Αγορά Ενισχυτή για Klipsch rp280f

A

amoustakas

Guest
Επίσης καλό θα ήταν να προταθούν κάποιοι (οικονομικοί) προενισχυτές που να ταιριάζουν δοκιμασμένα με τον crown γιατί οι dac/pro πιο πολύ για ενεργά ενδείκνυνται.
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Επίσης καλό θα ήταν να προταθούν κάποιοι (οικονομικοί) προενισχυτές που να ταιριάζουν δοκιμασμένα με τον crown γιατί οι dac/pro πιο πολύ για ενεργά ενδείκνυνται.
Παρήγγειλα σήμερα αυτό. Θα δείξει..
https://www.whathifi.com/reviews/cambridge-audio-cxn-v2
 

Μηνύματα
27
Reaction score
54
Τώρα πως γίνεται ο άλλος φίλος πριν από μερικά posts (#post) να κατάφερε να μαλακώσει τον ήχο των Klipch χρησιμοποιώντας single ended 5W ενισχυτή και εσύ κατάφερες το ίδιο με crown 300W είναι απορίας άξιον!!!! Κάποιο από τα δύο δεν πρέπει να ισχύει.
Λίγο ο single end στα 5 watt λίγο mundorf στα crossover λίγο εσωτερική καλωδίωση λίγο σφίξιμο της καμπίνας στο ύψος των γουφερ άλλο ηχειο έγινε ! Αλλά όπως και προανάφερα στο προηγούμενο post μου το τελικό αποτέλεσμα είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ...

Ο καθένας μας ακούει το σύστημα του στο χώρο του και μας περιγράφει - μοιράζεται τις εμπειρίες του ! Κανένα όμως Μα κανένα σύστημα η άκουσμα δεν είναι ίδιο και εφόσον δεν το έχουμε ακούσει κιόλας δεν είναι δυνατόν πιστεύω να εκφέρουμε γνώμη ! Νομίζω ότι αυτά που λέμε όλοι εδώ μεταξύ μας είναι γνώμες από προσωπικές μας εμπειρίες με σκοπο να τις μοιραστούμε ! Από εκεί και πέρα είμαστε ενήλικες να φιλτράρουμε τι μας κανει η δεν μας κάνει !

Πριν αρκετά χρόνια αυτές οι πληροφορίες όλες που αναγράφονται σε αυτό το φόρουμ ήταν δυσεύρετες ! Ε τώρα που τις έχουμε ας τις σεβαστούμε ! Γιατί ο καθένας μας πιστεύω για να τις γράψει πλήρωσε και έμαθε !

Δεν έχω ύφος εχθρικό και το αναφέρω γιατί τα γραπτα καμία φορά παρεξηγούνται ...

Τα γράφω όλα αυτά γιατί ένιωσα λίγο αδικημένος ως προς το πρότζεκτ που είχα ρίξει και χρήμα και μελέτη και χρόνο ! Και πιστεύω το ίδιο ισχύει και για το θέμη εδώ που έχει μπει στον χορό του στέρεο και προσπαθεί να φτιάξει αυτό που στα αυτιά του θα αρέσει !
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Παρήγγειλα σήμερα αυτό. Θα δείξει..
https://www.whathifi.com/reviews/cambridge-audio-cxn-v2
Ρε συ Θεμη, εσύ φαίνεσαι χειρότερος από εμένα. Αν και εγώ έκανα την υπέρβαση.
Anyway, επειδή σε βλέπω ον δε φτερ και βαράς αλύπητα - δεν κοιτάς και λίγο λάμπα
προενίσχυση με την τελικάρα που πήρες; :hunter::hunter:
 

Μηνύματα
108
Reaction score
73
Ρε συ Θεμη, εσύ φαίνεσαι χειρότερος από εμένα. Αν και εγώ έκανα την υπέρβαση.
Anyway, επειδή σε βλέπω ον δε φτερ και βαράς αλύπητα - δεν κοιτάς και λίγο λάμπα
προενίσχυση με την τελικάρα που πήρες; :hunter::hunter:
Στείλε μερικούς εάν δε βαριέσαι να τους κοιτάξω. Το dac το παράγγειλα δεν μπορώ να το ακυρώσω τώρα. Είναι μαζί και προενισχυτής αλλά μπορώ να δοκιμάσω και λάμπα εάν δεν είναι μεγάλο το κόστος. Δεν είμαι ον δε φτερ 2 μέρες το κοίταγα. :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Ωραιότατο μηχάνημα παρήγγειλες.
Η κοιτάς τίποτε άλλο, είσαι κομπλέ.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Λίγο ο single end στα 5 watt λίγο mundorf στα crossover λίγο εσωτερική καλωδίωση λίγο σφίξιμο της καμπίνας στο ύψος των γουφερ άλλο ηχειο έγινε ! Αλλά όπως και προανάφερα στο προηγούμενο post μου το τελικό αποτέλεσμα είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ...

Ο καθένας μας ακούει το σύστημα του στο χώρο του και μας περιγράφει - μοιράζεται τις εμπειρίες του ! Κανένα όμως Μα κανένα σύστημα η άκουσμα δεν είναι ίδιο και εφόσον δεν το έχουμε ακούσει κιόλας δεν είναι δυνατόν πιστεύω να εκφέρουμε γνώμη ! Νομίζω ότι αυτά που λέμε όλοι εδώ μεταξύ μας είναι γνώμες από προσωπικές μας εμπειρίες με σκοπο να τις μοιραστούμε ! Από εκεί και πέρα είμαστε ενήλικες να φιλτράρουμε τι μας κανει η δεν μας κάνει !

Πριν αρκετά χρόνια αυτές οι πληροφορίες όλες που αναγράφονται σε αυτό το φόρουμ ήταν δυσεύρετες ! Ε τώρα που τις έχουμε ας τις σεβαστούμε ! Γιατί ο καθένας μας πιστεύω για να τις γράψει πλήρωσε και έμαθε !

Δεν έχω ύφος εχθρικό και το αναφέρω γιατί τα γραπτα καμία φορά παρεξηγούνται ...

Τα γράφω όλα αυτά γιατί ένιωσα λίγο αδικημένος ως προς το πρότζεκτ που είχα ρίξει και χρήμα και μελέτη και χρόνο ! Και πιστεύω το ίδιο ισχύει και για το θέμη εδώ που έχει μπει στον χορό του στέρεο και προσπαθεί να φτιάξει αυτό που στα αυτιά του θα αρέσει !
Σωστά, ο καθένας μας λέει μια γνώμη (όσον αφορά αυτό που ακούει σπίτι του) βασιζόμενη σε υποκειμενικά κριτήρια και ακούσματα.
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Αν το σπιτι σου ειναι μονοφασικο μπορει να εχεις καποια θεματα,και απο εκει να ακουγεται ο θορυβος. Κανε μια δοκιμη και βαλε την πριζα του crown στην αντιθετη φορα απο αυτην που την εχεις τωρα,μηπως και σταματησει ο θορυβος.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Προσωπικά δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία.

;)
Γνωστόν αυτό από την ιστορία σου Κώστα! Για αυτό λέω ότι οποιαδήποτε άποψη που ενέχει συμβουλευτικό χαρακτήρα (π.χ πάρε αυτό να έχεις αυτό το αποτέλεσμα) πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο τεχνοκρατική/αντικειμενική και επίσης να έχει όσο γίνεται πιο ευρεία εφαρμογή.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
378
Γνωστόν αυτό από την ιστορία σου Κώστα! Για αυτό λέω ότι οποιαδήποτε άποψη που ενέχει συμβουλευτικό χαρακτήρα (π.χ πάρε αυτό να έχεις αυτό το αποτέλεσμα) πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο τεχνοκρατική/αντικειμενική και επίσης να έχει όσο γίνεται πιο ευρεία εφαρμογή.
Και όμως,εδώ μιλάμε επιστημονικά:
δύο αρνήσεις(klipsch-crown) -μία κατάφαση(αρεστό αποτέλεσμα)
Καλημέρα σε όλους.
 


Μηνύματα
108
Reaction score
73
Αν το σπιτι σου ειναι μονοφασικο μπορει να εχεις καποια θεματα,και απο εκει να ακουγεται ο θορυβος. Κανε μια δοκιμη και βαλε την πριζα του crown στην αντιθετη φορα απο αυτην που την εχεις τωρα,μηπως και σταματησει ο θορυβος.
Τριφασικό είναι. Επιστράφηκε πίσω ο crown για αντικατάσταση. Έχει coil whine
[DOUBLEPOST=1553339790][/DOUBLEPOST]
Να μην το ακυρώσεις, μια χαρά είναι.
Ελπίζω να δουλεύουνε ταυτόχρονα XLR και RCA γιατί έχω και το subwoofer. Στο Cambridge Audio dacmagic plus δουλεύουνε.
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Τα rca ειναι unbalanced λενε τα specs.
Ακυρο μπορει να γινει και τα δυο .
Δεν το αναγραφει καπου αλλα πιθανον να παιζουν και τα δυο
 
Last edited:



I

iason

Guest
Δεν είναι ανεμιστήρας, κάποιος μετασχηματιστής η πηνίο από το τροφοδοτικό έχει συντονισμό.

Έπεσες σε "ελαττωματικό" τεμάχιο, αν και ο συντονισμός ενός πηνίου δεν είναι πραγματικό ελάττωμα, ωστόσο έχω δει από κοντά τετοιους ενισχυτές κι ήταν εντελώς ήσυχοι...

Ατυχία.

Δες μήπως έχει την καλή διάθεση το μαγαζί που το πήρες να στο αλλάξει με ένα άλλο, καλύτερα πας από κει με το μηχάνημα στο χέρι, και αν βάλει στη μπρίζα ένα άλλο και το ακούσεις ήσυχο, πάρτο.

Αν είχες κάποιες γνώσεις, θα ήταν εύκολο να το επισκευάσεις μόνος σου, με λίγη σιλικόνη (πιστόλι σιλικόνης) στο σημείο που βγαίνει ακουστός κραδασμός.

Τελικά, ενώ από το αρχικό σου ποστ ήσουν αντίθετος στην επιλογή Κράουν, οι ακουστικές σου εκτιμήσεις έρχονται όπως των υπολοίπων μελών, θετικές, και συμφωνούν με την δική μου εκτίμηση... ;)

Αυτή είναι μια μορφή δύναμης και επιρροής εδώ στο φόρουμ, που άλλο ζητάς εσύ κι άλλο καταλήγεις να παίρνεις, όχι γιατί κάποιος θέλει το κακό σου, αλλά από καλές προθέσεις των μελών και για να έχεις εσύ το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. :)

Περιγράφεις πολύ όμορφα το ελεγχόμενο μπάσο, καθώς και τα μαλακά πρίμα του ενισχυτή, όπως και την έλλειψη χρωματισμών, και το μεγάλο όφελος που είδες σε υψηλές στάθμες, λόγω επαρκούς οδήγησης, από τα μπόλικα βατ. Δηλαδή, δεν είσαι "κουφός", όπως κανένα από τα παιδιά που έχουν κλιψ και τα παίζουν με Κράουν κι είναι και πολύ ικανοποιημένοι, διότι εκτός από το ευχάριστο της ακρόασης, πρόκειται και για ενισχυτή πολύ πολύ χαμηλού κόστους.

Και για να διορθώσω (ή να συμπληρώσω) ένα προηγούμενο ποστ, η δύναμη του φόρουμ αυτή είναι, να μην ελαφρώσει η τσέπη σας και να είστε χαρούμενοι με το αποτέλεσμα.

Δυστυχώς, αυτό σημαίνει πως ελαφρώνει η τσέπη των μαγαζιών που πουλάνε ακριβότερα (Hi-Fi Hi-End) μηχανήματα, καλώδια και λοιπά μπλιμπλικια, οπότε είναι λογικό να υπάρχουν και διάφορες αντιδράσεις.

Τες πα, καλές ακροάσεις, και αν μετά μερικές μέρες είσαι σίγουρος ότι είσαι οκ με τον Κράουν, θα πρέπει να βρεις ένα μηχανάκι με XLR εξόδους, ώστε να παίξει ακόμα καλύτερα το φτηνό, αλλά αξιόμαχο αυτό ενισχυτικό. ;)
Κάποτε σε επαρχιακή πόλη της βόρειας Ελλάδας στην λαϊκή αγορά πουλούσε κάποιος εσώρουχα. Το σλόγκαν του ήταν ( Αλλά ψάχνεις και αλλά βρίσκεις, Αλλά θέλεις και αλλά παιρνεις) :dance2:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Στείλε μερικούς εάν δε βαριέσαι να τους κοιτάξω. Το dac το παράγγειλα δεν μπορώ να το ακυρώσω τώρα. Είναι μαζί και προενισχυτής αλλά μπορώ να δοκιμάσω και λάμπα εάν δεν είναι μεγάλο το κόστος. Δεν είμαι ον δε φτερ 2 μέρες το κοίταγα. :D
Καλά έκανες και πήρες και ντακ. Το ψηφιακό είναι μεγάλη ευκολία είτε είναι cd είτε pc ή οτιδήποτε άλλο.
Για λάμπα προ με τελικό τραντζίστορ προσωπικά εγώ ακούσει ένα σετ σχετικά μεγάλης κατηγορίας τιμής και μου έπεσαν τα σαγόνια.
Κάποιος άλλος φίλος από εδώ σε κάποιο θέμα έγραψε ποιον προ έχει μαζί με crown νομίζω τελικό ο οποίος έλεγε για εξαιρετικό αποτέλεσμα. Ψάξτο λίγο.
Και επειδή ( επαναλαμβάνω) επειδή φαίνεσαι κα(@)λέας άρρωστος:D
μην βιαστείς και χτύπα καλή κατηγορία μηχανάκι8-)
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Mias και αναφέρθηκε ο crown, κάνω εδώ ένα ερώτημα, μπορεί και να έχει απαντηθεί...

Υπάρχει κάποιος λόγος για να επιλέξουμε την υψηλή ευαισθησία; Βγάζει λίγο φύσημα παραπάνω... Αν υποτεθεί ότι και με thn χαμηλή ευαισθησία επιτυγχάνουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα όσον αφορά τις εντάσεις, υπάρχει λόγος να επιλέξουμε την υψηλή;

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Όχι εκτός κι αν έχεις ντιπ αναίσθητα ηχεία. Αν επιλέξεις το 0,775v το snr χειροτερεύει
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top