ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ χωρίς ανάγκη ισοστάθμισης (EQ)

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
Αφήνω αυτό εδώ

View attachment 265046 View attachment 265047

50 ευρώ.

Καμιά ισοστάθμιση. Οχι βεβαια οτι μου πέφτει ο κωλός καθε φορά που ακουω με τα 660s , 2 click ειναι η ολη διαδικασία.

ΥΓ Πριν μισή ώρα ήρθε, δεν πιστευω πόσο μπάσο εχει η μαλακια, και ακουω απο κινητο.
ΥΓ2 Απαιτείται Αφτερ μαρκετ καλώδιο για οσους ειναι ψηλοί ή απλά θέλουν παραπανω άνεση κινησης.
ΥΓ3 Το 800s απο 1000 ευρώ εχει φτάσει 1500+ , οποιος πρόλαβε τον κύριο είδε.
ΥΓ4 απο amazon.com η αγορά, κανένα νταβατζιλικι, το έχει και το aliExpress, καθώς και προφανώς το shenzhenaudio
"Τράβηξα τη σκανδάλη" κι εγώ χθες στο Amazon για τα ZERO.

Αν πιστέψουμε τις μετρήσεις του Crinacle, πρέπει να παίζουν αρκετά παρόμοια με τα FiiO FH3 μου.

1664898345698.png


Τα FiiO ακολουθούν καλύτερα την Harman καμπύλη στα χαμηλά (και ως εκ τούτου έχουν περισσότερο μπάσο) και τα ZERO στα πρίμα.

Δεν ξέρω ποιό θα μου αρέσει καλύτερα, αν κρίνω από το γεγονός ότι είμαι γενικά basshead, δεν ξέρω αν θα με κερδίσουν τα ZERO. Αλλά σε κάθε περίπτωση ήθελε και η σύζυγος ένα ζευγάρι IEMs άρα ήταν μια καλή ευκαιρία να τα δοκιμάσω. Ίδωμεν!

Υ.Γ. Εσένα @Ndis ποια είναι η γνώμη σου τώρα που τα έχεις κάποιες μέρες στην κατοχή σου;
 

Attachments


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.841
Reaction score
4.565
"Τράβηξα τη σκανδάλη" κι εγώ χθες στο Amazon για τα ZERO.

Αν πιστέψουμε τις μετρήσεις του Crinacle, πρέπει να παίζουν αρκετά παρόμοια με τα FiiO FH3 μου.

View attachment 265545

Τα FiiO ακολουθούν καλύτερα την Harman καμπύλη στα χαμηλά (και ως εκ τούτου έχουν περισσότερο μπάσο) και τα ZERO στα πρίμα.

Δεν ξέρω ποιό θα μου αρέσει καλύτερα, αν κρίνω από το γεγονός ότι είμαι γενικά basshead, δεν ξέρω αν θα με κερδίσουν τα ZERO. Αλλά σε κάθε περίπτωση ήθελε και η σύζυγος ένα ζευγάρι IEMs άρα ήταν μια καλή ευκαιρία να τα δοκιμάσω. Ίδωμεν!

Υ.Γ. Εσένα @Ndis ποια είναι η γνώμη σου τώρα που τα έχεις κάποιες μέρες στην κατοχή σου;
Με τον Α30 pro αν ξεπεράσω το 1/3 κουφαίνομαι. Είναι τρομακτικό, πρώτη φορά μου συμβαίνει με iem. Η ποιότητα του ήχου ειναι απλά εξαιρετική. Παράπανω δεν πάω είμαι κότα.

Αν κάτι δεν μου αρέσει ειναι το καλώδιο. Το οποίο ειναι τεράστια μαλακία. Το θεμα του μήκους το έλυσα τελικά με προέκταση γιατί δεν μπορω να βρω καλώδιο ανω του 1.25 με λογικά χρήματα.

Μετά βέβαια σκέφτομαι οτι 50 ευρώ έδωσα και δεν πρέπει να γκρινιάζω!
 

Μηνύματα
12.805
Reaction score
10.035
Εγώ χρησιμοποιώ 2+ χρόνια τώρα τα iem Sennheiser ie-400 pro και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Τα πήρα μετά από προτροπή του @costas EAR που τα είχε και του άρεσαν.

Από το 2001 περίπου έχω και τα Sennheiser HD-600. Δε μετάνιωσα ποτέ την αγορά τους.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Οπως και για ολα, και εδω υποκειμενικα αναφέρεσαι,οπως ολοι μας,
Λίγο παράξενη και αυθαίρετη γενίκευση, αλλά έστω...

...οι παλαιοτερες σειρες της Beyer (770 και 880)ειναι μαζι με τα sony mdr 7506 τα ποιο πολυφορεμενα ακουστικα σε studio σιγουρα δεν εχει να κανει με αερολογιες και κόστος,αν δεν επαιζαν σωστα ,δεν θα τα επέλεγαν.
Εγώ θα έγραφα: "αν δεν εξυπηρετούσαν καλά και οικονομικά το σκοπό τους, δεν θα τα επέλεγαν στα studio."

Με τα Sony MDR V7 ("βελτιωμένα" V6/7506) πέρασα την 7ετία 1989-1996 και λυπάμαι που το ξαδερφάκι στο οποίο τα χάρισα, σύντομα τα ...ξέχασε σε ταξί μαζί με ένα discman και καμιά 20αριά CD του σε βαλιτσάκι! Βλέπω ότι σήμερα είναι συλλεκτικά με ...παράξενες τιμές!

Σαν τώρα θυμάμαι το πρώτο σοκ και το μείγμα απογοήτευσης/ενθουσιασμού από τα Sony V7 όταν έπαιξα τον πρώτο δίσκο (CD), φυσικά το "The Dark Side of the Moon"! Η εισαγωγή (speak to me) απίστευτα εντυπωσιακή και "ολοκαίνουργια" αλλά στο πρώτο "breeeathe..." του Gilmour σχεδόν τα έβγαλα απ' το κεφάλι μου! Αφύσικες και ενοχλητικές υψηλές, αν άκουγες λίγο πιο δυνατά απ' το κανονικό. Ψυχρολουσία, γιατί ως φοιτητής είχα στερηθεί άλλα για να αγοράσω εκείνα τα (σφραγισμένα σε blister) ακουστικά. Όλο το έργο όμως ήταν σαν να το άκουγα σε νέα ηχογράφηση, με απίστευτες, νέες λεπτομέρειες, απίθανες χαμηλές συχνότητες, πολύ γεμάτο και αναλυτικό ήχο, απολαυστικό στο μεγαλύτερο μέρος αλλά και με κάποιες αρκετά ενοχλητικές στιγμές στα υψηλά. Με τον καιρό έμαθα να εκτιμώ τις σημαντικές αρετές των V7 και να ...προλαβαίνω τις κακές στιγμές!

Με τα V7 ανά χείρας επισκέφτηκα μετά από λίγα χρόνια πολλές φορές το Bon Studio για να ακούσω όλα τα ακριβά Beyerdynamic. Ήθελα πολύ ένα ανοιχτό ακουστικό Beyer - κι ακόμα θέλω - σπάνια συναντώ τόσο καλοκατασκευασμένα και όμορφα ακουστικά. Όμως δεν ήταν γραφτό! Όλα τα ανοιχτά ακουστικά της έπασχαν από την ίδια "ασθένεια": υπερτονισμένες υψηλές και φωνές με αφύσικα συριστικά. Παρά λίγο να πάρω τα κλειστά DT-250 που ακούγονταν πιο ισορροπημένα (με λίγο τονισμένες χαμηλές), αλλά κλειστά είχα ήδη και αναζητούσα επιπλέον σημαντική άνεση. (Έμεινα έτσι με την απορία και μόνο όταν ήρθε η εποχή του ίντερνετ και της πληροφορίας κατάλαβα ότι η εμπειρία μου με τα Beyer ήταν πολύ συνηθισμένη και κοινή με τους περισσότερους απαιτητικούς ακροατές. Όλα σχεδόν τα studio ακουστικά έχουν ιδιαίτερο ηχητικό προσανατολισμό και προσφέρουν αυξημένη λεπτομέρεια μέσω των υπερτονισμένων υψηλών). Εν τω μεταξύ, χρειάστηκε να περιμένω μέχρι το 1996 για να ακούσω και να αγοράσω ένα πραγματικά καλό και ισορροπημένο ακουστικό, με αρκετά φυσικό ήχο: Το Sennheiser HD-580. Και αργότερα το πολύ καλύτερο HD-650. Ευτυχώς τότε και στον ΝΑΚΑ άκουγες τα πάντα και όσο ήθελες, με ότι μουσική ήθελες...

------
Αφού με τα ακουστικά αποφεύγεις τα προβλήματα του χώρου (εισάγοντας άλλα, πολύ μικρότερα), δεν πρόκειται να καταδεχτώ να δώσω πολλά χρήματα για μετατροπέα με σημαντικούς συμβιβασμούς, ιδίως τονικής ισορροπίας. Κι αφού υπάρχουν κάποια συχνοτικά ισορροπημένα φθηνά ακουστικά (με άλλα ελαττώματα ίσως), είναι αστείο να συμβιβαστεί κανείς όταν αγοράζει ακριβά ακουστικά. Άρα, ακούμε και αγοράζουμε. Κι αν δεν είναι εφικτό, διαβάζουμε πολλά και φιλτράρουμε περισσότερα. :)
(Μαθαίνω ότι στην έκθεση του Οκτωβρίου θα μπορούμε να ακούσουμε και MEZE! Υποθέτω λοιπόν και άλλα καλά ακουστικά.)
 
Last edited:

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
872
Reaction score
806
Για αυτά τα πανέμορφα, νέα και ανοιχτά ΜΕΖΕ (€ 800), διαβάζω όλο και καλύτερα σχόλια, αλλά πραγματικές δοκιμές χρηστών και μετρήσεις υπάρχουν ελάχιστες ως καθόλου.
Αν επαληθευτεί αυτή η απόκριση συχνοτήτων θα είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση:

View attachment 265480

Παρμένη από το SBAF:
IMG_20221002_202118.jpg
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.739
Reaction score
2.173
Με όλα αυτά που αναφέρεις, είσαι κοντά στον ήχο των μαγνητοστατικων ακουστικών, αν είσαι Αθήνα ελα να ακούσεις LCD-X……


Λίγο παράξενη και αυθαίρετη γενίκευση, αλλά έστω...



Εγώ θα έγραφα: "αν δεν εξυπηρετούσαν καλά και οικονομικά το σκοπό τους, δεν θα τα επέλεγαν στα studio."

Με τα Sony MDR V7 ("βελτιωμένα" V6/7506) πέρασα την 7ετία 1989-1996 και λυπάμαι που το ξαδερφάκι στο οποίο τα χάρισα, σύντομα τα ...ξέχασε σε ταξί μαζί με ένα discman και καμιά 20αριά CD του σε βαλιτσάκι! Βλέπω ότι σήμερα είναι συλλεκτικά με ...παράξενες τιμές!

Σαν τώρα θυμάμαι το πρώτο σοκ και το μείγμα απογοήτευσης/ενθουσιασμού από τα Sony V7 όταν έπαιξα τον πρώτο δίσκο (CD), φυσικά το "The Dark Side of the Moon"! Η εισαγωγή (speak to me) απίστευτα εντυπωσιακή και "ολοκαίνουργια" αλλά στο πρώτο "breeeathe..." του Gilmour σχεδόν τα έβγαλα απ' το κεφάλι μου! Αφύσικες και ενοχλητικές υψηλές, αν άκουγες λίγο πιο δυνατά απ' το κανονικό. Ψυχρολουσία, γιατί ως φοιτητής είχα στερηθεί άλλα για να αγοράσω εκείνα τα (σφραγισμένα σε blister) ακουστικά. Όλο το έργο όμως ήταν σαν να το άκουγα σε νέα ηχογράφηση, με απίστευτες, νέες λεπτομέρειες, απίθανες χαμηλές συχνότητες, πολύ γεμάτο και αναλυτικό ήχο, απολαυστικό στο μεγαλύτερο μέρος αλλά και με κάποιες αρκετά ενοχλητικές στιγμές στα υψηλά. Με τον καιρό έμαθα να εκτιμώ τις σημαντικές αρετές των V7 και να ...προλαβαίνω τις κακές στιγμές!

Με τα V7 ανά χείρας επισκέφτηκα μετά από λίγα χρόνια πολλές φορές το Bon Studio για να ακούσω όλα τα ακριβά Beyerdynamic. Ήθελα πολύ ένα ανοιχτό ακουστικό Beyer - κι ακόμα θέλω - σπάνια συναντώ τόσο καλοκατασκευασμένα και όμορφα ακουστικά. Όμως δεν ήταν γραφτό! Όλα τα ανοιχτά ακουστικά της έπασχαν από την ίδια "ασθένεια": υπερτονισμένες υψηλές και φωνές με αφύσικα συριστικά. Παρά λίγο να πάρω τα κλειστά DT-250 που ακούγονταν πιο ισορροπημένα (με λίγο τονισμένες χαμηλές), αλλά κλειστά είχα ήδη και αναζητούσα επιπλέον σημαντική άνεση. (Έμεινα έτσι με την απορία και μόνο όταν ήρθε η εποχή του ίντερνετ και της πληροφορίας κατάλαβα ότι η εμπειρία μου με τα Beyer ήταν πολύ συνηθισμένη και κοινή με τους περισσότερους απαιτητικούς ακροατές. Όλα σχεδόν τα studio ακουστικά έχουν ιδιαίτερο ηχητικό προσανατολισμό και προσφέρουν αυξημένη λεπτομέρεια μέσω των υπερτονισμένων υψηλών). Εν τω μεταξύ, χρειάστηκε να περιμένω μέχρι το 1996 για να ακούσω και να αγοράσω ένα πραγματικά καλό και ισορροπημένο ακουστικό, με αρκετά φυσικό ήχο: Το Sennheiser HD-580. Και αργότερα το πολύ καλύτερο HD-650. Ευτυχώς τότε και στον ΝΑΚΑ άκουγες τα πάντα και όσο ήθελες, με ότι μουσική ήθελες...

------
Αφού με τα ακουστικά αποφεύγεις τα προβλήματα του χώρου (εισάγοντας άλλα, πολύ μικρότερα), δεν πρόκειται να καταδεχτώ να δώσω πολλά χρήματα για μετατροπέα με σημαντικούς συμβιβασμούς, ιδίως τονικής ισορροπίας. Κι αφού υπάρχουν κάποια συχνοτικά ισορροπημένα φθηνά ακουστικά (με άλλα ελαττώματα ίσως), είναι αστείο να συμβιβαστεί κανείς όταν αγοράζει ακριβά ακουστικά. Άρα, ακούμε και αγοράζουμε. Κι αν δεν είναι εφικτό, διαβάζουμε πολλά και φιλτράρουμε περισσότερα. :)
(Μαθαίνω ότι στην έκθεση του Οκτωβρίου θα μπορούμε να ακούσουμε και MEZE! Υποθέτω λοιπόν και άλλα καλά ακουστικά.)
 



Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
872
Reaction score
806
... και που βρίσκεται αυτό το ...παλιοσύστημα; Κοντά μας;

(Προσπάθησα να δω τον φωτογράφο στερεοσκοπικά στις ανακλάσεις των λυχνιών, αλλά ...έχουν πολλή παραμόρφωση! 😁 )
Όλα φαίνονται καλύτερα μέσω της διάθλασης της λάμπας....
Στην συμπρωτεύουσα.
Ενισχυτής;
Feliks Audio Euforia.
Παραμόρφωση στο φουλ, συσκευή αντί - Αμίρ
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Όλα φαίνονται καλύτερα μέσω της διάθλασης της λάμπας....
Στην συμπρωτεύουσα.

Feliks Audio Euforia.
Παραμόρφωση στο φουλ, συσκευή αντί - Αμίρ
Αφού ο Euforia δεν έχει παραμόρφωση! ;)
 


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ε πώς, με 0.4% δεν μπορείς να ακούσεις μουσική...
Λοιπόοον... έχουμε και λέμε 0,4 % ο ενισχυτής... και 0,2% το ακουστικό (όταν μετρηθεί) ίσον 0,6%.
Ντάξ, καλά είμαστε ακόμα... :D

Σοβαρά τώρα, πως ακούγεται το 109; Θα μας πεις;
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
872
Reaction score
806
Λοιπόοον... έχουμε και λέμε 0,4 % ο ενισχυτής... και 0,2% το ακουστικό (όταν μετρηθεί) ίσον 0,6%.
Ντάξ, καλά είμαστε ακόμα... :D

Σοβαρά τώρα, πως ακούγεται το 109; Θα μας πεις;
Είναι νωρίς ακόμα, δεν βγάζω ποτέ συμπέρασμα πριν περάσουν τουλάχιστον 50 ώρες στρώσιμο.
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι αντίστοιχες του hype που διαβάζεις στο διαδίκτυο.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
...πριν περάσουν τουλάχιστον 50 ώρες στρώσιμο.
Των ακουστικών ή του ενισχυτή; Δεν έχω παρατηρήσει αλλαγές στο χαρακτήρα των ακουστικών με το χρόνο (μόνο για δυναμικά μπορώ να πω), αλλά αν επρόκειτο για δοκιμή/συμπεράσματα κι εγώ δεν θα βιαζόμουν.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
872
Reaction score
806
Των ακουστικών ή του ενισχυτή; Δεν έχω παρατηρήσει αλλαγές στο χαρακτήρα των ακουστικών με το χρόνο αλλά αν επρόκειτο για δοκιμή/συμπεράσματα κι εγώ δεν θα βιαζόμουν.
Των ακουστικών, ο ενισχυτής είναι παλιός.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Των ακουστικών, ο ενισχυτής είναι παλιός.
Εντάξει, θα περιμένουμε μια βδομαδούλα (το πολύ :biggrin:).
Ελπίζω να τα δοκιμάσεις και με solid state αφού είναι μόνο 40 Ohm.
Και μια σύγκριση με τα HD-650 θα χρησιμέψει πολύ σαν κοινό μέτρο σύγκρισης. :)
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
872
Reaction score
806
Εντάξει, θα περιμένουμε μια βδομαδούλα (το πολύ :biggrin:).
Ελπίζω να τα δοκιμάσεις και με solid state αφού είναι μόνο 40 Ohm.
Και μια σύγκριση με τα HD-650 θα χρησιμέψει πολύ σαν κοινό μέτρο σύγκρισης. :)
Πολλά ζητάς!
Από όλα έχει ο μπαχτσές.
Όλα στην ώρα τους 8-)
 
Last edited:


Μηνύματα
2.084
Reaction score
5.438
Λίγο παράξενη και αυθαίρετη γενίκευση, αλλά έστω...



Εγώ θα έγραφα: "αν δεν εξυπηρετούσαν καλά και οικονομικά το σκοπό τους, δεν θα τα επέλεγαν στα studio."

Με τα Sony MDR V7 ("βελτιωμένα" V6/7506) πέρασα την 7ετία 1989-1996 και λυπάμαι που το ξαδερφάκι στο οποίο τα χάρισα, σύντομα τα ...ξέχασε σε ταξί μαζί με ένα discman και καμιά 20αριά CD του σε βαλιτσάκι! Βλέπω ότι σήμερα είναι συλλεκτικά με ...παράξενες τιμές!

Σαν τώρα θυμάμαι το πρώτο σοκ και το μείγμα απογοήτευσης/ενθουσιασμού από τα Sony V7 όταν έπαιξα τον πρώτο δίσκο (CD), φυσικά το "The Dark Side of the Moon"! Η εισαγωγή (speak to me) απίστευτα εντυπωσιακή και "ολοκαίνουργια" αλλά στο πρώτο "breeeathe..." του Gilmour σχεδόν τα έβγαλα απ' το κεφάλι μου! Αφύσικες και ενοχλητικές υψηλές, αν άκουγες λίγο πιο δυνατά απ' το κανονικό. Ψυχρολουσία, γιατί ως φοιτητής είχα στερηθεί άλλα για να αγοράσω εκείνα τα (σφραγισμένα σε blister) ακουστικά. Όλο το έργο όμως ήταν σαν να το άκουγα σε νέα ηχογράφηση, με απίστευτες, νέες λεπτομέρειες, απίθανες χαμηλές συχνότητες, πολύ γεμάτο και αναλυτικό ήχο, απολαυστικό στο μεγαλύτερο μέρος αλλά και με κάποιες αρκετά ενοχλητικές στιγμές στα υψηλά. Με τον καιρό έμαθα να εκτιμώ τις σημαντικές αρετές των V7 και να ...προλαβαίνω τις κακές στιγμές!

Με τα V7 ανά χείρας επισκέφτηκα μετά από λίγα χρόνια πολλές φορές το Bon Studio για να ακούσω όλα τα ακριβά Beyerdynamic. Ήθελα πολύ ένα ανοιχτό ακουστικό Beyer - κι ακόμα θέλω - σπάνια συναντώ τόσο καλοκατασκευασμένα και όμορφα ακουστικά. Όμως δεν ήταν γραφτό! Όλα τα ανοιχτά ακουστικά της έπασχαν από την ίδια "ασθένεια": υπερτονισμένες υψηλές και φωνές με αφύσικα συριστικά. Παρά λίγο να πάρω τα κλειστά DT-250 που ακούγονταν πιο ισορροπημένα (με λίγο τονισμένες χαμηλές), αλλά κλειστά είχα ήδη και αναζητούσα επιπλέον σημαντική άνεση. (Έμεινα έτσι με την απορία και μόνο όταν ήρθε η εποχή του ίντερνετ και της πληροφορίας κατάλαβα ότι η εμπειρία μου με τα Beyer ήταν πολύ συνηθισμένη και κοινή με τους περισσότερους απαιτητικούς ακροατές. Όλα σχεδόν τα studio ακουστικά έχουν ιδιαίτερο ηχητικό προσανατολισμό και προσφέρουν αυξημένη λεπτομέρεια μέσω των υπερτονισμένων υψηλών). Εν τω μεταξύ, χρειάστηκε να περιμένω μέχρι το 1996 για να ακούσω και να αγοράσω ένα πραγματικά καλό και ισορροπημένο ακουστικό, με αρκετά φυσικό ήχο: Το Sennheiser HD-580. Και αργότερα το πολύ καλύτερο HD-650. Ευτυχώς τότε και στον ΝΑΚΑ άκουγες τα πάντα και όσο ήθελες, με ότι μουσική ήθελες...

------
Αφού με τα ακουστικά αποφεύγεις τα προβλήματα του χώρου (εισάγοντας άλλα, πολύ μικρότερα), δεν πρόκειται να καταδεχτώ να δώσω πολλά χρήματα για μετατροπέα με σημαντικούς συμβιβασμούς, ιδίως τονικής ισορροπίας. Κι αφού υπάρχουν κάποια συχνοτικά ισορροπημένα φθηνά ακουστικά (με άλλα ελαττώματα ίσως), είναι αστείο να συμβιβαστεί κανείς όταν αγοράζει ακριβά ακουστικά. Άρα, ακούμε και αγοράζουμε. Κι αν δεν είναι εφικτό, διαβάζουμε πολλά και φιλτράρουμε περισσότερα. :)
(Μαθαίνω ότι στην έκθεση του Οκτωβρίου θα μπορούμε να ακούσουμε και MEZE! Υποθέτω λοιπόν και άλλα καλά ακουστικά.)
ο Καθένας συμφώνα με τις εμπειρίες του γράφει όπως επιθυμεί,
Τα ακουστικα που αναφέρεις τα εχω και τα δυο ,χρειαζομουν ενα καλο κλειστο(dt-250)για το ραδιοφωνο οταν εκανα ,αλλα και για μουσικη σε μικρα μπαρ,για τα μεγαλα ειχα τα sony μετα τα θρυλικα koss k 40 lc .Ακουστικα ειχε ενας φιλος ηχολήπτης stax ωραια επαιζαν αλλα δεν θα αγοραζα ποτε τοσο ακριβο ακουστικο οπως και αν παίζει,μου αρεσουν τα συστηματα.
;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.596
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top