Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Έως τώρα, τα ρυθμιστικά τονικότητας στις πλάτες των δορυφόρων είναι στο "0", δηλαδή δεν χρησιμοποιούνται καθόλου, κάτι που ήταν σφάλμα μου εξ'αρχης, αλλά άργησα να το συνειδητοποιήσω. 🍌
Ομολογω οτι με εξεπληξες. Το θεωρουσα αυτονοητο οτι θα ηταν τα πρωτα που θα πειραχτουν...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δυναμικό εύρος δε χάνεις από τα φίλτρα του τρινοβ που από ότι βλέπω κάνουν μείωση πλάτους. Ίσως χάνεις απειροελαχιστα μπίτσ ανάλυσης.

Δυναμικο εύρος μπορεις να κερδίσεις από ακόμη χαμηλότερο output level ηχείων, αν οι στάθμες επαρκούν. Ή απο χαμηλοτερο output level μεσουψηλων από ρυθμιστικά ηχείων.

Αλλα είμαι σιγουρος ότι το δυναμικό εύρος του συστήματος σου είναι ήδη μεγαλύτερο από του υλικού που αναπαραγει. Ειδικά αν πρόκειται για μομπυ ;-)
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Edit. Πολυ ωραίος ο μομπυ, γουστάρω και ‘γώ τρελα, αλλά δεν κάνει ρε φίλε για τσεκαρισμα δυναμικού εύρους.

Δεν ξέρω για τα καινούργια του ρεμίξ αλλά τα παλια; Νοου.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δυναμικό εύρος δε χάνεις από τα φίλτρα του τρινοβ που από ότι βλέπω κάνουν μείωση πλάτους. Ίσως χάνεις απειροελαχιστα μπίτσ ανάλυσης.
Όπως τόγράψα είναι λάθος. Σ-Χωρεστε με.

Ναι, χάνεις δυναμικο εύρος με ψηφιακό eq σε σχέση με αναλογικες ρυθμισεις. Το πρόβλημα με τις αναλογικές είναι ότι είναι χαμηλού q. Συνεπώς πρώτα κάνουμε τις χοντρές ρυθμίσεις αναλογικά και μετά τα μερεμέτια ψηφιακά.

Γι αυτό λοιπον ξεκιναμε, πριν το ψηφιακό eq, με μεγαλύτερη στάθμη στα μπάσα και μικροτερη όσο πάμε προς τα πρίμα. Αν υπάρχει δυνατότητα από πλάτες ηχείων και αν δεν έχουμε καμία τρελή ακύρωση κάπου στο φάσμα των μεσοπριμων. Εμουα αυτό κάνω και κατά την ενσωματωση σάμπ ως έξτρα δρόμος σε δορυφόρο, βλέπε νήμα Βλαση Κορινθιου.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Edit. Πολυ ωραίος ο μομπυ, γουστάρω και ‘γώ τρελα, αλλά δεν κάνει ρε φίλε για τσεκαρισμα δυναμικού εύρους.

Δεν ξέρω για τα καινούργια του ρεμίξ αλλά τα παλια; Νοου.
Κάνει όμως τρομερά για τσεκάρισμα στη δυνατότητα του setup να διαχειρίζεται άνετα ενέργεια στις χαμηλές οκτάβες.
Βεβαίως, βεβαίως.

Τώρα για τον μόμπυ, να π.χ. 2 κομμάτια που άκουγα τώρα από την playlist μου δεν κάνουν για δυνατές εντάσεις. Χαμηλό δυναμικό εύρος. Επίσης πενιχρή πρώτη οκτάβα. Αλλά κομματάρες.

View attachment 280116
Μια παραγωγή με ανώτερο βαθμό συμπίεσης και παράλληλα πλούσιο περιεχόμενο σε ενέργεια χαμηλών σημαίνει ότι ελέω αυτής θ'ανυψώνονται εκτενέστερα σε εγγεγραμμένη στάθμη ενεργειακές συνιστώσες κείμενες σε πολύ απαιτητικές ζώνες . Δεν αφορά αποκλειστικά στα περιθώρια καταπόνησης των woofer αλλά και στην ανταπόκριση του χώρου στην εκπεμπόμενη ενέργεια ανάλογα με τη διαρρύθμιση.

Τα ρυθμιστικά πρίμων στην πλάτη των ενεργών ηχείων λειτουργούν με φίλτρα τύπου shelf , οπότε οι δικές τους παράμετροι έχουν ευνοϊκότερο χαρακτήρα τόσο ως προς την επιβάρυνση στην εγγενή τονικότητα του ηχείου, την off-axis απόκριση όσο και στη φασική μετάπτωση που η εφαρμογή τους συνεπάγεται.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Τα ρυθμιστικά πρίμων στην πλάτη των ενεργών ηχείων λειτουργούν με φίλτρα τύπου shelf , οπότε οι δικές τους παράμετροι έχουν ευνοϊκότερο χαρακτήρα τόσο ως προς την επιβάρυνση της φυσικότητας όσο και στη φασική μετάπτωση που συνεπάγονται.
Βεβαίως, βεβαίως.

Τώρα για τον μόμπυ, να π.χ. 2 κομμάτια που άκουγα τώρα από την playlist μου δεν κάνουν για δυνατές εντάσεις. Χαμηλό δυναμικό εύρος. Επίσης πενιχρή πρώτη οκτάβα. Αλλά κομματάρες.

Screenshot 2023-02-05 at 4.21.14 PM.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Edit. Πολυ ωραίος ο μομπυ, γουστάρω και ‘γώ τρελα, αλλά δεν κάνει ρε φίλε για τσεκαρισμα δυναμικού εύρους.

Δεν ξέρω για τα καινούργια του ρεμίξ αλλά τα παλια; Νοου.
Ξέρω ρε, αλλά ακόμα και κει, το άκουσμα έχει διαφορά. Χιλιάδες φορές το έχω ακούσει, και με ακουστικά, ξέρω καλά πως διάλο παίζει.

Έβαλα βεβαίως επιλεγμένες ηχογραφήσεις (ιμερσιβ και sacd) με ιδιαίτερα υψηλό δυναμικό εύρος για να επιβεβαιώσω το εύρημα αυτό που περιγράφω. 😎
Βεβαίως, βεβαίως.

Τώρα για τον μόμπυ, να π.χ. 2 κομμάτια που άκουγα τώρα από την playlist μου δεν κάνουν για δυνατές εντάσεις. Χαμηλό δυναμικό εύρος. Επίσης πενιχρή πρώτη οκτάβα. Αλλά κομματάρες.

View attachment 280116
Δοκίμασε το 2ο κομμάτι (heaven) απο το ambient.

Screenshot_20230205-162930.png


Και το dog έχει πλάκα, αλλά το 11ο κομμάτι (80) θέλει προσοχή. 😜

Εγώ στάνταρ με το heaven πάω στάθμη τέρμα. Εντελώς τέρμα.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
εγώ έλεγα μόνιμα "φαγωθήκατε με την πρώτη οκτάβα" :p

κάποιοι μπασοκέφαλοι δε με πιστεύανε...
κάποιοι μπασοκέφαλοι δε με πιστεύανε...
τώρα θα με πιστέψουν ευτυχώς και οι μπασοκέφαλοι :p


 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
εγώ έλεγα μόνιμα "φαγωθήκατε με την πρώτη οκτάβα" :p

κάποιοι μπασοκέφαλοι δε με πιστεύανε...
κάποιοι μπασοκέφαλοι δε με πιστεύανε...
τώρα θα με πιστέψουν ευτυχώς και οι μπασοκέφαλοι :p


Προσωπικά ΄΄φαγώνομαι΄΄ με την τρίτη, την οποία θεωρώ εξίσου αν όχι πιο σπουδαία υπόθεση. Οι δύο πρώτες βγαίνουν άνετα στις δικές μου διαχειρίσεις setup.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η πρώτη οκτάβα ειναι απαραίτητη, όπως και οι υπόλοιπες. Όποιος ακούσει σωστό σύστημα με και χωρίς πρώτη οκτάβα καταλαβαίνει αμέσως. @wnet μην επιμένεις, εκτίθεσαι.
Η σχετική στάθμη της όμως ειναι καθαρά θέμα γούστου, το οποίο κατα καιρούς μπορεί και να αλλάζει.

Όσον αφορά τα 310, εγω δεν θα πείραζα τίποτα πάνω απο τα 200-250Hz, ούτε αναλογικά, ούτε ψηφιακά.
Θα έπαιζα με ένα απο τα settings: Low range only, ή According to L+R. Εαρ, κάνε δυο τέτοια preset και πες μου.

Ή manually, με σχεδόν φλατ φίλτρα πάνω απο αυτές τις συχνότητες, με την εκάστοτε επιθυμητή κλίση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
According to L
Το σκέφτηκα, αλλά προς ώρας (με μηδενισμένα τα ρυθμιστικά τονικότητας στις πλάτες των δορυφόρων) δεν βγαίνει στο χώρο μου το ταργκετ κερβ κατά Bruel & Kjaer που στάνταρ χρειάζεται, οπότε δεν μπορώ να αφήσω την απόκριση του ενός να είναι το target curve όλων των υπολοίπων.

Εντελώς ευθεία παίζουν όλα.
Αυτή είναι η μέτρηση στην mlp όλων των ηχείων μαζί στο χώρο μου, παίζουν εντελώς φλατ:

PXL_20230204_145817466~3.jpg


Οπότε δεν παίζει αυτό.

Αντιθέτως, το χαλαρό ταργκετ κερβ που έδωσα, βγάζει κούκλα ταργκετ κερβ:

PXL_20230204_145817466~4.jpg


Στο επόμενο καλιμπραρισμα, με χρήση των ρυθμιστικών τονικότητας της πλάτης τους, έχω σκοπό να φτιαχτεί κι ένα πρισετ έτσι, χωρίς εφαρμογή κανενός ταργκετ κερβ στους δορυφόρους, απλώς με ελάχιστο εύρος EQ (~2dB) ώστε όλα να πλησιάσουν την απόκριση του ενός (έτσι ορίζεται ως ταργκετ κερβ το "According to L" που λες) , οπότε διαλέγεις το (για τυχαίους λόγους) καλύτερο.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το σκέφτηκα, αλλά προς ώρας (με μηδενισμένα τα ρυθμιστικά τονικότητας στις πλάτες των δορυφόρων) δεν βγαίνει στο χώρο μου το ταργκετ κερβ κατά Bruel & Kjaer που στάνταρ χρειάζεται, οπότε δεν μπορώ να αφήσω την απόκριση του ενός να είναι το target curve όλων των υπολοίπων.

Εντελώς ευθεία παίζουν όλα.
Αυτή είναι η μέτρηση στην mlp όλων των ηχείων μαζί στο χώρο μου, παίζουν εντελώς φλατ:

View attachment 280139

Στο επόμενο καλιμπραρισμα, με χρήση των ρυθμιστικών τονικότητας της πλάτης τους, έχω σκοπό να φτιαχτεί κι ένα πρισετ έτσι, χωρίς εφαρμογή κανενός ταργκετ κερβ στους δορυφόρους, απλώς με ελάχιστο εύρος EQ (~2dB) ώστε όλα να πλησιάσουν την απόκριση ενός (ορίζεται ως ταργκετ κερβ το "According to L" που λες) , οπότε διαλέγεις το (για τυχαίους λόγους) καλύτερο.
Ειναι According to L+R, και βγάζει στόχο τον μέσο όρο των δυο αυτών καναλιών.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ε, μου φάνηκε ότι είδα του ενός. Μπορεί να κάνω λάθος, δεν το θυμάμαι καλά, παλιά ήταν σίγουρα όπως το λες.

Άσχετο:
Τα σαμπ της Νιούμαν είναι αστεία, γελάω κάθε φορά που βλέπω τα γραφήματα, χωρίς τα ενσωματωμένα φίλτρα της πλάτης τους, μετά τους 2 χιλιόκυκλους σιωπούν! 😂😁😜

Φλατ παίζουν μέχρι 450 κύκλους! 😂😁😜

(Οι προδιαγραφές της Νιούμαν είναι μέχρι 300Hz)
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Ε, μου φάνηκε ότι είδα του ενός. Μπορεί να κάνω λάθος, δεν το θυμάμαι καλά, παλιά ήταν σίγουρα όπως το λες.

Άσχετο:
Τα σαμπ της Νιούμαν είναι αστεία, γελάω κάθε φορά που βλέπω τα γραφήματα, χωρίς τα ενσωματωμένα φίλτρα της πλάτης τους, μετά τους 2 χιλιόκυκλους σιωπούν! 😂😁😜

Φλατ παίζουν μέχρι 450 κύκλους! 😂😁😜

(Οι προδιαγραφές της Νιούμαν είναι μέχρι 300Hz)
Έτσι …
Όταν έγραψα στο αντίστοιχο νήμα ότι 2 kh 150 συνδιασμένα με τα ομόσταυλα sub τους είναι ότι καλύτερο μπορεί κανείς να πάρει στα λεφτά του για 1-2 μέτρα listening distance, κοροϊδεύατε :p
Τα θεωρούσατε overpriced
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Η πρώτη οκτάβα ειναι απαραίτητη, όπως και οι υπόλοιπες. Όποιος ακούσει σωστό σύστημα με και χωρίς πρώτη οκτάβα καταλαβαίνει αμέσως. @wnet μην επιμένεις, εκτίθεσαι.
Ναι οκ, φυσικά και καλό είναι να υπάρχει και η πρώτη οκτάβα, αλλά δε χρειάζεται τόση επιμονή να βγουν τα 20HZ 5-6db πάνω από τα 100 (το προηγούμενο target curve του @EAR ). Πολλοί πόροι (όπου πόροι: headroom, ισχύς, χρήματα, subs κ.λπ.) σχεδόν χωρίς λόγο (αναλογιζόμενοι πάντα και τις ηχογραφήσεις που κυκλοφορούν).
Παρ' όλα αυτά αν κάποιος το γουστάρει και διαθέτει τους πόρους, φυσικά και δεν είμαι εγώ αυτός που θα του πει όχι.
Ο Ear τελικά προτίμησε να το χαλαρώσει... αν και υπήρχαν οι πόροι...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ναι οκ, φυσικά και καλό είναι να υπάρχει και η πρώτη οκτάβα, αλλά δε χρειάζεται τόση επιμονή να βγουν τα 20HZ 5-6db πάνω από τα 100 (το προηγούμενο target curve του @EAR ). Πολλοί πόροι (όπου πόροι: headroom, ισχύς, χρήματα, subs κ.λπ.) σχεδόν χωρίς λόγο (αναλογιζόμενοι πάντα και τις ηχογραφήσεις που κυκλοφορούν).
Παρ' όλα αυτά αν κάποιος το γουστάρει και διαθέτει τους πόρους, φυσικά και δεν είμαι εγώ αυτός που θα του πει όχι.
Ο Ear τελικά προτίμησε να το χαλαρώσει... αν και υπήρχαν οι πόροι...
Είναι τραγικο το ποσό διαφοροποιούνται οι ηχογραφήσεις μουσικής στην πρώτη οκτάβα. Χοντρικά οι ηχογραφήσεις του προηγούμενου αιώνα δεν είχαν πρώτη οκτάβα. Εξαιρέσεις τίποτε εκλ. όργανα, τελαρκ και λίγες ηλεκτρονικής. Ροκ, ποπ, τζαζ, ποπουλαρ, τίποτα.

Οι σύγχρονες, μετά το 2010, έχουν άφθονη, έως και υπερβολική. Σε όλα τα είδη μουσικής.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
δε χρειάζεται τόση επιμονή να βγουν τα 20HZ 5-6db πάνω από τα 100
Δυστυχώς αυτό δεν αλλάζει, ασχέτως ταργκετ κερβ.

Για απλές στάθμες αναφοράς, στους 20 κύκλους χρειάζεται να μπορούν να βγουν 105 dB κορυφής, στην mlp.

Οι κορυφές της στάθμης, πάντα αφορούν τις χαμηλές συχνότητες.

Στα μεσαία, ιδίως στην περιοχή της μεγάλης ευαισθησίας του αυτιού (1-2κ) δεν γίνεται ανεκτή στάθμη πάνω από 100 Φον (100 dB).


Οι σύγχρονες, μετά το 2010, έχουν άφθονη, έως και υπερβολική. Σε όλα τα είδη μουσικής
Σωστά. 👍👍👍

Προφανώς υπερβολική έχουν όσα βγήκαν από στούντιο όπου δεν αναπαράγονται στην σωστή στάθμη, άρα οι μαστεράδες δεν έχουν ιδέα τι βγάζουν εκεί κάτω οι ηχογραφήσεις που φτιάχνουν, αφού η αναφορά τους (τα ηχεία που έχουν διαθέσιμα) είναι ελλιπής. 😎

Πιο ισορροπημένες είναι οι ηχογραφήσεις ταινιών, όπου λόγω των προτύπων (Dolby Atmos) έχουν επαρκή σαμπ για να φτιάξουν τα μάστερ.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Ε, μου φάνηκε ότι είδα του ενός. Μπορεί να κάνω λάθος, δεν το θυμάμαι καλά, παλιά ήταν σίγουρα όπως το λες.

Άσχετο:
Τα σαμπ της Νιούμαν είναι αστεία, γελάω κάθε φορά που βλέπω τα γραφήματα, χωρίς τα ενσωματωμένα φίλτρα της πλάτης τους, μετά τους 2 χιλιόκυκλους σιωπούν! 😂😁😜

Φλατ παίζουν μέχρι 450 κύκλους! 😂😁😜

(Οι προδιαγραφές της Νιούμαν είναι μέχρι 300Hz)
Αν παιζουν σωστα μεχρι τα 400Ηz τοτε ευκολα θα εφτιαχνες τριδρομο ακομα και με τα KH80 αν ειχε τετοια επιλογη στο κροσσοβερ. Κριμα που δεν εχει (εκτος αν εχει και δεν το εχω δει)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Έτσι …
Όταν έγραψα στο αντίστοιχο νήμα ότι 2 kh 150 συνδιασμένα με τα ομόσταυλα sub τους είναι ότι καλύτερο μπορεί κανείς να πάρει στα λεφτά του για 1-2 μέτρα listening distance, κοροϊδεύατε :p
Τα θεωρούσατε overpriced
Overpriced and...overengineered. Over and out. :wink:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top