Αγορά Πικάπ (Περιοχή τιμών 800-1300€)

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
@head-stef εάν όντως σου αρέσει το πικάπ να παίζει όσο πιο κοντά σε cd έπρεπε να πάρεις το clearaudio. Εκεί να δείς..... Το είχες ακούσει τότε που πήρες το Project. ? Το ρωτάω γιατί τα φέρνει και τα δυο , ο ίδιος αντιπρόσωπος , νομίζω.
 
Last edited:

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
@head-stef εάν όντως σου αρέσει το πικάπ να παίζει όσο πιο κοντά σε cd έπρεπε να πάρεις το clearaudio. Εκεί να δείς..... Το είχες ακούσει τότε που πήρες το Project. ? Το ρωτάω γιατί τα φέρνει και τα δυο , ο ίδιος αντιπρόσωπος , νομίζω.
Δεν άκουσα τότε το Concept γιατί δεν ήθελα να δώσω παραπάνω χρήματα για πικάπ. Ήθελα όμως να σβήνει και να σηκώνεται ο βραχίονας στο τέλος οπότε διάλεξα ανάμεσα στο μοναδικό Project που σβήνει (έκδοση comfort) και το Dual 505. Θεωρώ μεγάλη κοροϊδία και (ψευτο)χαϊεντιά να λείπει ένας απλός και στην πραγματικότητα απολύτως αβλαβής ηχητικά μηχανισμός ανύψωσης από ένα πικάπ (τον οποίο όμως η Project δεν υλοποιεί πολύ σωστά). Αλλά ας όψεται η μόδα και το παραμύθι που αφαίρεσαν το αυτονόητο από όλα σχεδόν τα "καλά" πικάπ...
 

gid

Μηνύματα
7.391
Reaction score
8.623
Αλλά ας όψεται η μόδα και το παραμύθι που αφαίρεσαν το αυτονόητο από όλα σχεδόν τα "καλά" πικάπ...
Ας όψονται τα πικάπ, στα οποία η μόδα και το παραμύθι παίζουν πάααααρα πολύ μπάλα....
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Με τις τιμες που εχουν σημερα τα πλειστα πικαπ, προσωπικα σε φιλους προτεινω και μεταχειρισμενα. Αντιλαμβανομαι την ανησυχια καποιου οταν προκειται να σκεφτει ενα μεταχειρισμενο. Ομως ξεκινα με μια σχετικα χαμηλη τιμη και καταληγει σε κατι πολυ καλυτερο απο καινουργια παρομοιας τιμης.
Για να δουμε αν οι ανησυχιες για μεταχειρισμενα ειναι -παντα- δικαιολογημενες, παραθετω 2-3 φωτογραφιες απο μια δουλεια που εγινε για φιλο προσφατα.

Μου εφερε σε σακουλα αυτο

1.jpg



Με λιγη δουλεια και υπομονη ,

2.jpg
15.jpg
8.jpg



......................
............... τελικα πηρε αυτο


IMG_20210717_122424.jpg
IMG_20210717_122444.jpg



Το συνολικο κοστος λιγο πανω απο τα μισα λεφτα των πιο πανω καινουργιων.
Σημερα αυτο θα κοστιζε ανετα τα διπλασια ενος καινουργιου της κατηγοριας των πιο πανω.
 

Attachments

  • 242,9 KB Προβολές: 0
Last edited:

Μηνύματα
6
Reaction score
7
Επειδή ψυχανεμίζομαι πως δεν σας ενδιαφέρει να πάρετε ένα πικάπ που να λειτουργεί σωστά και να σας επιτρέπει να απολαμβάνετε μουσική, αλλά ένα εντυπωσιακό κατασκεύασμα, ή ένα βαμμένο σανίδι που ο κατασκευαστής του, απολαμβάνοντας τη φήμη που -κακώς- έχει περί "παράδοσης" και "αγγλικού ήχου" και δεν ξέρω τί άλλο, το πουλάει για "πικάπ", και τέλος πάντων σας ενδιαφέρει οπωσδήποτε αυτό το πικάπ να είναι αποδεκτό στους κύκλους του high end, πάρτε το Avid.
Κάπως επικριτική η τοποθέτηση σου..
Έχω καταλήξει λίγο πολύ σε budjet, είναι αδύνατον την δεδομένη στιγμή να κάνω ακρόαση σε όλα τα πικαπ που αναφέρω, για αυτό και ευγενικά ζήτησα γνώμες. Αν έχεις να προτείνεις κάτι μπορείς να το κάνεις ακόμη και σε εταιρεία που δεν ανέφερα πιο πάνω, όπως έκαναν και άλλοι στο αρχικό μου post. Τα υπόλοιπα που αναφέρεται δεν νομίζω πώς εξυπηρετούν σε κάτι.
Φιλικά, Δημήτρης
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Επομενως οι επιλογες ειναι απειρες αν καποιος το τολμησει. Σαφως δεν θα εχουν ολα τα μεταχειρισμενα τα χάλια του Ariston. Προσωπικα αν ειχα να επιλεξω αυστηρα ενα απο τα πιο πανω θα επελεγα , οπως το ειπα πολλες φορες , τη "σανιδα" της rega. Καλως ή κακως , εχει τη φημη, η οποια "στοχοποιειται" (και δεν αναφερομαι στον Κωστα) εδω και δεκαετιες......... και ακομη καλα κρατει .
 

Μηνύματα
6
Reaction score
7
Technics και ξερό ψωμί. Χωρίς πολλά λόγια.
Το έχω αναλύσει και σε άλλα θέματα. Και πάντα εξωτερικό phono. Αν επιτρέπεται πόσους δίσκους έχετε; Το πόσο είναι αρκετά μεγάλο.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Ευχαριστώ για την απάντηση σας. Για την ώρα θα χρησιμοποιήσω το phono stage του ενισχυτή μου (Audiolab 8300A). Έχω γύρω στα 1000 βινύλια κυρίως prog rock 60's-70's.
Φίλε το ερώτημά σου έχει νόημα μόνο αν θεωρήσουμε ότι στήνεις "κάλπη". Αυτό διότι είναι πάρα πολλοί οι παράγοντες σε αυτή την εξίσωση.. Υποκειμενικά γούστα, phono stage, κεφαλή, χώρος και λοιπό σύστημα και matching όλων αυτών μεταξύ τους... Αν λοιπόν μιλάμε για "κάλπη" εγώ ψηφίζω avid έχοντας άποψη και για τις τέσσερις εταιρείες που αναφέρεις.. Το στήσιμο ενός πικάπ που θα αρέσει σε σένα, καλώς ή κακώς, είναι πολύ ωραία αλλά και μπελαλίδικη διαδικασία! Καλή τύχη!
Ευχαριστώ!
Προσωπικά έχω ακούσει στο ίδιο σύστημα αναφοράς το Concept και X1. Σε πρώτο χρόνο το Χ1 ήταν πιο εκφραστικό και ζωηρό θα έλεγα αλλά στο 10 λεπτο πάνω άρχιζε να "κουράζει" ενώ το Concept μου φάνηκε πιο ισορροπημένο. Τέλος άκουσα το avid σε άλλο σύστημα και σε διαφορετικό χώρο το οποίο μου φάνηκε φοβερά ισορροπημένο.
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Το συνολικο κοστος λιγο πανω απο τα μισα λεφτα των πιο πανω καινουργιων.
Σημερα αυτο θα κοστιζε ανετα τα διπλασια ενος καινουργιου της κατηγοριας των πιο πανω.
Να κανω μια διορθωση, το συνολικο κοστος τελικα ηταν πιο κατω απο το ενα τριτο του μεσου ορου τιμης των πιο πανω.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Κάπως επικριτική η τοποθέτηση σου..
Έχω καταλήξει λίγο πολύ σε budjet, είναι αδύνατον την δεδομένη στιγμή να κάνω ακρόαση σε όλα τα πικαπ που αναφέρω, για αυτό και ευγενικά ζήτησα γνώμες. Αν έχεις να προτείνεις κάτι μπορείς να το κάνεις ακόμη και σε εταιρεία που δεν ανέφερα πιο πάνω, όπως έκαναν και άλλοι στο αρχικό μου post. Τα υπόλοιπα που αναφέρεται δεν νομίζω πώς εξυπηρετούν σε κάτι.
Φιλικά, Δημήτρης
Υπάρχουν δύο τρόποι προσέγγισης της αγοράς ενός τεχνολογικού προϊόντος. Ο τεχνικός και ο εμπειρικός. Για να επιλέξεις τον τεχνικόν τοιούτο, εν προκειμένω πρέπει να γνωρίζεις τί πρέπει να κάνει ένα πικάπ και πώς να το κάνει, οπότε λογικά καταλήγεις στον τρόπο με τον οποίον αυτό πρέπει να είναι κατασκευασμένο, και από εκεί και μετά, συνθέτεις τη λίστα των επιλογών σου αναλόγως του προϋπολογισμού σου και κάποιων υποκειμενικών παραγόντων, κυρίως της εμφάνισης.

Εάν δεν πληρούται το ως άνω σενάριο, αναγκαστικά επιλέγεις τον εμπειρικό τρόπο, όπερ και εγένετο. Εδώ υπάρχει ένα τρίστρατο. Ή θα αποδεχθείς την πρόταση κάποιου άλλου που επέλεξε για σένα ένα πικάπ με τον τεχνικό τρόπο, ή θα ακολουθήσεις τον εμπειρικό τρόπο, ακούγοντας ο ίδιος, ή αποδεχόμενος την εμπειρική επιλογή κάποιου άλλου, με τον οποίον δείχνει να έχετε πολλά κοινά στοιχεία προσωπικότητας.

Ακολουθώντας την τεχνική επολογή κάποιου άλλου, όταν έλθει η ώρα της απομυθοποίησης, (πάντοτε έρχεται αυτή, δεν ξεχνάει κανέναν), είναι πολύ πιθανό να αρχίσει να σε τρώει το σαράκι: Κι αν το άλλο -που δεν πήρα- παίζει καλύτερα; Τί κάνουμε τώρα; Ενώ, έχοντας ακολουθήσει τον εμπειρικό τρόπο, υπάρχει πάντοτε ένα μαξιλάρι που κρατά τις αμφιβολίες πατσασμένες από κάτω, αφού το δοκίμασες εσύ ο ίδιος, ή το δοκίμασε κάποιος άλλος που εμπιστεύεσαι, χωρίς καν να συνυπολογίσουμε το confirmation bias.

Το πικάπ που πρέπει να πάρεις, έχει ανάρτηση που δουλεύει σωστά (σχεδόν όλες δουλεύουν), ή γράφει επάνω του Technics SL1200xxx. Το πικάπ που σου προτείνω να πάρεις, είναι το Avid.
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Το Avid σίγουρα είναι το καλύτερο. Δε ξέρω βέβαια την τιμή του, συγκριτικά με τα άλλα καθως η Avid είναι πάντα πιο ακριβή απο τον ανταγωνισμό.

Εαν σου πέφτειι ακριβό ή /και θές ενα πιο "ζεστό" αλλά πάλι σωστά ζεστό ήχο , πήγαινε στο Rega.

Εάν θές πολύ ανάλυση και πιο cd άκουσμα πήγαινε στο clearaudio.

Το Technics είναι το Technics, τι να πούμε , δε κάνεις και εκεί λάθος.

Εσυ τι θές .... (εαν το πάμε καθαρά τεχνικά και ηχητικά καλύτερο είναι το Avid.). (λογικά το λέω .... καθώς εγω έχω ακούσει Avid , αλλά μεγαλύτερα μοντέλα, ).

Καλή απόφαση. Όλα καλά ....
 


Μηνύματα
763
Reaction score
962
Να ρωτήσω κάτι γιατί νομίζω δεν το ξεκαθαρίσατε,στα χρήματα αυτά εννοείτε κάτι καινούριο η' μεταχειρισμένο??
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Υπάρχουν δύο τρόποι προσέγγισης της αγοράς ενός τεχνολογικού προϊόντος. Ο τεχνικός και ο εμπειρικός. Για να επιλέξεις τον τεχνικόν τοιούτο, εν προκειμένω πρέπει να γνωρίζεις τί πρέπει να κάνει ένα πικάπ και πώς να το κάνει, οπότε λογικά καταλήγεις στον τρόπο με τον οποίον αυτό πρέπει να είναι κατασκευασμένο, και από εκεί και μετά, συνθέτεις τη λίστα των επιλογών σου αναλόγως του προϋπολογισμού σου και κάποιων υποκειμενικών παραγόντων, κυρίως της εμφάνισης.

Εάν δεν πληρούται το ως άνω σενάριο, αναγκαστικά επιλέγεις τον εμπειρικό τρόπο, όπερ και εγένετο. Εδώ υπάρχει ένα τρίστρατο. Ή θα αποδεχθείς την πρόταση κάποιου άλλου που επέλεξε για σένα ένα πικάπ με τον τεχνικό τρόπο, ή θα ακολουθήσεις τον εμπειρικό τρόπο, ακούγοντας ο ίδιος, ή αποδεχόμενος την εμπειρική επιλογή κάποιου άλλου, με τον οποίον δείχνει να έχετε πολλά κοινά στοιχεία προσωπικότητας.

Ακολουθώντας την τεχνική επολογή κάποιου άλλου, όταν έλθει η ώρα της απομυθοποίησης, (πάντοτε έρχεται αυτή, δεν ξεχνάει κανέναν), είναι πολύ πιθανό να αρχίσει να σε τρώει το σαράκι: Κι αν το άλλο -που δεν πήρα- παίζει καλύτερα; Τί κάνουμε τώρα; Ενώ, έχοντας ακολουθήσει τον εμπειρικό τρόπο, υπάρχει πάντοτε ένα μαξιλάρι που κρατά τις αμφιβολίες πατσασμένες από κάτω, αφού το δοκίμασες εσύ ο ίδιος, ή το δοκίμασε κάποιος άλλος που εμπιστεύεσαι, χωρίς καν να συνυπολογίσουμε το confirmation bias.

Το πικάπ που πρέπει να πάρεις, έχει ανάρτηση που δουλεύει σωστά (σχεδόν όλες δουλεύουν), ή γράφει επάνω του Technics SL1200xxx. Το πικάπ που σου προτείνω να πάρεις, είναι το Avid.
Όπως στις γυναίκες δηλαδή, μας λένε οι εμπειρότεροι (γονείς κλπ) πάρε αυτή είναι καλη , κάνει αυτό και εκείνο κλπ και εμείς θέλουμε σώνει και καλά να ερωτευθούμε :)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Στο τεστ του mentor που έθεσα παραπάνω για το 505, υπάρχει αρκετή ανάλυση σε προιόντα οπως επίσης και κάποιες πιο σοβαρές μετρήσεις. Υπάρχει και ένα άλλο ενδιαφέρον κομμάτι αυτό των αρχείων της δοκιμής. Τα κατεβάζετε και με ένα καλό ζευγάρι ακουστικά, ή ακόμη καλύτερα τα δοκιμάζετε στο συστημά σας. Μπορείτε έτσι να δείτε τις μικροδιφορές και κατόπιν να επιλέξετε. Πραγματικά ενδιαφέρον. Επίσης η γνώμη του κ Σταματάκου μετρά!
Ως προς τις ... βαμμένες σανίδες, συμφωνώ απόλυτα με τον Κώστα γιατί την έχω πάθει. Καλοπροέρετα αναφέρει την γνώμη του.
 
Last edited:


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Θα επεκταθώ λίγο και ζητώ συγνώμη για αυτό!
Μετά από μια πλαστικούρα pioneer της δεκαετίας του 80 (από δώρο στον γάμο μου) , και με έναν αρκετά μεγάλο αριθμό lp, είπα να κοιτάξω για κάτι καλύτερο! Πήγα λοιπόν στο project! Από την πρώτη μέρα άρχισαν τα προβλήματα! συντονισμοί, θόρυβοι κλπ συνέχεια παρόντες, και παρ όλη την όμορφη ομολογουμένως σχεδίαση, αν το ψάξουμε λίγο παραπάνω, χάνει σε ποιότητα κατασκευής! Σημειωτέο ότι το μηχάνημα ''κάθεται'' επάνω σε επώνυμη (censo) βάση για πικάπ & σε σταθερό έπιπλο.
Τέλος πάντων, αυτό είναι είπα και έμεινα για κάποιο χρόνο μαζί του μέχρι που αποφάσισα να πάω σε άλλη κατηγορία.
Διέθετα για τον σκοπό αυτό πλαφόν κοντά στα 2000. Σε συζήτηση με φίλο με το ίδιο χόμπι με εμένα, μου αναφέρει να κοιτάξω για dual διότι είναι προσιτά και καλοκατασκευασμένα. Μάλιστα είχε και ένα 505-4 το οποίο ετοιμαζόταν να το πουλήσει διότι τοy είχε κάτσει η ... μανία technics. Η τιμή φυσικά ήταν αστεία και δεν επρόκειτο να το κοιτάξω σοβαρά διότι είχα πάρει τις αποφάσεις μου για το παραπάνω πόσο. Όμως του είπα να περάσει για δοκιμή. Το βάζουμε πάνω και .... παθαίνω πραγματικά πλάκα από το άκουσμα! Ποιοτικός ήχος, θόρυβοι κλπ θέματα απολύτως εξαφανισμένα και όπως ήταν συνδεδεμένο, του δίνω το ποσό που θα σκεπτόταν να θέσει στην αγγελία, και το πικάπ από εκείνη την στιγμή έμεινε στην ''θέση'' του και είναι η μοναδική συσκευή που δεν θα φύγει ποτέ από εκεί! Όλα τα άλλα μηχανήματα ναι, αυτό όχι! Του πετάω επάνω και μία blue και έφτασα πια στην κορυφή για τα γούστα μου!

Το παρακάτω το δοκίμασα και στο δικό μου και πράγματι έτσι είναι! Εργαλείο λοιπόν και όχι βιτρίνα!
 
Last edited:


Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Αυτό είναι χαρακτηριστικό όλων των dual: το βάρος ανάγνωσης δεν εφαρμόζεται μέσω βαρύτητας, όπως στην πλειοψηφία των πικαπ, αλλά με ελατήρια. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα η κεφαλή να διαβάζει σωστά, ακόμα κι αν το πλατώ δεν είναι αλφαδιασμενο.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αυτος ειναι ο τροπος που προσθετουν βαρος αναγνωσης ολοι οι dynamically balanced βραχιονες.
Δεν αντιλεγω οτι το 505 ειναι καλο πικαπ. Αυτο που ειπα πιο πανω ξεκινωντας το ποστ μου με το " με τις τιμες των πικαπ σημερα" ειναι οτι προσωπικα θεωρω αδικαιολογητες τις τιμες πολλων πικαπ, και οχι κατ'αναγκη των πολυ ακριβων. Γι αυτο και οι "παραδοσιακες" μου προτροπες για μεταχειρισμενα. Ειχα και γω στην πορεια μου και το 503 και το 505 οπως και ενα 721 direct drive που ακομη εχω.Η κατηγορια του 505 ειναι μια απο αυτες που οκταπλασιασαν τη τιμη τους απο τοτε που ηταν εισαγωγικα πικαπ με το pioneer 512, kenwood 1033 και μερικα αλλα. Μια εποχη που το planar 3 ειχε διπλασια ισως και περισοτερο τιμη. Απο τοτε το planar τριπλασιασε την τιμη του.
Εδω ακριβως ειναι και το σημειο οπου η αγορα ενος μεταχειρισμενου , αποκτα νοημα. Ενα systemdek , ενα thorens, ενα ariston , και τοσα αλλα. Δοξα τω Θεω , το πικαπ πεθανε, ................... πτωματα πολλα.................χαχαχαχαχα
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Πάντως ένα καλό κόλπο είναι να προσπαθείτε να μην ανακατεύετε τα ακούσματα ανά μία συνεδρία. Όταν ακούτε με πικάπ να μην ακούτε με cd και streaming και το αντίθετο.

Αλλιώς, κινδυνεύετε να απογοητεύεστε και απο τα δύο. :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.282
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top