Αγορά ενεργών



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Είναι "αθόρυβα"? Υπάρχουν άραγε σχετικές αναφορές?
Όχι δεν είναι αλλά δεν καταλαβαίνω το γιατί γίνεται τόσο θέμα. Στο κάτω κάτω δεν είναι κάποιο πρόβλημα των ενεργών, αν βάλεις το τουίτερ ενός παθητικού σε μέγιστη τάση πάλι δε θα έχει "φύσημα". Δεν έχουν βόμβο ή κάποιον ηλεκτρονικό θόρυβο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Να πάρε αυτό. Αθόρυβο, που λέει κι ο αποπανω.

Πιο φτηνό βγαίνει από αυτά που έχεις, εμπεριέχει 3 ενισχυτές έκαστο.

Θα σοκαριστείς....
Αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα είναι πως γίνεται το Power: 50/50/80 Watts να δίνουν 114db. Εγκυκλοπαιδικά.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.226
Reaction score
27.012
Μπορείς να πας στον Νάκα να τα δεις και να τα ακούσεις. Το 48 μια χαρά αθόρυβο ήταν πάντως.
Όταν πάω Αθήνα (εδώ και λίγα χρόνια έχω πάει μόνο για συνέδρια, με ανελαστικά ωράρια) θα προσπαθήσω να περάσω από κει. Έτσι κι αλλιώς υπήρχε παλιά γνωριμία οικογενειακή, της πεθεράς μου και της γυναίκας μου.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα είναι πως γίνεται το Power: 50/50/80 Watts να δίνουν 114db. Εγκυκλοπαιδικά.
Εδώ τουλάχιστο έχεις ένα εξαιρετικής ποιότητας 8αρι γούφερ. Θες να δεις ηχειάκια με κάτι αστεία 5-6αρια να λένε πως φτάνουν 106-108-110db? Είναι προφανές πως μετράνε ό,τι τους βολεύει, έναν τόνο για μία στιγμή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.482
Αυτό που ποτέ δεν κατάλαβα είναι πως γίνεται το Power: 50/50/80 Watts να δίνουν 114db. Εγκυκλοπαιδικά.
Πολύ απλό:
Καταρχήν είναι στο 1 μέτρο από το ζευγάρι, άρα -6 ντιμπι το καθένα, άρα 108 Μαξ εσπιελ στο μέτρο.

18 και κάτι γκειν στην ευαισθησία του μεγαφώνου από την παρεχόμενη ισχύ, οπότε στα 90 παρά κάτι η ευαισθησία του μεγαφώνου.

Η νταϊναόντιο δε κοροϊδεύει.
Είναι πολύ σοβαρή εταιρία...

Άλλες απορίες;
Έλα, τώρα που γυρίζει....
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Θες να δεις ηχειάκια με κάτι αστεία 5-6αρια να λένε πως φτάνουν 106-108-110db?
Ακούει οβερ, ακούει. Ρίξε.
Post automatically merged:

Πολύ απλό:
Καταρχήν είναι στο 1 μέτρο από το ζευγάρι, άρα -6 ντιμπι το καθένα, άρα 108 Μαξ εσπιελ στο μέτρο.

18 και κάτι γκειν στην ευαισθησία του μεγαφώνου από την παρεχόμενη ισχύ, οπότε στα 90 παρά κάτι η ευαισθησία του μεγαφώνου.

Η νταϊναόντιο δε κοροϊδεύει.
Είναι πολύ σοβαρή εταιρία...

Άλλες απορίες;
Έλα, τώρα που γυρίζει....
Σε τη απόσταση ακρόασης να μπει δηλαδή αυτό το 8αρι; 2.5m

Στα 3m θες 9αρι δηλαδή;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.482
Σε τη απόσταση ακρόασης να μπει δηλαδή αυτό το 8αρι; 2.5m
Νομίζω πως πάνω από 2.3μ δε θα αρκεί για ζωντανές στάθμες.

Για 2,5μ προτείνω 9".

Σε κάθε περίπτωση, με κρος στους 80 και επάρκεια σαμπ.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.004
Νομίζω πως πάνω από 2.3μ δε θα αρκεί για ζωντανές στάθμες.

Για 2,5μ προτείνω 9".

Σε κάθε περίπτωση, με κρος στους 80 και επάρκεια σαμπ.
3m?

10αρι;

Αυτο είναι πλυντήριο φίλε.
Πλυντήρια θα βάλω στο σαλόνι;
:lolsign:

Δεν θα χρειαστεί και Atmos, θα έχω ιπτάμενες παντόφλες, σα το @jiovani75 ενα πράμα. :lol:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.482
3m?

10αρι;
Ναι.
Μίνιμουμ.


Δια του παραδείγματος αν θες μιλάω, καθώς στα 2,3μ έχω 8.25" γουφερ, το Νιούμαν το 310.
Και δε το βάζω στα 2,5μ. Όχι φίλε.

Βασικά εγώ για 3μ θα έπαιρνα αυτό.

Και οι άνθρωποι, σωστά δίνουν την απόσταση ακρόασης, από 2 έως 4, δηλαδή ιδανικά στα 3...

Δες τι διάμετρο μεγαφώνου έχει.


Τέλος πάντων, αν δε θέλετε να βάλετε λεφτά, και θέλετε να τη βγάλετε φτηνά, δεν έχετε καμία άλλη επιλογή παρά μόνο μικρές αποστάσεις ακρόασης.

Η μεγάλη απόσταση ακρόασης, θέλει λεφτά. Ο Τζιοβάνι που τα έχει δώσει τα πολλά λεφτά, έχει αγοράσει μεγάλη απόσταση ακρόασης.
Sorry παίδες....
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Βασικά εγώ για 3μ θα έπαιρνα αυτό.
Αυτό με ένα καλό καλώδιο ρεύματος θα σπέρνει!! :biggrin:

Σκέψη που με βασανίζει καιρό.. Αν αυτή τη στιγμή διέθετα 800 έως 1000 το πολύ ευρώ για δικάναλο στα 2 μέτρα, να προτιμούσα 2 ενεργά 8αρια της κατηγορίας 200-250 ευρώ /τμχ. με ένα ομοσταυλο σαμπ και την προοπτική να προστεθεί άλλο ένα αργότερα, ή 2 8αρια της κατηγορίας 400-500 /τμχ, χωρίς σαμπ με την προοπτική να προστεθεί ένα αργότερα?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.482
Θα πρότεινα 2 ενεργά της κατηγορίας τιμής του χιλιαρικου έκαστο, και 3-4 ομόσταυλα σαμπ.

Τώρα, εσύ ξέρεις τα οικονομικά σου...

Το απολύτως φτηνότερο που θα μπορούσα να προτείνω, είναι το presonus sceptre s8.

Πιθανώς να μπορεί να αντικατασταθεί αυτή η επιλογή από το Kali IN8.

Δεν προτείνω τίποτε λιγότερο.


Όλα τα "φτηνότερα", τα θεωρώ ντεσκτοπ. Αλλά εντάξει, αν τα οικονομικά είναι εκεί, θα συμβιβαστείς.
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πιθανώς να μπορεί να αντικατασταθεί αυτή η επιλογή από το Kali
Μήπως είναι in8 ρε μαστόρα?
Δε βρίσκω 9..
Post automatically merged:

Όλα τα "φτηνότερα", τα θεωρώ ντεσκτοπ. Αλλά εντάξει, αν τα οικονομικά είναι εκεί, θα συμβιβαστείς.
Ψάχνω ένα τρόπο που να μου επιτρέψει να κάνω την υπέρβαση στα οικονομικά σταδιακά, σε βάθος χρόνου και όχι με τη μία. Οπότε ψάχνω την κατάλληλη βάση πάνω στην οποία θα μπορώ να χτίσω σιγά σιγά.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Αυτό με ένα καλό καλώδιο ρεύματος θα σπέρνει!! :biggrin:

Σκέψη που με βασανίζει καιρό.. Αν αυτή τη στιγμή διέθετα 800 έως 1000 το πολύ ευρώ για δικάναλο στα 2 μέτρα, να προτιμούσα 2 ενεργά 8αρια της κατηγορίας 200-250 ευρώ /τμχ. με ένα ομοσταυλο σαμπ και την προοπτική να προστεθεί άλλο ένα αργότερα, ή 2 8αρια της κατηγορίας 400-500 /τμχ, χωρίς σαμπ με την προοπτική να προστεθεί ένα αργότερα?
Εγω θα εκανα το 1ο αλλά ο.τι ηχεια κι αν βαλεις, οπωσδηποτε σαμπ-ς.
Μουσικη χωρις σαμπ δε γινεται. Το εχω επιβεβαιωσει παντί τρόπω...
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγω θα εκανα το 1ο αλλά ο.τι ηχεια κι αν βαλεις, οπωσδηποτε σαμπ-ς.
Μουσικη χωρις σαμπ δε γινεται. Το εχω επιβεβαιωσει παντί τρόπω...
Δεν ξέρω βρε ροζι. Εγώ προς το δεύτερο κλίνω, απλά ζητάω γνώμες. Είναι νομίζω καλύτερο να διαθέσω το σύνολο του υπάρχοντος μπάτζετ σε δύο καλύτερα ενεργά ηχεία και να ζήσω χωρίς σαμπ μέχρι την επόμενη εκταμίευση. Άλλωστε και τώρα χωρίς σαμπ ζω και μάλιστα με 6,5ιντσα. Ε δε θα πάθω τίποτα για ένα χρόνο ακόμα..!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.482
Μήπως είναι in8 ρε μαστόρα?
Δε βρίσκω 9..
Ναι, το διόρθωσα...
Post automatically merged:

Ψάχνω ένα τρόπο που να μου επιτρέψει να κάνω την υπέρβαση στα οικονομικά σταδιακά, σε βάθος χρόνου και όχι με τη μία. Οπότε ψάχνω την κατάλληλη βάση πάνω στην οποία θα μπορώ να χτίσω σιγά σιγά.
Εσύ ξέρεις.
Δε χρειάζεται ούτε να δικαιολογείσαι, ούτε να απολογείσαι σε κανέναν. ;)

Εγώ ας πούμε, πιθανώς να αγόραζα ένα ένα, ακόμα και τους δορυφόρους.

Κάτι, που μπορεί να κάνω στο μέλλον. ;)
 



Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.596
Μηνύματα
2.867.272
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top