Αγορά Πικάπ (Περιοχή τιμών 800-1300€)

Μηνύματα
239
Reaction score
408
Σημερινό άρθρο των χαζων, κι ακόμα κι εκεί, το τεκνικς το 1500 δεν (θα μπορούσε να) λείπει:


Μάλιστα το θεωρούν ευκαιρία στα λεφτά του.
"Overall, an absolute bargain and a pleasure to use."

Στα 1.300$..

ΥΓ. Εννοείται πως δεν έχει καμία απολύτως διαφορά στον ήχο με το αντίστοιχο 1200.
Το βαρύ, το καλό, το λακαριστό το MDF σε VFM υλοποιήσεις
Κόστος σχεδιασμού/ανάπτυξης: Μηδέν (και πολύ βάζω)
Κόστος υλικών : Άντε να βάλω 3,5 κατοστάρικα. €10 για το MDF με το router, €10 για το βερνίκι, €10 για τα ποδαράκια, 2,5 κατοστάρικα για βραχίονα & κεφαλή, €50 για τροφοδοτικά, ιμάντες και ένα κοσάρι για συσκευασία, μάνιουαλ και μπιχλιμπίδια.
Ε, να μην το πουλήσει x3; Πάμε στα €1.200 με τα λοτζίστικς. 35%-40% προμήθεια στον μεταπωλητή/εισαγωγέα φτάσαμε +1600. Βάλε και το ΦΠΑ, ορίστε τα 2 χιλιαρικάκια. Γνωστά πράγματα αυτά.
 




Μηνύματα
27.455
Reaction score
25.624
Ασχετα που θα με κράξουν εδώ , είναι εξαιρετικό πικάπ .
Συμπεριφορά παρόμοια με του SL 1200 , SL 1500 αλλά πολύ καλύτερος ήχος , λόγω του βραχίονα.
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
1.254
Είπαμε, οι ιαπωνέζικες ναυαρχίδες των τελών των 70s - τελών των 80s παίζουν αλλού. Μπορεί η Sansui (ή η Mikro Seiki) να είχε επενδύσει στην ανάπτυξη του 929 το αντίστοιχο των χρημάτων που επενδύει σήμερα η LG στην ανάπτυξη της επόμενης γενιάς πάνελ της. Σε αντιδιαστολή τα Rega π.χ. μπορεί να ήταν αποκλειστικά αποτέλεσμα μελέτης ενός ανθρώπου σε αντίστοιχο χρονικό διάστημα.

Ξαναλέω, δεν έχω ακούσει, αλλά βρίσκω λογικό ότι τα πικάπ αυτά θα ακούγονται εξαιρετικά. Άντε βρες όμως κάτι στην Ευρώπη (ακόμη χειρότερα στην Ελλάδα) που πουλήθηκε σε λίγες δεκάδες κομμάτια 40 χρόνια πριν, με κόστος τότε μεγαλύτερο από ένα καινούριο μικρό αυτοκίνητο. Να δώσεις ένα χιλιάρικο να φέρεις πικάπ από την Ιαπωνία ή τις ΗΠΑ, σε τι κατάσταση θα φτάσει, θα φάει και ένα πεντακοσάρικο καπέλο μέσα στο νερό για τελωνείο και ΦΠΑ, πάμε στο ενάμιση χιλιάρικο για κάτι που είναι ήδη 40+ ετών, δεν ξέρεις σε τι κατάσταση εστάλη σε εσένα και σε τι κατάσταση θα έχει φτάσει, ο όλος βαθμός αβεβαιότητας αρχίζει να καθίσταται ιδιαίτερα υψηλός.

Ίσως να είναι καλύτερο ένα 1200 ή το 1500, ενδεχομένως και με έναν βραχίονα για αναβάθμιση;

New is (almost) always better.
 

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
231
Reaction score
77
Ο βραχιονας ειναι χαλια παρολα αυτα η technics συνεχιζει να τον βαζει σε ολα τα νεα μοντελα της. οσοι πιστευουν οτι ειναι χαλια δεν μας το εξηγουν γιατι μια εταιρεια με τοση τεχνογωσια συνεχιζει να το κανει αυτο? οπως παντα ολοι ξερουν καλυτερα απο τους κατασκευαστες. ακομα και το νεο SP10 εχει ακριβως τον ιδιο βραχιονα απλα απο μαγνησιο. οπως και το 1200G.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.930
Ο βραχιονας ειναι χαλια παρολα αυτα η technics συνεχιζει να τον βαζει σε ολα τα νεα μοντελα της. οσοι πιστευουν οτι ειναι χαλια δεν μας το εξηγουν γιατι μια εταιρεια με τοση τεχνογωσια συνεχιζει να το κανει αυτο? οπως παντα ολοι ξερουν καλυτερα απο τους κατασκευαστες. ακομα και το νεο SP10 εχει ακριβως τον ιδιο βραχιονα απλα απο μαγνησιο. οπως και το 1200G.
Συμφωνώ μαζί σου. Ωστόσο και οι εταιρείες με τις mdf ταβλες συνεχίζουν να τις χρησιμοποιούν. Προφανώς υπάρχει κοινό που τις προτιμά. Τώρα πιο είναι καλύτερο; Αυτό που ακούγεται καλύτερα στα αυτιά μας. Για αυτό δεν αλλάζω το technics μου και ας έχει χάλια βραχίονα.
 

sony fan

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
231
Reaction score
77
Συμφωνώ μαζί σου. Ωστόσο και οι εταιρείες με τις mdf ταβλες συνεχίζουν να τις χρησιμοποιούν. Προφανώς υπάρχει κοινό που τις προτιμά. Τώρα πιο είναι καλύτερο; Αυτό που ακούγεται καλύτερα στα αυτιά μας. Για αυτό δεν αλλάζω το technics μου και ας έχει χάλια βραχίονα.
για μενα ο βραχιονας ειναι μια χαρα. ειδικα οι καινουριου εχουν πολυ ποιοτικα bearings ειναι συμβατος με πολλες κεφαλες, ευκολες ρυθμισεις vta, vtf τι αλλο να ζητησει κανεις. δεν θα αλλαζα το 1200g μου με κανενα αλλο πικαπ.
 


Μηνύματα
27.455
Reaction score
25.624
Στο δικό μου SL 1200 MK2 έβαλα JELCO , SA 370 , τον μαύρο , που κάποια εποχή κυκλοφορούσε και ως NAKAMICHI.
Παίζει απείρως καλύτερα από τον μαμά . Εφυγε όλη εκείνη η ομιχλώδης π@π@ριά που είχε ο μαμά.
Μιλάω πάντα με την ίδια κεφαλή DENON DL304 με την οποία είμαι ερωτευμένος εδώ και χρόνια.
 


Μηνύματα
451
Reaction score
609
Στο δικό μου SL 1200 MK2 έβαλα JELCO , SA 370 , τον μαύρο , που κάποια εποχή κυκλοφορούσε και ως NAKAMICHI.
Παίζει απείρως καλύτερα από τον μαμά . Εφυγε όλη εκείνη η ομιχλώδης π@π@ριά που είχε ο μαμά.
Μιλάω πάντα με την ίδια κεφαλή DENON DL304 με την οποία είμαι ερωτευμένος εδώ και χρόνια.
Και που να το ακούσεις με SME 309 ή ακόμα
καλύτερα με IV. Κάποια περίοδο το δικό μου mk2 το είχα με τον 309 και κεφαλή την Rondo Blue και ήταν πολύ πολύ καλύτερο... Πράγματι σε άλλο επίπεδο.
Βέβαια επειδή χρειάστηκε να μεταφερθεί σε ένα ανώτερο πλατό, δυστυχώς για τους φανατικούς του direct, belt drive επανήλθε ο στοκ βραχίονας με Nagaoka 110.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.146
Reaction score
20.723
Ο βραχιονας ειναι χαλια παρολα αυτα η technics συνεχιζει να τον βαζει σε ολα τα νεα μοντελα της. οσοι πιστευουν οτι ειναι χαλια δεν μας το εξηγουν γιατι μια εταιρεια με τοση τεχνογωσια συνεχιζει να το κανει αυτο? οπως παντα ολοι ξερουν καλυτερα απο τους κατασκευαστες. ακομα και το νεο SP10 εχει ακριβως τον ιδιο βραχιονα απλα απο μαγνησιο. οπως και το 1200G.
Φυσικά είναι χάλια. Αφού είναι σχήματος S και καθόλου high end.
 



Μηνύματα
451
Reaction score
609
Φυσικά είναι χάλια. Αφού είναι σχήματος S και καθόλου high end.
Και οι Jelco σχήματος σχήματος S είναι και είναι καταπληκτικοί.
Τους έχουν κάνει rebranding το 50 τοις εκατό των κατασκευαστών πικάπ.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.771
Μηνύματα
2.875.291
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top