Αίτηση για την ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων σε Blu-Ray και HD-DVD





Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Αμάν ρε παιδιά, να μην κάνω κι εγώ κανα μπανάκι?

Μέχρι το τέλος της εβδομάδας πιστεύω ότι θα έχουμε μερικές εξελίξεις, και γιατί όχι και κάποια απάντηση.
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Αίτηση για την ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων σε Blu-Ray και HD-DVD

Καλα και τα μπανια αλλα και οι υποτιτλοι καλοι θα ειναι! Εχουμε κανενα νεο?
 

Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Δυστυχώς, μέχρι σήμερα δεν υπάρχει κάποια απάντηση ή αποτέλεσμα.

Το HD-DVD Promotion Group δεν έχει απαντήσει, η Universal Pictures επίσης δεν έχει απαντήσει, ενώ contact emails για το Blu-Ray disc association, για τη Sony Pictures, τη Warner, την Buena Vista κλπ. δεν μπορώ να βρω.

Επιπλέον, οι προσπάθειες για την πραγματοποίηση μιας ραδιοφωνικής συνέντευξης/παρουσίασης στο ραδιοφωνικό σταθμό Αthens International Radio (ξενόγλωσσος σταθμός του Δήμου Αθηναίων) έπεσαν στο κενό.

Φυσικά, δεν περιμέναμε ότι μαζεύοντας τις υπογραφές, θα τσακιστούν οι εταιρίες να βάλουν υπότιτλους στα νέα φορμάτ, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εγκαταλείπουμε.
Θα φροντίσουμε τουλάχιστον να φτάσει σε όσο το δυνατόν περισσότερους αρμόδιους. Νομίζω ότι είναι και το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε.
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
Η sony έχει υπότιτλους, πρέπει να σταλεί κάτι διαφορετικό εκεί για να επιρεάσει τους άλλους.

Καλό θα ήταν να ενημερώσεις όμως το BR camp ότι αν έβαζαν Ελληνικά στους κορυφαίους τίτλους τους τουλάχιστον, θα βοηθούσε πολύ μαζί με αυτές της sony για να υπάρξει ένας αξιοπρεπής αριθμός ταινιών στην χώρα μας και μπορεί να υπάρξει μια μικρή αγορά.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.809
Απάντηση: Αίτηση για την ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων σε Blu-Ray και HD-DVD

Νομίζω ότι θα πρέπει να τους ενημερώσουμε πως η Ελλάδα είναι μικρότερη μεν σε αριθμό κατοίκων, αλλά αποτελεί μεγαλύτερη αγορά από κάτι χώρες με πολύ μεγαλύτερο πληθυσμό.
Τι δισκάκια να πουλήσουν σε μια χώρα φτωχή που ο εργάτης δουλεύει για 250 ευρώ το μήνα. Μην πούμε για κάτι χώρες που ακούω με 150 ευρώ το μήνα.
Π.χ. Βουλγαρία, Τσεχία, Ρουμανία, Πολωνία.
 



Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Αίτηση για την ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων σε Blu-Ray και HD-DVD

Από οσο ξερω δεν εχει γινει καμια νύξη προς τους έλληνες διανομείς.

Δεν γνωριζω εάν εντωμεταξύ ο petesοulis (Νασος) εχει κανει κάποια τετοια κίνηση ,αλλα εξαρχής η αποψη μου όπως και η δικη του ηταν να μην ασχοληθούμε.
Οι εταιρίες διανομείς στο παρελθόν εχουν πει πως θα αρχισουν να ασχολούνται από το 2008 συνεπώς δεν βλεπω να ιδρώνουν από αυτην την κίνηση.
Αν και πιστευω πως ηδη γνωρίζουν τι γινετε εδώ και μηνες με αυτό το petidion .
Εδώ ειχε βουίξει όλος ο ελληνικός διαδυκτιακός χωρος , είναι δυνατόν αυτοι ( οι υπεύθυνοι τελος πάντων) να μην γνωριζουν.
 

Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Δυστυχώς μέχρι σήμερα δεν έχω λάβει καμμία απάντηση από αυτούς στους οποίους αρχικά απευθύνθηκα (HD-DVD Promotion Group, Sony, Warner, Universal) και δυστυχώς έχω αποθαρρυνθεί ως προς την ύπαρξη ρεαλιστικής πιθανότητας, όχι να αλλάξουν τα πράγματα, αλλά έστω να λάβουμε μία απάντηση από τις ξένες εταιρίες.

Υπό αυτό το πρίσμα, θεωρώ ότι ίσως πρέπει να αναθεωρήσουμε τους αρχικούς μας στόχους και απευθυνόμενοι στις ελληνικές εταιρίες (οι οποίες θεωρώ απίθανο να μην έχουν αντιληφθεί την ύπαρξη του petition) να ζητήσουμε την επίσπευση της κυκλοφορίας δίσκων με ελληνικούς υπότιτλους.

Άλλωστε το 2008 πλησιάζει και δεν έχω αντιληφθεί καμμία κινητικότητα ως προς την κυκλοφορία ελληνικών Blu-ray και HD-DVD.

Βέβαια, η σχεδόν ταυτόχρονη κυκλοφορία του Hitech με Blu-Ray και της τριλογίας Spiderman (επίσης σε Blu-Ray, από την Odeon, όπως διαφημίζει στα σχετικά φυλλάδια που κυκλοφορούν στα video club), ίσως δώσει το απαραίτητο έναυσμα για πιο δυναμική συνέχεια όσον αφορά την προβολή των HD μέσων στην Ελλάδα, και γιατί όχι να αποτελέσει το δούρειο ίππο για την είσοδό τους σε περισσότερα ελληνικά σπίτια, δίνοντας έτσι σοβαρό κίνητρο στις εταιρίες να ασχοληθούν ταχύτερα.
 

Μηνύματα
372
Reaction score
0
Απάντηση: Αίτηση για την ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων σε Blu-Ray και HD-DVD

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την αδιαφορία τους εναντίων τους.
Κάντε τον ξένο ειδικό τύπο και τα media να ασχοληθούν μαζί τους. Δηλαδή στείλτε σε σάϊτ που έχουν επηρροή και μεγάλο αναγνωστικό κοινό, ένα ενημερωτικό πάνω σ' αυτό το θέμα για την αδιαφορία τους όπως πχ στο engadget, σε ξένα περιοδικά του χώρου, ακόμα και σε τηλεοπτικούς σταθμούς (στις σχετικές ενημερωτικές τους εκπομπές πάνω σε τέτοια θέματα).
Αν το θέμα πάρει μεγαλύτερη έκταση, ενδέχεται να υπάρξουν αποτελέσματα.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Re: Απάντηση: Αίτηση για την ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων σε Blu-Ray και HD-DVD

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την αδιαφορία τους εναντίων τους.
Κάντε τον ξένο ειδικό τύπο και τα media να ασχοληθούν μαζί τους. Δηλαδή στείλτε σε σάϊτ που έχουν επηρροή και μεγάλο αναγνωστικό κοινό, ένα ενημερωτικό πάνω σ' αυτό το θέμα για την αδιαφορία τους όπως πχ στο engadget, σε ξένα περιοδικά του χώρου, ακόμα και σε τηλεοπτικούς σταθμούς (στις σχετικές ενημερωτικές τους εκπομπές πάνω σε τέτοια θέματα).
Αν το θέμα πάρει μεγαλύτερη έκταση, ενδέχεται να υπάρξουν αποτελέσματα.
συμφωνώ
 


Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Αίτηση για την ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων σε Blu-Ray και HD-DVD

Μα και φυσικα ειναι ενημερες!
Το vhs πεθανε, ζητω το dvd.....!!!wall_1
 

Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Απάντηση: Αίτηση για την ενσωμάτωση ελληνικών υποτίτλων σε Blu-Ray και HD-DVD

Παιδιά για να πούμε τα πράγματα με τ'όνομά τους, εγώ έχω ξενερώσει με την ιστορία. Κατά το Σεπτέμβρη έστειλα διάφορα email (ούτε θυμάμαι σε ποιους ακριβώς μια και πολλά ήταν από τη φόρμα επικοινωνίας που έχουν στα site τους) αλλά δεν έχω πάρει απάντηση από πουθενά.
Είτε 42.000 υποψήφιοι αγοραστές είναι μικρό μέγεθος για τους ντόπιους "κολοσσούς", είτε οι άνθρωποι απλά δεν ενδιαφέρονται για high definition και βλακείες. Μπορεί και να έχουν κάνει τους υπολογισμούς τους και να βλέπουν ότι δεν τους συμφέρει να κάνουν κινήσεις ακόμα.
Κανείς δεν ξέρει γιατί κανείς δε μας απαντά...
 

Μηνύματα
29
Reaction score
0
Εγω πιστευω οτι δεν κινειται τιποτα ακομα για το λογο οτι τα μεσα (bluray/hd dvd) ειναι ακομα ακριβα και δεν ενδιαφερονται αρκετοι (πελατες) για την ωρα.
Μολις πριν λιγο καιρο ο κοσμος εξοικιωθηκε με το dvd που ηταν συγκλονιστικη αλλαγη απο τη κασσετα (menu, extras, χειρισμος).

Λογικα θα κυλισουν τα πραγματα μεσα στο ετος...
 

Μηνύματα
129
Reaction score
0
Παιδες , μολις υπεγραψα και εγω

Ελλειψει χρονου (ειμαι φανταρος βλεπετε) δεν προλαβαινω να διαβασω τις 14 σελιδες και θα ηθελα απλα να ρωτησω αν εχει γινει οποιαδηποτε νιξη σε καποιο σοβαρο εντυπο (πχ Νεα ) για την ολη κινηση μας;

Ισως καποιο δημοσιευμα να ταρακουνουσε τα νερα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.761
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top