Αγορά αναμορφικού

Μηνύματα
66
Reaction score
3
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να προβώ στην αγορά αναμορφικού φακού. Είδα μια προσοφρά Prismasonic H1400 στα 700 ευρώ. Θα ήθελα όμως μια λύση σημαντικά χαμηλότερη μέχρι 300 - 400 ευρώ διότι μένει και το πανί 2.35 και μάλιστα σε 150 ίντσες οπότε τα οικονομικά δεν βγαίνουν εύκολα. Έχω δει και τους Schneider αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξω - εννοώ από προδιαγραφές φακού. Έχει κάτι να προτείνει κάποιος; Επίσης υπάρχουν σημαντικές διαφορές ανάμεσα στον Prismasonic με πρίσματα και σε έναν φωτογραφικό;
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Καλησπέρα. Που πας να μπλέξεις; :roflmao:
Επειδή κάπου διάβασα για schneider, να σου πω ότι με 300-400 ευρώ δεν αγοράζεις ούτε τη συσκευασία. :drinks:

Τα παρακάτω καταλαβαίνω ότι δεν αφορούν το budget που έθεσες. Είναι περισσότερο εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.
Καλός αναμορφικός= υψηλής ποιότητας οπτικά= μεγάλο κόστος.
Όσο πιο φθηνά οπτικά, τόσο περισσότερο chromatic aberration.
Η παρακάτω φωτογραφία είναι αρκετά τραβηγμένο παράδειγμα, αλλά περιγράφει ανάγλυφα τι εννοώ:
1594063455140.png

Η κατάσταση βελτιώνεται αρκετά, αν ο προβολέας έχει pixel correction για να διορθωθεί η σύγκλιση μετά των αναμορφικό.
Εννοείται πως απαιτείται άψογο κεντράρισμα του προβολέα/αναμορφικού με την οθόνη στον οριζόντιο άξονα και υποστήριξη απ΄τον προβολέα anamorphic mode.

Έχοντας αρκετή εμπειρία απο αναμορφικούς, μπορώ να πω ότι τίποτα δεν ξεπερνάει την ποιότητα κατασκευής των Isco (ουσιαστικά schneider είναι). Στιβαροί, κυλινδρικοί με εξαιρετικά οπτικά. Προσφέρουν περίπου 17-20% περισσότερο φως σε σχέση με το άνοιγμα zoom στις ίδιες ίντσες. Απαιτούν επίσης minimum απόσταση προβολής 1.6 φορές το πλάτος της οθόνης για να περιοριστούν φαινόμενα pincushion.

1594065019766.png


Όσο μεγαλύτερη η απόσταση, τόσο λιγότερο pincushion.
Σε κάθε περίπτωση οι κυλινδρικοί αναμορφικοί ταιριάζουν σε κοίλες οθόνες. Υπάρχουν μάλιστα κι εργαλεία για να υπολογιστεί ο βαθμός κοιλότητας της οθόνης, έτσι ώστε να περιοριστούν οι παραμορφώσεις.
Τα μοντέλα της Isco/ Schneider υπάρχουν εδώ και χρόνια στην αγορά και δεν ανανεώθηκαν.
Η λογική που ακολουθούν είναι αυτή του horizontal stretch. Παίρνουν δηλαδή την 16/9 εικόνα (1,78) και την "ξεχειλώνουν" στον οριζόντιο άξονα 1.33x (1.78Χ1.33=2,36). Όταν μιλάμε για native 4k προβολείς 17/9 (1,88) το stretch factor γίνεται 1.25x (1.88Χ1.25=2,36).
Ο 1.25x φακός είναι θηριώδης και ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΣ. Ο 1.33x κυκλοφορεί σε διάφορα μεγέθη και μπορεί να είναι από ακριβός ως πάρα πολύ ακριβός!

Τα τελευταία χρόνια, η αποκάλυψη στον χώρο των αναμορφικών ήρθε απ΄την Panamorph, η οποία με το μοντέλο της paladin dcr προσέφερε κάποια τεράστια πλεονεκτήματα.
Το πρώτο είναι ότι μείωσε δραματικά την minimum απόσταση προβολής στο 1.4 του πλάτους οθόνης. Από εκεί και κάτω αρχίζει το barrel distortion.
Το δεύτερο ότι προσφέρει περίπου 38% περισσότερο φως σε σχέση με το ζουμάρισμα!
Η λογική που ακολουθεί ο dcr είναι του vertical shrink. Συμπιέζει δηλαδή στον κάθετο άξονα την 4k 17/9 (1.88) εικόνα 0.8x για να την μετατρέψει σε 2.36 (1.88/0.8=2.36).
Εξαιρετικά οπτικά κι εδώ, ποιότητα κατασκευής σε αποδεκτά επίπεδα, τιμή στο θεό. Για μένα η κορυφή!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Μαστερ λογκεο, για μένα με τον ταπεινό Sony 4κ, προτείνεις να πάρω αναμορφικο ή να σιτ ον μαϊ εγκς;

αν ναι, ποιον;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Μαστερ λογκεο, για μένα με τον ταπεινό Sony 4κ, προτείνεις να πάρω αναμορφικο ή να σιτ ον μαϊ εγκς;

αν ναι, ποιον;
τι να τον κάνεις μωρέ...

με τα μαλτ που τζιτζικώνεις έχεις 98% περισσότερο φως σε σχέση με το ζουμάρισμα :lolsign:
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αν έχεις έναν native 4K ή 4K enhanced projector και θες να πας σε 2:35 οθόνη πόσο έχει ένας αναμορφικός δηλαδή;
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Μαστερ λογκεο, για μένα με τον ταπεινό Sony 4κ, προτείνεις να πάρω αναμορφικο ή να σιτ ον μαϊ εγκς;

αν ναι, ποιον;
Όχι, κάτσε στ' αυγά σου. Με 110 ίντσες οθόνη μια χαρά φως θα έχεις. Αν ντε και καλά θες να κάνεις κάτι, ασχολήσου με δυναμικό tone mapping (jvc νέα μοντέλα ή lumagen pro ή madvr pc).
 

Μηνύματα
66
Reaction score
3
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Εγω είμαι με έναν 4K enchanced Epson 7400 (προβάλω σε ~284 χ 146 εκατ. οθόνη από τα ~4.3 μέτρα). Ειδα ορισμένους Schneider στο ebay στα 4 με 7 εκατοστάρικα αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτοί στους οποίους αναφερεστε. Το pincushion εχω δει οτι οντως διορθώνεται με κοιλη οθόνη - κάτι που δεν αναφέρουν πολλοί - και σε άλλο τοπικ έχω ρωτήσει για warping software για πιθανή διόρθωση. Τα προβλήματα των αναμορφικών όπως σωστά προαναφέρατε τα γνωρίζω και όντως χαλάει την εικόνα, αλλά είμαι στο στάδιο πειραματισμού. Δηλαδή μία οικονομική λύση - σε επίπεδο του, ναι να έχω μια χειρότερη over all εικόνα, αλλά να μπορώ να δω σαν ανθρωπος - για να δω τι και πως δουλεύουν, κι επειτα να πάω σε έναν ακριβό στο μέλλον. Για το μέλλον τα 1 με 2Κ για αναμορφικό μου ακούγεται ικανοποιητικό, αλλά όχι για τωρα που δεν τον γνωρίζω.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Εγω παιζω με τον Isco III πανω απο 10 χρονια τωρα. Δεν εχω παραπονο!
Ναι κι εγώ τον ΙΙΙL είχα. Φοβερή κατασκευή. Δεν μπορώ να πω ότι ταίριαζε τόσο πολύ στο χώρο μου. Μικρό throw ratio, οθόνη επίπεδη. Είχα αρκετό pincushion.

Ο Paladin dcr που χρησιμοποιώ πλέον είναι από άλλο ανέκδοτο. Μάλιστα η panamorph κυκλοφόρησε πρόσφατα και μικρότερο, φθηνότερο (ο θεος να το κάνει φθηνό) μοντέλο.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
3
Και μια επιπλέον ερώτηση. Ο Epson 7400 όπως πολύ βλακωδώς έπραξε η εταιρία, δεν έχει letterbox ή anamorphic ή όπως αλλιώς λέγεται σε άλλους, λειτουργία. Αλλά μπορώ να κάνω streching την εικόνα με το klite ή άλλο πρόγραμμα από το HTPC. Θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα ή όχι;
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Αν έχεις έναν native 4K ή 4K enhanced projector και θες να πας σε 2:35 οθόνη πόσο έχει ένας αναμορφικός δηλαδή;
Άλλο native 4k που είναι αναλογίας 17/9 κι άλλο wanna be UHD προβολέας, που είναι αναλογίας 16/9.
Ο πρώτος θέλει ιδανικά 0.80x vertical shrink ή 1.25x horizontal expansion φακό, ο δεύτερος 0.75x vertical shrink ή 1.33x horizontal expansion.
Γι' αυτό η panamorph προσφέρει 2 μοντέλα, paladin dcr και paladin.

Φυσικά ένας αναμορφικός που απευθύνεται για 16/9 panels μπορεί να δουλέψει σε 17/9 εφόσον:

1. Ο 4k προβολέας έχει scaling mode για τέτοιους αναμορφικούς. Σίγουρα το υποστηρίζουν οι νέοι jvc.
2. Χρησιμοποιηθεί video processor, όπως lumagen pro ή madvr για να κάνει το scaling.

Ο paladin dcr κοστίζει περί τα 4-6 χιλ. δολάρια. Στο site τους αναγράφουν τιμή κοντά στα 9 χιλ. δολάρια!
Θυμάμαι ο Isco 1.25 κόστιζε πάνω από 10-12 χιλ. ευρώ!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Άλλο native 4k που είναι αναλογίας 17/9 κι άλλο wanna be UHD προβολέας, που είναι αναλογίας 16/9.
Ο πρώτος θέλει ιδανικά 0.80x vertical shrink ή 1.25x horizontal expansion φακό, ο δεύτερος 0.75x vertical shrink ή 1.33x horizontal expansion.
Γι' αυτό η panamorph προσφέρει 2 μοντέλα, paladin dcr και paladin.

Φυσικά ένας αναμορφικός που απευθύνεται για 16/9 panels μπορεί να δουλέψει σε 17/9 εφόσον:

1. Ο 4k προβολέας έχει scaling mode για τέτοιους αναμορφικούς. Σίγουρα το υποστηρίζουν οι νέοι jvc.
2. Χρησιμοποιηθεί video processor, όπως lumagen pro ή madvr για να κάνει το scaling.

Ο paladin dcr κοστίζει περί τα 4-6 χιλ. δολάρια. Στο site τους αναγράφουν τιμή κοντά στα 9 χιλ. δολάρια!
Θυμάμαι ο Isco 1.25 κόστιζε πάνω από 10-12 χιλ. ευρώ!
Say WHAT???????? 🤪

Μόλις το διέγραψα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες George. :drinks:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Εγω είμαι με έναν 4K enchanced Epson 7400 (προβάλω σε ~284 χ 146 εκατ. οθόνη από τα ~4.3 μέτρα). Ειδα ορισμένους Schneider στο ebay στα 4 με 7 εκατοστάρικα αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτοί στους οποίους αναφερεστε. Το pincushion εχω δει οτι οντως διορθώνεται με κοιλη οθόνη - κάτι που δεν αναφέρουν πολλοί - και σε άλλο τοπικ έχω ρωτήσει για warping software για πιθανή διόρθωση. Τα προβλήματα των αναμορφικών όπως σωστά προαναφέρατε τα γνωρίζω και όντως χαλάει την εικόνα, αλλά είμαι στο στάδιο πειραματισμού. Δηλαδή μία οικονομική λύση - σε επίπεδο του, ναι να έχω μια χειρότερη over all εικόνα, αλλά να μπορώ να δω σαν ανθρωπος - για να δω τι και πως δουλεύουν, κι επειτα να πάω σε έναν ακριβό στο μέλλον. Για το μέλλον τα 1 με 2Κ για αναμορφικό μου ακούγεται ικανοποιητικό, αλλά όχι για τωρα που δεν τον γνωρίζω.
Είναι συγκεκριμένες οι επιλογές σε αναμορφικούς για προβολέα. Ποιους schneider είδατε; Αν θέλετε δώστε ένα link.
Υποθέτω ότι η χρυσή τομή για έναν σχετικά οικονομικό και καλό αναμορφικό θα ήταν ο Isco II μεταχειρισμένος, αν μπορούσατε να τον βρείτε κάπου.
Μετά υπάρχουν οι prismasonic για τους οποίους δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά.
Το scaling φυσικά και γίνεται softwareικά. Στην ουσία αυτό είναι. Σε htpc το έχω συναντήσει στον madvr, που παράλληλα προσφέρει τη δυνατότητα auto aspect. Δεν γνωρίζω ποιο άλλο λογισμικό το κάνει.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
3
Είναι συγκεκριμένες οι επιλογές σε αναμορφικούς για προβολέα. Ποιους schneider είδατε; Αν θέλετε δώστε ένα link.
Υποθέτω ότι η χρυσή τομή για έναν σχετικά οικονομικό και καλό αναμορφικό θα ήταν ο Isco II μεταχειρισμένος, αν μπορούσατε να τον βρείτε κάπου.
Μετά υπάρχουν οι prismasonic για τους οποίους δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά.
Το scaling φυσικά και γίνεται softwareικά. Στην ουσία αυτό είναι. Σε htpc το έχω συναντήσει στον madvr, που παράλληλα προσφέρει τη δυνατότητα auto aspect. Δεν γνωρίζω ποιο άλλο λογισμικό το κάνει.
είμαι ανάμεσα σε αυτόν https://www.ebay.co.uk/itm/Lente-de...a=1&pg=2334524&_trksid=p2334524.c100667.m2042 και σε κα΄ποιον από αυτούς https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_...l1313&_nkw=schneider+anamorphic+lens&_sacat=0 αλλά απ ότι κατάλαβα λόγω το 4K enchanced θέλω για 16:9 1.33x οπότε αυτοί που είναι 2x μαλλον δεν θα μου κάνουν. Αλλιώς θα πάω στον Prismasonic.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Say WHAT???????? 🤪

Μόλις το διέγραψα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες George. :drinks:
Χε χε. Για να είμαστε δίκαιοι τα οπτικά που χρησιμοποιούνται κοστίζουν πολλές χιλιάδες ευρώ. Το ίδιο ισχύει και για τους προβολείς. Οι φακοί που χρησιμοποιούν οι jvc rs3000, sony 885, jvc z1, κοστίζουν όσο ένας native 4k προβολέας.
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
είμαι ανάμεσα σε αυτόν https://www.ebay.co.uk/itm/Lente-de-Cine-Prismasonic-H1400/333599757814?_trkparms=aid=111001&algo=REC.SEED&ao=1&asc=225113&meid=c787dfd4de294511a1e0f6b84452b2fb&pid=100667&rk=2&rkt=8&mehot=none&sd=184312773830&itm=333599757814&pmt=0&noa=1&pg=2334524&_trksid=p2334524.c100667.m2042 και σε κα΄ποιον από αυτούς https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_...l1313&_nkw=schneider+anamorphic+lens&_sacat=0 αλλά απ ότι κατάλαβα λόγω το 4K enchanced θέλω για 16:9 1.33x οπότε αυτοί που είναι 2x μαλλον δεν θα μου κάνουν. Αλλιώς θα πάω στον Prismasonic.
Θέλεις τον Prismasonic. Οι schneider που έβαλες δεν κάνουν (κι όχι λόγω του 4k enchanced).
Επίσης εξασφάλισε ότι έχεις software για το scaling πριν μπεις στα έξοδα.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top