Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σοβαρά τώρα; ο τύπος ζητάει ενοίκιο 120 ευρώ για έναν καμπινε που πέταξε μέσα μια πολυθρόνα και τον ονόμασε στούντιο;
Και υπάρχει και μεσιτικό που το ανέλαβε;
Και χωρίς σαμπ.

Ερώτηση: μήπως μπορούμε να δεχτούμε εξαίρεση, μήπως ένα σαμπ αρκεί εδώ;
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.109
Reaction score
30.056
Για μαθημα στον αισχρό ιδιοκτήτη, θελει να βαλεις εκει δυο σαμπ και τα ηχεια του Κοτσιδη να βαρανε νταπα ντουπα 24/7. Να στησει επιχείρηση στρωσιματος ηχειων στα 10 τετραγωνικα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Στήσε εδώ immersive αν είσαι μάγκας, φαλακρέ

View attachment 207152
Επτά σε...πέντε λεπτά


Εφτά Ρεντέ σ’ ένα δωμά
πού να καθή να πιείς το ma ;
Άντε προβόλι για σινεμά
αντί για σπλήνα βαράει μα
Kraftwerk βαρίδι δηλαδή
σε τοίχους διαχυτές στουπί

Εφτά Ρεντέ περιορισμέ
σ’ ένα δωμά αραδιασμέ
sub αγκαλιά στον καναπέ
και με πικάπ αηδιασμέ .
Πώς τα ’χεις έτσι μοιρασμέ
immersive ψευτοπολιτισμέ ;

Τα δυό θα παίζαν από εφτά
από τα χρέ(πια) τι να προφτά ;
Σαν τα καυσό , σαν τα σκουπί
εφτά Ρεντέ χωρίς ελπί
σ’ ένα δωμά μισοσκατί.
Ποιος flash να ακού και τι να πει;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Στήσε εδώ immersive αν είσαι μάγκας, φαλακρέ

View attachment 207152
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά με 2-3 αλλαγές ο χώρος παίρνει ''φωτιά''..
Βγάζουμε τη χέστρ@ και τα λοιπά έξω στη φύση, με μια επένδυση ξύλου η υπερυψωμένη ντουζιέρα γίνεται μίνι πίστα, βάζουμε μια μικρή γλυκούλα disko ball να αιωρείται και φέρνουμε τα κορίτσα.. :p
Άσε που νομίζω στον συγκεκριμένο χώρο ίσως, λέω ίσως, τα ηχεία μου να είναι επαρκή.. :biggrin:
Μαγειρεύουμε στην συμπαθητική γειτόνισα που μας αγαπά :roflmao::roflmao:
Done..:drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Για να σοβαρευτούμε λίγο, και να δούμε ζηλευτά ηχεία για οικιακή χρήση, προφανώς εφοδιασμένα με καρδιοειδη λοβό, και ικανά για πραγματικά πολύ υψηλά SPL..

Στα πλαίσια της τυπικής μιντφιλντ οικιακής αναπαραγωγής, έχω ξεκαθαρίσει πως τελειώνει το ποίημα στα 901, με ιδανική απόσταση ακρόασης 2-4μ, δηλαδή καλύπτει το 99% των περιπτώσεων, αρκεί να έχεις τα λεφτα:


Τα λεφτά τους δεν είναι λίγα, αλλά δεν πλησιάζουν καν τις υπερβολές του χαϊ ενδ, είναι πάνω κάτω στα επίπεδα των κιι, οπότε bye bye kii.
Sorry Bruno. :hi:

(αξίζει όμως μια παρένθεση εδώ, διότι τα κιι είναι πολύ μικρότερα σε όγκο, υψηλότερου waf, με ψηφιακές ευκολίες και dsp, με ωραία βάση για σαμπ, κλπ, οπότε οκ, παραμένει υπό όρους η επιλογή των κιι).


Ωστόσο, σε κάποια πιο μεγάλα σπίτια, πιθανώς να χρειαστεί και μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης, οπότε η επόμενη λογική επιλογή δε μπορεί παρά να είναι τα 801, με ιδανική απόσταση ακρόασης 3-6μ, δηλαδή μιλάμε για φαρφιλντ πλέον:


Το λοιπόν που λέτε, η μουσιτσα ο ζαπ, ύπουλα ύπουλα και σιωπηρά, έχει εγκαταστήσει ένα ζευγάρι από τούτα τα θεριά, και διέρρευσε και φωτογραφίες της εγκατάστασης.

Δε ξέρετε πόσο χαίρομαι που κάποιοι ανάμεσά μας έχουν πλέον ενημερωθεί για αυτά τα έξοχα ζώα, τα πήραν και τα απολαμβάνουν, με την υποστήριξη του ζαπ κιόλας, άσσος στο μανίκι τους.

Πιο ακριβά μεν από τα 901, αλλά κατά πολύ φτηνότερα από άλλες γνωστές φαρφιλντ επιλογές, και κατά την εκτίμησή μου, πολύ ανώτερα. Όχι αστεία.

Στο δια ταύτα: ανοίξτε θρεντ παρακαλώ , δώστε φωτογραφικό υλικό, ρίξτε λίγη τσόντα στη ζωή μας, αρκετά κάναμε υπομονή. :neo:

Τώρα. :drinks:




ΥΓ. Ξέρετε τι ενισχυτή έχουν στα πριμα; 500 βατ.
Παντακοσχια βατ στα πριμα.

Ακούτε σεις με τους 50 βατ ενισχυτακους σας; ιιεεεεεεεεεε;
Ρομπίτσες μουυυυυυ.... :gotcha:
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για να σοβαρευτούμε λίγο, και να δούμε ζηλευτά ηχεία για οικιακή χρήση, προφανώς εφοδιασμένα με καρδιοειδη λοβό, και ικανά για πραγματικά πολύ υψηλά SPL..

Στα πλαίσια της τυπικής μιντφιλντ οικιακής αναπαραγωγής, έχω ξεκαθαρίσει πως τελειώνει το ποίημα στα 901, με ιδανική απόσταση ακρόασης 2-4μ, δηλαδή καλύπτει το 99% των περιπτώσεων, αρκεί να έχεις τα λεφτα:


Τα λεφτά τους δεν είναι λίγα, αλλά δεν πλησιάζουν καν τις υπερβολές του χαϊ ενδ, είναι πάνω κάτω στα επίπεδα των κιι, οπότε bye bye kii.
Sorry Bruno. :hi:

(αξίζει όμως μια παρένθεση εδώ, διότι τα κιι είναι πολύ μικρότερα σε όγκο, υψηλότερου waf, με ψηφιακές ευκολίες και dsp, με ωραία βάση για σαμπ, κλπ, οπότε οκ, παραμένει υπό όρους η επιλογή των κιι).


Ωστόσο, σε κάποια πιο μεγάλα σπίτια, πιθανώς να χρειαστεί και μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης, οπότε η επόμενη λογική επιλογή δε μπορεί παρά να είναι τα 801, με ιδανική απόσταση ακρόασης 3-6μ, δηλαδή μιλάμε για φαρφιλντ πλέον:


Το λοιπόν που λέτε, η μουσιτσα ο ζαπ, ύπουλα ύπουλα και σιωπηρά, έχει εγκαταστήσει ένα ζευγάρι από τούτα τα θεριά, και διέρρευσε και φωτογραφίες της εγκατάστασης.

Δε ξέρετε πόσο χαίρομαι που κάποιοι ανάμεσά μας έχουν πλέον ενημερωθεί για αυτά τα έξοχα ζώα, τα πήραν και τα απολαμβάνουν, με την υποστήριξη του ζαπ κιόλας, άσσος στο μανίκι τους.

Πιο ακριβά μεν από τα 901, αλλά κατά πολύ φτηνότερα από άλλες γνωστές φαρφιλντ επιλογές, και κατά την εκτίμησή μου, πολύ ανώτερα. Όχι αστεία.

Στο δια ταύτα: ανοίξτε θρεντ παρακαλώ , δώστε φωτογραφικό υλικό, ρίξτε λίγη τσόντα στη ζωή μας, αρκετά κάναμε υπομονή. :neo:

Τώρα. :drinks:




ΥΓ. Ξέρετε τι ενισχυτή έχουν στα πριμα; 500 βατ.
Παντακοσχια βατ στα πριμα.

Ακούτε σεις με τους 50 βατ ενισχυτακους σας; ιιεεεεεεεεεε;
Ρομπίτσες μουυυυυυ.... :gotcha:
Για ν'ακριβολογούμε ώστε να μη δινόταν λαβή σε αντιρρησίες...πρώτον,η αναγραφόμενη ισχύς αναφέρεται σε στιγμιαίες κορυφώσεις του προγράμματος και είναι προδιαγεγραμμένη για φορτίο 4 Ωμ...

Το μεγάλο πλεονέκτημα έναντι των Kii και Dutch & Dutch είναι ότι δεν χρησιμοποιούν DSP για την υλοποίηση στο gradient bass array.

Επίσης τα ενσωματωμένα αρθρώματα στο 901 τουλάχιστον είναι mosfet υλοποιήσεις τάξης ΑΒ και όχι class-D...
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Για ν'ακριβολογούμε ώστε να μη δινόταν λαβή σε αντιρρησίες...πρώτον,η αναγραφόμενη ισχύς αναφέρεται σε στιγμιαίες κορυφώσεις του προγράμματος και είναι προδιαγεγραμμένη για φορτίο 4 Ωμ...

Επίσης τα ενσωματωμένα αρθρώματα στο 901 τουλάχιστον είναι τάξης ΑΒ και όχι class-D...
Ακόμα καλύτερα MOSFET (δεν είναι ?)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ακόμα καλύτερα MOSFET (δεν είναι ?)
Για κάποιους η χρήση γραμμικών αντί διακοπτικών σταδίων κρατά την απόδοση πιο κοντινή σε μια ιδεατή πιουρίστικη υπόσταση.Κατά τα άλλα,η ιδιότητα των mosfet να είναι ιδεώδεις...διακόπτες υπαγορεύει την εμπλοκή τους και σε class-D υλοποιήσεις. :sneaky:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Για κάποιους η χρήση γραμμικών αντί διακοπτικών σταδίων κρατά την απόδοση πιο κοντινή σε μια ιδεατή πιουρίστικη υπόσταση.
Όχι εννοούσα , οτι γραφει στη μπροσούρα του 901 οτι είναι Μοσφετ και όχι ΑΒ (λάθος κάνω?). Προσωπικά οι καλοί D (γενικά σαν τοπολογία) μου αρέσουν καλύτερα (απο τους ΑΒ πάντως σίγουρα).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Όχι εννοούσα , οτι γραφει στη μπροσούρα του 901 οτι είναι Μοσφετ και όχι ΑΒ (λάθος κάνω?). Προσωπικά οι καλοί D (γενικά σαν τοπολογία) μου αρέσουν καλύτερα (απο τους ΑΒ πάντως σίγουρα).
Ένα στάδιο υλοποιημένο με mosfet μπορεί να είναι είτε γραμμικής είτε διακοπτικής αρχιτεκτονικής,ενώ ανάλογα με την προβλεπόμενη πόλωση η γραμμική τοπολογία μπορεί ν'αποδίδει προδιαγεγραμμένες τιμές ισχύος είτε σε τάξη A (μικρότερες τιμές) είτε σε τάξη AB,με την τελευταία να είναι ουσιαστικά τάξη B που λειτουργεί εν μέρει σε A όταν το πλάτος στο σήμα που διαχειρίζεται ο ενισχυτής δεν υπερβαίνει κάποιο επίπεδο,καθοριζόμενο από την πόλωση και ανακλώμενο στην κατανάλωση ηρεμίας όταν είναι απλώς ενεργοποιημένος χωρίς δηλαδή να παρέχεται σήμα στην είσοδο...Για λόγους απλοποίησης δεν αναφέρονται παραλλαγές όπως τάξη G ή Η...

Είναι περισσότερο θέμα εντυπώσεων,όπως και με τη στιχουργία που θα μπορούσε να είχε μπει Neuma ή Yama σ'ένα δωμά αντί Ρεντέ(κο),αλλά στόχος ήταν ν'αποκτήσει το...νόημα ιδιαίτερο δραματικό υπόβαθρο. :sneaky:
 
Last edited:


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Στο δια ταύτα: ανοίξτε θρεντ παρακαλώ , δώστε φωτογραφικό υλικό, ρίξτε λίγη τσόντα στη ζωή μας, αρκετά κάναμε υπομονή. :neo:

Τώρα.
Ο καιρόc γαρ εγγύc

Τελείωσα χθες με τα ασανσέρια, δώστε μου λίγο χρόνο να βγάλω video/photo και θα ανεβάσω.

//edit: Μόλις είδα ότι μου δόθηκαν 24 ώρες, ευχαριστώ τη διοίκηση, μου φτάνουν!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Δεν υπάρχει κανένα απολύτως προτέρημα σχετιζόμενο με την τάξη οδήγησης του ηχείου, αυτά είναι θέματα που αφορούν τους μηχανικούς τους.

Τα προτερήματα των me Geithain αρχίζουν και τελειώνουν στις μετρήσιμες επιδόσεις τους.

Η συγκριση με το κιι, όσον αφορά τις ευκολίες χρήσης και τοποθέτησης, αλλά και εμφάνισης - όγκου, βγάζει σαφή νικητή το κιι, αλλά όσον αφορά επιδόσεις στο οντιο, είναι πολύ μπροστά το me Geithain, ιδίως σε αγνό παρθένο δυναμικό εύρος, που αποτελεί το άλφα και το ωμέγα στο οντιο.

Βεβαίως, όπως τόνισε κατ'επαναληψιν ο Μπούτιας, το me Geithain δε βασίζεται σε dsp για επίτευξη καρδιοειδους λοβου, κι αυτό είναι ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα, για πολλούς λόγους.

Φακτς οφ φακιν λαιφ.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Όλα πάντως είναι θέμα κόστους. Για παράδειγμα στους κινηματογράφους σύμφωνα με τα λεγόμενά αυτών οι οποίοι ασχολούνται με την εγκατάσταση ηχοσυστηματων υπάρχουν πάντα οι επιλογές A, B&C όπου η επιλογή A είναι η ρεφερενζ, η επιλογή B είναι η στάνταρτ κτλπ.
Στις περισσότερες των περιπτωσεων το τελικό αποτέλεσμα είναι συνέπεια συμβιβασμων τουλάχιστον στον τομέα του κόστους.
Τα γκεντ χαρντ ωραία είναι αλλά κοστίζουν και δεν ξέρω εάν μπορειτε να βρείτε έστω και ένα οικιακό κινηματογράφο με πολυκαναλο αποτελούμενο από όμοια μεταξύ τους ηχεία της μάρκας geithain.
Λογικα αναλόγως μπάτζετ χώρου κτλπ πρέπει να γίνουν και οι ανάλογες επιλογές.
Ένας οικιακός κινηματογράφος με ηχεία της φίρμας είναι ο παρακάτω αλλά φυσικά δεν έκατσε να βάλει γκεντ χαρντ ολ οβερ.
1617356414612.png


Και μια προηγούμενη κατάσταση πριν την τελική.
CL4KAtmosSetup.jpg


5,65mx3,45m ο χώρος παρακαλώ.
1617356873058.png
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.055
Ο καιρόc γαρ εγγύc

Τελείωσα χθες με τα ασανσέρια, δώστε μου λίγο χρόνο να βγάλω video/photo και θα ανεβάσω.

//edit: Μόλις είδα ότι μου δόθηκαν 24 ώρες, ευχαριστώ τη διοίκηση, μου φτάνουν!
να τις κάνω 8 να είσαι πιο χαλαρός? :p :laugh:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.055
Όλα πάντως είναι θέμα κόστους. Για παράδειγμα στους κινηματογράφους σύμφωνα με τα λεγόμενά αυτών οι οποίοι ασχολούνται με την εγκατάσταση ηχοσυστηματων υπάρχουν πάντα οι επιλογές A, B&C όπου η επιλογή A είναι η ρεφερενζ, η επιλογή B είναι η στάνταρτ κτλπ.
Στις περισσότερες των περιπτωσεων το τελικό αποτέλεσμα είναι συνέπεια συμβιβασμων τουλάχιστον στον τομέα του κόστους.
Τα γκεντ χαρντ ωραία είναι αλλά κοστίζουν και δεν ξέρω εάν μπορειτε να βρείτε έστω και ένα οικιακό κινηματογράφο με πολυκαναλο αποτελούμενο από όμοια μεταξύ τους ηχεία της μάρκας geithain.
Λογικα αναλόγως μπάτζετ χώρου κτλπ πρέπει να γίνουν και οι ανάλογες επιλογές.
Ένας οικιακός κινηματογράφος με ηχεία της φίρμας είναι ο παρακάτω αλλά φυσικά δεν έκατσε να βάλει γκεντ χαρντ ολ οβερ.
View attachment 207200

Και μια προηγούμενη κατάσταση πριν την τελική.
View attachment 207201

5,65mx3,45m ο χώρος παρακαλώ.
View attachment 207202
τον συγκεκριμένο απ όσο είχα δει κάποτε....δεν τον έπαιρνε στα σαράουντ....ήταν κολλητά με τη θέση ακρόασης
αν θες ανέβασε όλο το λινκ
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
τον συγκεκριμένο απ όσο είχα δει κάποτε....δεν τον έπαιρνε στα σαράουντ....ήταν κολλητά με τη θέση ακρόασης
αν θες ανέβασε όλο το λινκ
Δεν έκατσα να διαβάσω αναλυτικά αλλά κοίταξα μέσες άκρες τι έκανε
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top