Ήρθε το sub!

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πώς σου ακούγεται τώρα το συνολακι;
Το σύνολο ακούγεται να δένει αρμονικά. Ο ήχος γεμίζει χαμηλά σε σημείο να απορώ για το συχνοτικό περιεχόμενο που υπήρχε σε γνωστά μου μουσικά ιδιώματα, αλλά δεν είχα ακούσει στο μεγαλείο που έπρεπε.
Οι εντάσεις που έχω ακούσει μέχρι τώρα "τέτοιες ώστε να μην ενοχλώ" και το συμπέρασμά μου είναι ότι οπωσδήποτε χρειαζόταν η αγορά του και μακάρι να το είχα αποφασίσει νωρίτερα. Μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει ούτε δυνατά ούτε μουσική με έντονο περιεχόμενο στις χαμηλές. Το βασικότερο είναι ότι ακόμα δεν έχω ξαναμετρήσει και να εφαρμόσω ψηφιακή ισοστάθμιση με το sub. Ακούω ακόμα με την παλιά, χωρίς sub.
Η συνδεσμολογία είναι παιχνιδάκι. Το ισορροπημένο σήμα έρχεται στο sub και από εκεί κροσάρεται ψηφιακά και φεύγει για τους δορυφόρους. Το κουμπί της φάσης δεν μου ακούγεται να κάνει διαφορά, αλλά πιστεύω ότι όταν μετρήσω, θα φανεί στο διάγραμμα.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πήρα άλλα 4 μέτρα Belden για να αλλάξω το σαπιοκαλώδιο (πάλι 2 αγωγών με θωράκιση) που παίρνει το σήμα από το DAC και το πάει στο sub, γιατί το ένα από τα 2 καλώδια άρχισε να κάνει διακοπές όταν το κουνάω.
 



Μηνύματα
6.553
Reaction score
5.122
Γιατί όχι δυο σαμπ 310 να ταιριάξουν με τα δυο μόνιτορ 305;
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ακόμα δεν έχω ακούσει το ένα, ούτε μετρήσει. Οπότε αναμονή. Επίσης, δεν ξέρω αν μου περισσεύουν άλλα 355 για 2ο.
 

Μηνύματα
6.553
Reaction score
5.122
Ούτε να ακούσεις ούτε να μετρήσεις χρειάζεται.
Τα δύο είναι καλύτερα του ενός.
Αν δεν υπάρχουν χρήματα, σεβαστό.
 




stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.296
Reaction score
5.248
δε μας βαζεις και μια φωτο που λεγαμε απο το setup...!! :)
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Όχι, γιατί είμαι ακατάστατος. Μου φόρτωσε και ο αδερφός μου την 46άρα TV μου, που μου είχε αρπάξει όταν έλειπα και την έχω κι αυτή στην αριστερή άκρη και με χαλάει.
Μετρήσεις έχω κάνει, έχω μια βύθιση -6 dB στα 72 Hz, μία βύθιση -7 dB στα 200-230 Hz και μια ανύψωση 4 dB στα 2900 Hz.
Θα πειραματιστώ λίγο με την τοποθέτηση.
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.521
Πήγαινε δίπλα που γράφει all spl, δεν μας νοιάζει η φάση.
Σμουθ 1/6 όρια 40 - 120 db
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ναι αλλά εγώ θέλω να ξέρω τη φάση, γιατί τώρα την έχω στις 180 μοίρες. Αν τη βάλω στις 0, το γράφημα χαλάει.

Πάρε και αυτό που ζήτησες.

40-120.jpg
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.521
Αν είναι να βάλεις μόνο χαμηλές βάλεις 0 - 300hz no smooth.
To rew βγάζει στα κουτουρού την φάση.
Θα την καταλάβεις από την μέτρηση αν είναι σωστά.
Μην μετράς τόσο δυνατά στα 85 καλά είναι.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δεν πρέπει να είναι τόσο δυνατά όσο λέει, είχα τη στάθμη στο -20 Db, με το volume σχεδόν στο 80%, οπότε αποκλείεται να είναι όσο λέει.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Μια δοκιμή που θέλω να κάνω, τώρα που άρχισα να χρησιμοποιώ το REW, είναι να αποσυνδέσω τους δορυφόρους από το sub, να τους δώσω κατ' ευθείαν από την κάρτα ήχου ψηφιακά κροσαρισμένο σήμα και το σήμα των χαμηλών να το δώσω από άλλη έξοδο στο sub. Έτσι θα μπορώ να ρυθμίσω φάση-χρονική καθυστέρηση αυτόνομα και να κάνω πειράματα να δω πώς επηρεάζεται η impulse responce. Παράλληλα, θα δώσω και δεύτερη φορά από άλλη έξοδο το σήμα των χαμηλών στο 2ο sub 16 ιντσών που υπάρχει στο χώρο, μέχρι τώρα αχρησιμοποίητο. Έτσι θα μπορέσω να πειραματιστώ με τη χρονική ευθυγράμμιση 2 subs στη θέση ακρόασης.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Μια δοκιμή που θέλω να κάνω, τώρα που άρχισα να χρησιμοποιώ το REW, είναι να αποσυνδέσω τους δορυφόρους από το sub, να τους δώσω κατ' ευθείαν από την κάρτα ήχου ψηφιακά κροσαρισμένο σήμα και το σήμα των χαμηλών να το δώσω από άλλη έξοδο στο sub. Έτσι θα μπορώ να ρυθμίσω φάση-χρονική καθυστέρηση αυτόνομα και να κάνω πειράματα να δω πώς επηρεάζεται η impulse responce. Παράλληλα, θα δώσω και δεύτερη φορά από άλλη έξοδο το σήμα των χαμηλών στο 2ο sub 16 ιντσών που υπάρχει στο χώρο, μέχρι τώρα αχρησιμοποίητο. Έτσι θα μπορέσω να πειραματιστώ με τη χρονική ευθυγράμμιση 2 subs στη θέση ακρόασης.
Το "κοινό" μας στοιχείο (και με μερικούς ακόμη) είναι πως προσπαθούμε όλα αυτά (ισοστάθμιση κ.λπ.) να τα κάνουμε με τον υπολογιστή... οπότε καταλαβαίνεις πως περιμένω τα αποτελέσματα πως και πως !
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top