Αγορά Ενισχυτή για Klipsch rp280f

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
Δεν πιστεύω τίποτα.:D

Ξέρω ότι χρειάζεται να ασχοληθείς με το χώρο και με ισοσταθμιση, για μετρήσιμα καλύτερα αποτελέσματα.

Κάνε συ τη δοκιμή σου όπως θες να δοκιμάζεις ενισχυτές, και ξαναμιλάμε. Μη σκας.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ειναι αρρωστια !
ενα πεπλο βαρυ - μια ομιχλη πηχτη εχει στοιχιωσει το φορουμ απο ακρη σε ακρη

μη μου λέτε Crown
Παρήγγειλα Crown
εαν δεν εκυβερνουμεθα (φορουμικως) απο "αθεους-δεξιους-ενεργους" :)drinks:) θα προτεινα ευχελαιο !

με το καλο να σου 'ρθει το κελεπουρι themiss2000 - περιμενουμε εντυπωσεις.
:drinks:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Ο Nad πρέπει να είναι φοβερός! Έτυχα σε συζήτηση με κάτοχο και ήταν ενθουσιασμένος!
Συνδυασμός dac με ενισχυτή, από μία καταξιωμένη Εταιρεία!
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.890
Reaction score
28.648
themis


Διάλεξε ένα LFD Zero όποιον θέλειs , ( τον ΙΙΙ ή τον ΙV ) ........καί τα λέμε μετά από 10 χρόνια , άν τον βαρεθείς .
Dac έχει με 200 καί 300e .....με τό κιλό .

kαλέs επιλογέs .


-
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Ειναι αρρωστια !
ενα πεπλο βαρυ - μια ομιχλη πηχτη εχει στοιχιωσει το φορουμ απο ακρη σε ακρη





εαν δεν εκυβερνουμεθα (φορουμικως) απο "αθεους-δεξιους-ενεργους" :)drinks:) θα προτεινα ευχελαιο !

με το καλο να σου 'ρθει το κελεπουρι themiss2000 - περιμενουμε εντυπωσεις.
:drinks:
χαχαχαχαχα πόσο δίκιο έχεις. Είναι όπως τα ηχεία μου που ώρες ώρες θέλω να τα σπάσω όμως κατά κανόνα τα λατρεύω. Τρελός :dance2:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
τα ηχεία μου που ώρες ώρες θέλω να τα σπάσω
ε, τωρα με τον κραουνακι μπορει και να τα σπασεις
ή να τα μετακινεις περα-δωθε
ή ...
τουλαχιστον θα ξεσκονισεις τσι κωνους !

μενεις υποχρεος για εντυπωσεις και φωτος (φωναζει ο πιπιτζης) .

:drinks:
 

Μηνύματα
27
Reaction score
54
Γιατί δε δοκιμάσατε ισοσταθμιση;
Βέβαια, ο καλύτερος τρόπος για να καλμαρεις τα πρίμα, είναι να κατεβάσεις τους χρόνους αντήχησης στο χώρο ακρόασης. Προφανώς θα έχετε παρατηρήσει ότι ένα χαλί στο δάπεδο, βελτιώνει το δράμα.
Βεβαίως, υπάρχουν καλύτεροι τρόποι από το χαλί στο δάπεδο, μάλιστα είναι τόσο καλύτεροι, που φτάνουμε στο σημείο να λέμε ότι απαγορεύεται το χαλί στο δάπεδο! ;)
Γιατί δε δοκιμάσατε ισοσταθμιση;
Βέβαια, ο καλύτερος τρόπος για να καλμαρεις τα πρίμα, είναι να κατεβάσεις τους χρόνους αντήχησης στο χώρο ακρόασης. Προφανώς θα έχετε παρατηρήσει ότι ένα χαλί στο δάπεδο, βελτιώνει το δράμα.
Βεβαίως, υπάρχουν καλύτεροι τρόποι από το χαλί στο δάπεδο, μάλιστα είναι τόσο καλύτεροι, που φτάνουμε στο σημείο να λέμε ότι απαγορεύεται το χαλί στο δάπεδο! ;)
Πραγματικά ο χώρος είναι βασικός παράγων προβλημάτων. Συμφωνώ απόλυτα με την σημείωση για το χαλί!
[DOUBLEPOST=1553005363][/DOUBLEPOST]

Νομίζω ότι av και Klipsch δεν είναι σωστός συνδυασμός (ακόμη και ο 7011). Χρειάζεται εν προκειμένω τελικός!
Συμφωνώ για τον τελικό !! Ο χώρος του φίλου όσο και αν απίστευτο δεν χρειάζεται treatment ! Εγώ προσωπικά δεν το έχω ξανά βιώσει αυτό ! Όπως και ο Μανώλης ο καστρουνης που ήρθε να μας δώσει τις πρώτες αναγνωριστικές συμβουλές και μας είπε ότι δεν υπάρχει αυτό το πράγμα ! Πρότεινε βέβαια ένα χαλάκι όπως αναφέρατε όλοι !
[DOUBLEPOST=1553014803][/DOUBLEPOST]
Γιατί δε δοκιμάσατε ισοσταθμιση;
Βέβαια, ο καλύτερος τρόπος για να καλμαρεις τα πρίμα, είναι να κατεβάσεις τους χρόνους αντήχησης στο χώρο ακρόασης. Προφανώς θα έχετε παρατηρήσει ότι ένα χαλί στο δάπεδο, βελτιώνει το δράμα.
Βεβαίως, υπάρχουν καλύτεροι τρόποι από το χαλί στο δάπεδο, μάλιστα είναι τόσο καλύτεροι, που φτάνουμε στο σημείο να λέμε ότι απαγορεύεται το χαλί στο δάπεδο! ;)
Έχουμε πολύ δουλειά ακόμη να κάνουμε !! Τώρα κοτσαρισε και ατμός και γενικά τώρα στήνεται και έχουμε μέλλον ! Και εγώ τώρα στήνω σύστημα ! Αλλά να μην χαλάμε του φίλου το ποστ κάποια στιγμή θα κάνουμε και εγώ και ο φίλος μου μια περιγράφη με μπόλικες απορίες !!
 

Μηνύματα
78
Reaction score
15
Πριν αγορασω τα klipsch ειχα ακουσει τα rf7 2 σε γνωστη αλυσιδα ηχοσυστηματων με hi end ενισχυτες δεν θυμαμαι μαρκα και πραγματικα τρομαζα με ενα τραγουδι jazz ξυριζε...εκει μου εφυγε απο το μυαλο η αγορα για klipsch....οταν πηγα για να διαλεξω ηχεια πηρα τον ενισχυτη μου μαζι και ξεκινησα με monitor audio silver που μου αρεσαν αρκετα, πηγα σε dali, magnat,cambridge audio κτλ. Μολις εφτασα στα klipsch συγκεκριμενα στα rf63 απλα τρελαθηκα..
Ακουσα κατι τελειως διαφορετικο..ο τραγουδιστης ειχε βγει στο κεντρο και τα οργανα δεξια και αριστερα..για μενα ψαξε βρες κατι ισως με λαμπα...εγω κατεληξα με rf35 μεταχειρισμενα και παιζω με xindak xa 6950 με λαμπα στην προενισχυση και 2Χ120w...
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Πριν αγορασω τα klipsch ειχα ακουσει τα rf7 2 σε γνωστη αλυσιδα ηχοσυστηματων με hi end ενισχυτες δεν θυμαμαι μαρκα και πραγματικα τρομαζα με ενα τραγουδι jazz ξυριζε...εκει μου εφυγε απο το μυαλο η αγορα για klipsch....οταν πηγα για να διαλεξω ηχεια πηρα τον ενισχυτη μου μαζι και ξεκινησα με monitor audio silver που μου αρεσαν αρκετα, πηγα σε dali, magnat,cambridge audio κτλ. Μολις εφτασα στα klipsch συγκεκριμενα στα rf63 απλα τρελαθηκα..
Ακουσα κατι τελειως διαφορετικο..ο τραγουδιστης ειχε βγει στο κεντρο και τα οργανα δεξια και αριστερα..για μενα ψαξε βρες κατι ισως με λαμπα...εγω κατεληξα με rf35 μεταχειρισμενα και παιζω με xindak xa 6950 με λαμπα στην προενισχυση και 2Χ120w...
φίλε εάν δεις γράφω δοκίμασα λάμπα. Όχι δεν κάνει. Τέλειος ήχος μόνο για πολύ χαμηλή ένταση όμως. Μετά τπτ. Το έχω στο πρόγραμμα να πάρω τα RF7 και 2ρο sub ίσως του χρόνου γιατί αγόρασα σπίτι φέτος δεν είμαι για πολλά :)
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Αφού νοίκιασες crown για δοκιμή (ο οποίος στα δικά μου αυτιά είναι εντελώς ουδέτερος), δανείσου και τον αλέξανδρο από τους τσακιρήδηδες για να έχεις λάμπα στην προενίσχυση. Μπορεί να σου κάτσει ο συνδυασμός. Στο άλλο thread που άνοιξες ο Στέργιος ο Κακκαλιός με κάποιον παρόμοιο κόλπο δηλώνει καρα-ικανοποιημένος :)
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αφού νοίκιασες crown για δοκιμή (ο οποίος στα δικά μου αυτιά είναι εντελώς ουδέτερος), Δανείσου και τον αλέξανδρο από τους τσακιρήδηδες για να έχεις λάμπα στην προενίσχυση. Μπορεί να σου κάτσει ο συνδυασμός. Στο άλλο thread που άνοιξες ο Στέργιος ο Κακκαλιός με κάποιον παρόμοιο συνδυασμό δηλώνει καρα-ικανοποιημένος :)
+1.
Γενικά από ότι έχω ακούσει , όσοι παίζουν με προ λάμπα και τελικό τραντζίστορ είναι πολύ ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα...
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Αφού νοίκιασες crown για δοκιμή (ο οποίος στα δικά μου αυτιά είναι εντελώς ουδέτερος), δανείσου και τον αλέξανδρο από τους τσακιρήδηδες για να έχεις λάμπα στην προενίσχυση. Μπορεί να σου κάτσει ο συνδυασμός. Στο άλλο thread που άνοιξες ο Στέργιος ο Κακκαλιός με κάποιον παρόμοιο κόλπο δηλώνει καρα-ικανοποιημένος :)
Τον αγόρασα για δοκιμή δε τον νοίκιασα.;)
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Ακόμα καλύτερα. Προσπάθησε να δοκιμάσεις αυτό που σου είπα. Ο crown θα τα βολτάρει για πλάκα τα γουφεράκια των ηχείων σου και παράλληλα θα έχεις και την πουτανίλ@ :p της λάμπας
 


Μηνύματα
1.728
Reaction score
999
Δωσε καποια χρηματα να μετρησεις το χωρο σου .
Αν ολα πανε καλα αλλα παλι δεν σ αρεσει ο ηχος αλλαξε ηχεια .
Αν δεν θελεις να μετρησεις το χωρο σου αλλαξε και παλι ηχεια
Ειναι η κυρια συσκευη του ηχου σου και δυσκολα θα αλλαξει πολυ
Μονο με dsp θα το φερεις εκει που πραγματικα θελεις πιστευω
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
Εγώ ακόμη περιμένω το "μυστκό"!
Τέτοια ηχεία "κόρνας", για να παίζουν "ευχάριστα" σε υψηλές στάθμες, ευνοούνται πολύ από ιδιαίτερα χαμηλούς χρόνους αντήχησης ψηλά. ;)

(Η μόνη περίπτωση που το ρικοφόν κάνει "βελτίωση")
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
και όχι φυσικά βατ τύπου crown
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί όχι. Τελικά δοκίμασες που είχες πει? Εγώ είδα τεράστια διαφορά προς το καλύτερο. Και ο προηγούμενος ήταν 150watt δεν ήταν μικρός. Γενικά η κόρνα των klipsch και φαίνεται και από τις μετρήσεις με το umik είναι πιο σκληρή πιο δυνατή από συνηθισμένα tweeter και εγώ τουλάχιστον στον 7012 έχω κάνει roll off -9db για να έρθει όπως πρέπει.
Screenshot_20190320-122011_MultEQ.jpg
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί όχι. Τελικά δοκίμασες που είχες πει? Εγώ είδα τεράστια διαφορά προς το καλύτερο. Και ο προηγούμενος ήταν 150watt δεν ήταν μικρός. Γενικά η κόρνα των klipsch και φαίνεται και από τις μετρήσεις με το umik είναι πιο σκληρή πιο δυνατή από συνηθισμένα tweeter και εγώ τουλάχιστον στον 7012 έχω κάνει roll off -9db για να έρθει όπως πρέπει.
View attachment 121537
όπως καταλαβαίνεις τα δουλεύω με crown xls 1502 όπως έχω έναν και για το κεντρικό. ;)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Λάμπα και klipsch μόνο σε heritage σειρές (και αυτό μάλλον μπορούν να μας το αναφέρουν με βεβαιότητα οι κάτοχοι τέτοιων επιλογών εδώ μέσα).

Ρίφερανσ κλπ θέλουν βατ για το χαμηλό κυρίως.

Ως προς το θέμα της σκηνικής παρουσίας που αναφέρει φίλος παραπάνω (φωνή στο κέντρο κλπ) είναι και ο βασικός λόγος που είναι ερωτεύσημη αυτή η Εταιρεία.
[DOUBLEPOST=1553096849][/DOUBLEPOST]
όπως καταλαβαίνεις τα δουλεύω με crown xls 1502 όπως έχω έναν και για το κεντρικό. ;)
Οχι αγαπητέ φίλε, δυστυχώς ακόμη δεν έτυχα ακρόασης. Μακάρι να είναι έτσι όπως αναφέρετε όλοι εδώ μέσα.
Απλώς έχω υπ όψη, την γνώμη του κατόχου που έχει το μηχάνημα, όπως και του φίλου που θα μου τον φέρει για την δοκιμή.
Επιφυλάσσομαι λοιπόν.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.871
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top