Αγορά ενεργών

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Για μεγαλυτερη αποσταση,οριζοντια τοποθετηση,τριδρομο 10ιντσο Mid-Field και αλλα πολλα καλουδια (DSP-driven Graphic EQ,Android app,stand by mode) η προταση ειναι αυτη....


Mε ενα 1000ρικο το ζευγαρι αξιζει μια ακροαση νομιζω........
Λενε οτι τα "σπαει" και δεν εχει σχεση με την προηγουμενη σειρα της KRK.
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Πἐτρο η ζωἠ εἰναι σὐντομη,
αλλἀ και η υπομονἠ ανταμοἰβει.
Ἁν εἰναι να κἀνεις την υπἐρβαση βρε Χαροὐλη, πἀρε το καλὐτερο να σου μεἰνει.
Το πὀσο σὐντομα θα βρεθεἰ κι αυτὀ ανεπαρκἐς, εξαρτἀται μὀνο απὀ τις εξελἰξεις (βλ. επἀνω)
Αν και εσὐ δεν φαἰνεται να σκας με κἀτι τἐτοια, καθυστἐρησἐ το λἰγο ακὀμα, μἠπως βρεθεἰ κἀτι ανὠτερο σε δεὐτερο χἐρι.
 


gid

Μηνύματα
7.394
Reaction score
8.627
Νομίζω πως πάνω από 2.3μ δε θα αρκεί για ζωντανές στάθμες.
O ενδιαφερόμενος θέλει να ακούει σε "ζωντανές στάθμες"; Έχει δηλώσει κάτι τέτοιο; Θα μου ξέφυγε.
 

Μηνύματα
2.226
Reaction score
2.742
Ναι.
Μίνιμουμ.


Δια του παραδείγματος αν θες μιλάω, καθώς στα 2,3μ έχω 8.25" γουφερ, το Νιούμαν το 310.
Και δε το βάζω στα 2,5μ. Όχι φίλε.

Βασικά εγώ για 3μ θα έπαιρνα αυτό.

Και οι άνθρωποι, σωστά δίνουν την απόσταση ακρόασης, από 2 έως 4, δηλαδή ιδανικά στα 3...

Δες τι διάμετρο μεγαφώνου έχει.


Τέλος πάντων, αν δε θέλετε να βάλετε λεφτά, και θέλετε να τη βγάλετε φτηνά, δεν έχετε καμία άλλη επιλογή παρά μόνο μικρές αποστάσεις ακρόασης.

Η μεγάλη απόσταση ακρόασης, θέλει λεφτά. Ο Τζιοβάνι που τα έχει δώσει τα πολλά λεφτά, έχει αγοράσει μεγάλη απόσταση ακρόασης.
Sorry παίδες....
Εγώ τώρα ακούω στα 4 μέτρα απόσταση και παίζει τέλεια. Με τι ακούω;
 






daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Ακουστικά ναι.
Ασύρματα.
Post automatically merged:


Κέρδισες.
από που να πάω να παραλάβω το δώρο μου ?:laugh:


Υ.Γ. Έπρεπε να πεις καμιά 10ριά μέτρα...ο dimi θα φανταζόταν ότι κουβαλάς και καρούλι μπαλαντέζα στην πλάτη :cry::lol:
 
Last edited:


Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Για εμένα πάρε dynaudio είτε τα lyd 8 η αν θες πιο φτηνά τα Bm5 mkiii. Τα lyd7 δεν θα τα επερνα διότι είναι σαν εξελιγμένο bm5 με 350 ευρώ μεγαλύτερη τιμή. Κρατάς σίγουρα τα focus 140 και αργότερα αν θες περνεις ένα ακόμα ίδιο με τα μπροστινά και έχεις μια βασική πεντάδα για να ξεκινήσεις.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αυτό με ένα καλό καλώδιο ρεύματος θα σπέρνει!! :biggrin:

Σκέψη που με βασανίζει καιρό.. Αν αυτή τη στιγμή διέθετα 800 έως 1000 το πολύ ευρώ για δικάναλο στα 2 μέτρα, να προτιμούσα 2 ενεργά 8αρια της κατηγορίας 200-250 ευρώ /τμχ. με ένα ομοσταυλο σαμπ και την προοπτική να προστεθεί άλλο ένα αργότερα, ή 2 8αρια της κατηγορίας 400-500 /τμχ, χωρίς σαμπ με την προοπτική να προστεθεί ένα αργότερα?
Θα σου πω ό,τι ακριβώς είπα και στον OP. Σε αυτό το budget που αναφέρεσαι (μέχρι 1000€) θα έπαιρνα 2 ηχεία χωρίς sub. Εκεί μετά μπορείς να "χτίσεις", στο κάτω κάτω έχεις ένα αξιοπρεπές σύστημα αυτή τη στιγμή. Ένα ζευγάρι ενεργών των 300-500€ δεν αποτελούν αναβάθμιση στο υπάρχον.
 


Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
2 τεμαχια προς το παρόν.
Το πλανο ειναι να κρατησω τον ενα απο τους 2 yamaha ως προενίσχυση και να αντικαταστήσω τα παθητικα dynaudio με τα ενεργά.
Post automatically merged:

Το home cinema ειναι στο κυριως σαλονι και θα παραμεινει με παθητικα ηχεία.
Άκου φίλε γιατί λέγονται και υπερβολές και δεν θα βγάλεις άκρη.
Πρόσφατα πήρα ενεργά ηχεία στο budget που ψάχνεσαι. 350 ευρώ το ένα
Στην αρχή είχα φύσημα με ψεύτο καλώδια των 0,50 ευρώ το μέτρο. Πήρα ένα άλλο με κάνα 2ευρω και το φύσημα εξαφανίστηκε από τη απόσταση που δείχνω στην φώτο.
Δηλαδής τίποτις. Μηδεν πρόβλημα.
Αμα ψάξεις έχω ανοίξει θέμα κάπου.
Στα 2.90 μέτρα απόσταση ακρόασης μαζι με sub βέβαια ,τα δύο 8άρια παίζουν ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ( όχι υποκειμενικά)
941F968D-271E-4075-96D6-A6F2BEAE7607.jpeg

Αυτά...
 


Μηνύματα
504
Reaction score
228
Κατ αρχας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις και την ωραία συζήτηση. Πρωτο συμπερασμα οτι αφηνω την ιδέα των οικονομικων ενεργών και αν το αποφασισω θα παω σε κάτι καλύτερο πχ lyd7, adam a7x, αντε κατ' ελάχιστο tannoy gold οταν κυκλοφορήσουν και μαθουμε και γνωμες απο χρήστες (νομιζω και εντος του avsite θα υπαρξουν καποιοι).

Όσον αφορα την αποσταση ακροασης και τις ρεαλιστικές σταθμες, με το παρόν σεταπ στα 2, 3μ μια χαρα ακούω γι αυτο πιστευω το 7αρι ή 8αρι μεγαφωνο θα με καλύψει.
Post automatically merged:

Άκου φίλε γιατί λέγονται και υπερβολές και δεν θα βγάλεις άκρη.
Πρόσφατα πήρα ενεργά ηχεία στο budget που ψάχνεσαι. 350 ευρώ το ένα
Στην αρχή είχα φύσημα με ψεύτο καλώδια των 0,50 ευρώ το μέτρο. Πήρα ένα άλλο με κάνα 2ευρω και το φύσημα εξαφανίστηκε από τη απόσταση που δείχνω στην φώτο.
Δηλαδής τίποτις. Μηδεν πρόβλημα.
Αμα ψάξεις έχω ανοίξει θέμα κάπου.
Στα 2.90 μέτρα απόσταση ακρόασης μαζι με sub βέβαια ,τα δύο 8άρια παίζουν ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ( όχι υποκειμενικά) View attachment 142918
Αυτά...
Ποιό ηχείο είναι αυτό?
Post automatically merged:

Τωρα που το σκεφτομαι υπαρχουν και τα μεταχειρισμένα....μπορεί να βρω κανένα ζευγος ενεργών του χιλιαρικου σε καλύτερη τιμη.
Αλλά μια στιγμη....αν δεν κάνω λαθος, ελαχιστες οι αγγελίες για ενεργά σε σχέση με παθητικά. Γιατί άραγε?
 
Last edited:

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Άκου φίλε γιατί λέγονται και υπερβολές και δεν θα βγάλεις άκρη.
Πρόσφατα πήρα ενεργά ηχεία στο budget που ψάχνεσαι. 350 ευρώ το ένα
Στην αρχή είχα φύσημα με ψεύτο καλώδια των 0,50 ευρώ το μέτρο. Πήρα ένα άλλο με κάνα 2ευρω και το φύσημα εξαφανίστηκε από τη απόσταση που δείχνω στην φώτο.
Δηλαδής τίποτις. Μηδεν πρόβλημα.
Αμα ψάξεις έχω ανοίξει θέμα κάπου.
Στα 2.90 μέτρα απόσταση ακρόασης μαζι με sub βέβαια ,τα δύο 8άρια παίζουν ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ ( όχι υποκειμενικά) View attachment 142918
Αυτά...
Βασικά είναι εντελώς υποκειμενικό το δυνατά. Από ότι έχω ακούσει μέχρι τώρα μόνο τα jbl 4722 και τα 3677 έπαιζαν πραγματικά δυνατά για εμένα. Για το μέγεθος και την τιμή τους βέβαια τα ηχεία σου σκοτώνουν...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top