Αγορά ενισχυτή A/V



Μηνύματα
21
Reaction score
8
Καλοριζικος και καλοακουστος!!!
Από Ελλάδα τν πήρες; αν επιτρέπεται ποσό;
Ναι από Ελλάδα 1200ε μου φάνηκε καλή τιμή αφού στην Γερμανία ξεκινάει από 1100
 

gid

Μηνύματα
7.393
Reaction score
8.627
Φιλε στον σκρουτζ τον βλέπω στα 1400, αφου τον πήρες 1200 είσαι ωραίος.

Αν δε σε πιάσουν τίποτε χαϊεντίστικες εμμονές το μηχάνημα θα σε υπηρετήσει για πολλά πολλά χρόνια.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
8
Φιλε στον σκρουτζ τον βλέπω στα 1400, αφου τον πήρες 1200 είσαι ωραίος.

Αν δε σε πιάσουν τίποτε χαϊεντίστικες εμμονές το μηχάνημα θα σε υπηρετήσει για πολλά πολλά χρόνια.
Χαχαχα ελπίζω να μην με πιάσουν ένα sub θέλω και είμαι μια χαρά ίσως αργότερα έναν τρικαναλο τελικο με τα κατάλληλα ηχεία
 

Μηνύματα
59
Reaction score
7
μια ερώτηση παιδιά μια και ακόμα προλαβαίνουμε να πάρουμε κάτι καλό λόγω black friday. Αξίζει τα 520€ ο DENON X2500H ;

Θα παίξει καλά ΚΑΙ μουσική με τα JBL ES 100;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


Μηνύματα
59
Reaction score
7
Έχω τα ηχεία σε σαλόνι 45 τμ και θέλω να παίζουν καλύτερα σε σχέση με τον πολυκάναλο technics SA-AX 540 που έχω από το 2000. Η χρήση είναι 50%-50% για ταινίες μουσική. Ακούω κατά βάση ροκ και μου αρέσουν τα καλά μπάσα και οι ψιλές συχνότητες. Δεν ακούω κλασσική. Επίσης όλες οι νέες δυνατότητες όπως συνδέσεις με κινητά μουσική από USB από smartphone με ενδιαφέρουν πάρα πολύ επίσης και το internetικό ράδιο. Ο χώρος μου ίσως να είναι λίγο δύσκολος και να εμποδίζει τον ήχο λόγω καναπέδων κλπ.
 

Μηνύματα
1.226
Reaction score
2.039
Καλησπέρα.
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα με επιλογή av, τί θα προτείνατε προς αντικατάσταση του Pioneer 922k;
Θέλω να κάνω αλλαγή ενιχυτή για να μπορέσω να έχω όλα τα νέα μπλιμπλίκια (HDR,4K κλπ).
Από χρήματα μπορώ να ανέβω μέχρι 1000 αυστηρά.
Τα ηχεία που θα παίζω είναι τo rp σετάκι της klipsch.
Αυτά που έχω δει έως τώρα είναι τα Pioneer 933, Onkyo 686, Sony Str DN1080 και εάν ανέβω πάνω από την τιμή αυτών, Pioneer SC LX701.
Kαι μεταχειρισμένςο δε με πειράζει αρκεί να έχει τα μπλιμπλίκια.
Προς το παρών δε με ενδιαφέρει τόσο το atmos αν και δε θα με χάλαγε να βάλω δύο ηχειάκα να βαράνε ταβάνι.
Ευχαριστώ.
 


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Καλησπέρα.
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα με επιλογή av, τί θα προτείνατε προς αντικατάσταση του Pioneer 922k;
Θέλω να κάνω αλλαγή ενιχυτή για να μπορέσω να έχω όλα τα νέα μπλιμπλίκια (HDR,4K κλπ).
Από χρήματα μπορώ να ανέβω μέχρι 1000 αυστηρά.
Τα ηχεία που θα παίζω είναι τo rp σετάκι της klipsch.
Αυτά που έχω δει έως τώρα είναι τα Pioneer 933, Onkyo 686, Sony Str DN1080 και εάν ανέβω πάνω από την τιμή αυτών, Pioneer SC LX701.
Kαι μεταχειρισμένςο δε με πειράζει αρκεί να έχει τα μπλιμπλίκια.
Προς το παρών δε με ενδιαφέρει τόσο το atmos αν και δε θα με χάλαγε να βάλω δύο ηχειάκα να βαράνε ταβάνι.
Ευχαριστώ.
Marantz 7012 η 6012 αναλογα τα χρηματα που μπορεις να φτασεις
 

Μηνύματα
1.226
Reaction score
2.039
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Και με τα θεματακια υπερθερμανσης που διαβασα τι γινεται;
 


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Και με τα θεματακια υπερθερμανσης που διαβασα τι γινεται;
Δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα , ολοι οι marantz που ειχα ζεστενοταν αλλα ποτε δεν σταματησαν να δουλευουν γι αυτο τον λογο.
Αφησε αρκετο χωρο απο την πανω πλευρα και θα εισαι ενταξει
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Όχι , απλώς επιλέγουμε διαφορετική φιλοσοφία στον τρόπο επεξεργασίας ήχου.

Yamaha, γνωστό πλούσιο ηχόχρωμα, δυναμικά, πολλές δυνατότητες επεξεργασίας dsp, πολλά παιχνίδια μετά την τελική ισοστάθμιση, περισσότερες δυνατότητες επέμβασης από τον χρήστη.
Marantz, ουδέτερος, φυσικός, δυναμικός ήχος, ίσως καλύτερο πρόγραμμα ισοστάθμισης, περιορισμένα dsp, περιορισμένες δυνατότητες επέμβασης από τον χρήστη, ύστερα από την τελική ισοστάθμιση. Πιο προσιτή τιμή απόκτησης.

Σαν μηχανήματα θα σε καλύψουν πλήρως και τα δύο. Δύσκολα θα βρούμε στον ανταγωνισμό κάτι καλύτερο (στο κόστος τους) .
 

Μηνύματα
59
Reaction score
7
Με 500-600€ τι παίρνω αυτή την στιγμή σε AV με όλα τα καλούδια dolby atmos κλπ αλλά να με ικανοποιεί και μουσικά;
 


Μηνύματα
59
Reaction score
7
Τις απόψεις έχετε για τον denon 2500 που τιμολογείται στα 548€ με πολλές άτοκες ; είναι αρκούντως δυνατός για τα jbl es 100 και για ακροαση μουσικής; Σε αυτές τις τιμές οι YAMAHA θεωρούνται πιο μουσικής κατεύθυνσης;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων
 

Μηνύματα
59
Reaction score
7
Ανέβηκα στο 1000€ και γλυκοκοιτάζω denon avr 3500 και marantz 5013. Στην Ελλάδα ένας στα 1000€ (denon) και ο άλλος στα 900€. Και οι 2 με άτοκες δόσεις. Μουσική ταινίες 50%-50%. Επίσης αγορά από Ελλάδα για θέματα εγγύησης επισκευών κλπ
Τι θα προτείνατε; Αν είναι να ανέβω κατηγορία να πάω σε marantz 6013 με 200€ περισσότερα; αυτός βέβαια είναι φαύλος κύκλος. Επίσης οι ενισχυτές θα παίξουν σε διαμέρισμα πολυκατοικίας σε σαλόνι 45 τμ με πολλά εμπόδια καναπέδες κλπ οπότε θα χρειαστούν ικανότατο σύστημα ισοστάθμισης. Να αναφέρω ότι έχω JBL ES100 χωρίς sub ακόμα ...
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.462
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top