Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Ωραια για να γελας εγκρινεις , το λοιπο στο ορθοπεδικο κρεβατι υπαρχουν δυο καουτσουκ 35 μηκος
Και η περιφερεια οπως ακριβως ειναι το παχος του ανδρικου μοριου :rofl: καθαρο καουτσουκ
Εχει και δυο τρουπες για να στηριζει το ποδι
Το περνω εγω της αποκριες το δενω στη μεση μεσα απο την περισκελιδα:rofl:
Και πηγαινα πισω απο τους φιλους μου και τους τον ακουμπουσα:dance2:πεταγοταν 5 μετρα μπροστα το γελιο που εκανα δε λεγεται, ερχοταν μετα και το πιαναν που το βρηκες ρε π....... αυτο
Αυτο μοιαζει σαν πραγματικη π.........α, πολυ γελιο Σταυρο μου:drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Το cross firing, είναι πραγματικά all the money.

Η λογική του είναι πολύ κοντά στο toe in, και η διαφορά που κάνει, είναι εξαιρετική, μα χρειάζεται ηχεία με άριστη off axis απόκριση, δηλαδή κυρίως με waveguide. ;)

Κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο, θα σας το αναλύσω σε ξεχωριστό θρεντ, αξίζει τον κόπο.

5,5 ώρες μου πήρε μόνο για να φέρω τις γωνίες, με λέιζερ φυσικά, στις 5:30 το πρωί τελείωσα χθες βράδυ, με μετρήσεις όλη μέρα.. :o
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
σύριγγες γυαλινες επαναχρησιμοποιουμενες καθως το πλαστικο δεν ειχε ανακαλύφθει (ή εστω δεν ειχε εφαρμογη)... εξαιρετικές για ντεκορασιον 🐒
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Μετρήσεις έλαβαν επιτυχώς τέλος, μόλις τώρα ολοκληρώθηκε το καλιμπραρισμα, βγήκαν καλώδια και μικρόφωνο, τέλος μετρήσεων πιθανώς για αυτή τη ζωή. :drinks:

3 μέρες μου πήρε, βελτιώνομαι. :lol:

Με τα τελευταία υλικά ηχητικής περιποίησης στον εμπρόσθιο τοίχο γυψοσανίδας, το RT 60 μετρήθηκε λιιιγο χαμηλότερα (από 0.26" πήγε 0.23").

Ρημαδιασμένη ακρίβεια τοποθέτησης όλων των ηχείων, γωνίες cross firing κλπ όλα στην τρίχα, μόνο το ένα σαμπ απέχει μισό (ίσως ένα :o:lol::lol::lol:) εκατοστό παραπάνω από το δεύτερο, μέχρι εκεί το σφάλμα, στους δορυφόρους δεν υπάρχει τέτοια "γιγαντιαία" διαφορά, ούτε για πλάκα:

IMG_20210128_181156.jpg


2,83μ λέει ο τρινοβ λόγω delay των ενσωματωμένων σταδίων στα ηχεία, η πραγματική απόσταση είναι 2,23μ ακριβώς σε όλους τους 13 δορυφόρους!
Πραγματικό ημισφαίριο τοποθέτησης. 8-)

Ασκήσεις ακριβείας για φυλακισμένους..:biggrin:

Πραγματοποιήθηκαν για τις ανάγκες του καλιμπραρίσματος μετρήσεις σε συνολικά 12 θέσεις μικροφώνου, μια στην κεντρική θέση ακρόασης (MLP) και 11 περιμετρικά αυτής σε κύκλο ακτίνας ~50cm, ως εξής:

1: MLP
2,3: -+30°
4,5: +-60°
6,7: +-90°
8,9: +-135°
10: 0°
11,12: 180°, στην ξαπλωμένη θέση ακρόασης, δηλαδή κέντρο και χαμηλότερα (πεσμένη η πλάτη του καναπέ) και πιο πίσω και ψηλότερα, στο ύψος των πίσω καθισμάτων.

12% αξία η MLP και 8% αξία όλες οι υπόλοιπες, για τον μέσο όρο του καλιμπραρίσματος.

Έγινε αναβάθμιση και του τρινοβ με νέο λογισμικό, ούτε ξέρω πότε κυκλοφόρησε.

Έφαγα συνολικά καμιά 50-αρια ώρες δουλειάς για να κλείσει το ποίημα, όλη μέρα εκεί (άδεια και όλη μέρα σπίτι επί του έργου) και σε ήδη σωστά στημένο σεταπ (ειλικρινά λυπάμαι όσους ξεκινάνε τώρα..) αλλά το αποτέλεσμα δικαιώνει τον κόπο, με ένα ταργκετ κερβ νεκρική παύλα από +2 στους 20 μέχρι -8 στους 20 κ.

Άλλαξα την ευαισθησία εισόδου στα ηχεία, από 100 σε 94, ομοίως και στα σαμπ (από 114 σε 100) με αποτέλεσμα να έχω πλέον στάθμη αναφοράς στα -17dB (ήταν -23) και λίγο καλύτερο sinad, και λόγω θορύβου, αλλά και λόγω περιοχής του τρινοβ με το βέλτιστο sinad των σταδίων εξόδου του.

Οι 12 μετρήσεις για το καλιμπραρισμα πραγματοποιήθηκαν στα -12 dB, στο όριο στα "κόκκινα" της ένδειξης του τρινοβ, για βέλτιστο δυναμικό εύρος.

Πλέον ακούω ανετως σε στάθμη -12, και απελευθερώνοντας το κλείδωμα του volume έφτασα σε στάθμη +8 μέχρι να μου στείλει μήνυμα τρόμου η σύζυγος.. οπότε κλειδώθηκε η μέγιστη στάθμη στα 0 ντεσιμπέλ, όπου βέβαια είναι για τον τερματογκαζι και για καφρίλες.

Οι στάθμες ανέβηκαν λόγω των επιπρόσθετων εμπρός ηχείων, και άκουγα Μόμπι στα -30 ιδιαίτερα χορταστικά.

Κάνουν μεγάλη διαφορά στάθμης τα front wide, μεγαλύτερη από το αναμενόμενο..

Τες πα, έκλεισε κι αυτός ο κύκλος μετρήσεων επιτυχώς.

Άντε και στα δικά σας! :drinks:
 
Last edited:




Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ωραίος .
Να τα χαίρεσαι .
Ερώτηση ο 32αρης θα σου προσφέρε κάτι παραπάνω ?
Και αν ναι τι ? ( Δεν θυμάμαι πόσα Σάμπ έχεις
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
που ειναι το προβολι μπρε ντοκτορ;; :)
Μάλλον παρεξηγήθηκε αυτό που έγραψα (ήρθε ο προβολέας), εννοούσα ήρθε Ελλάδα..
Σήμερα παρέλαβε ο Ζαπαντης, αύριο πρωί θα παραλάβω εγώ.
Ευτυχώς τελείωσα με τα του ήχου, οπότε συνεχίζω μόνο με τα βασικά με τα της εικόνας.. :lazy:

Λουματζεν ούτε που θα ακουμπήσω, δεν υπάρχει περίπτωση.. Καστρουνης.
Δε μπορώ, κουράστηκα, ψόφησα. :lazy::lazy::lazy:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Ερώτηση ο 32αρης θα σου προσφέρε κάτι παραπάνω ?
Και αν ναι τι ? ( Δεν θυμάμαι πόσα Σάμπ έχεις
Μεταξύ του 16-αρη και του 32-αρη, υπάρχει και 24-αρης. ;)

Θα μου προσέφερε κι άλλες σκοτούρες, γιατί θα είχα άδειες εξόδους και θα έβαζα κι άλλα ηχεία, άσε καλύτερα.. :lol:

Έχω 4 σαμπ, 2 τζενελεκ (διπλά 12" έκαστο) και δύο Νιούμαν (διπλά 10" έκαστο).

Καθένα τους, έχει τα πλεονεκτήματά του.

Για τα 32τμ του χώρου, είναι ...πολλά.
 
Last edited:



Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Μεταξύ του 16-αρη και του 32-αρη, υπάρχει και 24-αρης. ;)

Θα μου προσέφερε κι άλλες σκοτούρες, γιατί θα είχα άδειες εξόδους και θα έβαζα κι άλλα ηχεία, άσε καλύτερα.. :lol:

Έχω 4 σαμπ, 2 τζενελεκ (διπλά 12" έκαστο) και δύο Νιούμαν (διπλά 10" έκαστο).

Καθένα τους, έχει τα πλεονεκτήματά του.

Για τα 32τμ του χώρου, είναι ...πολλά.
Οκ
Εσύ ξέρεις καλύτερα .
Πολλά δεν είναι
Αρκετά ίσως .
Βέβαια μέχρι να δοκιμάσεις να προσθέσεις και άλλα δεν θα έρθεις ποτέ την απάντηση .
Χώρια που δεν είναι ενήλικα....
Άρα δεν έχεις κάθε έξοδο μόνο ένα ηχείο (Σάμπ).
Εννοούσα επεξεργασία διάφορες 16 με 32 τρινοβ .
Με 24 ξέρω ότι είναι ίδιος ο 16αρης .
Εσύ πολύ πάνω από τον μέσο όρο έτσι κ αλλιώς .
Εύγε
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ο 16αρης είναι 16αρης

Ο 32αρης βγαίνει με 8, με 16, με 24 και 32 analog outs

Και έως 16 digital outs

Υπάρχει και μηχάνημα επέκτασης για 48
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εγώ ρώτησα εάν υπάρχει διαφορά εκτός από τις θύρες (in και out ) σε επεξεργαστική δύναμη ,dac κλπ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top