Όταν είσαι μερακλής/μερακλού


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Κάθε άλλο παρά render θα το έλεγα.
Έχω μια εμπειρία 14 ετών στα motion graphics και αυτό δεν είναι.
Εξάλλου υπάρχει γραμμή παραγωγής και έχουν και άλλο μεγαλύτερο μοντέλο για εξωτερικούς χώρους.



 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Δεν το είδα σε full screen, αλλά για το βίντεο στο υπνοδωμάτιο για την τζαμαρία, στο post σου όπως είναι τουλ. είδα "σημάδια" cgi.
Μπορεί να κάνω λάθος, δεν παίρνω και όρκο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Δεν το είδα σε full screen, αλλά για το βίντεο στο υπνοδωμάτιο για την τζαμαρία, στο post σου όπως είναι τουλ. είδα "σημάδια" cgi.
Μπορεί να κάνω λάθος, δεν παίρνω και όρκο.
CGI μπορεί να έχει ένα οποιοδήποτε εταιρικό video. Πόσο μάλλον όταν γίνεται πρώτη παρουσίαση μοντέλου. Εκεί επιβάλλεται γιατί δεν γίνονται όλα στο γύρισμα. Και προϊόντα τέτοιου κοστολογίου πρέπει να δείχνουν αψεγάδιαστα.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Προτιμώ να είναι αψεγάδιαστα στην πραγματικότητα και ας έχουν... ψεγάδια στα marketing videos καλύτερα :D
Πόσες φορές είδαμε στα βίντεο και στα leaflets τέλεια προϊόντα που όταν μετρήθηκαν ήταν για τα μπάζα ?
 





Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Όταν είσαι μερακλής, λύνεις άμεσα και αποδοτικά τα προβλήματα. :biggrin:

20210624_125538.jpg


Τον χειμώνα με επισκέφθηκε κορυφαίο (υποτίθεται) συνεργείο A/C για τοποθέτηση τριών (που μου πούλησαν οι ίδιοι) και καθαρισμό των υπολοίπων τεσσάρων (το ένα πολύ παλιό αντικαταστάθηκε). Ο στόχος επιτεύχθηκε και το καλοριφέρ δεν λειτουργεί ποτέ πάνω απο τους 3° κελσίου.
Υπήρξαν προβλήματα που σε μεγάλο βαθμό λύθηκαν μετά τα τρελλά χιόνια.*

Ανάβω χθες για πρώτη φορά τα A/C σε ψυχρό, ακούω κάτι τακ-τακ (στον καναπέ) γιατί στάζει νερά το κάπως παλιότερο (2012) του γραφείου. Το λύνω στα γρήγορα και παρατηρώ οτι απο κάπου τρέχει νερό έξω απ' τη λεκάνη... >:(

Αφαιρώ τη λεκάνη, δεν βλέπω σπάσιμο.
Εκνευρισμένος παίρνω τηλέφωνο τον "κορυφαίο", του αναφέρω οτι τρέχει, μου λέει μάλλον δεν θα υπάρχουν ανταλλακτικά για το Panasonic, με τα χίλια ζόρια μου προσφέρει στο κόστος νέο Daikin, με τα 2 χιλιάδες ζόρια μου προσφέρει και δωρεάν τοποθέτηση, τον ξεφτιλίζω τηλεφωνικά και του λέω οτι προτιμώ να το πληρώσω διπλά παρά να ξαναπάρω οτιδήποτε απ' αυτόν.

Εν εξάλλω εξετάζω το πρόβλημα με αλφάδι, αποφασίζω οτι δεν θέλω μέσα στον καύσωνα συνεργεία που θα λερώσουν και η λύση παρουσιάζεται μπροστά μου ξεκάθαρα.
Βάζω το Ντολμαδάκι να κρατάει ψηλά την πλευρά που στάζει περισσότερο, καρφώνω μερακλίδικο καρφάκι, τοποθετώ λεκανίτσα στην άλλη πλευρά, έτοιμο! :roflmao:

Επι τη ευκαιρία πάω με το αλφάδι σε όλα τα νέα A/Cs και τι βλέπω; Όλα λίγο στραβά με ίδια ανάποδη κλίση απο την επιθυμητή... >:(>:(
Ξαναπαίρνω τον καραγκιόζη, μου λέει θα είχε θέμα το αλφάδι του τεχνικού, τον βρίζω ευγενικά και το κλείνω.

20210624_133530.jpg




*Δεν έκανα update, αλλά ήταν χαλασμένο και το επόμενο (σφραγισμένο) εξωτερικό που έφεραν. Περίμενα άλλες τέσσερις μέρες για εξωτερική μονάδα που να λειτουργεί, συνολικά δέκα...
 





Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
που πήγαν τα μπλουτακ σου μωρή κότα? :laugh:
Να κρατήσει ολόκληρο a/c;

Το BluTack συγκρατεί αλφαδιασμένο το απορροφητήρι που μου άλλαξε την αντηχητική ζωή στο γραφείο. :tongue: :tongue:
:party:


20210624_141829.jpg


Ούτε φαίνεται το λεκανάκι. Σταμάτησε να τρέχει μόλις, μήπως όταν το έσφιξα καλά; 😍
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
ένας αστεία απλός τρόπος να δοκιμάσεις ένα ρημαδοαλφάδι είναι να το βάλεις σε μια σχεδόν επίπεδη επιφάνεια κατα τη μία κατεύθυνση να σημειώσεις με ένα μολύβι που κάθεται η φούσκα , το γυρνάς 180 μοίρες (το δεξί αριστερό , όχι πάνω κάτω) και αν είναι σωστό θα κάτσει στην αντιδιαμετρική θέση.
αν όχι παίζεις με τα βιδάκια μέχρι να συμβεί.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
ένας αστεία απλός τρόπος να δοκιμάσεις ένα ρημαδοαλφάδι είναι να το βάλεις σε μια σχεδόν επίπεδη επιφάνεια κατα τη μία κατεύθυνση να σημειώσεις με ένα μολύβι που κάθεται η φούσκα , το γυρνάς 180 μοίρες (το δεξί αριστερό , όχι πάνω κάτω) και αν είναι σωστό θα κάτσει στην αντιδιαμετρική θέση.
αν όχι παίζεις με τα βιδάκια μέχρι να συμβεί.
τέτοια λέγε του μεσημεριάτικα :cry::lol:
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
ένας αστεία απλός τρόπος να δοκιμάσεις ένα ρημαδοαλφάδι είναι να το βάλεις σε μια σχεδόν επίπεδη επιφάνεια κατα τη μία κατεύθυνση να σημειώσεις με ένα μολύβι που κάθεται η φούσκα , το γυρνάς 180 μοίρες (το δεξί αριστερό , όχι πάνω κάτω) και αν είναι σωστό θα κάτσει στην αντιδιαμετρική θέση.
αν όχι παίζεις με τα βιδάκια μέχρι να συμβεί.
Κάθε φορά που μετράω με αλφάδι το βάζω και από τις δύο πλευρές. Ακόμη και να μην ρυθμίζεται, ξέρεις αμέσως προς τα που χάνει, και διορθώνεις κατάλληλα.
Εξάλλου, όπως λένε (σε ελεύθερη απόδοση) "Μέτρα δύο, κόψε μία" ;).
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
όποτε βλέπω μάστορα με αλφάδι το κάνω για να δω αν είναι σωστό.
μια φορά δεν το κανα και μπήκε στραβά ο νηπτήρας ...
(τι είναι αυτό το πράμμα με τους τεχνίτες σε αυτήν την χώρα ρε γμτ, να μην μπορείς να αφήσεις έναν να κάνει μια δουλειά χωρίς να είσαι πάνω στο κεφάλι του και να μην κάνει μια μλκ . δεν μπορώ άλλο κουράστηκα)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top