Ήχος από PC μέσω Onboard/ Κάρτας ήχου ή DAC?

A

antonis999

Guest
Μιας και τα .mp3 έχουν γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μας, κατ' επέκταση μας απασχολεί η ποιότητα του ήχου από τον υπολογιστή εως τον ενισχυτή.

Η απορία μου είναι η εξής:
Αξίζει τον κόπο να αγοράσω DAC;
Αξίζει τον κόπο να αγοράσω κάρτα ήχου;

Αυτή τη στιγμή ο ήχος έρχεται κατ' ευθείαν από την έξοδο ήχου της μητρικής κάρτας
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3975#sp

περνάει από EQ
http://dbxpro.com/en/products/215s

..και καταλήει σε ένα αναλογικό 2κάναλο.

Υ.Γ.1 Να σημειωθεί πως το πικαπ περνάει και αυτό μέσα από τη γραμμή εισόδου της μητρικής. Αυτό το αναφέρω γιατί φαντάζομαι πως αν καταλήξω σε ένα DAC τότε το πικαπ θα πρέπει να πάει στον ενισχυτή [ενώ τώρα βολεύει όπως παίζει κατευθείαν..]
Υ.Γ.2 όλα μου τα .mp3 είναι 128 kbps.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Με υλικό 128Kbps δεν αξίζει να κάνεις κάποια κίνηση. Αν κρίνεις ότι αξίζει, κάρτα ήχου εξωτερική, όχι DAC. Με εκπλήσσουν τα 128Kbps. Είσαι 15-20 χρόνια πίσω, ακόμη κι αν μιλάμε για ραδιόφωνο, ή dj-ing σε γάμους...
 

A

antonis999

Guest
Δεδομένου πως

1. Η ακοή μου περιορίζεται περι τα 16KHz [3 διαφορετικές μετρήσεις με αρκετές επαναλήψεις η καθεμία] και
2. Η διαφορά των 128 με τα 320kbps ας πούμε βρίσκεται από τα 19 εως τα 20KHz [σύμφωνα με αρκετές μετρήσεις και γραφήματα που κυκλοφορούν] Δηλαδή κάποιες HF κοντά στο ανθρώπινο όριο!

Πως θα μπορούσε να επηρρεαστεί η εμπειρία μου στην απόλαυση της μουσικής και να γίνει αντιληπτή από εμένα;

Αυτό που ίσως επηρρεάζει, θα μπορούσαν να είναι κάποιες παρεμβολές που δημιουργούσαν θόρυβο. Πράγμα που δε συμβαίνει [η τουλάχιστον δε γίνεται αντιληπτό] προς το παρόν, εξ ού και η αναζήτηση μου για την αλήθεια.. :)
 
Last edited by a moderator:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Η μείωση της απόκρισης συχνότητας είναι μόνο μια πλευρά των ποιοτικών απωλειών από τη συμπίεση του αλγορίθμου mp3. Καθώς ο αλγόριθμος βασίζεται στο ψυχοακουστικό φαινόμενο της ακουστικής σκίασης σε συνάρτηση με τη στάθμη, τη συχνότητα και το χρόνο, όσο αυξάνεις τη συμπίεση, απορρίπτεις πράγματα των οποίων η απουσία γίνεται εμμέσως αντιληπτή. Βέβαια, ο σύγχρονος lame δεν έχει καμιά σχέση με τον προ 20ετίας codec του audiograbber, αλλά δεν παύει να είναι 128Kbps. Αν σ' αυτό συνυπολογίσεις το γεγονός, ότι σήμερα ο αποθηκευτικός χώρος στις φορητές συσκευές είναι πολύ φθηνός - κι ακόμη φθηνότερος στους υπολογιστές, μάλλον ενδείκνυται να εγκαταλήψεις ο,τιδήποτε λιγώτερο από 256Kbps, ή ακόμη καλύτερα, να εγκαταλήψεις τον mp3 προς χάριν του flac.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Προτείνω κι εγώ μια κάρτα, ει δυνατόν εξωτερική. Μη δώσεις πάνω από 100 ευρώ.
Δεν μας είπες και τα υπόλοιπα συστατικά του συστήματος (Ηχεία κι ενισχυτής).
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Καλά όλα τα άλλα που λέτε, εγώ δεν κατάλαβα που στη μητρική συνδέεται το πικάπ; Στο line-in? Και τι ήχο βγάζει;
 

A

antonis999

Guest
Κώστα: Δεν αντιλέγω πως είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν και σε άλλες συχνότητες απώλειες, αναρωτιέμαι όμως το κατα πόσο είναι αντιληπτές.
π.χ. Αν αφαιρέσεις το sub από έναι 2.1 είναι άμεσα αντιληπτή η απουσία των LF.
Συμβαίνει το ίδιο και στα άνω των 128kbps .mp3 [για τις HF];
Όσο αφορά το χώρο ναι μεν είναι πιό φθηνός [σε HDD] αλλά από την άλλη δε νομίζω να χαλάει κάποιον να έχει τα 10πλάσια τραγούδια στο τηλέφωνο του για να ακούει στο αμάξι με Bt. Εκτός και αν υπάρχει αντιληπτή διαφορά, εδω όμως επιστρέφουμε πάλι στο αρχικό ερώτημα..

Σπύρο: Δε θα με χάλαγε να προτείνεις κανα - δυο κάρτες είδικά αν έχεις δοκιμάσει κάποια και έχεις δει διαφορά [μάλλον αν έχεις ακούσει :) ] Το υπόλοιπο σύστημα [αν και δε νομίζω πως παίζει ρόλο για την παρούσα ανάρτηση] είναι: Yamaha A-S500, Β&W 685 + 650 και το πικάπ που φαίνεται στη φώτο..

ryk: Το πικαπ συνδέεται στη γραμμή εισόδου [line in] το έκανα γιατί "βολεύει" να παίζει χωρίς να πρέπει να αλλάξω το κανάλι που είναι ο υπολογιστής ήδη [παίζει δηλαδή συγχρόνως με τον υπολογιστή]
Δεν έχω παράπονο.. παίζει καλά, ο προενισχυτής που χρησιμοποιώ είναι ο V-LPS της Musical Fidelity.
Θεωρητικά είναι σίγουρα λάθος!
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Κώστα: Δεν αντιλέγω πως είναι πολύ πιθανό να υπάρχουν και σε άλλες συχνότητες απώλειες, αναρωτιέμαι όμως το κατα πόσο είναι αντιληπτές.
π.χ. Αν αφαιρέσεις το sub από έναι 2.1 είναι άμεσα αντιληπτή η απουσία των LF.
Συμβαίνει το ίδιο και στα άνω των 128kbps .mp3 [για τις HF];
Όσο αφορά το χώρο ναι μεν είναι πιό φθηνός [σε HDD] αλλά από την άλλη δε νομίζω να χαλάει κάποιον να έχει τα 10πλάσια τραγούδια στο τηλέφωνο του για να ακούει στο αμάξι με Bt. Εκτός και αν υπάρχει αντιληπτή διαφορά, εδω όμως επιστρέφουμε πάλι στο αρχικό ερώτημα..

Σπύρο: Δε θα με χάλαγε να προτείνεις κανα - δυο κάρτες είδικά αν έχεις δοκιμάσει κάποια και έχεις δει διαφορά [μάλλον αν έχεις ακούσει :) ] Το υπόλοιπο σύστημα [αν και δε νομίζω πως παίζει ρόλο για την παρούσα ανάρτηση] είναι: Yamaha A-S500, Β&W 685 + 650 και το πικάπ που φαίνεται στη φώτο..

ryk: Το πικαπ συνδέεται στη γραμμή εισόδου [line in] το έκανα γιατί "βολεύει" να παίζει χωρίς να πρέπει να αλλάξω το κανάλι που είναι ο υπολογιστής ήδη [παίζει δηλαδή συγχρόνως με τον υπολογιστή]
Δεν έχω παράπονο.. παίζει καλά, ο προενισχυτής που χρησιμοποιώ είναι ο V-LPS της Musical Fidelity.
Θεωρητικά είναι σίγουρα λάθος!
Α, μεσολαβεί phono! Νόμιζα ότι συνδέεις το πικάπ απευθείας στον υπολογιστή!:o
Δoκίμασε να ακούσεις το ίδιο κομμάτι από το πικάπ και από mp3 128kbps. Έχω μερικά παλιά που ακούγονται λες και είναι μέσα σε μπουκάλι, άλλα που νομίζεις ότι ο τραγουδιστής έχει πάθει εγκεφαλικό και έχει στραβώσει το στόμα του κτλ...!:gotcha:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.870
Γινεται πιο αντιληπτο το 128+ ...οσο ανεβαινεις σταθμες εντασης κ ποιοτητα συσκευων...
Θα εβαζα το σημα (του πικαπ) στο pc απο εξοδο (line out) του ενισχυτη...
Καρτα ηχου εξωτερικη...η ενσωματομενη... "sucks" ..
 

A

antonis999

Guest
ryk: Εννοείται με προενισχυτή..
Δυστυχώς έχω δοκιμάσει τραγούδια από το ομώνυμο των Metallica [κατά πολλούς κορυφαία παραγωγή του Bob Rock] και είναι πραγματικά μεγάλη η διαφορά. Αλλά... the figs, figs and the tub, tub :) το βινύλιο είναι μοναδικό!

Decembered:
Κι εγώ αυτό φοβάμαι.. Γι'αυτό μπήκα στην πρίζα.. Το θέμα είναι κάρτα ή DAC και γιατί.. Αν έχεις να προτείνεις κάποια, καλοδεχούμενη..
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.870
Decembered: Κι εγώ αυτό φοβάμαι.. Γι'αυτό μπήκα στην πρίζα.. Το θέμα είναι κάρτα ή DAC και γιατί.. Αν έχεις να προτείνεις κάποια, καλοδεχούμενη..
Καλη ερωτηση, αλλα, δεν γνωριζω για καρτες ηχου, σε σχεση με dac...ειναι πιο φτηνη υλοποιηση..και εξισου καλη..στα πρωτα τιμολογιακα σταδια αρχικα.. :)
Ναι μην το περνας η/υ - less is more.. :)

(ηταν η πρωτη μου κασετα το αλμπουμ αυτο, οταν βγηκε .. αλλα .. εχω εξηλεωθει..δεν εχω ακουσει 20 χρονια)
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
O A-S500 έχει MM Phono in, γιατί έχετε το πικάπ στο PC, δεν έχει παρεμβολές από το motherboard?

Για τα ΜΡ3, τα 128 πρέπει να διαφέρουν πρακτικά και προς την ηχητική ανάλυση με τα 256 & τα 320kbps. Όχι μόνο στη μείωση των ακραίων συχνοτήτων.
Μια ψηφιοποίηση από CD πχ, του ιδίου κομματιού σε 128, 256 & 320 kbps μπορεί να το δείξει, μετά αποφασίζει ο καθένας αν αξίζει το παραπάνω μέγεθος αρχείου.
Εγώ πάντως στο αυτοκίνητο τα έχω σε 256, είχε διαφορά από τα 320 αλλά έκρινα ότι δεν αξίζει για το αυτοκίνητο το παραπάνω.
 
Last edited:

A

antonis999

Guest
Decembered: Δισκάααααρα! :newrussian:

ika:
Η κεφαλή μου είναι moving coil [MC]
Όσο αφορά την σύνδεση συμφωνώ πως είναι θάθος να περνάω το αναλογικό σήμα μέσα από την κάρτα ήχου του υπολογιστή.. Αλλά το κάνω για ευκολία. Ιδιαίτερη αλλοίωση του ήχου δεν έχω παρατηρήσει, αλλά από την άλλη ούτως ή άλλως το βινύλιο ακούγεται καλύτερ από τα .mp3. Τώρα μεταξύ των 2 συνδέσεων δεν έχω κάνει άμεση σύγκριση.. αλλά αυτό είναι κάτι που θα' θελα να δοκιμάσω...
Έχω rip-άρει CD σε 128 και σε 320kbps και έχω κάνει σύγκρισεις χωρίς να βλέπω ποιό παίζει [ακόμα και .flac] ειλικρινά δεν διέκρινα διαφορά, γι 'αυτό και πήρα την απόφαση να κάνω όλη την συλλογή μου 128kbps.
Μπορεί να είμαι εγώ κουφός :idk: και να μη μπορώ να αντιληφθώ τη διαφορά.. :) δεν ξέρω..
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Decembered: Δισκάααααρα! :newrussian:
...
Μπορεί να είμαι εγώ κουφός :idk: και να μη μπορώ να αντιληφθώ τη διαφορά.. :) δεν ξέρω..
Μπορεί ακόμα και να νομίζω ότι ακούω διαφορά, όλα παίζουν μην ανησυχείς......:drinks:
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
μια χαρα συστημα εχεις,το οτι ακους απο το τμημα ηχου της μητρικης ομως και τοσο κακο υλικο,αδικει τις συσκευες.Αγορασε ενα dac,εστω κατι προσιτο και θα δεις μεγαλη διαφορα στον ηχο. Δεν ξερω αν απο τα mp3 σου εχεις και τα αρχικα cd,αν ναι δοκιμασε να μετατρεψεις σε flac και να συγκρινεις.Ακομα και αν εχεις χασει μερος απο τις υψηλες (ολοι εχουμε χασει απο μια ηλικια και μετα),θα εκπλαγεις απο το αποτελεσμα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.494
Η διαφορά 128 με FLAC ειναι εμφανής ακόμα και σε μέτρια συστηματα. Ακόμα και τα 192 ειναι λίγα.
Μην το συζητάς, ξαναρίπαρε τα

Στα 256 με FLAC δυσκολεύει η διάκριση, αλλα παλι ακούγεται. Σίγουρα όχι στο αυτοκίνητο.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
https://www.thomann.de/gb/behringer_ucontrol_uca_222.htm
Pc > uca 222 > A-S500

B0023BYDHK-1.jpg


Ριπαρισε σε flac και θα εκπλαγεις με τον ηχο που βγαζει η καρτα.

Παρα πολυ καλη και αυτη οπου ακουσα προσφατα,και αξιζει η αγορα της.
http://www.odes.gr/shop/epaggelmatika-dj/eksoplismos-studio/kartes-ixou/lexicon-alpha-timi.html

lexiconalphastudio.jpg

[DOUBLEPOST=1481757750][/DOUBLEPOST]
Η διαφορά 128 με FLAC ειναι εμφανής ακόμα και σε μέτρια συστηματα. Ακόμα και τα 192 ειναι λίγα.
Μην το συζητάς, ξαναρίπαρε τα
:thumbsup:
 


Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.
Αν έχω flac αρχεία στο κινητό και το συνδέω με τον προενισχυτή μου,θα τα παίζει στην ποιότητα flac ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;
Όπως επίσης αν έχω flac αρχεία σε laptop και στην έξοδο laptop συνδέσω προενισχυτή,θα τα παίζει στην flac ποιότητα ή πρέπει να αγοράσω κάτι άλλο;
 

A

antonis999

Guest
Αν και δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να απαντήσω κατα την ταπεινή μου γνώμη:
"Θεωρητικά" έχει να κάνει με το DAC της κάθε συσκευής [τηλέφωνο ή υπολογιστής]
"Πρακτικά" όπως τέθηκε εξ' αρχής και στην ανάρτηση αυτή δεν ξέρω κατα πόσο είναι αντιληπτή η όποια διαφορά.

Υ.Γ. Ίσως άλλα μέλη να βοηθήσουν περισσότερο..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.968
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top