Αγορά Πικάπ (Περιοχή τιμών 800-1300€)

Μηνύματα
6
Reaction score
7
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για την ανταπόκριση στο post μου, παρόλο που σαν post δεν έλεγε και τίποτα πέραν του οτι μοιράστηκα κάποιες συγκεκριμένες εταιρείες θέλοντας την δική σας γνώμη για αυτές!
Είναι αλήθεια πώς είμαι αρκετά προβληματισμένος για το τι τελικά να αγοράσω, όπως επίσης και τα χρήματα είναι κάτι που με απασχολεί αρκετά για αυτό και ήμουν ανοικτός σε προτάσεις πέραν των εταιρειών που αναφέρθηκα. Αποφάσισα να κανονίσω μια ακρόαση του Dual CS 505-4 2955 και θα βάλω στο παιχνίδι το Rega planar 3. Όπως καταλαβαίνετε δεν είναι πώς έχω κατασταλάξει κάπου και τα χρήματα είναι ένας παράγοντας που με καίει :).
Αλλιώς μάλλον για το Avid θα πήγαινα.
 


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Εξαιρετικό υπό ιδανικές συνθήκες, ίσως!
Αν έχει κάποιο πρόβλημα το έπιπλο, ο χώρος κλπ μάλλον παύει! Συντονίζεται πολύ εύκολα! Στον δικό μου τον χώρο (δύσκολος ηχητικά) πάντως είχα αρκετά προβλήματα χωρίς δυνατότητα τακτοποίησης των, έτσι ... έφυγε.

Αναφέρομαι στο... Project 1 Xpression III Comfort
Ανάλογη εμπειρία είχα με άλλο μοντέλο της project,μέχρι που ανακάλυψα τα rega
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για την ανταπόκριση στο post μου, παρόλο που σαν post δεν έλεγε και τίποτα πέραν του οτι μοιράστηκα κάποιες συγκεκριμένες εταιρείες θέλοντας την δική σας γνώμη για αυτές!
Είναι αλήθεια πώς είμαι αρκετά προβληματισμένος για το τι τελικά να αγοράσω, όπως επίσης και τα χρήματα είναι κάτι που με απασχολεί αρκετά για αυτό και ήμουν ανοικτός σε προτάσεις πέραν των εταιρειών που αναφέρθηκα. Αποφάσισα να κανονίσω μια ακρόαση του Dual CS 505-4 2955 και θα βάλω στο παιχνίδι το Rega planar 3. Όπως καταλαβαίνετε δεν είναι πώς έχω κατασταλάξει κάπου και τα χρήματα είναι ένας παράγοντας που με καίει :).
Αλλιώς μάλλον για το Avid θα πήγαινα.
Αν πας 150 ευρω πανω απο το ανωτατο οριο που εχεις θεσει, παιρνεις και το Rega Planar P6 που ειναι καλυτερο απο το p3 ,δεν ειναι μεγαλη η διαφορα!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Μία καλή περίπτωση είναι και η παρακάτω (σε προσφορά).
Προσωπικά μου αρέσει πολύ ηχητικά!

P.E.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Αν πας στο 505-4 (καλή πρόταση & προσιτή) πριν την αγορά να συμφωνήσεις με τον πωλητή για αλλαγή κεφαλής :

blue . (θα χρειαστείς και αλλαγή αντίβαρου).

Επίσης το 505 κυκλοφορεί σε 2 εκδόσεις. Καλύτερα για μένα είναι η οικονομικότερη πρόταση διότι διαθέτει το κλασικό του look! Δεν αλλάζει τίποτα, παρά μόνο στον σχεδιασμό του εξωτερικού πλαισίου!

Και χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, ο αντιπρόσωπος της dual στην Ελλάδα είναι η ακουστική Κρήτης στην Γλυφάδα (Για Αττική).
 

Μηνύματα
215
Reaction score
258
ψάχνω να πάρω κάποιο πικάπ καλης ποιότητας. είμαι ανάμεσα στο planar 3 και το planar 6, ο λόγος που με ενδιαφέρει το 6 ειναι επειδή είδα πως το 6 λένε οτι εχει πολύ ποιο καθαρό και γενικότερα ανώτερο ήχο απο το 3, και αυτό ειναι πιο κοντα σε αυτό που ψάχνω, επειδή έχω προσέξει οτι το hifi σύστημα μου είναι αρκετά αποκαλυπτικό και θελω ενα πικάπ με γενικά καθαρό ήχο. Αυτό το παρατήρησα επισης σε κατι εγγραφές βινυλίου που έχουν ανεβάσει διάφοροι χρήστες και απο το δύο πικάπ. Επίσης είδα πως το 6 έχει περισσότερα κοινά με το 8 και το 10 ενω το 3 έχει περισσότερα κοινα με το 1 και το 2. Το 6 είναι εξω απο το μπάτζετ μου αυτή τη στιγμή αλλα πιστεύετε οτι θα αξίζε να περιμένω λίγο ακόμη και να πάρω το planar 6 αντι για το planar 3? Η δεν θα υπάρχει αρκετή διάφορα για να αξίζει την μεγαλύτερη τιμή; Περισσότερο σκέφτομαι για μεταχειρισμένα παρα καινούρια. Ευχαριστώ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Τα λουστραρισμένα σανίδια που η Pro-ject -και διάφοροι άλλοι- έχουν το θράσος να τα χρεώνουν δυό και τρία και τέσσερα χιλιάρικα, δεν έχουν καθαρό ήχο. Αν μπορείς να παραμερίσεις την προκατάληψη της εμφάνισης, το μόνο χωρίς ανάρτηση πικάπ που θα βρεις να έχει καθαρό ήχο, είναι το Technics SL1200 στις διάφορες παραλλαγές του, κατά προτίμηση το GR. Αν έχεις τη διάθεση να περιμένεις λίγο και να συγκντρώσεις αυτά τα χρήματα που ζητάει το GR συν τα χρήματα για κεφαλή, πάρε το GR. Αν δεν σε συγκινούν τα Technics, και ψάχνεις κάτι με εμφάνιση high end ξέρω 'γω κι έτσι, γιατί οι φίλοι σου θα του την πέσουν σε στυλ "μαλάκα τί πήγες και πήρες, αυφτοτοπράμα είναι για dj και δεν κάνει για hi-fi", τότε πάρε ένα πικάπ με ανάρτηση.

Α-ΝΑΡ-ΤΗ-ΣΗ

Στον σκρουτζ βρήκα κάτι Dual. Δεν ξέρω -δε θυμάμαι- ποια απ' αυτά έχουν ανάρτηση και ποια όχι, δεν αναφέρεται κάτι, διότι προφανώς όλοι οι νεόκοποι που μας προέκυψαν και "ασχολούνται με το βινύλιο" είναι βυθισμένοι στην ευτυχία της άγνοιας. Κάνε ένα τηλεφώνημα στην Ακουστική Κρήτης και ρώτησε για Dual με ανάρτηση. Επίσης, κάνε ένα τηλεφώνημα στην αντιπροσωπεία της Pro-ject και ρώτησε αν υπάρχουν μοντέλα με ανάρτηση.

Μην πάρεις σανίδι με λαστιχένια πόδια, κρίμα τα λεφτά δηλαδή...
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.912
Τα λουστραρισμένα σανίδια που η Pro-ject -και διάφοροι άλλοι- έχουν το θράσος να τα χρεώνουν δυό και τρία και τέσσερα χιλιάρικα, δεν έχουν καθαρό ήχο. Αν μπορείς να παραμερίσεις την προκατάληψη της εμφάνισης, το μόνο χωρίς ανάρτηση πικάπ που θα βρεις να έχει καθαρό ήχο, είναι το Technics SL1200 στις διάφορες παραλλαγές του, κατά προτίμηση το GR. Αν έχεις τη διάθεση να περιμένεις λίγο και να συγκντρώσεις αυτά τα χρήματα που ζητάει το GR συν τα χρήματα για κεφαλή, πάρε το GR. Αν δεν σε συγκινούν τα Technics, και ψάχνεις κάτι με εμφάνιση high end ξέρω 'γω κι έτσι, γιατί οι φίλοι σου θα του την πέσουν σε στυλ "μαλάκα τί πήγες και πήρες, αυφτοτοπράμα είναι για dj και δεν κάνει για hi-fi", τότε πάρε ένα πικάπ με ανάρτηση.

Α-ΝΑΡ-ΤΗ-ΣΗ

Στον σκρουτζ βρήκα κάτι Dual. Δεν ξέρω -δε θυμάμαι- ποια απ' αυτά έχουν ανάρτηση και ποια όχι, δεν αναφέρεται κάτι, διότι προφανώς όλοι οι νεόκοποι που μας προέκυψαν και "ασχολούνται με το βινύλιο" είναι βυθισμένοι στην ευτυχία της άγνοιας. Κάνε ένα τηλεφώνημα στην Ακουστική Κρήτης και ρώτησε για Dual με ανάρτηση. Επίσης, κάνε ένα τηλεφώνημα στην αντιπροσωπεία της Pro-ject και ρώτησε αν υπάρχουν μοντέλα με ανάρτηση.

Μην πάρεις σανίδι με λαστιχένια πόδια, κρίμα τα λεφτά δηλαδή...
1000% correct.
 

Μηνύματα
215
Reaction score
258
Τα λουστραρισμένα σανίδια που η Pro-ject -και διάφοροι άλλοι- έχουν το θράσος να τα χρεώνουν δυό και τρία και τέσσερα χιλιάρικα, δεν έχουν καθαρό ήχο. Αν μπορείς να παραμερίσεις την προκατάληψη της εμφάνισης, το μόνο χωρίς ανάρτηση πικάπ που θα βρεις να έχει καθαρό ήχο, είναι το Technics SL1200 στις διάφορες παραλλαγές του, κατά προτίμηση το GR. Αν έχεις τη διάθεση να περιμένεις λίγο και να συγκντρώσεις αυτά τα χρήματα που ζητάει το GR συν τα χρήματα για κεφαλή, πάρε το GR. Αν δεν σε συγκινούν τα Technics, και ψάχνεις κάτι με εμφάνιση high end ξέρω 'γω κι έτσι, γιατί οι φίλοι σου θα του την πέσουν σε στυλ "μαλάκα τί πήγες και πήρες, αυφτοτοπράμα είναι για dj και δεν κάνει για hi-fi", τότε πάρε ένα πικάπ με ανάρτηση.

Α-ΝΑΡ-ΤΗ-ΣΗ

Στον σκρουτζ βρήκα κάτι Dual. Δεν ξέρω -δε θυμάμαι- ποια απ' αυτά έχουν ανάρτηση και ποια όχι, δεν αναφέρεται κάτι, διότι προφανώς όλοι οι νεόκοποι που μας προέκυψαν και "ασχολούνται με το βινύλιο" είναι βυθισμένοι στην ευτυχία της άγνοιας. Κάνε ένα τηλεφώνημα στην Ακουστική Κρήτης και ρώτησε για Dual με ανάρτηση. Επίσης, κάνε ένα τηλεφώνημα στην αντιπροσωπεία της Pro-ject και ρώτησε αν υπάρχουν μοντέλα με ανάρτηση.

Μην πάρεις σανίδι με λαστιχένια πόδια, κρίμα τα λεφτά δηλαδή...
Αμα πούμε σε budget 1000€, υπάρχει κάτι; Ας πούμε το απλό technics και οχι το GR, λεει; Τι άλλο υπάρχει σε αυτά τα λεφτά;
 

TGD

Μηνύματα
7.132
Reaction score
7.172
Και η Project έχει πικάπ με ανάρτηση, αν δεν κάνω λάθος στα λεφτά που κοιτάς υπάρχει το Classic. Επίσης έχει το Debut Pro με direct drive, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχει ανάρτηση.
Από την άλλη βλέπω που έχουν πάει τα Experience και Perspex από τιμή, και σκέφτομαι ότι μας έχει κάνει κακό η μόδα του βινυλίου...
 



vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.249
Reaction score
8.146
Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο από το 1500c.
Αν έχεις όρεξη να μάθεις πάρε ένα linn φτηνό και άρχισε να το ρυθμίζεις και να το αναβαθμίζεις
 

Μηνύματα
215
Reaction score
258
Ξανά ρωτάω, το απλό mk7 είναι οκ αντί για το GR? Ποιές ειναι οι διάφορες του απλού mk7 και του GR? Απο ότι είδα το απλό κατασκευάζεται στήν Μαλαισία ενω το GR στήν Ιαπωνία. Αυτές είναι όλες οι διαφορές;
 

Μηνύματα
402
Reaction score
531
Έχοντας περάσει από τα χέρια μου πάνω από δύο δεκάδες πικάπ συμφωνώ απόλυτα για πικάπ με ανάρτηση... Βέβαια εδώ ήθελα να σημειώσω ότι τα πρώτα Dual 505 ήταν επιεικώς απαράδεκτα αν και θεωρητικά είχαν ανάρτηση... Πλαστικές κατασκευές με ανάρτηση για γέλια, στο μπροστινό μόνο μέρος του υποσασί, ευαίσθητα στην ακουστική ανάδραση όσο κανένα. Ήταν το πρώτο μου και το μόνο που δεν θέλω να ξανακούσω. Για τα τωρινά άποψη δεν έχω άποψη λόγω της τραυματικής μου εμπειρίας, αν και δεν βλέπω τουλάχιστον στα πιο φθηνά διαφορά στη φιλοσοφία.
Για καινούργιο κάποιο Technics. Όμως...
Με τις τιμές τα τελευταία χρόνια στα ύψη ένα καλομεταχειρισμένο Thorens, Systemdek IX, υπέροχo, ή κάποιο από τα Roksan που αν και δεν είναι ανάρτησης αλλά έχουν σασί στηριγμένο σε ελαστικά παρεμβίσματα είναι μονόδρομος... Εξάλλου είμαι από αυτούς που πιστεύω ακράδαντα ότι τα παλιά καλά πικάπ είναι αξεπέραστα...
 
Last edited:



ika

News
Μηνύματα
13.972
Reaction score
12.963

μια πρόταση και σου μένουν λ7 και για μια πολύ καλή κεφαλή
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Ξανά ρωτάω, το απλό mk7 είναι οκ αντί για το GR?
Ναι, είναι οκ. Οι διαφορές αφορούν γενικά την πιο "στιβαρή" κατασκευή του GR, πράγμα που είναι βαρύτερο κατά 2 κιλά. Από αυτά, μισό κιλό ενσωματώνεται στο πλατώ. Οι κατασκευαστικές διαφορές κλιμακώνονται και στα ακριβώτερα μοντέλα, για παράδειγμα, το 1200G έχει βραχίονα από μαγνήσιο, που είναι πιο εξωτικό από το ταπεινό αλουμίνιο, όπως επίσης και αλουμινένιο περίβλημα πάχους 10 χιλιοστών.

Πάντως, από πλευράς ποιότητας ήχου, το ΜΚ7 είναι οκ.

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που να έχει κατασκευάσει after market περίβλημα για τα φθηνότερα SL1200 από υλικό ακόμα πιο εξωτικό από το αλουμίνιο (δύσκολο), ή ξύλινο, από έβενο ας πούμε. Και πόσο θα το χρεώνει, γκουχ γκουχ. Το look and feel παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο, όπως και να το κάνουμε, και γι' αυτό χρεώνεται αρκετά έως πολύ ακριβά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.193
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top