Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.881
Reaction score
127.302
Δηλαδη προτεινόμενη απόσταση 1-2,5m.
Ναι ρε, τα ξέρω αυτά.

Αναγράφονται τα πάντα όλα με το νι και με το σίγμα στο μανιουαλ των ηχείων αυτής της φίρμας, δεν αφήνει απορίες.

Αν μη τι άλλο, η Neumann είναι υπέρ του δέοντος πλήρης στις δημοσιευμένες προδιαγραφές της, σε αντίθεση με ένα σωρό άλλες φίρμες. Γι'αυτό και χαίρει της απεριόριστης εκτίμησής μου. 😎

Επί της ευκαιρίας:

Για κύκλο ακρόασης με όμοιες αποστάσεις ακρόασης, εάν χρησιμοποιηθεί το 2,5μ τότε προσθέτουμε 35 cm για το βάθος των ηχείων συν τα βύσματα, και ανακαλύπτουμε πως χρειάζεται δωμάτιο μίνιμουμ διαστάσεων 5,7*5*7μ, δηλαδή 32,5τμ.

Εν ολίγοις, καλύπτει την συντριπτική πλειοψηφία των οικιακών χώρων.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.881
Reaction score
127.302
Πλάκα κάνεις;

Πήρα τα σουίτς-κραφτ τα γωνιακά XLR (πανάκριβα τα ρημάδια και μπελαλίδικα στην κόλληση, αλλά εξαιρετικής ποιότητας) για να γλυτώσω 5 πόντους!
 




Μηνύματα
4.502
Reaction score
7.817
Ναι ρε, τα ξέρω αυτά.

Αναγράφονται τα πάντα όλα με το νι και με το σίγμα στο μανιουαλ των ηχείων αυτής της φίρμας, δεν αφήνει απορίες.

Αν μη τι άλλο, η Neumann είναι υπέρ του δέοντος πλήρης στις δημοσιευμένες προδιαγραφές της, σε αντίθεση με ένα σωρό άλλες φίρμες. Γι'αυτό και χαίρει της απεριόριστης εκτίμησής μου. 😎

Επί της ευκαιρίας:

Για κύκλο ακρόασης με όμοιες αποστάσεις ακρόασης, εάν χρησιμοποιηθεί το 2,5μ τότε προσθέτουμε 35 cm για το βάθος των ηχείων συν τα βύσματα, και ανακαλύπτουμε πως χρειάζεται δωμάτιο μίνιμουμ διαστάσεων 5,7*5*7μ, δηλαδή 32,5τμ.

Εν ολίγοις, καλύπτει την συντριπτική πλειοψηφία των οικιακών χώρων.
Ματσαρουν αυτά τα Neumann με τα Perlisten? :biggrin::tongue:
Πλάκα πλάκα με το waveforming θα θελα μια φορά να ακούσω το όλο σύστημα πως παίζει. :)
 










costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.881
Reaction score
127.302
Σιγά σιγά, περνάμε στην τελική ευθεία.

1000011487.jpg


Μπήκαν όλα τα σαμπ στις τελικές τους θέσεις.

1000011488.jpg


Φύγαν τα σαμπ από το δάπεδο, άδειασε κάπως το τοπίο, ο χώρος σα να δείχνει μεγαλύτερος.

Λείπει ακόμα μια πολυθρόνα, αλλαγή ταπετσαρίας.

Στις 3 πόρτες του δωματίου, προστέθηκαν διαχυτές, με κέντρο στο ύψος του bed layer.

1000011489.jpg


6-7 ώρες δουλειάς έριξα σήμερα, κι άλλες τόσες μένουν για να ολοκληρωθεί εκ μέρους μου το πρότζεκτ, κυρίως με τη διακόσμηση του χώρου και cable management.

Μετά, αναμένεται η υλοποίηση waveforming.
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.290
Reaction score
8.221
Άκου τώρα. Έχω τέσσερα σεμινάρια στο ΑΠΘ να δείξω πως να φτιάχνουν τα κατάγματα χιαστούς κλπ. Σεπτέμβριο Νοέμβριο και μετά . Πσκ. Π βράδυ λέω να έρθω. Σ βράδυ να ξαναέρθω και μετά να πάμε στο μπριζολαδικο. Μία μέρα θα φωνάξουμε και τον Στέφανο τον φίλο σου για φαΐ γιατί είναι οργανωτής όποτε θα κάνει τον σπόνσορα. Lagavulin δικό μου. MacAllan δικό μου. Αφτα.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.008
Μηνύματα
2.885.176
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top