ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ χωρίς ανάγκη ισοστάθμισης (EQ)

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Θέτω το ερώτημα να υπάρχει. Γιατί απο τη στιγμή που υπάρχουν πάρα πολλά "οικονομικά" ακουστικά που μπορούν να ισοσταθμιστούν ωστε να ακολουθούν καμπύλη χάρμαν, παρμαν, παπαρμαν, δε-ξερω-πχια. Ενώ παράλληλα διατηρούν σε πολύ μεγάλο βαθμό, στάθμες για γουστα! Πχιός ο λόγος να τα πουλήσουμε νεφρά για κάτι σημαντικά ακριβότερο;

Πχ το 660s που ήταν ενα ακουστικό του 500αρικου, το οποίο δεν έχει καμία σχέση με τη χαρμαν. Μπορεί να ισοσταθμιστεί ως προς αυτή και ταυτόχρονα να παρέχει τετοιες στάθμες που να αισθάνεσαι οτι φοράς 2 σαμπγουφερς στα αυτιά σου. Συνταγή βεβαια που οδηγεί με 100% ασφάλεια στην απώλεια ακοής! Γουστάρεις τρελά δεν θα πω ψέματα, απλά too much of a good thing που λέγαμε και στο χωριό μου.

Μεταφορά του σκεπτικού ακόμη χαμηλότερα, στα iem (που έχω ακουμπήσει αρκετά λεφτά). Ta Truthear x Crinacle ZERO του 50αρικου !!! Που δεν θέλουν την παραμικρή ισοστάθμιση, και είναι η vfm επιλογή ολων των vfm επιλογών. Με εναν ενισχυτή οπως ο A30Pro δεν τολμάς να περάσεις το 1/3 στο high gain. Ωραίος ήχος ρε παιδί μου όμως, ακους ώρες και δεν το καταλαβαίνεις. Ξανά όμως too much of a good thing...

Που θέλω να καταλήξω, το θέμα του καλού ήχου, ως πρόβλημα στα ακουστικά, μπορεί να λυθεί 1.000.000 φορές ευκολότερα απ'οτι στα ηχεία, που έχουμε δωμάτια και γυναίκες να αντιμετωπίσουμε.

Προφανώς παίζουν ρόλο η ποιότητα κατασκευής, η άνεση, η ομορφιά. Το να μη θέλουμε ομως να ισοσταθμίζουμε τα ακουστικά μας απο θέμα "αποψης" είναι παράλογο!

Για να μη νομίζετε οτι αμιρ-ιζω, ούτε για τα νταν κλαρκ που ο φίλος μας περιέγραψε σαν την "oled εκδοχή του ήχου" θα υπήρχε 1% περίπτωση να δώσω 4 χιλιάρικα. Δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος. Οποια και αν ειναι τα χωρικά χαρακτηριστικά που παρέχουν.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.349
Reaction score
79.330
Δεν θυμάμαι αν έχει ξαναγραφτεί, αλλά όσον αφορά τα ακουστικά δεν ισχύουν τα ίδια δεδομένα όπως με τα ηχεία.

Δηλαδή, ενώ με τα ηχεία γνωρίζουμε πως σε τυφλό τεστ ο ακροατής θα προτιμήσει σχεδόν σίγουρα ηχείο με ομαλό σπινόραμα, στα ακουστικά η αντίστοιχη συσχέτιση με την καμπύλη Harman δεν είναι τόσο ισχυρή. Περισσότερο ως μπούσουλας πρέπει να εκληφθεί η Harman.

Σας μεταφέρω θέσεις-στατιστικές του S.Olive, δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου. Και όχι, δεν θα βάλω λινκ, δεν θυμάμαι που το διάβασα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν θυμάμαι αν έχει ξαναγραφτεί, αλλά όσον αφορά τα ακουστικά δεν ισχύουν τα ίδια δεδομένα όπως με τα ηχεία.

Δηλαδή, ενώ με τα ηχεία γνωρίζουμε πως σε τυφλό τεστ ο ακροατής θα προτιμήσει σχεδόν σίγουρα ηχείο με ομαλό σπινόραμα, στα ακουστικά η αντίστοιχη συσχέτιση με την καμπύλη Harman δεν είναι τόσο ισχυρή. Περισσότερο ως μπούσουλας πρέπει να εκληφθεί η Harman.

Σας μεταφέρω θέσεις-στατιστικές του S.Olive, δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου. Και όχι, δεν θα βάλω λινκ, δεν θυμάμαι που το διάβασα.
Θέτω το ερώτημα να υπάρχει. Γιατί απο τη στιγμή που υπάρχουν πάρα πολλά "οικονομικά" ακουστικά που μπορούν να ισοσταθμιστούν ωστε να ακολουθούν καμπύλη χάρμαν, παρμαν, παπαρμαν, δε-ξερω-πχια. Ενώ παράλληλα διατηρούν σε πολύ μεγάλο βαθμό, στάθμες για γουστα! Πχιός ο λόγος να τα πουλήσουμε νεφρά για κάτι σημαντικά ακριβότερο;

Πχ το 660s που ήταν ενα ακουστικό του 500αρικου, το οποίο δεν έχει καμία σχέση με τη χαρμαν. Μπορεί να ισοσταθμιστεί ως προς αυτή και ταυτόχρονα να παρέχει τετοιες στάθμες που να αισθάνεσαι οτι φοράς 2 σαμπγουφερς στα αυτιά σου. Συνταγή βεβαια που οδηγεί με 100% ασφάλεια στην απώλεια ακοής! Γουστάρεις τρελά δεν θα πω ψέματα, απλά too much of a good thing που λέγαμε και στο χωριό μου.

Μεταφορά του σκεπτικού ακόμη χαμηλότερα, στα iem (που έχω ακουμπήσει αρκετά λεφτά). Ta Truthear x Crinacle ZERO του 50αρικου !!! Που δεν θέλουν την παραμικρή ισοστάθμιση, και είναι η vfm επιλογή ολων των vfm επιλογών. Με εναν ενισχυτή οπως ο A30Pro δεν τολμάς να περάσεις το 1/3 στο high gain. Ωραίος ήχος ρε παιδί μου όμως, ακους ώρες και δεν το καταλαβαίνεις. Ξανά όμως too much of a good thing...

Που θέλω να καταλήξω, το θέμα του καλού ήχου, ως πρόβλημα στα ακουστικά, μπορεί να λυθεί 1.000.000 φορές ευκολότερα απ'οτι στα ηχεία, που έχουμε δωμάτια και γυναίκες να αντιμετωπίσουμε.

Προφανώς παίζουν ρόλο η ποιότητα κατασκευής, η άνεση, η ομορφιά. Το να μη θέλουμε ομως να ισοσταθμίζουμε τα ακουστικά μας απο θέμα "αποψης" είναι παράλογο!

Για να μη νομίζετε οτι αμιρ-ιζω, ούτε για τα νταν κλαρκ που ο φίλος μας περιέγραψε σαν την "oled εκδοχή του ήχου" θα υπήρχε 1% περίπτωση να δώσω 4 χιλιάρικα. Δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος. Οποια και αν ειναι τα χωρικά χαρακτηριστικά που παρέχουν.
Το στοιχείο που θα επιθυμούσε κανονικά οποιοσδήποτε χρήστης ακουστικών είναι η ΄΄out of head΄΄ ακροαματική εμπειρία. Το ζήτημα είναι ότι αφενός μεν o βαθμός αυτής δεν φανερώνεται με την αντίστοιχη συμμόρφωση προς καμπύλη Harman, αφετέρου δε ακόμα και κορυφαία μοντέλα ως προς την επίμαχη παράμετρο θα χρειάζονταν εφαρμογή ειδικών λογισμικών τύπου crossfeed - εννοείται εφόσον δεν θα είχαμε να κάνουμε με παραγωγές κατηγορίας binaural εξειδικευμένες γι ακρόαση αποκλειστικά μέσω ακουστικών - και προσαρμογής σε πολυκαναλικό ηχητικό πεδίο.Αυτό όμως με τη σειρά του συνεπάγεται DSP διαχείριση κι επεξεργασία συνοδευόμενη από κάποια ισοστάθμιση...
Γι αυτό και αρχικά έκρινα σκόπιμο να μη σχολιάσω,αναμένοντας να θιγεί αυτό το ζήτημα από άλλα μέλη,αλλά φτάσαμε στην τέταρτη σελίδα και αποτέλεσμα ουδέν... μόνο κάτι λαμπιόνια για μαγική οδήγηση σε στυλ ΄΄όλα τα χε η Μαριωρή΄΄...

Άλλο ζήτημα που αφορά στη χρήση κάποιων ογκωδών over-ear ακουστικών (π.χ. Audeze σειρά LCD) είναι το βάρος τους το οποίο στην αρχή μπορεί να μην ενοχλεί αλλά σε παρατεταμένες ακροάσεις επιφέρει ανεπιθύμητο φόρτο στον αυχένα.
 
Last edited:


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Θέτω το ερώτημα να υπάρχει. Γιατί απο τη στιγμή που υπάρχουν πάρα πολλά "οικονομικά" ακουστικά που μπορούν να ισοσταθμιστούν ωστε να ακολουθούν καμπύλη χάρμαν, παρμαν, παπαρμαν, δε-ξερω-πχια. Ενώ παράλληλα διατηρούν σε πολύ μεγάλο βαθμό, στάθμες για γουστα! Πχιός ο λόγος να τα πουλήσουμε νεφρά για κάτι σημαντικά ακριβότερο;

Πχ το 660s που ήταν ενα ακουστικό του 500αρικου, το οποίο δεν έχει καμία σχέση με τη χαρμαν. Μπορεί να ισοσταθμιστεί ως προς αυτή και ταυτόχρονα να παρέχει τετοιες στάθμες που να αισθάνεσαι οτι φοράς 2 σαμπγουφερς στα αυτιά σου. Συνταγή βεβαια που οδηγεί με 100% ασφάλεια στην απώλεια ακοής! Γουστάρεις τρελά δεν θα πω ψέματα, απλά too much of a good thing που λέγαμε και στο χωριό μου.

Μεταφορά του σκεπτικού ακόμη χαμηλότερα, στα iem (που έχω ακουμπήσει αρκετά λεφτά). Ta Truthear x Crinacle ZERO του 50αρικου !!! Που δεν θέλουν την παραμικρή ισοστάθμιση, και είναι η vfm επιλογή ολων των vfm επιλογών. Με εναν ενισχυτή οπως ο A30Pro δεν τολμάς να περάσεις το 1/3 στο high gain. Ωραίος ήχος ρε παιδί μου όμως, ακους ώρες και δεν το καταλαβαίνεις. Ξανά όμως too much of a good thing...

Που θέλω να καταλήξω, το θέμα του καλού ήχου, ως πρόβλημα στα ακουστικά, μπορεί να λυθεί 1.000.000 φορές ευκολότερα απ'οτι στα ηχεία, που έχουμε δωμάτια και γυναίκες να αντιμετωπίσουμε.

Προφανώς παίζουν ρόλο η ποιότητα κατασκευής, η άνεση, η ομορφιά. Το να μη θέλουμε ομως να ισοσταθμίζουμε τα ακουστικά μας απο θέμα "αποψης" είναι παράλογο!

Για να μη νομίζετε οτι αμιρ-ιζω, ούτε για τα νταν κλαρκ που ο φίλος μας περιέγραψε σαν την "oled εκδοχή του ήχου" θα υπήρχε 1% περίπτωση να δώσω 4 χιλιάρικα. Δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος. Οποια και αν ειναι τα χωρικά χαρακτηριστικά που παρέχουν.
Η απάντηση είναι τρομερά απλή: δεν μας βολεύει όλους να ακούμε μουσική μέσω υπολογιστή, ώστε να μπορούμε να εφαρμόζουμε EQ με το κατάλληλο software. Επίσης το θεωρώ μεγάλο ξενέρωμα να αράζεις στην πολυθρόνα σου ή στο κρεβάτι σου με δυο μαξιλάρια, με ένα ωραίο σύστημα δίπλα σου και να πρέπει να χρησιμοποιήσεις και υπολογιστή. Με ένα κινητό ή ταμπλετάκι στα χέρια σου ως χειριστήριο φέρνεις όλες τις μουσικές του κόσμου στα αυτιά σου (μέσω του streamer + ενισχυτή ακουστικών), γιατί να το κάνω ακόμη πιο πολύπλοκο;

Μιά καλή λύση είναι ένα dac/ενισχυτής ακουστικών με dsp όπως o RME ADI 2 DAC FS αλλά τι γίνεται αν έχεις άλλα μηχανήματα; Εκτός αν υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος που τα κάνει όλα συμμαζεμένα - και με κορυφαίο ήχο - αλλά μου διαφεύγει. Σ' αυτή την περίπτωση θα τον δεχτώ με ευχαρίστηση.

Επιπλέον, έχω και μια επιφύλαξη (μπορεί να είναι και αβάσιμη), ποιά θα είναι η επίδραση ενός dsp και του EQ στον ήχο, που για να είναι κορυφαίος έχεις φροντίσει ήδη όλη την αλυσίδα αναπαραγωγής. Αποκλείεται να υποβαθμίσει έστω και λίγο άλλα χαρακτηριστικά, πλην της - πολύ σημαντικής - απόκρισης συχνοτήτων που θα τη βελτιώσει; Πραγματικά το ρωτάω, δεν έχω κάποια βέβαιη απάντηση.
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Η απάντηση είναι τρομερά απλή: δεν μας βολεύει όλους να ακούμε μουσική μέσω υπολογιστή, ώστε νa μπορούμε να εφαρμόζουμε EQ με το κατάλληλο software. Επίσης το θεωρώ μεγάλο ξενέρωμα να αράζεις στην πολυθρόνα σου ή στο κρεβάτι σου με δυο μαξιλάρια, με ένα ωραίο σύστημα δίπλα σου και να πρέπει να χρησιμοποιήσεις και υπολογιστή. Με ένα κινητό ή ταμπλετάκι στα χέρια σου ως χειριστήριο φέρνεις όλες τις μουσικές του κόσμου στα αυτιά σου (μέσω του streamer + ενισχυτή ακουστικών), γιατί να το κάνω ακόμη πιο πολύπλοκο;

Μιά καλή λύση είναι ένα dac/ενισχυτής ακουστικών με dsp όπως o RME ADI 2 DAC FS αλλά τι γίνεται αν έχεις άλλα μηχανήματα; Εκτός αν υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος που τα κάνει όλα συμμαζεμένα - και με κορυφαίο ήχο - αλλά μου διαφεύγει. Σ' αυτή την περίπτωση θα τον δεχτώ με ευχαρίστηση.
Είναι σεβαστό, απλά εφαρμογές για eq υπάρχουν και σε android. Οπως προφανώς και οι γνωστές δυνατότητες του roon.

Τα 2c μου ειναι οτι κάπου στην αλυσίδα θα μπορουσε να υπάρχει ενα μινι-πισι το οποίο, αυτόματα θα φόρτωνε το eq χωρίς εσύ να χρειαστεί να κάνεις τίποτα.
Σιγά μη σε πιάσει και η μέση από τα ακουστικά. :D
ο αυχένας σου ομως θα σε πιάσει 100%
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.349
Reaction score
79.330
Ναι! Ευχαριστώ guru, αυτό ήταν που διάβασα. Και θυμόμουν και το συμπέρασμα που καταλήγει ο S. Olive:

The Harman target curve is one example that is preferred by a majority (64%) of listeners from a broad range of ages, listening experiences, and genders.....

The Harman target is intended as a guideline and is not the last word on what makes a headphone sound good.
 


Μηνύματα
6.608
Reaction score
5.167
Κατανοώ την ανάγκη του νηματοθέτη. Κι εγώ ταλαιπωρούμουν καμιά δεκαετία με τα Sennheiser HD800, μετά 1-2 χρόνια επίσης παιδευόμουν να "φέρω" τα Sennheiser 820 με το RME, μέχρι που λέω τι κάνω, γιατί δεν κάθομαι στa Sony που λατρεύω out of the box;


Είναι ωραίο πράγμα να βρει κανείς τα ακουστικά που του ταιριάζουν ηχητικά και να μην κυνηγάει την ουρά του με EQ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σιγά μη σε πιάσει και η μέση από τα ακουστικά. :D
Αυτό το σχόλιο φανερώνει ότι δεν είχες ποτέ υποφέρει από το λεγόμενο αυχενικό σύνδρομο...Εύχομαι να μη σου τύχει ποτέ...Ένα ακατάλληλο ζεύγος ακουστικών μπορεί να προξενεί κυριολεκτικά - δηλαδή όχι με τον ίδιο τον ήχο - πονοκεφάλους και ζαλάδες σε πάσχοντες.

Αντιγυρίζοντας το πνεύμα του σχολίου,επόμενο στάδιο θα ήταν να εγκαταστήσεις πάνελ 8Κ 135 ιντσών και να το έχεις διαρκώς αναμμένο δείχνοντας όχι τηλεοπτικά προγράμματα αλλά την εικόνα...τζακιού να καίει. :p
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Το στοιχείο που θα επιθυμούσε κανονικά οποιοσδήποτε χρήστης ακουστικών είναι η ΄΄out of head΄΄ ακροαματική εμπειρία. Το ζήτημα είναι ότι αφενός μεν o βαθμός αυτής δεν φανερώνεται με την αντίστοιχη συμμόρφωση προς καμπύλη Harman, αφετέρου δε ακόμα και κορυφαία μοντέλα ως προς την επίμαχη παράμετρο θα χρειάζονταν εφαρμογή ειδικών λογισμικών τύπου crossfeed και προσαρμογής σε πολυκαναλικό ηχητικό πεδίο.Αυτό όμως με τη σειρά του συνεπάγεται DSP διαχείριση κι επεξεργασία συνοδευόμενη από κάποια ισοστάθμιση...
Μετρικές ως προς την ιδιότητα αυτή έχουμε;
 

Μηνύματα
6.608
Reaction score
5.167
Αυτό το σχόλιο φανερώνει ότι δεν είχες ποτέ υποφέρει από το λεγόμενο αυχενικό σύνδρομο...Εύχομαι να μη σου τύχει ποτέ...Ένα ακατάλληλο ζεύγος ακουστικών μπορεί να προξενεί κυριολεκτικά - δηλαδή όχι με τον ίδιο τον ήχο - πονοκεφάλους και ζαλάδες σε πάσχοντες.

Αντιγυρίζοντας το πνεύμα του σχολίου,επόμενο στάδιο θα ήταν να εγκαταστήσεις πάνελ 8Κ 135 ιντσών και να το έχεις διαρκώς αναμμένο δείχνοντας όχι τηλεοπτικά προγράμματα αλλά την εικόνα...τζακιού να καίει. :p
Σίγουρα θα υπάρχουν και λεπτολαίμηδες - αγύμναστοι - πλαδαροί - ευαισθητούληδες.

Επίτρεψέ μου μετά από δεκαετίες bodybuilding και ποδηλασίας να μου προκαλεί γέλιο που ακούω ότι θα μου πιαστεί ο σβέρκος μετά από ακρόαση με ακουστικά.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σίγουρα θα υπάρχουν και λεπτολαίμηδες - αγύμναστοι - πλαδαροί - ευαισθητούληδες.

Επίτρεψέ μου μετά από δεκαετίες bodybuilding και ποδηλασίας να μου προκαλεί γέλιο που ακούω ότι θα μου πιαστεί ο σβέρκος μετά από ακρόαση με ακουστικά.
Δεν πρόκειται να μπω σε προσωπικό ανταγωνισμό του τύπου ποιος προσέχει περισσότερο τη φυσική του κατάσταση,ποιος ουρεί μακρύτερα κ.ο.κ.... Κατανοώ επίσης ότι έχουμε όλοι έμφυτη τάση να μη λογαριάζουμε προβλήματα άλλων ατόμων,τουλάχιστον μέχρι να συνέβαιναν και σ'εμάς τους ίδιους.Οι στατιστικές πάντως φανερώνουν συχνότητα εμφάνισης συμπτωμάτων σχετιζόμενων με αυχενικό σύνδρομο σε ποσοστά 60-75 τοις εκατό στον γενικό πληθυσμό...
 

Μηνύματα
6.608
Reaction score
5.167
Άλλο ζήτημα που αφορά στη χρήση κάποιων ογκωδών over-ear ακουστικών (π.χ. Audeze σειρά LCD) είναι το βάρος τους το οποίο στην αρχή μπορεί να μην ενοχλεί αλλά σε παρατεταμένες ακροάσεις επιφέρει ανεπιθύμητο φόρτο στον αυχένα.
Αυτό έγραψες, αυτό σχολίασα.

Δεν κορόιδεψα ήδη πάσχοντα, ώστε να μου ρίχνεις την ευθύνη ότι δεν σέβομαι προβλήματα άλλων.

Λυπάμαι αν έχεις πρόβλημα με τον αυχένα σου, αλλά δεν έχουμε όλοι, ώστε να πρέπει να αποφεύγουμε τα Audeze LCD.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτό έγραψες, αυτό σχολίασα.

Δεν κορόιδεψα ήδη πάσχοντα, ώστε να μου ρίχνεις την ευθύνη ότι δεν σέβομαι προβλήματα άλλων.

Λυπάμαι αν έχεις πρόβλημα με τον αυχένα σου, αλλά δεν έχουμε όλοι, ώστε να πρέπει να αποφεύγουμε τα Audeze LCD.
Σίγουρα θα υπάρχουν και λεπτολαίμηδες - αγύμναστοι - πλαδαροί - ευαισθητούληδες.

Επίτρεψέ μου μετά από δεκαετίες bodybuilding και ποδηλασίας να μου προκαλεί γέλιο που ακούω ότι θα μου πιαστεί ο σβέρκος μετά από ακρόαση με ακουστικά.
Άλλο ο σεβασμός και άλλο η τάση να μη λογαριάζουμε οι ίδιοι προβλήματα άλλων - στην οποία έχω ήδη συμπεριλάβει και τον εαυτό μου. :sneaky:
 

Μηνύματα
6.608
Reaction score
5.167
Το πρόβλημα εν προκειμένω είναι να βρει ο νηματοθέτης ακουστικά που να του αρέσουν out of the box.

Ta Audeze έχουν σοβαρή υποψηφιότητα.

Αν ο νηματοθέτης έχει ευαισθησία στον αυχένα, θα το ξέρει ήδη.
Εκτός και αν πιστεύεις ότι και να μην έχει, θα αποκτήσει φορώντας τα Audeze.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το πρόβλημα εν προκειμένω είναι να βρει ο νηματοθέτης ακουστικά που να του αρέσουν out of the box.

Ta Audeze έχουν σοβαρή υποψηφιότητα.

Αν ο νηματοθέτης έχει ευαισθησία στον αυχένα, θα το ξέρει ήδη.
Εκτός και αν πιστεύεις ότι και να μην έχει, θα αποκτήσει φορώντας τα Audeze.
Ως τακτικός χρήστης των LCD-2 επί αρκετά έτη, γνωρίζω αφενός μεν πόσο ισορροπημένο ήχο έχουν έστω και χωρίς ισοστάθμιση,αφετέρου δε ότι θα ήταν κάθε άλλο παρά εργονομικές κατασκευές για όσους θα είχαν θέματα με την αυχενική μοίρα...Σε διαβεβαιώ επίσης ότι προβλήματα σχετικά με τα ομόλογα νευροτόμια εκδηλώνονται έως και με απλούς περιστασιακούς πονοκεφάλους χωρίς - άμεση τουλάχιστον - επέκταση σε άλλα βαρύτερα συμπτώματα - όπως λ.χ. ημικρανίες - και σε οποιαδήποτε ομάδα ατόμων.
1666344905119.png

Ανεξάρτητα πάντα από βαθμό εκγύμνασης,εκτιμώ ότι ακόμα και η ΄΄στέκα΄΄ με τον τρόπο που προσαρμόζονται τα περιβλήματα πάνω από τα αυτιά θα ήταν κουραστικά για παρατεταμένες ακροάσεις ακόμα και ως προς το τρίδυμο νεύρο.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.608
Reaction score
5.167
Λεπτά τα βλέπω τα καλώδια, άρα εκεί γύρω στα 600 γραμμάρια θα είσαι.
Tα ελαφριά ακουστικά είναι στα 400.

Τόσο ζημιά λοιπόν κάνουν τα έξτρα 200 γραμμάρια, ώστε να επηρεάζουν νεύρα και να δημιουργούν πονοκεφάλους;
Μια μακρομαλλούσα αν φορέσει τα ελαφριά ακουστικά, θα τα φτάσει τα 600 γρ. σύνολο.

Αυτό είναι που λένε "μην κάνουμε την τρίχα, τριχιά" :)

 

Μηνύματα
6.608
Reaction score
5.167
Ανεξάρτητα πάντα από βαθμό εκγύμνασης,εκτιμώ ότι ακόμα και η ΄΄στέκα΄΄ με τον τρόπο που προσαρμόζονται τα περιβλήματα πάνω από τα αυτιά θα ήταν κουραστικά για παρατεταμένες ακροάσεις ακόμα και ως προς το τρίδυμο νεύρο.
Με παρατεταμένη ακρόαση πόση ώρα εννοείς; 8ωρο με τα Audeze στο κεφάλι;

Θεωρώ ότι μικρά διαλείμματα είναι αυτονόητο ότι γίνονται, ακόμα και με το πιο ελαφρύ και αναπαυτικό ακουστικό.
Ένα διάλειμμα 5-10 λεπτών ανά ώρα πιστεύω αρκεί.

Εξάλλου συνολικά πόση ώρα θα είναι η ακρόαση με ακουστικά ενός μέσου χρήστη συμπεριλαμβανομένων των διαλειμμάτων;
Πάνω από 3 ώρες δεν θα είναι, κι αυτό μπορεί και όχι καθημερινά.

Προσωπικά 3 ώρες τη βδομάδα να ακούσω από ακουστικά, ευχαριστημένος θα είμαι.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.586
Μηνύματα
2.864.999
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top