Αγορά Πικάπ (Περιοχή τιμών 800-1300€)

ika

News
Μηνύματα
14.889
Reaction score
13.648
... θα πρέπει να πάρω, ας πάρω μια καλή κεφαλή ετσι ώστε ετσι δεν χάνω, ....
Τώρα το πας καλά, γι' αυτό στο είπα και στο #59 για την κεφαλή και με ένα κλασσικό πικάπ με δυνατότητα αλλαγής βραχίονα.
Αλλά δεν μας έχει πει τι πικαπ έχεις τώρα
 
Last edited:


ika

News
Μηνύματα
14.889
Reaction score
13.648
Πάρε μια καλή κεφαλή, δεν αξίζει νομίζω να ασχοληθείς με πικάπ αυτής της κατηγορίας τιμής.
Εκτός και αν το θες επειδή βαρέθηκες να βλέπεις το 160
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.882
Reaction score
7.850
Κάτσε με το Thorens. Και ψάξε λίγο πχ την Vinyl Nirvana να δεις για μικρές βελτιώσεις που μπορείς να κάνεις.
 

Μηνύματα
4.012
Reaction score
3.860
Άν αγοράσεις καινούργιο technics θα δείς διαφορά στην ηχητική αναπαραγωγή των δίσκων σου.
Συγκεκριμένα, θα αντιλαμβάνεσαι αυξημένη διαφάνεια και ταχύτητα σε όλο το φάσμα της μουσικής.
Δεν γίνεται να γνωρίζω ποιό απο τα δύο θα σου αρέσει περισσότερο, αλλά το ΜΚ έχει αυτό που λέμε: "σύγχρονο ήχο".
Εννοείται ότι έχουν περάσει απο το σπίτι μου και τα δύο, δηλαδή η υποκειμενική μου εντύπωση στηρίζεται σε μιά ...πλατιά υποκειμενικότητα! ;)
 

Μηνύματα
3.893
Reaction score
3.095
Δεν μπορώ να καταλάβω τί ακριβώς εννοεί κάποιος, όταν λέει πως άκουσε ένα πικάπ, (και έχει και άποψη γι' αυτό). Είναι τόσες οι παράμετροι που μεταβάλλονται κατά περίπτωσιν, οπότε τί μπορεί να άκουσε δηλαδή;
δίσκος αναφοράς για όλα τα ηχοσυστήματα , άμα παίζει καλά αυτό το αγοράζεις

1695825635654.png
 





hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.038
Reaction score
3.049
Έχεις ένα παρα πολυ αξιόλογο πικαπ που αν το συντηρήσεις του βάλεις και την ανάλογη κεφαλή θα λάμψει ακόμα περισσότερο. Ένα πολυ καλο review για την αξία του:

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.477
Reaction score
29.062
Υπάρχει ένας αξιόλογος Ελβετός που δουλεύει μόνο Thorens. Αντί να πετάς χρήματα δεξιά αριστερά έλα σε επικοινωνία μαζί του να δεις τι μπορεί να βελτιώσει στα χρήματα που δίνεις, και αν αξίζει.

 

Μηνύματα
240
Reaction score
412
Αν το μπάτζετ σου είναι στο χιλιάρικο μείνε με το thorens. Το είχα και είναι αξιόλογο σε αυτά τα χρήματα. Πρέπει να ανέβεις x2 για να ακούσεις σημαντική διαφορά.
Προσωπικά, θα άλλαζα βραχίονα, κεφαλή ή ακόμα και phono.
 

Μηνύματα
508
Reaction score
679
Αν το μπάτζετ σου είναι στο χιλιάρικο μείνε με το thorens. Το είχα και είναι αξιόλογο σε αυτά τα χρήματα. Πρέπει να ανέβεις x2 για να ακούσεις σημαντική διαφορά.
Προσωπικά, θα άλλαζα βραχίονα, κεφαλή ή ακόμα και phono.
Πες καλύτερα x3 ή x4. Πριν πολλά χρόνια όταν είχε ανοίξει το μεγάλο κατάστημα hifi στην Ηλία Ηλιού και είχα ένα αξιόλογο πικάπ μου αποδείξαν, προς τιμή τους, ότι τα χρήματα που έπρεπε να πληρώσω για να ακούσω διαφορά ήταν πολλαπλάσια της αξίας του πικάπ μου. Και δεν περιορίζονται μόνο στο πλατό αλλά σημαντική συνεισφορά έχουν ο βραχίονας η κεφαλή και το phono.
Δυστυχώς είναι δύσκολο και πολυέξοδο το άθλημα...
 

Μηνύματα
240
Reaction score
412
Πες καλύτερα x3 ή x4. Πριν πολλά χρόνια όταν είχε ανοίξει το μεγάλο κατάστημα hifi στην Ηλία Ηλιού και είχα ένα αξιόλογο πικάπ μου αποδείξαν, προς τιμή τους, ότι τα χρήματα που έπρεπε να πληρώσω για να ακούσω διαφορά ήταν πολλαπλάσια της αξίας του πικάπ μου. Και δεν περιορίζονται μόνο στο πλατό αλλά σημαντική συνεισφορά έχουν ο βραχίονας η κεφαλή και το phono.
Δυστυχώς είναι δύσκολο και πολυέξοδο το άθλημα...
Εκτός του ότι είναι σημαντικές αναβαθμίσεις είναι και κάτι που θα σου μείνει. Παίρνεις έναν ωραίο Rega ή Origin Live βραχίονα ή ένα καλύτερο phono και εξαντλείς πρώτα τις δυνατότητες του πλατώ. Μετά, τα βάζεις στο επόμενο.
 

Μηνύματα
333
Reaction score
425
Για όσους
Εκτός του ότι είναι σημαντικές αναβαθμίσεις είναι και κάτι που θα σου μείνει. Παίρνεις έναν ωραίο Rega ή Origin Live βραχίονα ή ένα καλύτερο phono και εξαντλείς πρώτα τις δυνατότητες του πλατώ. Μετά, τα βάζεις στο επόμενο.
Αυτό σκεφτόμουν.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.331
Reaction score
128.484
Σημερινό άρθρο των χαζων, κι ακόμα κι εκεί, το τεκνικς το 1500 δεν (θα μπορούσε να) λείπει:


Μάλιστα το θεωρούν ευκαιρία στα λεφτά του.
"Overall, an absolute bargain and a pleasure to use."

Στα 1.300$..

ΥΓ. Εννοείται πως δεν έχει καμία απολύτως διαφορά στον ήχο με το αντίστοιχο 1200.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.038
Reaction score
3.049
Δυστυχώς έχουν παρει την πανω βόλτα οι τιμές. Είναι σαν τον Marantz Cinema 60 που τον πηρα σχεδόν 1500 ευρώ ενώ ο προηγούμενος ήταν πιο οικονομικός.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.017
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top