Αγαπημενος σας συνθετης?

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Εννοειται πως μιλαμε μονο για αυτο το ειδος μουσικης.

Και για να κανω την αρχη ωστε να παρουν θαρρος και οι υπολοιποι...


Ραχμανινοφ-σε οτι αφορα συμφωνικα εργα
Βαγκνερ- οπερα
 







Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Αγαπημενος σας συνθετης?

Πω πω είναι πάρα πολλοί....
μουσική Μπαρόκ ο Γιόχαν Σεμπάστιαν Μπαχ

από τον Κλασικισμό ο Λούντβιχ βαν Μπετόβεν

από την εποχή του ρομαντισμού όλοι:138:

από την κλάσική εποχή 19/20ου αιώνα
ο Κλωντ Ντεμπυσύ και Eρίκ Σατί -εδώ σε αυτούς τους δύο έχω μία μικρή αδυναμία λίγο παραπάνω

Ιδιαίτερη αδυναμία στην όπερα Bellini, Verdi, Richard Wagner Puccini

Δεν μπορώ να διαλέξω....
 



Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Αγαπημενος σας συνθετης?

υπαρχουν τοσοι και με τοσο διαφορετικο ηχο που ειναι δυσκολο...

παντως για μενα ειναι μαλλον αναμεσα σε Τσαϊκοφσκυ και Μπετοβεν
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: Αγαπημενος σας συνθετης?

Ειμαι αναμεσα σ αυτους και μαλλον είναι λιγο δυσκολο να διαλεξω.
SHOPIN, MOZART, RACHMANINOV, SAINT SAENS, BEETOVEN, BRAHMS, RIMSKY-KORSSAKOV, TSCAIKOWSKY
Ισως μου είναι πιο ευκολο να γραψω τι δεν μ αρεσει. Δεν μπορω με τιποτα τον Bach, όπως επισης εκει που υπαρχει εκκλησιαστικο οργανο. Εχω ακουσει παρα πολύ τετοια μουσικη αλλα δεν καταφερε να με συγκινησει. Όπως επισης και αυτό το μεσαιωνικο πιανο (τσεμπαλο). το βαριεμαι αφανταστα. Παντως αν κανεις λιστα με τους πιο δημοφιλεις στο site κρατα το πρωτο ονομα.
Ανδρεα αν και αναδρομικα χρονια πολλα για την γιορτη σου. Το συζητησαμε επανελειμενα με την Λενα αλλα τελικα πιαστηκα με αλλα και σε ξεχασα.:120:
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Beethoven... με διαφορά... είναι και ποιό εμπορικός...

Επίσης "I Like Chopin" και οχι Γκαζήμπο αλλά τον αληθινό... μελοδικός και με πολύ συναίσθημα... I like his music
 



Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: Αγαπημενος σας συνθετης?

Ειμαι αναμεσα σ αυτους και μαλλον είναι λιγο δυσκολο να διαλεξω.
SHOPIN, MOZART, RACHMANINOV, SAINT SAENS, BEETOVEN, BRAHMS, RIMSKY-KORSSAKOV, TSCAIKOWSKY
Ισως μου είναι πιο ευκολο να γραψω τι δεν μ αρεσει. Δεν μπορω με τιποτα τον Bach, όπως επισης εκει που υπαρχει εκκλησιαστικο οργανο. Εχω ακουσει παρα πολύ τετοια μουσικη αλλα δεν καταφερε να με συγκινησει. Όπως επισης και αυτό το μεσαιωνικο πιανο (τσεμπαλο). το βαριεμαι αφανταστα. Παντως αν κανεις λιστα με τους πιο δημοφιλεις στο site κρατα το πρωτο ονομα.
Ανδρεα αν και αναδρομικα χρονια πολλα για την γιορτη σου. Το συζητησαμε επανελειμενα με την Λενα αλλα τελικα πιαστηκα με αλλα και σε ξεχασα.:120:
αντιθετως εγω προτιμω το εκκλησιαστικο οργανο ,καθως επισης με συγκινει και το τσεμπαλο εχει μια δικη του πρωιμη γοητεια και μια εσωτερικοτητα για οσους φυσικα την ψαχνουν τιουτοτροπως χωρις βεβαια να μη με ενδιαφερουν καi οι αλλοι μεγαλοι της κλασσικης ,οπως εγραψα και πιο πανω, μπαχ ιδιως τα <βρανδεμβουργια κονσετρα > καθως επισης και οι μεγαλοι ρωσοι με προτιμηση oi 5 της Αγιας Πετρουπολης (mussorgsky,-rimsky-korsakov,-balakirev,-cesar cui,-borodin)
 


Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Ουφ...δύσκολες τέτοιου είδους επιλογές..
Μπάχ , Τσαικόφσκι , Σοπέν , Μότσαρτ , Μπετόβεν...κλπκλπ..πραγματικά δεν νομίζω ότι μπορώ να ξεχωρίσω κάποιον ή κάποιο είδος αλλά με το πιστόλι στον κρόταφο να κρατήσω ένα έργο μόνο θα επέλεγα το violin concert του Tschaikowsky με την Anne-Sophie Mutter από την φιλαρμονική της Βιέννης και τον Karajan..
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top