Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Βλέπουμε συναυλία Βασιλάκη, από βιβα

IMG_20210227_212236.jpg
IMG_20210227_212210.jpg
IMG_20210227_212208.jpg


Πολύ ωραίος ήχος! :drinks:

Και αξιοπρεπέστατη εικόνα στον προβολέα!


Ξέρει κανείς τι είναι αυτά τα εξογκώματα πάνω στα δάχτυλα του Βασιλάκη;
Φαίνονται στην πρώτη φωτογραφία, στη μεσότητα της 1ης φάλαγγας 3ου και 4ου δακτύλου.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Βλέπουμε συναυλία Βασιλάκη, από βιβα

View attachment 202473 View attachment 202474 View attachment 202475


Ξέρει κανείς τι είναι αυτά τα εξογκώματα πάνω στα δάχτυλα του Βασιλάκη;
Φαίνονται στην πρώτη φωτογραφία, στη μεσότητα της 1ης φάλαγγας 3ου και 4ου δακτύλου.
πιστευω ειναι απ την ασφαλτο , που ηταν κουρσαρος παλια, χιλια κυβικα,
Ε εσπασαν τα φρενα, ηταν και φτιαγμενος, αγριεμενος, δε θελει και πολυ, εμεινε απο τοτε.......
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ανανέωση:

Το λοιπόν, εκ μέρους μου τα δεδομένα είναι οκ, έχω κάνει τις 2 δόσεις εμβολίων και έχω επαληθεύσει με μετρήσεις (κλασσικά) ότι είμαι φουλ στα αντισώματα, άρα πλήρη ανοσία και έτοιμος να σας δεχτώ, όπως προγραμμάτισα.

Να σημειωθεί πως και ο ντιμιφουτ προσφέρθηκε να ανοίξει τις πόρτες του σπιτιού του σε όποιον το επιθυμεί. Άρα, συννενοηθειτε και με αυτόν. ;)

Από 1 Μαρτίου λοιπόν, ανοίξαμε και δεχόμαστε έναν έναν για τεστ φλάιτ που λέει ο φίλος μου ο Μάρκου!

Ξεκινήστε να μου στέλνετε pm για τις ημερομηνίες που σας βολεύουν, για να τα βάλω σε μια σειρά.. ;)

Η τελευταία καταμέτρηση είναι 25 όπως φαίνεται εδώ.
+ανακιν 26
Ως τώρα, λόγω πανδημίας και περιοριστικών μέτρων, ήρθαν οι 4 από τους 26, έμειναν 22.

Χθες είχα τη χαρά να καθίσουμε να μιλήσουμε και να γνωρίσω από κοντά (για πρώτη φορά) τον Αλέξανδρο (Alexandros1986) καθώς ανέβηκε από Κόρινθο στα μέρη μας!

Απ'οτι μου εξήγησε, σκοπεύει να μετακομίσει εδώ κοντά, σε 5' απόσταση, οπότε θα εμπλουτιστεί η ΕΒΒΕ με ένα κορινθιακο μέλος! Αυτή είναι ωραία μεταγραφή! Καλή φάση, γιατί είναι σοβαρός άνθρωπος, με άφθονες γνώσεις στο κεφάλι του πάνω στο οντιο, μιλάμε "την ίδια γλώσσα", και ως εκ τούτου χαίρομαι ιδιαιτέρως! 8-)

Τώρα θα πρέπει να βρούμε τρόπο να κάνουμε γείτονα σιγά σιγά και τον αμίρ! :neo:
 



Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Χθες είχα τη χαρά να καθίσουμε να μιλήσουμε και να γνωρίσω από κοντά (για πρώτη φορά) τον Αλέξανδρο (Alexandros1986) καθώς ανέβηκε από Κόρινθο στα μέρη μας!
Πρόσφατα γνώρισα και εγώ τον Αλέξανδρο, μετά από μια γρήγορη επίσκεψη στο σπίτι μου, φυσικά δε προλάβαμε να πούμε πολλά λόγο χρόνου, αλλά κατάλαβα ότι είναι ένας άνθρωπος με ιδιαίτερες γνώσεις και αγάπη για το αντικείμενο, είστε τυχεροί αν θα έρθει στη Θεσσαλονίκη.
Καλά ρε παιδιά έχετε μαζέψει εκεί τα αστέρια εμείς εδώ Αθήνα τι θα γίνουμε ? :idk:
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Λοιπόν να γράψω και εγώ δύο λογακια με τη σειρα μου για τη χθεσινή μου επίσκεψη στον Κώστα:
Λίγα λόγια πρώτα για τον χώρο, ο οποίος ενώ είναι ζωντανός έχει ένα σκασμό μη εμφανή απορρόφηση με αποτέλεσμα να έχει τρομερή ομοιομορφία στο RT. Αυτό είναι το πιο βασικό για να στήσεις ένα σωστό ηχοσύστημα θεωρώ και ο Κώστας το έχει πετύχει άριστα. Το συγκεκριμένο βέβαια το είχα καταλάβει (όπως και πολλοί άλλοι) από τις μετρήσεις και δεν χρειαζόταν να το ακούσω για να καταλάβω πως παίζει αλλά δεν γινόταν να το παραλείψω γιατί είναι το πιο σημαντικό. Ειδικά ο πίσω τοίχος όπως είναι ουσιαστικά δεν υφίσταται ως τοιχοματικο όριο και μπορεί να θεωρηθεί ως dead end. Θα επανέλθω στο χώρο αργότερα αν θέλετε να το αναλύσουμε και με τεχνικές λεπτομέρειες γιατί αξίζει πραγματικά.
Πάμε τώρα σιγά σιγά στα της ακρόασης:
Ξεκινήσαμε από στάθμη αναφοράς και ακούσαμε εκεί για αρκετή ώρα πριν ανεβάσουμε στάθμες ώστε να μπορέσω να ακούσω στο μέγιστο τις λεπτομέρειες που βγάζει το σύστημα του Κώστα. Αυτό είναι το πιο σημαντικό γιατί σε μεγαλύτερες η μικρότερες εντάσεις χάνεις λεπτομέρεια (δεν νομίζω να θέλει ανάλυση αυτό το έχει καλύψει ο Κώστας άριστα). Μόνο σε αυτή την ένταση πρέπει κανονικά να συγκρίνουμε σεταπ ανεξάρτητα μεγέθους ηχείων. Τα ηχεία που δεν μπορούν να παίξουν σε αυτή τη στάθμη είτε θέλουν σαμπ είτε αν δεν μπορούν ούτε με σαμπ (που σχεδόν όλα τα σύγχρονα ηχεία μπορούν) πέταμα στη θάλασσα. Οπότε κάτι χαριτωμένοι τύποι με 6.5" woofer χωρίς σαμπ καταλαβαίνετε τι πρέπει να κάνετε.
Οι πρώτες εντυπώσεις μου λοιπον ήταν ακριβώς όπως το περίμενα, το απόλυτο πολυκάναλο δηλαδή σε θέμα λεπτομέρειας και αίσθησης λόγω του ότι όλα τα ηχεία είναι ίδια. Ειδικά τα 310 τελικά δεν είναι μικρά καθόλου και πολύ δύσκολα θα βρεθεί χώρος σε Ελληνικό δωμάτιο που δεν θα αρκουν. Για τυπικούς χώρους μέχρι 50 τ.μ αρκούν για να παθεις ρήξη σπλήνας...
Οι πραγματικοί ήρωες όμως είναι τα σαμπ του Κώστα που απλά γ@@@νε και δεν σηκώνω κουβέντα σε αυτό. Έχω δύο dayton um 18-22 και ένα jbl 4645c σε δωμάτιο 12 τ.μ και τα σαμπ του Κώστα παίζουν αρκετά πιο δυνατά από ότι τα δικά μου. Μιλάμε για 10 db + διάφορα, το οποίο στην πράξη είναι εξωφρενικό. Αυτό είναι το πιο βασικό από όλα τα ηχεία. Τα σαμπ είναι που θα περιορίσουν την μέγιστη ένταση σε οποιοδήποτε καλά στημένο σεταπ και για αυτό το λόγο είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να δώσετε βάση σε οποιοδήποτε σεταπ. Εδώ φαίνεται η αξία των στουντιακων σαμπ που ντροπιάζουν σαμπ γνωστών εταιρειών του χώρου τόσο σε ταχύτητα όσο και σε spl. Είναι γελοίο ένα σαμπ που έχει ταχύτητα pa σαμπ να κατεβαίνει κάτω από 20 hz... Ντροπή πραγματική για τα χαιεντοσαμπ...
Στην συνέχεια θα γράψω για headroom, απόσταση ηχείων από θέση ακρόασης και αν τελικά έχουν θέμα οι υπόλοιπες θέσεις εκτός mlp που ήταν μια απορία που είχα, αν το κεντρικό ηχείο που βρίσκεται πιο χαμηλά δημιουργεί πρόβλημα και τελικά αν μπορεί το σύστημα να παίξει σε καφρικες εντάσεις. Μέχρι ώρας αν θέλετε να αναλύσουμε κάτι πείτε το για να συνεχίσω μετά το φαι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
πρώτα για τον χώρο, ο οποίος ενώ είναι ζωντανός έχει ένα σκασμό μη εμφανή απορρόφηση
Αυτό το "κόλπο" προσπαθώ να μεταδώσω.

Χρειάζεται να παραμείνει "ζωντανός" ο χώρος, είναι πραγματικά πολύ σημαντικό.

Ο χώρος που η απορρόφηση επιβάλλεται στις επιφάνειες, είτε με εμφανή απορροφητικά πάνελ, είτε ακόμα και με χοντρά χαλιά, θα έχει πολύ υποδεέστερο τελικό αποτέλεσμα, θα λείπει ήχος, θα λείπει "ζωντάνια", δε θα είναι ευχάριστο.

Πρέπει να προσλαμβάνεις από παντού ήχο, ανακλάσεις, κανονικά από κάθε κατεύθυνση. Απλώς χρειάζεται να μετριαστεί η τρομακτική ισχύς μιας άμεσης ανάκλασης πάνω σε οποιαδήποτε λεία επίπεδη επιφάνεια, είτε μιλάμε για τοίχο είτε για ταβάνι. Πρέπει να "σπάσει" η αντανάκλαση, να μοιράζεται στο χώρο και να μη σου έρχεται κατακούτελα. Τη θες την αντανάκλαση, αλλά όχι ατόφια και στο δόξα πατρί, να διαχέεται στο χώρο, όσο πιο ομοιόμορφα μπορείς.

Άρα θες διαχυτικες διατάξεις, όχι απορρόφηση. Θες να κάνεις σκατερινγκ.

Πρέπει να βλέπεις διάχυση, όχι απορρόφηση.

Και πίσω από τη διάχυση, χώσε μεγάλε απορρόφηση, όση μπορείς, όσο περισσότερο, τόσο το καλύτερο, δεν υπάρχει όριο. Αρκεί να μη φαίνεται. :)
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Το θέμα της διάχυσης έχει αναλυθεί κι άλλες φορές. Το κύριο πράγμα που θέλουμε από την διάχυση είναι το scattering και να κρύψει την απορρόφηση. Ωστόσο το υλικό που είναι φτιαγμένοι οι διαχυτες είναι απορροφητικό, οπότε ταυτόχρονα κάνει και απορρόφηση αλλά πολύ λιγότερη στις υψηλές συχνότητες από το aritherm ας πούμε. Το πιο σημαντικό στο rt είναι να είναι όσο πιο ίσιο γίνεται και να μην είναι υψηλό χαμηλά και σχεδόν μηδεν στις ψηλές συχνότητες. Αυτό συνήθως γίνεται με τη χρήση υπερβολικής χρήση εμφανούς απορρόφησης. Αν σου είναι εύκαιρο Κώστα βάλε μια το Rt του δωματίου σου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Θα διαφωνήσω περί διάχυσης/απορρόφησης σε immersive setups.
Αυτά που υποστηρίζετε είναι για vintage δικάναλα :tongue:

Και στον χώρο του Εαρ κυριαρχεί η απορρόφηση και όχι η διάχυση, ο,τι και να λέτε :tongue:

Αν υπάρχουν αντιρρήσεις επ´αυτού, στο Εβόρα σε κανένα 1 1/2 μήνα :drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αν σου είναι εύκαιρο Κώστα βάλε μια το Rt του δωματίου σου.
Δεν έχω πρόσφατη, παρά μόνο αυτή, που είναι πλέον πολύ παλιά, πλησιάζει διετία:

260242_f6242f3dbb1744509efa28cdf6d9d6a2.jpg
260247_e5768d9084d686c8ef850326e5f2b0f1.jpg


Από τότε, που το μετρούσε στα 0.29" ο τρινοβ, πήγε σταδιακά στο 0.28, μετά 0.27 και τώρα μετράει 0.26".

Επιμελήθηκαν κι άλλες επιφάνειες, έγινε όλος ο εμπρός τοίχος, έπεσε δουλειά.

Προφανώς σβήνουν υπερβολικά γρήγορα οι ανακλάσεις, αλλά έχω καταφέρει να μην ακούγεται "μουντός" ένας χώρος με τόσο χαμηλή μέτρηση RT. Κι αυτό είναι κατόρθωμα.

Διότι μιλάμε για πραγματικά πολύ χαμηλή τιμή RT, όχι αστεία.

Εννοείται πως ο χώρος μετρητικά χαρακτηρίζεται ως έντονα απορροφητικός (δεν υπάρχει άλλη διατύπωση για RT στα 0.26"), και βεβαίως έχει δίκιο ο φαλάκρας που λέει ότι στο χώρο αυτό κυριαρχεί η απορρόφηση, και κανείς μας δεν είπε το αντίθετο, μάλιστα και ο κοτσιδης το τόνισε.
Ωστόσο, παραμένει "ζωντανός", κι αυτό είναι το "στοίχημα" που όλοι θα πρέπει να κερδίσετε στο χώρο σας, για να το φχαριστιέστε.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Θα διαφωνήσω περί διάχυσης/απορρόφησης σε immersive setups.
Αυτά που υποστηρίζετε είναι για vintage δικάναλα :tongue:

Και στον χώρο του Εαρ κυριαρχεί η απορρόφηση και όχι η διάχυση, ο,τι και να λέτε :tongue:

Αν υπάρχουν αντιρρήσεις επ´αυτού, στο Εβόρα σε κανένα 1 1/2 μήνα :drinks:
Για αυτό μίλησα για υπερβολική απορρόφηση και περίμενα να το θίξεις. Πράγματι η θεωρία του Τουλ για τα πολυκάναλο λέει απορρόφηση. Επίσης ο τρόπος που έχεις στήσει τα ηχεία εσύ και εγώ επιβάλει απορρόφηση τουλάχιστον πίσω από το ηχείο και στα early. Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ η μέτρηση της gik 244 για πίσω και early μιας και κόβει πολύ ομοιόμορφα και θα ήταν από τις πρώτες επιλογές μου. Καλό θέμα για συζήτηση.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Ειδικά τα 310 τελικά δεν είναι μικρά καθόλου και πολύ δύσκολα θα βρεθεί χώρος σε Ελληνικό δωμάτιο που δεν θα αρκουν.
Μεχρι τα 2.5 μέτρα είναι εκπληκτικό ηχείο. Δεν είναι μόνο ακριβές, αλλά ειναι και πολυ ξεκούραστο, να ακούς με τις ώρες. Απίστευτο που πουλιέται σε αυτήν την τιμή.
Οι πραγματικοί ήρωες όμως είναι τα σαμπ
Τα Genelec κάνουν την διαφορά. Και τα πήρε σκανδαλωδώς φτηνά, πρέπει να γίνει διαδήλωση διαμαρτυρίας.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Πριν ολοκληρώσω με τα πιο σημαντικά για εμένα ευρήματα της χτεσινής ακρόασης διότι για ότι έχω γράψει μέχρι στιγμής σε κάποιο βαθμό το περίμενα θέλω να ευχαριστήσω τον Κώστα για την φιλοξενία, πραγματικά με έκανε να νιώσω σαν να βρίσκομαι σπίτι μου από την πρώτη στιγμή. Έχει πολύ ωραία κάβα από καλά ουίσκι και μάλιστα με έπιασε αδιάβαστο με το octomore. Ρε φίλε τι ουισκαρα ήταν αυτή; Έκανε το ardbeg να μοιάζει με νεράκι... Για τους φίλους του καπνιστού είναι must για την κάβα σας. Επίσης και το άλλο το καπνιστό που μου έβαλες σκότωνε αλλά δεν θυμάμαι το όνομα του. Κώστα και πάλι ευχαριστώ για την φιλοξενία, πέρασα υπέροχα και νιώθω την υποχρέωση να το αναφέρω γιατί για εμένα η όλη στάση σου και συμπεριφορά είχε μεγαλύτερη σημασία από την ακρόαση καθεαυτή.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top