Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Κοίταξε να δεις .
Ο Κώστας κυνηγάει ήχο και όχι εικόνα .
Εάν τον ενδιαφέρε η εικόνα δεν θα άλλαζε προβολέα αλλά θα αγόραζε lumagen.
Ότι κάνει ο τρινοβ στον ήχο κάνει αυτό στην εικόνα .
Τόσο απλά .
Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων
Αυτονοητο οτι δεν ισχυει αυτο που λες. Και μονο το γεγονος οτι ο προβολεας που εχει ειναι της ταξης των 5.000 ευρω αναιρει τον ισχυρισμο σου.
Νομιζω οτι ο καθενας μπορει να καταλαβαινει με διαφορετικο τροπο την βελτιωση της εικονας του
Όταν γίνεται αντιπαραβολή προτζέκτορας vs τηλεόραση στο κόστος του προτζέκτορα πρέπει να μπαίνει και μια ανάλογη οθόνη, γιατί προφανώς δεν υπάρχει.
Δηλαδή ο 9400 δεν έχει 2500€ αλλά 3500€ στην καλύτερη.
Επίσης καθαρά σε θέματα μεγέθους, παίρνεις 85αρα Sony με 2500€.
Εννοεις οτι για οθονη θα πρεπει καποιος να πληρωσει 1.000 ευρω. Διαφωνω.
Συμφωνω οτι μια Στιουαρτ ειναι τοπ οθονη, αλλα με τιμη που ειναι για πολυ λιγους. Απ εκει και περα ομως εχεις ενα σωρο επιλογες. Πχ αν δεις ο Καστρουνης καποτε ειχε γραψει πολυ καλες κριτικες για μια οθονη της ταξης των 200 ευρω.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Αυτονοητο οτι δεν ισχυει αυτο που λες. Και μονο το γεγονος οτι ο προβολεας που εχει ειναι της ταξης των 5.000 ευρω αναιρει τον ισχυρισμο σου.
Νομιζω οτι ο καθενας μπορει να καταλαβαινει με διαφορετικο τροπο την βελτιωση της εικονας του


Εννοεις οτι για οθονη θα πρεπει καποιος να πληρωσει 1.000 ευρω. Διαφωνω.
Συμφωνω οτι μια Στιουαρτ ειναι τοπ οθονη, αλλα με τιμη που ειναι για πολυ λιγους. Απ εκει και περα ομως εχεις ενα σωρο επιλογες. Πχ αν δεις ο Καστρουνης καποτε ειχε γραψει πολυ καλες κριτικες για μια οθονη της ταξης των 200 ευρω.
Έδωσε έναν προβολέα θεωρητικά 4000 και πήρε έναν που έχει 8000
Με λίγο ακόμα θα έπαιρνε lumagen και θα βελτιωνε τα λάθη του sony
Εάν δεν έμενε ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα της βελτίωσης θα το συζητούσαμε .
Εκτός και αν υπάρχει άλλος λόγος που άλλαξε προβολέα τον οποίο τον ξέρει μόνο εκείνος .
Επίσης τα καλά λόγια που είπε ο Μανώλης για την οθόνη των 200 ευρώ δεν πάει να πει ότι είναι καλύτερη από μια των 1000 ευρώ .
Είναι πολύ καλή για 200 ευρώ .
Τόσο απλά .
Τα άλλα είναι για κατανάλωση .
Επίσης το lumagen είναι μια συσκευή που υπάρχει ήδη αρκετα χρόνια και τα έχει βγάλει τα λεφτά της .
Ενώ του χρόνου θα βγει νέο μοντέλο προβολέα κλπ κλπ.
Αστοχία σύγκρισης αγαπητέ
 
  • Like
Reactions: PMC

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Κωστα τα λεφτα ενος αξιολογου προβολεα πχ epson 9400, με μια OLED 65 ιντσων ειναι περιπου ιδια (πχ https://www.skroutz.gr/s/18666048/Sony-KD-65AG8-Smart-4K-UHD-65.html - https://www.skroutz.gr/s/23516876/LG-OLED65CX6LA-Smart-4K-UHD-65.html).

Αν πας ομως σε μη OLED τηλεοραση, ανεβαινεις λιγο στις ιντσες (πχ 75) και κατεβαινεις αρκετα στα χρηματα.
Οποτε παντα υπαρχει ερωτημα με δυσκολη απαντηση. Περισσοτερες ιντσες και οικονομικοτερη η OLED αλλα μικροτερη.
Θες και alr οθόνη, για τον χώρο, που ανεβάζει πολύ την τιμή.
Σε χαμηλής τιμής πανί, η εικόνα θα είναι άθλια.
Ζάρες, προβλήματα σε πανί υπάρχουν..
Ο προβολέας θα χρειάζεται λάμπα κάθε 2-ετια.
Η ευκολία της τηλεόρασης, είναι αλλού.

Τες πα, αν θες να διαθέσεις χονδρικά τα διπλάσια λεφτά, ή αν θες οθόνη για το χώρο σου και την απόσταση θέασης πάνω από 90" για να έχεις γωνία θέασης >40°, πας σε προβολέα.

Τόσο απλά.
ο προβολεας που εχει ειναι της ταξης των 5.000 ευρω
Πάει αυτός (Sony).
Ήταν η οικονομικότερη επιλογή για 4k ατόφιο πάνελ.
Τώρα πήγαμε στο επόμενο σκαλί κόστους.. jvc Ν7.

O N5 είναι στα 5k.


ΥΓ. Λουματζεν δεν αποκλείεται.
Καθόλου μάλιστα. ;)
Επιμένει ο Ζαπαντης να πάρω λουματζεν.
Δε ξέρω πόσο θα αντέξω στην πίεσή του.
Είναι και χοντρός, πιέζει άσχημα.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Εννοεις οτι για οθονη θα πρεπει καποιος να πληρωσει 1.000 ευρω. Διαφωνω.
Συμφωνω οτι μια Στιουαρτ ειναι τοπ οθονη, αλλα με τιμη που ειναι για πολυ λιγους. Απ εκει και περα ομως εχεις ενα σωρο επιλογες. Πχ αν δεις ο Καστρουνης καποτε ειχε γραψει πολυ καλες κριτικες για μια οθονη της ταξης των 200 ευρω.
Ότι προβολέα και να πάρεις πρέπει να έχεις και την ανάλογη οθόνη. Δεν γίνεται προτζέκτορας 3000€ και οθόνη 300€. Δεν θα δεις ποτέ τον προτζέκτορα που πλήρωσες.
Τουλάχιστον αυτά δεν υπάρχουν σε ηλεκτρικές οθόνες. Σε σταθερές υπάρχουν στα +500€ όπως αυτή που έχει βάλει μέλος.
Η ηλεκτρική οθόνη θέλει λεφτά. Πρέπει να είναι tensioned αλλιώς είναι για πέταμα. Έχεις ζήσει με ζάρες 106 ιντσών; Έλα να σου πω.
Για μένα πρέπει να είναι και ALR. Τουλάχιστον στα σαλόνια. Άλλα τόσα δηλαδή.

Όπως είπαν, όταν διαβάζουμε ένα review καλό είναι να καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε. Μια οθόνη 200€ είναι καλή για 200€. Δεν κάνει σκόνη αυτή των 1000€ επειδή ίσως "πλησιάζει", ούτε είναι κατάλληλη για προβολέα των 3000€.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Έδωσε έναν προβολέα θεωρητικά 4000 και πήρε έναν που έχει 8000
5.000 έχει ο Σόνι και 8.000 ο JVC.

Δικαίως υπάρχει αυτή η διαφορά τιμής κατά τη γνώμη μου.

Ο JVC που τελικά επέλεξα, έχει πολλά πλεονεκτήματα συγκριτικά με τον Sony, και όσον αφορά το πολύ σοβαρό θέμα του tone mapping, που προφανώς σε συνδυασμό με τις δυνατότητες του νέου φιρμγουερ κάνει παπάδες, ενώ ταυτόχρονα έχει ίριδα, έχει βαθύτερο μαύρο, έχει μεγαλύτερο εύρος χρωμάτων, έχει σοβαρές διαφορές.

Είναι μια απλή "αναβάθμιση", και υπάρχουν ακριβότεροι προβολείς με περισσότερα πλεονεκτήματα, κι ο,τι δώσεις παίρνεις.

Ο Σόνι για τα λεφτά του, είναι τρομερός. Αυτό όμως, δε σημαίνει ότι δε θα πάρεις καλύτερη εικόνα αν δώσεις περισσότερα λεφτά. Τόσο απλό είναι.



ο Καστρουνης καποτε ειχε γραψει πολυ καλες κριτικες για μια οθονη της ταξης των 200 ευρω.
Βασίλη, θα στο πω απλά: θες πάνω από 1000€ για σοβαρό πανί.
Εκτός κι αν θεωρείς ότι είναι ηλίθιοι αυτοί που δίνουν 4.000€ για πανί.
Κι αν το θεωρείς, μάθε πώς κάνεις λάθος.
Δυστυχώς για σένα, δεν είναι.

Να σου θυμίσω, πως το πανί βλέπεις, όχι τον προβολέα...
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Οι θεωρίες είναι σωστές μόνο όταν γίνεται συχνό calibration στους προβολείς. Ρυθμίζοντας μια φορά ή σε κάθε αλλαγή λάμπας, ό,τι και να έχετε βλέπετε άσχετα.

Κάνω κάθε 500-600 ώρες, 2 φορές περίπου το χρόνο μέχρι πρόσφατα που πήρα μεγάλη τιβί και δείχνουν να μειώνονται στις 700-800 ετησίως, και πάντα έχει φύγει αρκετά.

Στις τηλεοράσεις συνήθως μια φορά αρκεί.
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
5.000 έχει ο Σόνι και 8.000 ο JVC.

Δικαίως υπάρχει αυτή η διαφορά τιμής κατά τη γνώμη μου.

Ο JVC που τελικά επέλεξα, έχει πολλά πλεονεκτήματα συγκριτικά με τον Sony, και όσον αφορά το πολύ σοβαρό θέμα του tone mapping, που προφανώς σε συνδυασμό με τις δυνατότητες του νέου φιρμγουερ κάνει παπάδες, ενώ ταυτόχρονα έχει ίριδα, έχει βαθύτερο μαύρο, έχει μεγαλύτερο εύρος χρωμάτων, έχει σοβαρές διαφορές.

Είναι μια απλή "αναβάθμιση", και υπάρχουν ακριβότεροι προβολείς με περισσότερα πλεονεκτήματα, κι ο,τι δώσεις παίρνεις.

Ο Σόνι για τα λεφτά του, είναι τρομερός. Αυτό όμως, δε σημαίνει ότι δε θα πάρεις καλύτερη εικόνα αν δώσεις περισσότερα λεφτά. Τόσο απλό είναι.




Βασίλη, θα στο πω απλά: θες πάνω από 1000€ για σοβαρό πανί.
Εκτός κι αν θεωρείς ότι είναι ηλίθιοι αυτοί που δίνουν 4.000€ για πανί.
Κι αν το θεωρείς, μάθε πώς κάνεις λάθος.
Δυστυχώς για σένα, δεν είναι.

Να σου θυμίσω, πως το πανί βλέπεις, όχι τον προβολέα...
Καλα μην θυμωνεις!
Για πες και τη γνωμη σου. 65 OLED η μεγαλυτερη (απο 75 εως 86 ιντσες) αλλη μη OLED. Τον χωρο τον ξερεις. Αποσταση θεασης αν κρεμαστει στον τοιχο (δεν ειμαι και πολυ σιγουρος οτι θ αντεξει ο τοιχος) 2.5 μ αλλιως 2.20-2.30 οταν ειμαι σε θεση υπνου στον καναπε :lol: :rofl:
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Καλα μην θυμωνεις!
Για πες και τη γνωμη σου. 65 OLED η μεγαλυτερη (απο 75 εως 86 ιντσες) αλλη μη OLED. Τον χωρο τον ξερεις. Αποσταση θεασης αν κρεμαστει στον τοιχο (δεν ειμαι και πολυ σιγουρος οτι θ αντεξει ο τοιχος) 2.5 μ αλλιως 2.20-2.30 οταν ειμαι σε θεση υπνου στον καναπε :lol: :rofl:

65 OLED αρκεί να μην έχεις συνέχεια στατικες εικονες.
Οι μη OLED από 65 και πάνω θελουν χρήματα....
Έδωσε έναν προβολέα θεωρητικά 4000 και πήρε έναν που έχει 8000
Με λίγο ακόμα θα έπαιρνε lumagen και θα βελτιωνε τα λάθη του sony
Εάν δεν έμενε ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα της βελτίωσης θα το συζητούσαμε .
Εκτός και αν υπάρχει άλλος λόγος που άλλαξε προβολέα τον οποίο τον ξέρει μόνο εκείνος .
Επίσης τα καλά λόγια που είπε ο Μανώλης για την οθόνη των 200 ευρώ δεν πάει να πει ότι είναι καλύτερη από μια των 1000 ευρώ .
ΟΧΙ δεν θα βελτιωνε τα συγκεκριμενα θεματακια. ΤΕΛΟΣ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Καλα μην θυμωνεις!
Για πες και τη γνωμη σου. 65 OLED η μεγαλυτερη (απο 75 εως 86 ιντσες) αλλη μη OLED. Τον χωρο τον ξερεις. Αποσταση θεασης αν κρεμαστει στον τοιχο (δεν ειμαι και πολυ σιγουρος οτι θ αντεξει ο τοιχος) 2.5 μ αλλιως 2.20-2.30 οταν ειμαι σε θεση υπνου στον καναπε :lol: :rofl:
Ότι πει ο Καστρουνης. :hi:

Έχεις πολύωρη στατική απεικόνιση, διότι βλέπεις φακέλους με αρχεία για να παίζεις μουσική. Οπότε θέλει ειδικές επιλογές, αναλόγως χρήσης.

Πάρτον τηλέφωνο, πες του πόσα λεφτά έχεις, τι χρήσεις έχεις, κι ο,τι σου πει, πάρτο.
:party::party::party:
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Δε νομιζω να ειναι πολυωρη στατικη εικονα το 20 λεπτο που διαρκει ενα αλμπουμ. Μετα πας σ αλλον φακελο. Οποτε αλλαζει. Εκτος κι αν με πιασει ο υπνος. Αυτο στη μουσικη δε γινεται αλλα μονο στις ταινιες!
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Κώστα αγγελία τον είχες 4
Οπότε στην καλυτερη τον πούλησες 4 .
Άρα θεωρητικά έβαλες αλλά 4 εάν έχει ο jvc 8.
Αυτό εννοούσα .
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.534
65 OLED αρκεί να μην έχεις συνέχεια στατικες εικονες.
Επειδή έχω κι εγώ αυτή την απορία και χρησιμοποιώ την τηλεόραση σαν μέσο πλοήγησης στα μενού όταν ακούω μουσική, δηλαδή δείχνει στατική εικόνα για περίπου 20' - 60' αναλόγως τα κέφια, θα έχει πρόβλημα μια OLED ?
Ποιό είναι εν ολίγοις το χρονικό όριο της στατικής απεικόνισης χωρίς να υπάρχει πρόβλημα ?
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Κοίταξε να δεις .
Ο Κώστας κυνηγάει ήχο και όχι εικόνα .
Εάν τον ενδιαφέρε η εικόνα δεν θα άλλαζε προβολέα αλλά θα αγόραζε lumagen.
Ότι κάνει ο τρινοβ στον ήχο κάνει αυτό στην εικόνα .
Τόσο απλά .
Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων
Πολύ άκυρο αυτό. Πόσο καλύτερα μπορεί να πάει από studiotek-jvc n7;
Υπενθυμίζω κάνει κι ο jvc πολύ καλό δυναμικό tone mapping.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Οι θεωρίες είναι σωστές μόνο όταν γίνεται συχνό calibration στους προβολείς. Ρυθμίζοντας μια φορά ή σε κάθε αλλαγή λάμπας, ό,τι και να έχετε βλέπετε άσχετα.

Κάνω κάθε 500-600 ώρες, 2 φορές περίπου το χρόνο μέχρι πρόσφατα που πήρα μεγάλη τιβί και δείχνουν να μειώνονται στις 700-800 ετησίως, και πάντα έχει φύγει αρκετά.

Στις τηλεοράσεις συνήθως μια φορά αρκεί.
Δεν έχεις μπλέξει ακόμα με το tone mapping κακομοίρη μου! :roflmao:
Σε όσα λες έχεις απόλυτο δίκιο, απλά όσο και να παλεύει ο μάστορας να καλιμπράρει προβολέα που κάνει στατικό tone mapping δε θα μπορέσει να τον φέρει στα επίπεδα ενός ακαλιμπράριστου που κάνει δυναμικό.
Μπορεί να μαζέψει κάποιες σκηνές και να δώσει wow effect, αλλά από υλικό σε υλικό υπάρχουν δραματικές διαφορές.
Αυτό είναι περιορισμός του μηχανήματος βεβαίως βεβαίως κι όχι του επαγγελματία.

Κατέθεσα κι εγώ τη γνώμη μου στον Κώστα, γιατί απο το Sony πρέπει να πάει στο Ν7 κι όχι στο Ν5.
Καλύτερο κοντράστ, διπλή δυναμική ίριδα, 99-100% dci χρωματική κάλυψη. Μάλιστα όταν χρησιμοποιείται το χρωματικό φίλτρο η πτώση φωτεινότητας δεν ξεπερνάει το 15%.
Έχω δει ρυθμισμένο στην τρίχα (3d lut 4000+ σημείων) τον jvc μου με και χωρίς το φίλτρο.
Για εμένα η διαφορά είναι αρκετή για να θεωρήσω ότι δε νοείται θέαση hdr σε κάλυψη rec.709 πλέον.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Ούτε και πρόκειται αν δεν ωριμάσει. :tongue:
Έλα μωρέ, με ένα Ν5-Ν7 το έχεις λύσει στην ουσία του, το φιρμγουερ κατά βάση αρκεί.

Και είναι το σημαντικότερο θέμα που επιβεβαιώνω πως είδα στον Sony, ασχέτως αν είναι καλύτερος και σε άλλα θέματα ο N7, όπως είναι καλύτερος και από τον Ν5.

Αν δεν υπήρχε αυτό το πραγματικό πρόβλημα, δε θα έμπαινα στη διαδικασία για αλλαγή προβολέα, όλα τα υπόλοιπα ήταν (για μένα) στα πλαίσια του "άριστα", και η κίνηση πραγματικά αλοιφή.

Ελπίζω πως δε θα απογοητευτώ στο θέμα κίνησης με τον JVC..

Δυστυχώς δεν έχω παραλάβει ακόμη, και το βλέπω να τραβάει μακριά η βαλίτσα, τους πήραν όλους..
 
Last edited:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top