Ήρθε η ώρα και για το δικό μου (trane5587)

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Έχεις πέσει σε λούμπα, σε καθοδηγουν οι δυνάμεις του "σκοτους" σε αμφίβολα μονοπάτια, κι όλα αυτά με πμ για να μην τους πάρουν χαμπάρι "οι άλλοι"...

Παρολ'αυτα καλοακουστος, καλορύθμιστος :D
Οι δυνάμεις του σκότους με βοήθησαν να βρω το φως μου! :lol::lol::lol:
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Καλιμπραρισε και τους 2 και μετά βγάλε συμπέρασμα.

Δεν ξέρω ποιος θα είναι καλύτερος αλλά ξέρω ότι μόνο έτσι θα έχεις απτές αποδείξεις.

Περίεργος είμαι κι εγώ για το αποτέλεσμα.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Έχεις πέσει σε λούμπα, σε καθοδηγουν οι δυνάμεις του "σκοτους" σε αμφίβολα μονοπάτια, κι όλα αυτά με πμ για να μην τους πάρουν χαμπάρι "οι άλλοι"...

Παρολ'αυτα καλοακουστος, καλορύθμιστος :D
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Καλησπέρα, ας γράψω λοιπόν μερικά πράγματα για τον Yamaha CX-A5200 σε σύγκριση με τον Marantz av7702...

Αρχικά δεν έχω στην κατοχή μου και τον Marantz για να μπορέσω να κάνω κάποια σύγκριση μεταξύ τους, επίσης ούτε ο ένας αλλά ούτε ο άλλος έχουν ρυθμιστεί από επαγγελματία αλλά από μένα με τις οδηγίες του forum και με το mic που έχουν στη συσκευασία τους.

Έχουμε και λέμε λοιπόν...

Επειδή έχω τελικούς Crown το gain attenuator όταν είχα ρυθμίσει τον Marantz έπρεπε να το έχω κάτω από το μισό για να μπορέσει ο Marantz να τρέξει σωστά το audyssey και να φέρει τα ηχεία σε normal db αλλιώς αν έτρεχα με τα gain στο τέρμα εκτός του ότι κατά την ρύθμιση ο ήχος ήταν πολύ δυνατός μου πήγαινε όλα τα ηχεία στο -12db...
Σε αντίθεση ο Yamaha βάζοντας τα gain στο τέρμα δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα στο να τρέξει το πρόγραμμα, έτρεξε μία φορά όλα τα ηχεία να δει τι ηχεία υπάρχουν στο χώρο και στη συνέχεια έφτιαξε την ένταση του ηχείου μόνο του και τα έφερε όλα κοντά στο 0db...

Επόμενο κομμάτι ρύθμιση sub, ο Marantz πάντα μου έλεγε να χαμηλώσω το gain του sub στην αρχή με αποτέλεσμα να πρέπει το gain του svs να είναι στο -15db ενώ στον Yamaha απλά έβαλα το gain του svs στο -10db και έτρεξα το ypao χωρίς κανένα πρόβλημα.

Πάμε τώρα στα αποτελέσματα...

Η διαφορά του Yamaha είναι ότι σε κάθε ταινία το κεντρικό ηχείο είναι εκεί μπροστά σου το τρως στη μάπα πως να το εξηγήσω... Είναι δυνατό και σωστό έτσι ακριβώς όπως το ήθελα... Θυμίζει ακριβώς το πως ακούγονται οι διάλογοι σε πραγματικές αίθουσες... Στον marantz πάντα ένιωθα ότι κάτι λείπει από το κεντρικό και γενικά τους διαλόγους...

Το χαμηλό δεν έχει καμία σχέση με το χαμηλό που είχα με τον Marantz, το svs επιτέλους υπάρχει και βαράει! :smg:

Επίσης, τώρα πια τα ηχεία τα νιώθεις να ξεχωρίζουν νιώθεις σωστά τον ήχο από που έρχεται και ειδικά το surround.

Πάντα με τον Marantz πίστευα ότι κάτι λείπει, κάτι δεν κάθεται σωστά αλλά δεν μπορούσα να το διορθώσω ότι και αν έκανα, σίγουρα χρειαζόταν επαγγελματίας για να γίνει σωστή δουλειά.

Αυτό που σίγουρα έχει σημασία για μένα και σίγουρα για πολλούς από εμάς εδώ μέσα είναι το εξής:

Χωρίς επαγγελματία και χωρίς extra εξοπλισμό (ξέρω ότι δεν γίνεται σωστή δουλειά), αλλά η ρύθμιση που έκανε ο Yamaha είναι έτη φωτός ανώτερη από αυτή του Marantz...

Ίσως είναι η πρώτη φορά που ενθουσιάζομαι τόσο πολύ από av receiver για τη χαοτική διαφορά στο αποτέλεσμα ήχου από προηγούμενο av receiver μου...

Επόμενο βήμα λοιπόν αγορά extra subs και τελική ρύθμιση από επαγγελματία... ;)
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Να το χαρείς λοιπόν ιδίως εφόσον σου αρέσει περισσότερο και είδες διαφορά.

Θα κρατήσω μια πισινή μόνο επειδή όλοι λένε ότι ο γιαμαχας για να παίξει καλύτερα θέλει χεριασμα. (εσύ δεν το έχεις κάνει, ακόμα τουλαχιστον)
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Φίλε οι εμπειρίες που μεταφέρεις είναι με όλα τα άλλα ίδια; (χώρος, εξοπλισμός, κτλ.)
Ναι όλα ίδια...
Να το χαρείς λοιπόν ιδίως εφόσον σου αρέσει περισσότερο και είδες διαφορά.

Θα κρατήσω μια πισινή μόνο επειδή όλοι λένε ότι ο γιαμαχας για να παίξει καλύτερα θέλει χεριασμα. (εσύ δεν το έχεις κάνει, ακόμα τουλαχιστον)
Αν χωρίς χέριασμα βλέπω τόση μεγάλη διαφορά, φαντάσου τι έχει να γίνει με το χέριασμα... :dance2:
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Η πισινή που κρατάω είναι μην τυχόν έχεις placebo.
Δεν έχω κανένα λόγο να μην σε πιστέψω αλλά μου κάνει εντύπωση τόση μεγάλη διαφορά και χωρίς "πειραγμα"

Και πάλι μπράβο σου, μην παρεξηγηθω..
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Η πισινή που κρατάω είναι μην τυχόν έχεις placebo.
Δεν έχω κανένα λόγο να μην σε πιστέψω αλλά μου κάνει εντύπωση τόση μεγάλη διαφορά και χωρίς "πειραγμα"

Και πάλι μπράβο σου, μην παρεξηγηθω..
Στο πρώτο παίξιμο ταινίας έπαθα σοκ... Έλα μία βόλτα να ακούσεις την καθαρότητα που υπάρχει στον ήχο και θα καταλάβεις, επίσης το κεντρικό δεν έχει καμία σχέση, παίζει τελείως διαφορετικά λες και είναι άλλο το ηχείο με δυνατούς και καθαρούς διαλόγους...
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Στο πρώτο παίξιμο ταινίας έπαθα σοκ... Έλα μία βόλτα να ακούσεις την καθαρότητα που υπάρχει στον ήχο και θα καταλάβεις, επίσης το κεντρικό δεν έχει καμία σχέση, παίζει τελείως διαφορετικά λες και είναι άλλο το ηχείο με δυνατούς και καθαρούς διαλόγους...
Τίποτα δεν θα καταλάβω αφού δεν έχω ακούσει το "πριν"

Να το χαρείς και πάμε παρακάτω.
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Τώρα πάντως μας μπερδεύεις, είχα την εντύπωση ότι το ypao είναι για τα μπάζα :rolleyes:

Πάντως εστιάζουμε στους AV στο πρόγραμμα ισοστάθμισης και ξεχνάμε ότι καλύτερο πρόγραμμα ισοστάθμισης δεν σημαίνει αυτόματα και καλύτερος ενισχυτής.

Τα DAC πχ του Yamaha (ES9026 PRO) είναι εξαιρετικά και πιθανόν καλύτερα από τα DAC του marantz (TI PCM 1690) . Δεν το γνωρίζω σίγουρα πάντως ότι είναι καλύτερα, το υποθέτω :tongue:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τώρα πάντως μας μπερδεύεις, είχα την εντύπωση ότι το ypao είναι για τα μπάζα :rolleyes:

Πάντως εστιάζουμε στους AV στο πρόγραμμα ισοστάθμισης και ξεχνάμε ότι καλύτερο πρόγραμμα ισοστάθμισης δεν σημαίνει αυτόματα και καλύτερος ενισχυτής.

Τα DAC πχ του Yamaha (ES9026 PRO) είναι εξαιρετικά και πιθανόν καλύτερα από τα DAC του marantz (TI PCM 1690) . Δεν το γνωρίζω σίγουρα πάντως ότι είναι καλύτερα, το υποθέτω :tongue:

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Γιατί τα ίδια διαβάζαμε για το pb πριν λίγο καιρο.

Πάντως τώρα χωρίς καν ρύθμιση το καημένο το svs ξύπνησε!
Νιώθεις παλμό πια και ατάκα, το μπάσο υπάρχει γενικά σ´ όλο το χώρο και δεν υπάρχει πια αυτό το βουητό και η βρωμιά...
Το χαμηλό δεν έχει καμία σχέση με το χαμηλό που είχα με τον Marantz, το svs επιτέλους υπάρχει και βαράει! :smg:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Δεν μου αρέσει το Ypao.
O Yamaha έχει προσιτό μενού για manual φίλτρα, συνιστώ αυτήν την κατεύθυνση.

Πάντως εστιάζουμε στους AV στο πρόγραμμα ισοστάθμισης και ξεχνάμε ότι καλύτερο πρόγραμμα ισοστάθμισης δεν σημαίνει αυτόματα και καλύτερος ενισχυτής.
Ειναι εξαιρετικά σημαντικός παράγοντας. Σίγουρα πιο σημαντικός από την ποιότητα των dacs (ως τσιπάκι), το οποίο σχεδον σε ολα τα μηχανήματα αυτής της κατηγορίας μας φτάνει και μας περισσεύει.

Η συνολική υλοποίηση-σχεδιασμός του μηχανήματος ειναι επίσης σημαντικός παράγων.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top