ...
Ακόμα δεν υπάρχει native 4K προβολέας, τουλάχιστον σε τιμή κάτω από 15.000€, που να μπορεί να ανοίξει τόσες ίντσες. Μόνο ψευδο-4Κ.

Επίσης: ο Ν7 αναγνωρίζει αν ειναι HDR το περιεχόμενο για να αλλάζει αυτόματα mode?
Στη νέα έκδοση firmware ο jvc θα έχει menu που θα του καθορίζεις ποια settings θα θέλεις να επιλέγει αν δεχτεί sdr, hdr, hlg, 3d σήμα.
Για το 90% των χρηστών αυτό είναι ιδανικό.
Και τώρα ο N7 αναγνωρίζει sdr και 4Κ περιεχόμενο και αλλάζει αυτόματα ρυθμίσεις. Με το νέο firmware θα προστεθούν και επιπλέον επιλογές, αν έχω καταλάβει σωστά.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εάν πιάνουν τα χέρια σου το κάνεις εσύ .
Δεν θυμάμαι πιο μέλος είχε κάνει κάτι με actuator.
Νομίζω κσι ο αγαπητός rose το έχει εφαρμόσει .
Ποιο φθηνό είναι 2 οθόνες μια πίσω από την άλλη .
Με αυτό το σκεπτικό προτιμω αναμορφικο φακό
.και τελειώνει το πρόβλημα ...


"Ακόμα δεν υπάρχει native 4K προβολέας, τουλάχιστον σε τιμή κάτω από 15.000€, που να μπορεί να ανοίξει τόσες ίντσες. Μόνο ψευδο-4Κ."

Αγαπητέ rose βάζεις αναμορφικο φακό και μπορείς να ανοίξεις και παραπάνω από 150 ιντσες εάν μπορείς .
Το κέρδος του αναμορφικου σε φως είναι περίπου 35 %
Δεν προσθέτουν μόνο προβλήματα οι αναμορφικοι φακοί έχουν και προτέρημα...

Είναι κ ένα προτέρημα του επσον 9400 εκτός τα άλλα ( εύρος χρωματικού τριγώνου κλπ) ....
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PMC

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
O N7 δεν έχει αρκετό φως, ακόμα και με αναμορφικό, για 150". Ο ΝΧ9 ναι, αλλά πάει στα 15 χιλιάρικα + το κόστος ενός καλού αναμορφικού.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Είπαμε ότι είναι πολύ ακριβο αυτό χόμπι ;
Μιας κ δεν μπορώ να πάρω n9 μένω με τον epson .... :headbang:
Φακό έχουμε , lumagen έχουμε
Περιμένουμε 2η γενιά jvc για να ψωνίσουμε ...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.671
Reaction score
28.010
Εάν πιάνουν τα χέρια σου το κάνεις εσύ .
Δεν θυμάμαι πιο μέλος είχε κάνει κάτι με actuator.
Γενικά πιάνουν τα χέρια μου σε πολλά πράγματα. Όχι όμως στα ηλεκτρονικά. Ηλεκτρολογικά λίγα.

άλλη .
Με αυτό το σκεπτικό προτιμω αναμορφικο φακό
.και τελειώνει το πρόβλημα ...
Σωστό και αυτό, αλλά μόλις είδα τις τιμές άλλαξα πλευρό. 😁
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.856
O N7 δεν έχει αρκετό φως, ακόμα και με αναμορφικό, για 150". Ο ΝΧ9 ναι, αλλά πάει στα 15 χιλιάρικα + το κόστος ενός καλού αναμορφικού.
Edit: στα 18 χιλιάρικα ο ΝΧ9...:cry:

Περιμένουμε 2η γενιά jvc για να ψωνίσουμε ...
Μάλλον με το fw του επόμενου Νοεμβρίου που δίνει η JVC δωρεάν, μάλλον θα πρέπει να έχεις μεγάλη υπομονή για την 2η γενιά, χωρίς την βεβαιότητα ότι οι τιμές θα είναι πιο προσιτές.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Ακόμα δεν υπάρχει native 4K προβολέας, τουλάχιστον σε τιμή κάτω από 15.000€, που να μπορεί να ανοίξει τόσες ίντσες. Μόνο ψευδο-4Κ.



Και τώρα ο N7 αναγνωρίζει sdr και 4Κ περιεχόμενο και αλλάζει αυτόματα ρυθμίσεις. Με το νέο firmware θα προστεθούν και επιπλέον επιλογές, αν έχω καταλάβει σωστά.
Αυτό που κάνει τώρα ο N5/7/9 είναι να θυμάται την τελευταία μνήμη που άφησες όταν έβλεπες sdr/hdr. Αν την τελευταία φορά που είδες sdr είχες αφήσει κατά λάθος hdr ρυθμίσεις, την επόμενη φορά που θα ξανα λάβει σήμα sdr θα πάει στα λάθος settings.

Το πιο σημαντικό setting που θα προσφέρει (για εμένα) το νέο firmware είναι το λεγόμενο filter on/cms off.
Είναι μια πατέντα στους jvc, η οποία ως τώρα απαιτούσε hd fury diva, maestro, vertex2 συσκευές.
Το συγκεκριμένο setting λοιπόν επιτρέπει στον jvc να ρίξει το χρωματικό φίλτρο του μπροστά στο φακό, επιτυγχάνοντας έτσι χρωματικό τρίγωνο πολύ κοντά στο dci, ενώ ταυτόχρονα απενεργοποιεί τις τεχνητές παρεμβάσεις που έκανε η jvc στο cms της. Το αποτέλεσμα είναι το πιο γραμμικό rgb separation που έχουμε δει.
Τι είναι rgb separation; Είναι ο διαχωρισμός των 3 βασικών καναλιών χρώματος (R,G,B) όταν τα συγκρίνουμε με τις αντίστοιχες καρτέλες της απόχρωσης του γκρίζου (στο οποίο συμμετέχουν).
Αν αλλάξουμε ένα απ'τα βασικά χρώματα σε κάποια συγκεκριμένη τιμή της κλίμακας του γκρίζου και δούμε ότι επηρεάζεται ένα απ' τα άλλα 2, σημαίνει ότι έχουμε κακό RGB separation (cross-coupling λέγεται το φαινόμενο).
Συμβαίνει πολύ συχνά, είναι κακή βάση για manual calibration, διορθώνεται με lut πολλών χιλιάδων μετρήσεων.
Το κακό είναι ότι απ' τη στιγμή που απενεργοποιούμε τα συγκεκριμένα μπιμπλίκια απ' τον jvc, παύει να δουλεύει το cms.
Άρα όποια ρύθμιση πρέπει να γίνει εξωτερικά (lut box).
 

Μηνύματα
15.014
Reaction score
20.759
το 08 αγόρασα καλή 42αρα toshiba με 2200 φιλική τιμή κλπ
το 16 αγόρασα καλή 4Κ panasonic 50 άρα 1100 κανονική τιμή
σήμερα υπάρχουν 75αρες 8K με λιγότερο από 5000 ευρώ
είναι κατανοητό ότι 100+ " με υψηλή ανάλυση θα δούμε σε 4ψήφια νούμερα σε πολυ λίγα χρόνια.
δε θα σας ενδιαφέρει ούτε το φως ούτε το masking (αρκεί να είναι μεγάλη η οθόνη) και λογικά με τις τεχνολογίες φωτισμού που θα επικρατήσουν θα έχετε πολλά bit διαβάθμισης ακόμα και όταν ζητούμενη είναι η χαμηλή μέση φωτεινότητα.
το δε δυναμικό εύρος δε μπορεί να συγκριθεί με προβολέα. πχ σε ένα νυχτερινό πλάνο που ξαφνικά πέφτουν πύραυλοι , στην έκρηξη θα κλείνετε μάτια (όχι μόνο αυτιά)
ο προβολέας σύντομα θα είναι κάτι σαν βυνίλλιο , αυτοκίνητο με θερμική μηχανή κλπ
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
το 08 αγόρασα καλή 42αρα toshiba με 2200 φιλική τιμή κλπ
το 16 αγόρασα καλή 4Κ panasonic 50 άρα 1100 κανονική τιμή
σήμερα υπάρχουν 75αρες 8K με λιγότερο από 5000 ευρώ
είναι κατανοητό ότι 100+ " με υψηλή ανάλυση θα δούμε σε 4ψήφια νούμερα σε πολυ λίγα χρόνια.
δε θα σας ενδιαφέρει ούτε το φως ούτε το masking (αρκεί να είναι μεγάλη η οθόνη) και λογικά με τις τεχνολογίες φωτισμού που θα επικρατήσουν θα έχετε πολλά bit διαβάθμισης ακόμα και όταν ζητούμενη είναι η χαμηλή μέση φωτεινότητα.
το δε δυναμικό εύρος δε μπορεί να συγκριθεί με προβολέα. πχ σε ένα νυχτερινό πλάνο που ξαφνικά πέφτουν πύραυλοι , στην έκρηξη θα κλείνετε μάτια (όχι μόνο αυτιά)
ο προβολέας σύντομα θα είναι κάτι σαν βυνίλλιο , αυτοκίνητο με θερμική μηχανή κλπ
Καλά εννοείται πως δε συμφωνώ. Υπεραπλουστέυεις τα πράγματα. Δεν ξέρω απο που να αρχίσω και που να τελειώσω.
Ας πούμε ότι βάζεις το post αυτό στην άκρη και το συζητάμε σε 10 χρόνια! :roflmao:
 

Μηνύματα
15.014
Reaction score
20.759
σε 4-5 χρόνια το πολύ θα υπάρχουν κάτοχοι (αναμεσά μας) με 120αρες οθόνες και θα τσακώνεστε για το αν παίζουν καλύτερα η χειρότερα από προβολικό. θα γίνει του χαιεντ το κάγκελο.
βέβαια θα είναι θέμα χρόνου να μάθετε να εκμεταλλεύεστε την δυνατότητα να έχετε πολλά εκατομύρια πίξελ στην επιφάνεια προβολής με τεράστιο δυναμικό εύρος που δεν θα εξαρτάται από ενδιάμεσα στάδια (φωτισμός/φακός/απόσταση/οθόνη/περιβάλλον κλπ) αλλά μόνο από την δυνατότητα οδήγησης της ψηφίδας.
θα το βαζα και στοίχημα , μη σου πω και ο @Dimifoot θα το βαζε.

για την ώρα προβολικό σίγουρα. και μάλιστα κάποιου που γνωρίζει (ουτέ καν δικό μου)
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
σε 4-5 χρόνια το πολύ θα υπάρχουν κάτοχοι (αναμεσά μας) με 120αρες οθόνες και θα τσακώνεστε για το αν παίζουν καλύτερα η χειρότερα από προβολικό. θα γίνει του χαιεντ το κάγκελο.
βέβαια θα είναι θέμα χρόνου να μάθετε να εκμεταλλεύεστε την δυνατότητα να έχετε πολλά εκατομύρια πίξελ στην επιφάνεια προβολής με τεράστιο δυναμικό εύρος που δεν θα εξαρτάται από ενδιάμεσα στάδια (φωτισμός/φακός/απόσταση/οθόνη/περιβάλλον κλπ) αλλά μόνο από την δυνατότητα οδήγησης της ψηφίδας.
θα το βαζα και στοίχημα , μη σου πω και ο @Dimifoot θα το βαζε.

για την ώρα προβολικό σίγουρα. και μάλιστα κάποιου που γνωρίζει (ουτέ καν δικό μου)
Ας βάλουμε το στοίχημα λοιπόν!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.474
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top