Ήχος εικόνα show Athens 2018

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Καταρχάς,απαντούν φροντισμένοι χώροι προορισμένοι για σοβαρή ακρόαση μουσικής με υψηλούς χρόνους αντήχησης και υψηλή ομοιομορφία αυτών ανά οκτάβα.Λέγονται...Λυρικές Αίθουσες.
http://www.acoustics.salford.ac.uk/acoustics_info/concert_hall_acoustics/?content=reverb
Δεν μιλάμε για μεγάλους χώρους, εκεί ισχύουν άλλα.
Κατά δεύτερον,εντός τυπικών οικιακών χώρων έχει μεγαλύτερη σημασία η ομαλοποίηση στο πώς κατανέμεται η ενέργεια στις διάφορες ζώνες του φάσματος,Άμα επιτευχθεί η πρώτη,η απόσπαση ενέργειας είναι απλούστερη.Άσε δε που αρκετοί ακροατές λατρεύουν τις ήπιες εξάρσεις στη ζώνη μέχρι τα 300 Hz,αρκεί αυτές να ήταν ομαλοποιημένες εντός της ζώνης.

Και αυτό το τελευταίο επιτυγχάνεται χάρη στο πλήθος των sub.
Το οποίο πλήθος των σαμπ πρέπει να μπει σε σωστές θέσεις και να ρυθμιστεί από επαγγελματία και σοφτγουερ.
Αφού κάποιος έχει την δυνατότητα να τα βάλει στις σωστές θέσεις και να τα ρυθμίσει ας μας πει και το αποτέλεσμα το οποίο όμως θα ισχύει μόνο για τον δικό του χώρο. *
Προφανώς και θα υπάρχει βελτίωση, το πόσο όμως είναι θέμα της κάθε περίπτωσης ξεχωριστά.

* Κάθε σαλόνι έχει διαφορετικό σχήμα και κρυσταλλιέρες
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...

Το οποίο πλήθος των σαμπ πρέπει να μπει σε σωστές θέσεις και να ρυθμιστεί από επαγγελματία και σοφτγουερ.
Αφού κάποιος έχει την δυνατότητα να τα βάλει στις σωστές θέσεις και να τα ρυθμίσει ας μας πει και το αποτέλεσμα το οποίο όμως θα ισχύει μόνο για τον δικό του χώρο. *
Προφανώς και θα υπάρχει βελτίωση, το πόσο όμως είναι θέμα της κάθε περίπτωσης ξεχωριστά.

* Κάθε σαλόνι έχει διαφορετικό σχήμα και κρυσταλλιέρες
Ποια ΄΄άλλα΄΄ ακριβώς ισχύουν στους μεγάλους χώρους;Κάτι τέτοιο οφείλει να διευκρινιστεί,εφόσον αρκετοί ακροαματικόφιλοι κρατούν τις εμπειρίες τους εντός αυτών ως αναφορά για τους μικρούς οικιακούς....ενώ κιόλας επιδιώκουν ν'αναπαραγάγουν τα ισχύοντα στους πρώτους υπό τις συνθήκες που επικρατούν στους δεύτερους....;)
(Επομένως,πού πρέπει να είναι κατώτερος ο χρόνος αντήχησης; )
...
Και αυτό το τελευταίο επιτυγχάνεται χάρη στο πλήθος των τεμαχίων sub υπό κατάλληλη βεβαίως τοποθέτηση.
Ήδη διατυπωμένο...
Κατά βάθος κι εγώ μαζί σου είμαι,αφού η ΄΄σύζυγος΄΄ εντός μου αποκλείει ρητώς την πληθώρα sub εντός οικιακού χώρου που θα είχε περισσότερες εφαρμογές πέρα από την ακρόαση.Γι αυτό και με έχουν απασχολήσει διάφορα εναλλακτικά τεχνάσματα διατηρώντας παραλλήλως επίγνωση μέχρι πού θα μπορούσαν να φτάνουν οι προσδοκίες εντός δεδομένου χώρου.
Το ορθόν σε κάθε περίπτωση οφείλει να διατυπώνεται όμως.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Για μεγάλους χώρους μόνο αυτό ξέρω:
''To πρώτο πράγμα που θα πρέπει να γνωρίζει κανείς όταν ασχολείται με την ακουστική ενός οικιακού χώρου, είναι ότι το μέγεθος παίζει ρόλο. Στην πραγματικότητα, η μελέτη ενός χώρου μεγέθους θεάτρου έχει εντελώς διαφορετική προσέγγιση από αυτήν ενός καθιστικού διότι τα μοντέλα διάδοσης του ήχου που χρησιμοποιούνται είναι διαφορετικά.''
http://avmentor.gr/howto/room_acoustics_0.htm

Για τα υπόλοιπα , το αν αξίζει τον κόπο να επενδύσεις σε πολλαπλά σαμπ ή στην ακουστική του χώρου σε ένα σαλόνι είναι θέμα ιδιαίτερα πολύπλοκο.
Θεωρώ πρώτα χαμηλώνεις το ρτ60 όσο σε αφήνει η παντόφλα και μετά πας σε πολλά σαμπ.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Θεωρητικά κάνω σχεδόν λάθος.
Πρακτικά δεν κάνω.

Πρακτικά το σαλόνι είναι ενας ακανόνιστος χώρος με ανοίγματα και έπιπλα, καμία σχέση με φροντισμένους ορθογώνιους χώρους.
Πρακτικά, σε τυπικό σαλόνι, όσον αφορά το μπάσο, κάνεις 1000% λάθος.

Δοκίμασε πολλαπλά σαμπ, και θα με θυμηθείς. ;)
[DOUBLEPOST=1543412902][/DOUBLEPOST]
Το οποίο πλήθος των σαμπ πρέπει να μπει σε σωστές θέσεις και να ρυθμιστεί από επαγγελματία και σοφτγουερ.
Σωστές θέσεις, ναι.
Στα υπόλοιπα...
Πάλι κάνεις λάθος.
Αλήθεια.. :)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Θεωρώ πρώτα χαμηλώνεις το ρτ60 όσο σε αφήνει η παντόφλα και μετά πας σε πολλά σαμπ.
Σωστά.
Όμως το rt60 το θες για τα μεσαιοπρίμα.
Τα πολλά σαμπ για τα μπάσα.

Πρόκειται για διαφορετικά ζώα (μπάσα πρίμα).

Το υψηλό RT 60 δε σε ενοχλεί τόσο στα μπάσα, όσο ίσως νομίζεις. Στο έγραψε κι ο μπούτχιας, αλλά δεν το'πιασες. Εγώ βαρέθηκα να το γράψω, οπότε ξαναδιάβασε τι σου απάντησε ο μπούτχιας. ;)

Στα μπάσα σε ενοχλούν ιδιοσυντονισμοί και ακυρώσεις, λόγω boundaries, και εντελώς μα εντελώς ανεξάρτητα από τους χρόνους αντήχησης.
[DOUBLEPOST=1543413312][/DOUBLEPOST]Δηλαδή, ακόμα και με τέλειους χρόνους αντήχησης, οι ιδιοσυντονισμοί και ακυρώσεις θα είναι κει, να τα χαίρεσαι στο 100% τους και αυτό είναι που ακούγεται χάλια.

Οκ;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Ήχος εικόνα show Athens 2018
Ε, τι;
Τσακωμένα ηχεία σε απόσταση γηπέδου, ντουντούκες στην είσοδο και έσκισαν τα ενεργά ελακ με σποτιφάι, άρεσαν σε όλους.

Αυτά. Άσε να πούμε τίποτα χρήσιμο... :D
 

C

chrispo

Guest
Ερώτηση
Ξέρει κανείς γιατί έλαμψε δια της απουσίας της , η Audioevolution?
Ένα σκασμό επώνυμες εταιρείες έχει....
 


C

chrispo

Guest
....και εγώ περίμενα να ακούσω, πολλά άλλα και οι κ.κ αντιπρόσωποι μας τιμήσανε με την απουσία τους.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Γι αυτό και με έχουν απασχολήσει διάφορα εναλλακτικά τεχνάσματα διατηρώντας παραλλήλως επίγνωση μέχρι πού θα μπορούσαν να φτάνουν οι προσδοκίες εντός δεδομένου χώρου.
Τεράστιο πρακτικο ενδιαφέρον έχει αυτό.
Γιατι
Κακα τα ψέματα αλλα τα περισσότερα που κουβεντιζουμε κατα καιρους περι ορθηης ακουστικης χωρών κτλ είναι εντελώς ανεφαρμοστα για τα σαλόνια στα οποία οι περισσότεροι ακούμε

Δηλ κατα το value for money
Value for musicality
:D
 

Μηνύματα
683
Reaction score
417
1. Τα αφτια μας και ο,τι εμπειριες εχουμε, 2.Η συνεργεια ηχειων - ενισχυτων, 3. Η ποιοτητα των μηχανηματων γενικοτερα, 4 ο χωρος. Ολοι μιλανε για χωρο. Καποιοι βαζουν μικρα ηχεια σε μεγαλους χωρους, αλλοι το αντιθετο, αλλοι βαζουν ηχομονωση, πανελ, πετανε καναπεδες, αλλοι προτεινουν μικρα ηχεια σε μεγαλους χωρους. Ενα μικρο ηχειο οπου και να μπει θα εχει μικρη εικονα. Ουδεις ανικανοποιητος. Υ.Γ : Αυτα τα Elac τα ακουσα. Τοσο καλα ηταν και δεν το καταλαβα; Μπορει. Φοβερο πραγμα η διαφημιση.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Ερώτηση
Ξέρει κανείς γιατί έλαμψε δια της απουσίας της , η Audioevolution?
Ένα σκασμό επώνυμες εταιρείες έχει....
Εγώ περίμενα να ακούσω τα καινούρια κλειστά ακουστικά της SENNHEISER. Απούσα.
Προφανώς αποφάσισαν ότι η έκθεση δεν τους προσφέρει τίποτα και προτιμούν να βάλουν τον πελάτη κατευθείαν στα καταστήματά τους.
Δεν τους αδικώ, αλλά απ την άλλη δείχνουν και μια αδιαφορία για το ευρύ κοινό ,που μάλλον δεν θ αγοράσει, όμως θα διαφημίσει , με τον τρόπο του, τα brands που διαθέτουν
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Για τα χρήματα που ζητάνε είναι εκπληκτικό ηχείο τα elac
Τόσο απλό
Άλλες απαιτήσεις έχεις από κάτι κοστίζει 2000 και άλλες από 20000.
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.049
Reaction score
8.071
Πέρασα και εγώ από εκεί. Εντυπωσιάστηκα λιγότερο από άλλες φορές, αλλά αυτό έχει να κάνει και με το ψυχολογικό.
Κατά το παρελθόν, δεν πολύ κοίταζα το κόστος. Ήμουν ενεργός πολίτης, τώρα συνταξιούχος!

Παρ όλα αυτά, αξίζουν συγχαρητήρια όλοι οι Εκθέτες.

Έτσι προσωπικά προσπάθησα να συγκεντρωθώ σε γήινα κόστη. Επίσης έλαβα υπ όψη μου και τον προσωπικό μου χώρο. Περιορίστηκα λοιπόν σε πολύ λίγες προτάσεις , συνδυάζοντας μόνο το χαμηλό κόστος των συσκευών, με τις δυνατότητες του μικρού μου χώρου ακρόασης.
2 Εκθέτες με εντυπωσίασαν:

α. Αυτό με τις επιλογές της Vienna - gryphon, παρ όλο το αρκετά για εμένα,υψηλό του κόστους,
Και
β. Αυτό με το συνδυασμό cambridge - Cabasse, που παρ όλο που έπαιζε spotify..... έσκιζε!!!!
 

C

chrispo

Guest
Προφανώς αποφάσισαν ότι η έκθεση δεν τους προσφέρει τίποτα και προτιμούν να βάλουν τον πελάτη κατευθείαν στα καταστήματά τους.
.....
Αν όμως όλοι οι αντιπρόσωποι ασπάζονταν αυτή την άποψη, τότε μάλλον δε θα είχαμε ποτέ Έκθεση AV προϊόντων, με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Οποιαδήποτε παρουσίαση προϊόντων , με τη μορφή Έκθεσης, πάντα έχει κάτι να προσφέρει, σε όλους (εμπόρους&κοινό). Τους καταναλωτές δεν πρέπει να τους θυμάσαι, μόνο όταν σε πληρώνουν..(άποψή μου..)
 
Last edited by a moderator:


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.382
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top