Όταν είσαι μερακλής/μερακλού


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.680
Reaction score
28.020
Κάνε μια συμφωνία με τον/την ιδιοκτήτη να φτιαχτούν όλα σιγά σιγά και να τα "βρείτε" στο ενοίκιο.

Οι ιδιοκτήτες είναι πολύ δυσκοίλιοι σε αυτά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Δεν είναι καθόλου δύσκολη η δική μου, εξάλλου δεν της ζητάω σχεδόν ποτέ χρήματα αφού τα πληρώνω ή/και τα επισκευάζω και τελειώνει η ιστορία. Μου έχει πει πολλές φορές πως μου έχει τυφλή εμπιστοσύνη και συχνά επιμένει να πληρώσει. Σε 13 χρόνια την έχω χρεώσει ελάχιστα χρήματα και πάντα σε πράγματα που ήταν ήδη χαλασμένα ή υπό διάλυση.
Η (απο πριν μπω) σάπια βεράντα που πληρώσαμε μισή-μισή, ένα σκέπαστρο επίσης μισό-μισό, ένας ηλιακός που χάλασε 2 χρόνια αφού μπήκα, έναν σωλήνα μπάνιου και κάτι άλλα ψιλά. Κάτω απο 1000€ όλα.

Απλώς την λυπάμαι και δεν θέλω να κάνω ό,τι (προσπαθούν να :tongue:) μου κάνουν.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085




Τι ωραία τακτοποιημένος πίνακας! 😍

Μου θυμίζει την εξαιρετική δουλειά του δικού μου ηλεκτρολόγου, που μαζί με την εγκατάσταση μας έκανε δώρο και την ευχή του. :tongue: Μόνο χάρη σ΄αυτήν δεν πήραμε φωτιά. :roflmao:
καλώδιο με κόμπο για να συγκρατείται,απαράδεχτο
 

Μηνύματα
3.123
Reaction score
10.327
Το κακό είναι πως στο σπίτι και τον κήπο υπάρχουν 5 τριφασικοί, 3 μεγάλοι και 2 μικροί, συν δύο μονοφασικοί πίνακες.
Και το νοικιάζω. ;) Η αλλαγή λοιπόν όλων αποκλείεται, μόνο τακτοποίηση.
Ε για δγιό χιλιάρικα κανείς έτσι ; :whistling: :lol:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Απλώς την λυπάμαι και δεν θέλω να κάνω ό,τι (προσπαθούν να :tongue:) μου κάνουν.
Χάρη θα της κάνεις αν αναλάβεις την επίβλεψη για την σωστή αντικατάσταση όλων των πινάκων.
Όλο το κόστος να το επιβαρυνθεί, σε ενοίκια, πάλι χάρη της κάνεις.

Και συ αν έχεις ενοικιαστή να ξηλώσει από δικό σου σπίτι που νοικιάζεις το χαρχαλο πίνακα και να βάλει ένα τακτοποιημένο σύγχρονο, χάρη θα σου κάνει, ακόμα κι αν πάει ενοίκια.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.821
Έχει στην αγορά κάτι στυπιοθλίπτες από μπρούντζο που είναι Hiend και φυσικά πανάκριβοι.
Εγώ χρησιμοποιώ στα μηχανήματά μου πάντα πλαστικούς όπως όλοι οι νορμάλ άνθρωποι.
Μια χαρά είναι.
 





Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Πρίζα με ωραίο κόμπο έχω, γεννήτρια diesel τριφασικιά έχω, αν ήξερα κι αν ήθελα να την ανάψω θα ήταν τέλεια όταν κάθε 2-3 χρόνια κόβεται το ρεύμα για λίγο. :tongue:
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.223
Reaction score
11.502
Γιατί εχω την εντύπωση ότι 95 στα 100 σπίτια,διαμερίσματα-μεζονέτες-μονοκατοικίες (συντηρητική εκτίμηση)που έχουν αγοραστεί από 2.000€/τ.μ έως όσο θέλετε την τελευταια 20ετια εχουν αντιστοιχης τακτοποιησης και ποιότητας ηλεκτρολογικούς πινακες;
Στο δικό μου όταν έβγαλα πριν κάποια χρόνια την πρόσοψη με την πλεξιγκλας πόρτα για να τοποθετήσω ασφάλεια 20Α για να ανάβουν οι τότε τελικοί,η εικόνα ήταν παρόμοια με τον πίνακα του Ζιζικ.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.521
Reaction score
5.708
Βασικά ανεξαρτήτου κόστους τα περισσότερα σπίτια καλά θα ήταν να είναι έστω κι έτσι. Έχω δει πολύ χειρότερα.
Οι περισσότεροι ηλεκτρολόγοι είναι γτπ, και οι μισοί από τους άλλους μισούς αν δεν τους επιβλέπεις κάνουν και αυτοί τσαπατσουλιές.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Αληθινή μερακλοϊστορία σήμερα:

Έχω 12 χρόνια ένα Nilfisk πλυστικάκι 120bar που μου έκανε καλά και αργά τις δουλειές (απο τα Kärcher δεν έχω καθόλου καλές εμπειρίες).
Τα τελευταία 5 χρόνια βαριόμουν να το χρησιμοποιώ στα αυτοκίνητα και το είχαμε μόνο για βεράντες τοπικά κάθε 1-2 χρόνια. Το '18 άρχισε τα βζιν-βζιν του ρυθμιστή πίεσης, το πήγα στον τέλειο τεχνικό που μου έχει σώσει και τις αντίκες Nilfisk σκούπες μου, το έφτιαξε και το παράτησα στην αποθήκη. :rolleyes:
Μου το ζητάνε πριν λίγες εβδομάδες οι γονείς του Ντολμαδακιού που χάλασε το δικό τους, κάνουν τις δουλειές, το επιστρέφουν πουτ@να βρώμικο, το ανάβω να το πλύνω με τον εαυτό του, κάνω και λίγο γύρω-γύρω, με πιάνει τρέλλα κι αρχίζω τα videoz με αυτά τα στρογγυλά παπαρέλια που δεν λερώνουν.
Παραγγέλνω ένα Power Patio εξάρτημα, το φέρνει σπίτι το Πουτ@νάκι (που πουλάει και τέτοια), το βάζουμε να δούμε τι κάνει και μέσα σε λιγότερες απο 2 ώρες έχω κάνει 150-200 τετραγωνικά! 😍😍😍
Χθες τελείωσα τις βεράντες, κάτι πέτρινες σκάλες και το πάρκινγκ κι έκανα ένα αυτοκίνητο βρίζοντας τον εαυτό μου που παιδεύομαι τόσα χρόνια με τα λάστιχα σαν μ@λάκας (που είμαι)... >:(

20210802_121055.jpg


Ιιιι, το έγδαρα στα κάγκελα. :(

20210802_121106.jpg


Έχει και δεύτερα "hammer" ακροφύσια που στα δικά μου άφηναν γραμμές αφού δεν ψεκάζουν σε δέσμη όπως τα απλά. Απαιτούν περισσότερο χρόνο και πολύ αργή κίνηση για να κάνουν ελαφρά καλύτερη δουλειά, άρα όχι για την δική μου υπομονή... :biggrin:

Πάω να κάνω τον δρόμο σαν να στρώθηκε χθες γιατί είναι λίγο καφέ απο τους τσαπατσούλαρους γείτονες. :tongue:
 



n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.922
Reaction score
12.579
Α, ξέχασα! Όταν λέω έπλυνα εννοώ μαζί με το Ντολμαδάκι που συνεχώς προσπαθεί να μου το πάρει απ' το χέρι γιατί "δεν το κάνω καλά"... :roflmao:
Αυτό είναι γενικώς μια καλή λύση για να αποφεύγει κάποιος "χώσιμο"... 🙄 :biggrin:
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Α, ξέχασα! Όταν λέω έπλυνα εννοώ μαζί με το Ντολμαδάκι που συνεχώς προσπαθεί να μου το πάρει απ' το χέρι γιατί "δεν το κάνω καλά"... :roflmao:
Κατάλαβα
Το ντολμαδάκι κάνει όλη την βρωμοδουλειά😜😜
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.207
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top