Ένταση sub στην αρχική ρύθμιση.


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δεν ειναι έτσι ακριβώς... για τον ankodog αυτό.
Πέρα τα θέματα χώρου στις χαμηλές λόγω μήκη κυμάτων μπλα μπλα, δηλαδή 70 εκατοστά δεξιά δεν έχεις άλλη στάθμη σε όλα τα δεξιά ηχεία από τα αριστερά ηχεία σε αυτή την θέση,ενω στην κυρία θέση έχουν ρυθμιστεί στα 75; οπότε μην μπερδεύουμε τον κόσμο όλα ρυθμίζονται βάσει μιας θέσης...στις χαμηλές μπορείς να το απολαύσεις σε περισσότερες εάν αυξήσεις τον αριθμό τους.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
να μεταφερθώ λίγο στο δικό μου πρόβλημα. Στην θέση ακρόασης καλός η κακός έχω ακυρωσάρα. Στην οποία αν πάρω μέτρηση κάποιου ηχείου φαίνεται ότι το sub θέλει να το δυναμώσεις. και αυτό κάνω.

το θέμα όμως είναι ότι το sub φτάνει στα όρια του πολύ πιο γρήγορα όταν το δυναμώσω ενώ σύμφωνα με την απόκριση σε διπλανές θέσεις θα μπορούσα να το έχω ποιο χαμηλά, ώστε να σηκώσω μεγαλύτερες στάθμες.

Να φανταστώ η απάντηση είναι η ίδια με από πάνω.
[DOUBLEPOST=1554297564][/DOUBLEPOST]
Πολλά sub, πολλές θέσεις.
Ενα sub, πρόστιμο.
έχουμε βγάλει και κοστολόγιο. υπάρχει έκπτωση αν πληρωθεί ποιο γρήγορα.
Βρε που μας κατάντησαν και από εδώ λεφτά θα εισπράττει το κράτος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
έχουμε βγάλει και κοστολόγιο. υπάρχει έκπτωση αν πληρωθεί ποιο γρήγορα.
Βρε που μας κατάντησαν και από εδώ λεφτά θα εισπράττει το κράτος.
Μου έβαλες ιδέες:
Το πρόστιμο για όποιον δεν παιρνει δεύτερο σαμπ σε εύλογο χρονικό διάστημα (κάπου έγραψα το χρονικό όριο αλλα δεν το θυμάμαι τώρα :roflmao:), θα ειναι ίσο με το 1/3 της αγοραστικής αξίας του πρώτου σαμπ.
Τα χρήματα θα πηγαίνουν προς ενίσχυση όσων συμμορφώνονται εγκαίρως με το νόμο, και θα καλύπτουν έως και το 1/3 της αξίας του δεύτερου σαμπ που αγοράζουν. Θα ιδρυθεί οργανισμός με όνομα ΤΔΥ (Ταμείο Διπλασιασμού Υποβαθύφωνων)
Κάτοχοι ήδη δυο σαμπ, δεν θα επιδοτούνται για τρίτο, τέταρτο κτλ, μεχρί να καλυφθεί η ανάγκη όλων όσων εχουν μόνο ένα.
:D
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δεν ειναι έτσι ακριβώς... για τον ankodog αυτό.
Πέρα τα θέματα χώρου στις χαμηλές λόγω μήκη κυμάτων μπλα μπλα, δηλαδή 70 εκατοστά δεξιά δεν έχεις άλλη στάθμη σε όλα τα δεξιά ηχεία από τα αριστερά ηχεία σε αυτή την θέση,ενω στην κυρία θέση έχουν ρυθμιστεί στα 75; οπότε μην μπερδεύουμε τον κόσμο όλα ρυθμίζονται βάσει μιας θέσης...στις χαμηλές μπορείς να το απολαύσεις σε περισσότερες εάν αυξήσεις τον αριθμό τους.
όταν πχ το πρόγραμμα ισοστάθμισης (audyssey) το τρέξεις πλήρως και στις 8 θέσεις την ένταση του κάθε ηχείου την φτιάχνει βάση της πρώτης θέσης ή του συνόλου?

Αν είναι από μία θέση τότε γιατί πχ εφόσον τα έχω όλα συμμετρικά και σε ίδιες ακριβώς αποστάσεις το front left με το front right μου τα βγάζει με 1.5 db διαφορά? Το καταλαβαίνω μόνο αν παίρνει το μέσο όρο των 8 θέσεων που λόγου χώρου η τοποθέτηση του μικροφώνου για αυτές τείνει προς τα δεξιά.

Για να συνεχίσω. Στο παρακάτω διάγραμμα βλέπουμε την απόκριση του κεντρικού. Αν το δει κάποιος θα πεί ότι το sub πρέπει να δυναμώσει. Αν πάρω όμως μετρήσεις από τα ίδια σημεία που έβαλα το μικρόφωνο του marantz φαίνεται ότι avarage είμαι οκ.

center.jpg


Ο φίλος παρακάτω νομίζω ότι απλά θέλει να ξέρει σε ποιο σημείο να βάλει το ποτενσιόμετρο, γιατί όπου και να το βάλει όταν μετά τρέξει το οποιοδήποτε audyssey θα του φτιάξει τις εντάσεις όπως αυτό ξέρει.

Αυτό που μ' ενδιαφέρει κυρίως όμως είναι η αρχική εξισορρόπηση της έντασης όλων των ηχείων, χειροκίνητα αρχικά (με mic, dBμετρο κτλ), πριν την εφαρμογή ή όχι οποιασδήποτε ισοστάθμισης.
Ας υποθέσουμε οτι δε θα ¨τρέξουμε¨ Audyssey ή Dirac ή οτιδήποτε. Που/πως θα ρυθμίσουμε στάθμη sub?:dance:
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Εάν είναι συμμετρικα πρέπει να είναι τα ιδια. Το γιατί δεν είναι ίδια δε μπορώ να σου πω, σε μένα παλαιότερα έτυχε ένα θέμα στο τυπωμένο του κρος και το ένα ηχειο έπαιζε δυνατότερα μαμά...
Οι πολλαπλές θέσεις σουιπ του προγράμματος είναι για να φωτογραφηθεί καλύτερα ο χώρος.... Εαν προσέξεις σου ζητά την ν1 ως βασική θέση... ;)
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.623
Το πηδήξατε το topic του ανθρώπου.
Μια ερώτηση για τον ίδιο έκανε και πάλι λέτε για άλλα, ότι να ναι, όπου να ναι.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.808
Μου έβαλες ιδέες:
Το πρόστιμο για όποιον δεν παιρνει δεύτερο σαμπ σε εύλογο χρονικό διάστημα (κάπου έγραψα το χρονικό όριο αλλα δεν το θυμάμαι τώρα :roflmao:), θα ειναι ίσο με το 1/3 της αγοραστικής αξίας του πρώτου σαμπ.
Τα χρήματα θα πηγαίνουν προς ενίσχυση όσων συμμορφώνονται εγκαίρως με το νόμο, και θα καλύπτουν έως και το 1/3 της αξίας του δεύτερου σαμπ που αγοράζουν. Θα ιδρυθεί οργανισμός με όνομα ΤΔΥ (Ταμείο Διπλασιασμού Υποβαθύφωνων)
Κάτοχοι ήδη δυο σαμπ, δεν θα επιδοτούνται για τρίτο, τέταρτο κτλ, μεχρί να καλυφθεί η ανάγκη όλων όσων εχουν μόνο ένα.
:D
Πήρα και δεύτερο σαμπ εδώ και μερικές ημέρες.
Ο Κώστας ήρθε και μου έκανε σεμινάριο ρύθμισης.
Βρήκα τον μπελά μου μεν, αλλά η διαφορά είναι τεράστια.
Χοροπηδάει και ο καναπές τώρα.
Το γλύτωσα το πρόστιμο ε;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Το πηδήξατε το topic του ανθρώπου.
Μια ερώτηση για τον ίδιο έκανε και πάλι λέτε για άλλα, ότι να ναι, όπου να ναι.
Δε νομίζω. Για sub αναφερόμαστε και μιας και θέλει να ψαχτεί χωρίς ισοστάθμιση όπως γράφει αυτά θα τα βρεί μπροστά του.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Πήρα και δεύτερο σαμπ εδώ και μερικές ημέρες.
Ο Κώστας ήρθε και μου έκανε σεμινάριο ρύθμισης.
Βρήκα τον μπελά μου μεν, αλλά η διαφορά είναι τεράστια.
Χοροπηδάει και ο καναπές τώρα.
Το γλύτωσα το πρόστιμο ε;
Εκτός από Πρόεδρος, είσαι κι αρχηγός! Ποιο πήρες;

:offtopic:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Το πηδήξατε το topic του ανθρώπου.
Μια ερώτηση για τον ίδιο έκανε και πάλι λέτε για άλλα, ότι να ναι, όπου να ναι.
Η ερώτηση απαντήθηκε απο την πρώτη σελίδα. Θα προτιμούσατε να κλειδωθεί το θρεντ;
 



Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Λοιπόν εδώ και τώρα ιδρύω σύλλογο ατόμων (cool-άτων :roflmao:) με ένα sub. Και όταν μαζευτούμε εδώ να δώσουμε ένα ραντεβού με σας τους υπόλοιπους να σας σπάσουμε τα μούτρα....... >:(:smg: :gotcha::p:D Α και πάντα μουσική δικάναλη ναούμε :bigboss:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Αφού το κυριότερο πρόβλημα που λύνουν τα 2+ sub είναι η ομοιομορφία στο χώρο σε περισσότερες της μιας θέσης ακρόασης... και εφόσον κάποιοι επιμένουμε να ακούμε δικάναλα & μοναχικά σε ένα spot ...θα συνεχίσουμε να επιμένουμε με ένα sub και να μη γεμίσουμε το δωμάτιο... μπαούλα!!!
Θα πρέπει ο νόμος να αφήσει παράθυρο στα δικάναλα + 1 θέση ακρόασης .... αλλιώς θα αναγκαστούμε να βγούμε στην παρανομία!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
σχετικα ολα......σε ενα χωρακο μια σταλια σκαρτα 3 επι 4 ?
με 2 σαμπ δεν εβλεπα χαρα......εχωσα ενα sunfire (το 05) ..και τζελαρε τα μπετα,,,,,,,,
οτι ειχε μπει πριν και μετα κανενα σαμπ δεν γεμιζει ενεργεια τον χωρο.....
Αλλα οταν εβαλα 2 sunfire .......κουναγα και τον κατω οροφο του σπιτιου......
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Θα πρέπει ο νόμος να αφήσει παράθυρο στα δικάναλα + 1 θέση ακρόασης .... αλλιώς θα αναγκαστούμε να βγούμε στην παρανομία!
Ισως για μικρά συστήματα nearfield (γραφείου σε μικρούς χώρους) να γίνουν κάποιες εξαιρέσεις επιλεκτικά. Θα είναι στην διακριτική ευχέρεια του ΤΔΥ
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ισως για μικρά συστήματα nearfield (γραφείου σε μικρούς χώρους) να γίνουν κάποιες εξαιρέσεις επιλεκτικά. Θα είναι στην διακριτική ευχέρεια του ΤΔΥ
Ζητώ εξαίρεση από το νόμο. 17 τ.μ. με απόσταση ακρόασης 80 εκατοστά.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top