Αγορά Πικάπ (Περιοχή τιμών 800-1300€)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Εγώ δεν κοροϊδεύω. Σέβομαι αυτό που λες και το πιστεύω. Αλλά ρε γαμώτο, γιατί να μην έχει καλό βραχίονα από τη μάνα του;
Κάνουν δολιοφθορά οι Ιάπωνες στο προϊόν τους.

Δε βγάζεις άκρη, είναι τρελοί αυτοί.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.587
Reaction score
37.928
...ο χαλιεντας κρυβεται στις λεπτομεριες. :king: :angel:
-μα σοβαρα, σε ενα μεσο που ειναι απο την αρχη μεχρι το τελος μες τη προσεγγιση... να ασχολειται κανεις με αυτο δεν ειναι χαζομαρα ? και το λεω γω τωρα που κοντραρω ψηφοφορους στο επιπεδο ηλιθιοτητας. 🐒
 

Μηνύματα
12.863
Reaction score
10.076
Αν δεν το βάλεις δίπλα σε ένα άλλο , με αλλαγμένο βραχίονα , και ίδια κεφαλή , δεν το αντιλαμβάνεσαι.
Οσο και αν κοροιδεύετε η διαφορά υπάρχει και είναι ακουστή . Αλλιώς δεν θα το έκανα στο δικό μου.
Μήπως το βάρος του βραχίονα με το βάρος της κεφαλής σου είχε ιδιοσυχνότητα σε απαγορευμένη περιοχή και με την αλλαγή βραχίονα (ίδια κεφαλή) άλλαξε η ιδιοσυχνότητα του συστήματος και έφυγε αυτή η θολούρα που λες;
 

Μηνύματα
27.290
Reaction score
25.313
Οχι , δεν άλλαξα μόνον εγώ , άλλαξε και ο geomiat .
Πέραν τούτου , και με άλλες κεφαλές έπαιξε καλύτερα.
Ο βραχίονας του MK2 δεν είναι κάτι ιδιαίτερο . Δεν τους ένοιαζε κιόλας.
Στο G , GR έχουν άλλο βραχίονα , καλύτερο , όχι μόνο από διαφορετικό υλικό ,αλλά και άλλη σχεδίαση .
 

Μηνύματα
7.229
Reaction score
1.217
Υποθέτω ότι όλα είναι σχετικά. Να μην ξεχνάμε ότι μία δεκαετία πριν το 1200 είχε όχι χιλιάρικο αλλά πεντακοσάρικο*. Δεν τολμώ να διαννοηθώ ότι ο βραχίονάς του θα μπορούσε να είναι σημαντικά υποδεέστερος άλλων βραχιόνων πικάπ αντίστοιχου κοστολογίου. Μήπως η κριτική περί μετριότητας του βραχίονα γίνεται σε σχέση με τις υπόλοιπες προσδοκίες και δυνατότητες του πικάπ, ότι δηλαδή αν είχε καλύτερο βραχίονα και με την κατάλληλη κεφαλή θα έπαιζε σαν πικάπ των Χ € (όπου Χ κάποιο πολλαπλάσιο της τιμής πώλησης του 1200).

Προσωπικά είμαι βέβαιος ότι δεν θα μπορούσα να ακούσω τη διαφορά, συνεπώς δεν το σκέφτομαι ιδιαίτερα.

Τότε που το 1200 είχε πεντακοσάρικο, έβρισκε κανείς μεταχειρισμένο με 250€. 250€!!!!!

Σήμερα τα μεταχειρισμένα παίζουν μεταξύ 500 και 800 €...

Τα δε μεταχειρισμένα, σήμερα, έχουν κατά κανόνα και μία επιπλέον δεκαετία χρήσης στην πλάτη τους.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.587
Reaction score
37.928
μκ2 ειχε η rebound :cry:
βαλε σε αυτο το περιβαλλον και σε αυτες τις συνθηκες αλλο πικαπ. 🐒
λογικα πρεπει να επαιζε (υπο κλιση) απο τοτε που ανοιξε σαν Problem...στα 80ς ...μεχρι που εκλεισε το 2010 , και επισημα πριν απο 2-3 χρονια.
(μεταξυ μας, δε ξερω αν ειχε αλλαξει ποτε κανεις πευκοβελονα στο πικαπ, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια)
 

Μηνύματα
27.290
Reaction score
25.313
Τα μεταχειρισμένα SL 1200 είναι πλέον απαράδεκτα ακριβά.
Ο λόγος ότι σταμάτησε η παραγωγή τους. Μέχρι να ξεκινήσει πάλι , πήραν επάνω τους . Αδικαιολόγητα.
Ομως όσο καιρό διαρκούσε η παραγωγή τους είχαν πολύ λογική τιμή .
Ακόμα και τα ανταλακτικά τους είχαν πολύ λογικές τιμές.
Για το δικό μου είχα πάρει βραχίονα , 80e . Οχι όλο το σετ , χωρίς το κάτω μέρος που έχει το στρογγυλό παξιμάδι για το vta.
Κομπλέ βραχίονα με τα ρουλεμάν του το gimbal και τα όλα του.
Εξαιρετική τιμή , έως και φθηνή θα έλεγα.
Από εδώ Αθήνα , από επίσημο service.
Είχα πάρει και πόδια , 4 , 10 e , καπάκι , 25e .
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Ανταλλακτικά βρίσκεις για 1200, δεν πρόκειται να τελειώσουν.

Εννοείται πως τα μεταχειρισμένα έχουν ξεφύγει, προσωπικά είπα πως το πήρα 250€ μιαν εποχή που ακόμα το πουλούσαν στο Θωμά (αν θυμάμαι καλά ήταν στα 550-650€ καινούριο).

Τώρα το νέο το φρέσκο, το πουλάνε καινούριο στο χιλιάρικο, και κει είναι εξαιρετική αγορά. Έχει και πιο ακριβά τεκνικς, δε θα κάνεις λάθος αν τα πάρεις.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Εγω το πήρα 121.000 δραχμές το 90 . Κούτα βέβαια .
Εσύ λογικά πήρες μκ2, εγώ πήρα μκ5 και τώρα έχει ο Θωμάς το μκ7.

Περνάν τα χρόνια, βγαίνουν καινούρια.

Τώρα το καινούριο το σένιο είναι το 1200 GR2


Και σε μαύρο:


Ούτε βραχίονα δε πειράζεις, ούτε τίποτα.

Του κουτιού, άριστο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Χίλια δυο πράγματα διαφορετικά έχει το GR2 με αυτά που έχουμε.

Καμία σχέση.
 


Μηνύματα
431
Reaction score
570
Εγώ δεν κοροϊδεύω. Σέβομαι αυτό που λες και το πιστεύω. Αλλά ρε γαμώτο, γιατί να μην έχει καλό βραχίονα από τη μάνα του;
IMG_20210505_150109.jpg

Το πρόβλημα είναι η βάση του βραχίονα και όχι ο βραχίονας καθεαυτός. Μέσα, δεν φαίνεται στις φωτό, έχει γρανάζι πλαστικό του anti skating ελατήρια κλπ. Όλα αυτά δημιουργούν συντονισμούς που περνάνε στο βραχίονα. Η διαφορά υπάρχει και μόνο με σύγκριση με την ίδια κεφαλή μπορεί να το καταλάβεις όπως σωστά λέει ο Μάρκου. Τώρα οποίος δεν θέλει να το πιστέψει οκ. Υπάρχει τεράστια δημοσιευμένη ύλη γύρω από τα οφέλη αλλαγής βραχίονα στα mk.
Και για να μην παρεξηγηθώ παραμένει ένας αξιοπρεπέστατος βραχίονας. Απλά υπολείπεται της όλης υλοποίησης...
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.981
Reaction score
2.921
View attachment 307064
Το πρόβλημα είναι η βάση του βραχίονα και όχι ο βραχίονας καθεαυτός. Μέσα, δεν φαίνεται στις φωτό, έχει γρανάζι πλαστικό του anti skating ελατήρια κλπ. Όλα αυτά δημιουργούν συντονισμούς που περνάνε στο βραχίονα. Η διαφορά υπάρχει και μόνο με σύγκριση με την ίδια κεφαλή μπορεί να το καταλάβεις όπως σωστά λέει ο Μάρκου. Τώρα οποίος δεν θέλει να το πιστέψει οκ. Υπάρχει τεράστια δημοσιευμένη ύλη γύρω από τα οφέλη αλλαγής βραχίονα στα mk.
Και για να μην παρεξηγηθώ παραμένει ένας αξιοπρεπέστατος βραχίονας. Απλά υπολείπεται της όλης υλοποίησης...
Αυτό το γρανάζι μου έσπασε στο 1600 μετά από 40 χρόνια. Το αντικατέστησα με ένα πάλι πλαστικο αλλά φτιαγμένο από εκτυπωτή 3D πιστο αντίγραφο του κανονικου με υλικό πιο ανθεκτικό από το original.. Μάλλον δεν θα ζω όταν χαλάσει ξανά χαχαχα
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Το δικό μου SL1200 το πούλησα.
Έχω κρατήσει στο σύστημα του χωριού ένα SL2000 τέλη 70s. Δεν έχει το συρόμενο ποντεσιόμετρο για συχρονισμό τραγουδιών στο μιξάρισμα, καλύτερα. Τανκς.
Παίζει άψογα, παρόλο που ο βραχίονας του είναι ακόμη πιο κοντός από του SL1200.
Βρίσκεις πλήρως ανακατασκευασμένο από Ευρώπη στα 500 Ευρώ αν δε βιάζεσαι.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.118
Reaction score
20.626
Μέσα, δεν φαίνεται στις φωτό, έχει γρανάζι πλαστικό του anti skating ελατήρια κλπ. Όλα αυτά δημιουργούν συντονισμούς που περνάνε στο βραχίονα. Η διαφορά υπάρχει και μόνο με σύγκριση με την ίδια κεφαλή μπορεί να το καταλάβεις όπως σωστά λέει ο Μάρκου. Τώρα οποίος δεν θέλει να το πιστέψει οκ. Υπάρχει τεράστια δημοσιευμένη ύλη γύρω από τα οφέλη αλλαγής βραχίονα στα mk.
Μήπως αυτοί που λένε και γράφουν αυτά τα περί συμτονισμών, άκουσαν αυτούς τους κραδασμούς ακούγοντας τα τρομερά κρεσέντο του Miles Davis, χωρίς να ξέρουν το όνομα τους γιατί είχαν αδειάσει ήδη μισό μπουκάλι;
 

ika

News
Μηνύματα
14.081
Reaction score
13.022
Μήπως τελικά ο nightstalker13 έχει σαλτάρει με όσα πιθανόν διαβάζει για το ερώτημά του?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.510
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top