Αγορά ηχείων

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Na ψωνίσεις απο thomann και τα δύο να τα δοκιμάσεις στο χώρο σου και να επιστρέψεις όποιο δεν σου αρέσει (στο μήνα παίρνεις τα λ7 σου πίσω)
Πρέπει να κοπεί τιμολόγιο
 


Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
To Φοκάλ shape 65 είναι πάρα πολύ καλό ηχείο, καλύτερο απο το Φοκάλ alpha.
Ta ενεργά Dynaudio έχουν μείνει πίσω σε σχέση με τον ανταγωνισμό, σε αντίθεση με τα παθητικά τους που είναι εξαιρετικά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.655
Ο χώρος είναι περιποιημένος ηχητικά;
Τι RT60 έχει;
Σε τι απόσταση ακρόασης θα ακούς;
Πόσο θα απέχουν τα ηχεία από τον πίσω τοίχο;
Πόσο θα απέχει η θέση ακρόασης από τον πίσω από αυτήν τοίχο;
Τι σοφτγουερ ισοστάθμισης θα χρησιμοποιείς;
Σε τι στάθμες θες να ακούς;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ο χώρος είναι περιποιημένος ηχητικά;
Τι RT60 έχει;
Σε τι απόσταση ακρόασης θα ακούς;
Πόσο θα απέχουν τα ηχεία από τον πίσω τοίχο;
Πόσο θα απέχει η θέση ακρόασης από τον πίσω από αυτήν τοίχο;
Τι σοφτγουερ ισοστάθμισης θα χρησιμοποιείς;
Σε τι στάθμες θες να ακούς;
166663_15fa3b1f9df6a1db55121dfd88090a5e.jpg
166655_42c2eed501c1f207838d69a4309be398.jpg


Τα έχει βάλει Κώστα..
Δεν ξέρω αν παραμένουν έτσι τα πράγματα βέβαια.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
To Φοκάλ shape 65 είναι πάρα πολύ καλό ηχείο, καλύτερο απο το Φοκάλ alpha.
Ta ενεργά Dynaudio έχουν μείνει πίσω σε σχέση με τον ανταγωνισμό, σε αντίθεση με τα παθητικά τους που είναι εξαιρετικά.
View attachment 224596 View attachment 224597

Τα έχει βάλει Κώστα..
Δεν ξέρω αν παραμένουν έτσι τα πράγματα βέβαια..
Έτσι παραμένουν ναι

Απλά έχει φύγει ο ενισχυτής και έχει μπει εκεί ο yamaha wxc50 οπότε τα νέα ηχεία θα μπουν σε βάσεις επάνω στο έπιπλο.Έτσι αυξάνεται η απόσταση από τον τοίχο πίσω τους και μειώνεται η μεταξύ τους απόσταση

Τα υπόλοιπα που ρωτάει ο Κώστας δεν γνωρίζω να τα απαντήσω.Η χρήση θα είναι αποκλειστικά για ακρόαση μουσικης στον χώρο που φαίνεται στην κάτοψη
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αν τα ηχεία μπουν στο έπιπλο θα έχουν μια απόσταση από τους πλάγιους τοίχους και αυτό είναι καλό.
Αν τα στρέψεις και προς τα μέσα ώστε να βλέπεις τις εξωτερικές τους πλευρές λίγο από τη θέση ακρόασης (κέντρο) θα γλυτώσεις και κάποιες από τις πρώτες ανακλάσεις από τους πλάγιους τοίχους.
Αυτά από μόνα τους είναι σημαντική βελτίωση σε κάποιους τομείς.
Για τα ηχεία που έβαλες δεν έχω άποψη, τα focal φαίνονται πιο ''σαλονάτα'' ;) (όχι τα alpha).
Αν δεν θέλεις οκ, αλλά αν φύγουν τα μεγάλα ηχεία νομίζω σου χωράνε μελλοντικά και 2 subάκια (8αράκια) στις γωνίες.. :biggrin:
 



Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
sonos arc με 2 subs για να μην είναι παράνομος και 2 μικρα πίσω θα φτάσει στα 2,5κ

Θα έχει EQ, εξαιρετικό integration με tidal, spotify, media servers αλλά θελει το διπλάσιο budget.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.655
Υπό αυτές τις συνθήκες τοποθέτησης, χρειάζεται εστίαση σε 2 παραμέτρους:

1. Όσο το δυνατόν μειωμένη διασπορά. Κατ'αυτον τον τρόπο, θα μειωθεί η κακή έμμεση σε ένα χώρο απεριποίητο ηχητικά, προς όφελος της άμεσης και του καλύτερου μετρήσιμου RT60.

2. Ομοιογενή απόκριση οφ αξις, ώστε η έμμεση να μην έχει άλλο πρόσωπο σε σχέση με την άμεση. Ότι και να κάνει, οι μεγάλες άδειες επιφάνειες θα δώσουν σημαντικής ενέργειας πρώτη ανάκλαση, η οποία αν διαφέρει τονικα από την άμεση, θα έχει μια άλυτη εξίσωση μπροστά του.


Άρα ένα ομοαξονικο με στενούς λοβούς, ή ένα αρρέι από μικρά φουλ ρειντζ είναι η καλύτερη επιλογή.

Αυτή όμως η επιλογή, θα χρειαστεί επιδέξια χέρια σε επιδέξιο σοφτγουερ ισοστάθμισης για να δουλέψει.

Οπότε, υπάρχει άλλη οδός.

Λόγω ανεπάρκειας σε δυνατότητες ισοστάθμισης, θα επέμεινα για επιλογή σε υλοποίηση τύπου σονος με ενσωματωμένες τέτοιες δυνατότητες, και με βολικά ασύρματα σαμπ που ομοίως ισοσταθμιζονται αυτόματα.


Ποια επιλογή; μέχρι κει που φτάνει το πορτοφόλι...
 

Μηνύματα
6.555
Reaction score
5.127
Απλά είναι τα πράγματα:

2x Sonos Five
1x Sonos Sub
Σύνολο: 2050 ευρώ

Η παπαριά Υamaha wxc50 πούλημα, δεν χρειάζεται. Streaming κάνουν κατευθείαν τα ηχεία. Έλεγχος από το κινητό.
 

TGD

Μηνύματα
6.983
Reaction score
7.065
Έφτασε η ώρα της αγοράς.
Ποιο από τα παρακάτω θεωρείται καλύτερη επιλογή?
Χμμμ, 6,5" με παθητικούς ακτινοβολητές ή 8" με ρεφλέξ;

Κι αν καταργήσει το Yamaha, πώς θα ακούει βινύλια από το Sonos;
 

Μηνύματα
6.555
Reaction score
5.127
Έχει line in το Sonos Five.

Μπορείς να ορίσεις και τη λειτουργία AutoPlay, ώστε το σύστημα Sonos να ξεκινήσει στη λειτουργία της εξωτερικής πηγής με το που πέφτει η βελόνα στο αυλάκι, σε προεπιλεγμένη ένταση:

Και μοιράζεις τον ήχο του βινυλίου και σε άλλα δωμάτια που έχουν Sonos.

 
Last edited:

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Για 2 sonos five χωρίς sub στην αρχή δεν το συζητάμε καν?

Το μπάτζετ είναι στα 1200-1300 ευρώ και με το sub ξεφεύγουμε κατά πολύ.

Δηλ καθαρά για ακρόαση μουσικής (κατά βάση ροκ,punk κτλ κτλ) να ξεχάσω τα Focal και να πάω στα sonos?

Χωρις σε καμία περίπτωση να αμφισβητήσω τις γνώσεις σας για τα focal μου δίνονται πιο εύκολα τα 1300 ευρώ.

Δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλά μου φαίνεται δύσκολη η απόφαση γιατί τα sonos δεν μου γεμίζουν το μάτι.Ισως λόγω σχεδιασμού,λόγω στυλ τι να πω.....Βέβαια σύμφωνα με τα λεγόμενα σας θα μου γεμίζουν καλύτερα το αυτί....


πφφφφφ


Μπέρδεμα....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.101
Reaction score
124.655
Μπορείς να πάρεις σε δεύτερο χρόνο το σαμπ.

Το θετικό είναι ότι δεν θέλει καλώδια, έχει ενσωματωμένη ισοστάθμιση, και μπορείς να προσθέτεις ηχεία όσα θες.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Πάντως χωρίς το sub δεν γίνεται ε?

Σε πρώτο ή δεύτερο χρόνο πρέπει να αποκτηθει.

Αλλιώς θα είναι ξενέρωτο το σύστημα με τα 2?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πάρε ηχεία αφού το έχεις αποφασίσει (όποια θες).
Μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις με sub.
Τα Sonos στα προτείνουν κυρίως επειδή ο χώρος σου είναι δύσκολος και παρέχουν αυτά..
δεν θέλει καλώδια, έχει ενσωματωμένη ισοστάθμιση, και μπορείς να προσθέτεις ηχεία όσα θες.
Όχι επειδή είναι καλύτερα από τα Focal σαν μονάδες (τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβαίνω).
Το ότι τα sub κάνουν διαφορά έχει συζητηθεί πολλάκις, αλλά στον χώρο σου τελικά εσύ θα κρίνεις..
Αλήθεια βρε παιδιά τα Sonos από εντάσεις πως πάνε? (δεν έχω ιδέα)
Έχει μεγάλα ηχεία ο φίλος, αν έχει συνηθίσει σε εντάσεις θα τον καλύψουν?
Δεν ξέρω και τα Focalάκια αν είναι αρκετά δηλαδή.. :biggrin:
 
Last edited:

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Για 2 sonos five χωρίς sub στην αρχή δεν το συζητάμε καν?

Το μπάτζετ είναι στα 1200-1300 ευρώ και με το sub ξεφεύγουμε κατά πολύ.

Δηλ καθαρά για ακρόαση μουσικής (κατά βάση ροκ,punk κτλ κτλ) να ξεχάσω τα Focal και να πάω στα sonos?

Χωρις σε καμία περίπτωση να αμφισβητήσω τις γνώσεις σας για τα focal μου δίνονται πιο εύκολα τα 1300 ευρώ.

Δεν ξέρω πως να το περιγράψω αλλά μου φαίνεται δύσκολη η απόφαση γιατί τα sonos δεν μου γεμίζουν το μάτι.Ισως λόγω σχεδιασμού,λόγω στυλ τι να πω.....Βέβαια σύμφωνα με τα λεγόμενα σας θα μου γεμίζουν καλύτερα το αυτί....


πφφφφφ


Μπέρδεμα....
Αν είσαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 δεν υπάρχει κανένας προβληματισμός στο τι θα επιλέξεις.
Sonos=Διαδικτυακές ευκολίες , ισοστάθμιση , προτεινόμενη απόσταση ακρόασης 2,5 μ.
Focal = Προτεινόμενη απόσταση ακρόασης 1 μ., για μίξη βέβαια αλλά και για σαλονάτη ακρόαση κάπου εκεί είσαι
(με μια πολυ πρόχειρη αναζήτησή στο net, ψάξτο )
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Πάρε ηχεία αφού το έχεις αποφασίσει (όποια θες).
Μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις με sub.
Τα Sonos στα προτείνουν κυρίως επειδή ο χώρος σου είναι δύσκολος και παρέχουν αυτά..

Όχι επειδή είναι καλύτερα από τα Focal σαν μονάδες (τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβαίνω).
Το ότι τα sub κάνουν διαφορά έχει συζητηθεί πολλάκις, αλλά στον χώρο σου τελικά εσύ θα κρίνεις..
Αλήθεια βρε παιδιά τα Sonos από εντάσεις πως πάνε? (δεν έχω ιδέα)
Έχει μεγάλα ηχεία ο φίλος, αν έχει συνηθίσει σε εντάσεις θα τον καλύψουν?
Δεν ξέρω και τα Focalάκια αν είναι αρκετά δηλαδή.. :biggrin:
Ένταση θέλω ναι.

Γι αυτό και έβαλα στην αρχή τα 8 ιντσα dynaudio.

Τώρα έχω χάσει τελείως τη μπάλα και πάλι...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top