Αγορά Ενισχυτή για Klipsch rp280f

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Mias και αναφέρθηκε ο crown, κάνω εδώ ένα ερώτημα, μπορεί και να έχει απαντηθεί...

Υπάρχει κάποιος λόγος για να επιλέξουμε την υψηλή ευαισθησία; Βγάζει λίγο φύσημα παραπάνω... Αν υποτεθεί ότι και με thn χαμηλή ευαισθησία επιτυγχάνουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα όσον αφορά τις εντάσεις, υπάρχει λόγος να επιλέξουμε την υψηλή;

Ευχαριστώ
Πέρα από το λίγο παραπάνω φύσιμα, παίζει και 2 κλικ πιο δυνατά. Τουλάχιστον στις δοκιμές που έκανα εγώ με προενίσχυση από marantz sr7012 με unbalanced (rca)
 

A

amoustakas

Guest
Πέρα από το λίγο παραπάνω φύσιμα, παίζει και 2 κλικ πιο δυνατά. Τουλάχιστον στις δοκιμές που έκανα εγώ με προενίσχυση από marantz sr7012 με unbalanced (rca)
Όταν ανοίγεις τον crown χωρίς να παίζει με το ποτενσιόμετρο τέρμα χαμηλά, ακούς θόρυβο ή φύσημα στο ηχείο;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Όταν ανοίγεις τον crown χωρίς να παίζει με το ποτενσιόμετρο τέρμα χαμηλά, ακούς θόρυβο ή φύσημα στο ηχείο;
Ακούγεται ένα ανεπαίσθητο το οποίο ακούγεται πάντα. Είτε είναι στον crown είτε στον adcom είτε στον ίδιο το marantz. Μιλάμε για κολλητό αυτί στη κόρνα. Όταν ανεβάσω το volume στους crown το φύσιμα δυναμώνει και το ακούς στους 30-40 πόντους. Όχι κάτι τρομερό. Όλο το επιπλέον φύσημα έρχεται στα 3 τελευταία κλικ.
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Ξέρει κανείς να μου πει στα σίγουρα εάν βάλω 2 τέτοια καλώδια εάν μπορώ να να βάλω 2ρο sub? στo pre out του ενισχυτή LEFT-RIGHT θα βάλω το μονό RCA βύσμα στο καθένα και πίσω από κάθε sub το διπλό RCA. Το θέλω για να παίζουνε στερεοφωνικά και τα sub.
https://www.skroutz.gr/s/4167337/In...-Cable-RCA-sub-male-2x-RCA-male-3m-40803.html
[DOUBLEPOST=1553539539][/DOUBLEPOST]
Όταν ανοίγεις τον crown χωρίς να παίζει με το ποτενσιόμετρο τέρμα χαμηλά, ακούς θόρυβο ή φύσημα στο ηχείο;
Ναι κι εγώ ένα ssssssss αλλά πρέπει να κολλήσεις το αυτί σου.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Opte αν δεν υπάρχει θέμα με την επιθυμητή ένταση, το αφηνουμε στην χαμηλή ευαισθησία, δεν κερδίζεις κάτι όταν το βάλεις στην υψηλή
 

Μηνύματα
31
Reaction score
16
Τα rp280 και εγω στην κατοχή μου ψάχνοντας και ςγω επίσης για ενισχυτή άκουσα τον advance acoustic 125 οχι με clipsch όμως και απλά ο ήχος ηταν μαγεία. Δεν ξέρω το αποτέλεσμα με τα klipsch αλλά ειμαι ενα Βήμα πριν την αγορά. Μάλιστα ειναι μια νεα έκδοση που λέει advance paris και τον κατατάσσει στους high end της advance. Δεν εχω κάποια τρελή εμπειρία με ενισχυτές αλλά θεωρώ οτι το άκουσμα στα δικά μου αυτιά πάντα αυτού του ενισχυτή με κέρδισε
 

A

amoustakas

Guest
Τα rp280 και εγω στην κατοχή μου ψάχνοντας και ςγω επίσης για ενισχυτή άκουσα τον advance acoustic 125 οχι με clipsch όμως και απλά ο ήχος ηταν μαγεία. Δεν ξέρω το αποτέλεσμα με τα klipsch αλλά ειμαι ενα Βήμα πριν την αγορά. Μάλιστα ειναι μια νεα έκδοση που λέει advance paris και τον κατατάσσει στους high end της advance. Δεν εχω κάποια τρελή εμπειρία με ενισχυτές αλλά θεωρώ οτι το άκουσμα στα δικά μου αυτιά πάντα αυτού του ενισχυτή με κέρδισε
Μαγικός ήταν ο συνδυασμός ενισχυτή - ηχείου - χώρου. Εγγυημένα θα ακούσεις κάτι άλλο σπίτι σου.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Μαγικός ήταν ο συνδυασμός ενισχυτή - ηχείου - χώρου. Εγγυημένα θα ακούσεις κάτι άλλο σπίτι σου.
Συμφωνώ απόλυτα και εγώ!

Και με Chario επίσης όμορφο αποτέλεσμα. Επί τόπου ακρόαση δε, στην επίσημη αντιπροσωπεία.
Στο σπίτι με klipsch, πράγματι μαγεία! Υπάρχει ακόμη καλύτερος εστιασμός (γνώρισμα των klipsch) με αυτά τα ενισχυτικά.
 
Last edited:

Μηνύματα
31
Reaction score
16
Μαγικός ήταν ο συνδυασμός ενισχυτή - ηχείου - χώρου. Εγγυημένα θα ακούσεις κάτι άλλο σπίτι σου.
Σίγουρα. Όμως νομίζω οτι σε αυτά τα λεφτά δεν πάρω κάτι καλύτερο
Συμφωνώ απόλυτα και εγώ!

Και με Chario επίσης όμορφο αποτέλεσμα. Επί τόπου ακρόαση δε, στην επίσημη αντιπροσωπεία.
Στο σπίτι με klipsch, πράγματι μαγεία! Υπάρχει ακόμη καλύτερος εστιασμός (γνώρισμα των klipsch) με αυτά τα ενισχυτικά.
[DOUBLEPOST=1555453522][/DOUBLEPOST]
Συμφωνώ απόλυτα και εγώ!

Και με Chario επίσης όμορφο αποτέλεσμα. Επί τόπου ακρόαση δε, στην επίσημη αντιπροσωπεία.
Στο σπίτι με klipsch, πράγματι μαγεία! Υπάρχει ακόμη καλύτερος εστιασμός (γνώρισμα των klipsch) με αυτά τα ενισχυτικά.
Χαίρομαι απο τις εντυπώσεις σου για τον συγκεκριμένο ενισχυτή μιας και εκεί κατευθύνομαι! Περιμένω πως και πως!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.486
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top