Αγορά ηχείων

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Και αν υποθέσουμε ότι έχουμε ένταση άρα με τα five είμαστε οκ και σε δεύτερο χρόνο αγοράζουμε και το sub και μετά θελουμε ηχεία για άλλο δωμάτιο ,πχ για το pc στο γραφείο του σπιτιού ,αγοράζουμε πάλι Sonos για να τα ελέγχουμε όλα από το ίδιο app και να παίζουν όλα το ίδιο τραγούδι;Εχει νόημα αυτό;Τι αλλά πλεονεκτήματα έχει αυτό;Και αν ναι πιο Sonos παίρνουμε για pc?Το ρωτάω για να έχω συνολική εικόνα του budget
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Και αν υποθέσουμε ότι έχουμε ένταση άρα με τα five είμαστε οκ και σε δεύτερο χρόνο αγοράζουμε και το sub και μετά θελουμε ηχεία για άλλο δωμάτιο ,πχ για το pc στο γραφείο του σπιτιού ,αγοράζουμε πάλι Sonos για να τα ελέγχουμε όλα από το ίδιο app και να παίζουν όλα το ίδιο τραγούδι;Εχει νόημα αυτό;Τι αλλά πλεονεκτήματα έχει αυτό;Και αν ναι πιο Sonos παίρνουμε για pc?Το ρωτάω για να έχω συνολική εικόνα του budget
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτηση για το αν "έχει νόημα" αυτό που περιγράφεις.

Αν το θέλεις αυτό που λες, ναι, γίνεται. Υποχρεωτικό δεν είναι σε καμία περίπτωση. Αν θες στο PC σου βάλε άλλα ηχεία τα οποία θα τα ελέγχεις από το PC.

Οπότε η ερώτηση δεν μπορεί να απαντηθεί από κάποιον άλλον. Αν εσένα σε ενδιαφέρει να έχεις multi-room ή/και να ελέγχεις όλα τα συστήματα από το ίδιο σημείο, τότε ναι, έχει νόημα. Αν δεν σε ενδιαφέρει, όχι, δεν έχει νόημα. :idk:
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτηση για το αν "έχει νόημα" αυτό που περιγράφεις.

Αν το θέλεις αυτό που λες, ναι, γίνεται. Υποχρεωτικό δεν είναι σε καμία περίπτωση. Αν θες στο PC σου βάλε άλλα ηχεία τα οποία θα τα ελέγχεις από το PC.

Οπότε η ερώτηση δεν μπορεί να απαντηθεί από κάποιον άλλον. Αν εσένα σε ενδιαφέρει να έχεις multi-room ή/και να ελέγχεις όλα τα συστήματα από το ίδιο σημείο, τότε ναι, έχει νόημα. Αν δεν σε ενδιαφέρει, όχι, δεν έχει νόημα. :idk:
Ουσιαστικά ρωτάω αν για pc είναι καλύτερη επιλογή 2 από αυτά https://www.skroutz.gr/s/17820405/S...2-με-Digital-Media-Player-και-WiFi-Μαύρο.html η δυο ενεργά στο ίδιο μπάτζετ

Δηλ αν στη ζυγαρια βάλουμε από τη μία μεριά multiroom και Sonos και στην άλλη 2 πχ 5ιντσα ενεργά προς τα που γέρνει;

Μίλαμε πάντα για ακροάση μουσικήςκαι μόνο
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Έχεις μπερδέψει πολλά πράγματα μαζί.

Αυτό που ονομάζεις ένταση εγώ το ερμηνεύω ως ήχο που γεμίζει το δωμάτιο. Αυτήν την αίσθηση στην δίνουν κατά κύριο λόγο τα subwoofers (ξεκινά με ένα και ας είσαι και παράνομος) και όχι τα ηχεία (βιβλιοθήκης).

Τα sonos σου παρέχουν ευκολίες που σε αντίθετη περίπτωση πρέπει να τις πληρώσεις (EQ, dac, streamer, ασυρματες συνδέσεις κλπ). Δεν είναι καλύτερα σε τίποτα από αντίστοιχες μεμονωμένες λύσεις αλλά είναι σίγουρα φτηνότερα, ευκολότερα στη χρήση και τεσπά πολύ πιο σαλονατα από ένα ζευγάρι ενεργά με δέκα κιλά καβλώδια δεξιά και αριστερά.

Εγώ με την arc τα 2 μικρά πίσω και τα 2 subs σε 30 τμ χωρο δεν έχω παράπονο, προφανώς δεν έχω το headroom που είχα στο παρελθόν αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το χρειάζομαι. Πλεονέκτημα της arc συνδέεται στην τιβι σου όποτε έχεις και τις ταινίες σου, μπορείς να συνδέσεις μέχρι 2 subs και αν θες μέχρι δύο 5αρια ως surrounds.

Το γραφείο τώρα δεν χρειάζεται sonos , έχεις πισι εκεί όποτε αρκεί ένα φτηνό dac και ένα ζευγάρι ενεργά με 5αρη γουφερ με ένα σαμπ εφόσον σου αρέσει η αίσθηση (που θα σου αρέσει) . Για να έχεις μια εικόνα τα jbl 305 και το 310 μαζί με ένα φτηνό dac θα σε φτάσουν στο 500αρικο.

Δεν υπάρχει λόγος να πας σε 8αρη για να ακούς στο 1 μέτρο άσε που τα 8αρια θα πιάνουν το μισό και βάλε γραφείο. Τέλος το σαμπ ΔΕΝ το γλυτώνεις ακόμα και 10αρια να βάλεις.

Όποτε ξεδιαλύνε στο μυαλό σου τι θες , σήκωσε λίγο το budget για να περιεχει και subs και παιξε μπάλα. Δεν αγοράζεις σπίτι, παιχνιδακια ψωνίζεις για την κ@βλα σου.
 
Last edited:

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Έχεις μπερδέψει πολλά πράγματα μαζί.

Αυτό που ονομάζεις ένταση εγώ το ερμηνεύω ως ήχο που γεμίζει το δωμάτιο. Αυτήν την αίσθηση στην δίνουν κατά κύριο λόγο τα subwoofers (ξεκινά με ένα και ας είσαι και παράνομος) και όχι τα ηχεία (βιβλιοθήκης).

Τα sonos σου παρέχουν ευκολίες που σε αντίθετη περίπτωση πρέπει να τις πληρώσεις (EQ, dac, streamer, ασυρματες συνδέσεις κλπ). Δεν είναι καλύτερα σε τίποτα από αντίστοιχες μεμονωμένες λύσεις αλλά είναι σίγουρα φτηνότερα, ευκολότερα στη χρήση και τεσπά πολύ πιο σαλονατα από ένα ζευγάρι ενεργά με δέκα κιλά καβλώδια δεξιά και αριστερά.

Εγώ με την arc τα 2 μικρά πίσω και τα 2 subs σε 30 τμ χωρο δεν έχω παράπονο, προφανώς δεν έχω το headroom που είχα στο παρελθόν αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το χρειάζομαι. Πλεονέκτημα της arc συνδέεται στην τιβι σου όποτε έχεις και τις ταινίες σου, μπορείς να συνδέσεις μέχρι 2 subs και αν θες μέχρι δύο 5αρια ως surrounds.

Το γραφείο τώρα δεν χρειάζεται sonos , έχεις πισι εκεί όποτε αρκεί ένα φτηνό dac και ένα ζευγάρι ενεργά με 5αρη γουφερ με ένα σαμπ εφόσον σου αρέσει η αίσθηση (που θα σου αρέσει) . Για να έχεις μια εικόνα τα jbl 305 και το 310 μαζί με ένα φτηνό dac θα σε φτάσουν στο 500αρικο.

Δεν υπάρχει λόγος να πας σε 8αρη για να ακούς στο 1 μέτρο άσε που τα 8αρια θα πιάνουν το μισό και βάλε γραφείο. Τέλος το σαμπ ΔΕΝ το γλυτώνεις ακόμα και 10αρια να βάλεις.

Όποτε ξεδιαλύνε στο μυαλό σου τι θες , σήκωσε λίγο το budget για να περιεχει και subs και παιξε μπάλα. Δεν αγοράζεις σπίτι, παιχνιδακια ψωνίζεις για την κ@βλα σου.
Ta 8αρια ενεργά τα σκεφτόμουν για το σαλόνι.Οχι για το γραφείο.
Το sonos sub που πρέπει να τοποθετηθεί?
Μπαίνει και αυτό επάνω στο έπιπλο η θα τρίζει το σύμπαν?
Μπαίνει δηλ εκεί που είναι ο ενισχυτής στην φωτο?
 

Attachments


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Googlare το, είναι κόσμημα αλλά αν δεν θες να το βλέπεις μπαίνει και κάτω από τον καναπέ !
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
για να καταλάβω και εγώ που σκέφτομαι διάφορα για το δικό μου σαλόνι,
και τα έχω στο μυαλό μου μπερδεμένα,

έχω την εντύπωση ότι κάποιοι που ξέρουν έχουν γράψει επανειλημένως
(πχ @costas EAR τουλάχιστον 152,483 φορές)
ότι βασικό κριτήριο επιλογής ηχείου είναι το μέγεθος του γούφερ σε σχέση με απόσταση ακρόασης,

εδώ πως ανταπεξέρχεται το sonos;
και γιατί να μην πάρει ο φίλος 2 ενεργά με όσο woofer απaιτεί η απόσταση (+ τα απαραίτητα subs);

επειδή ίσως ο χάλια χώρος θα τα κάνει μαντάρα, οπότε καλύτερα λιγότερα και πιο ελεγχόμενα με τα sonos;
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
για να καταλάβω και εγώ που σκέφτομαι διάφορα για το δικό μου σαλόνι,
και τα έχω στο μυαλό μου μπερδεμένα,

έχω την εντύπωση ότι κάποιοι που ξέρουν έχουν γράψει επανειλημένως
(πχ @costas EAR τουλάχιστον 152,483 φορές)
ότι βασικό κριτήριο επιλογής ηχείου είναι το μέγεθος του γούφερ σε σχέση με απόσταση ακρόασης,

εδώ πως ανταπεξέρχεται το sonos;
και γιατί να μην πάρει ο φίλος 2 ενεργά με όσο woofer απaιτεί η απόσταση (+ τα απαραίτητα subs);

επειδή ίσως ο χάλια χώρος θα τα κάνει μαντάρα, οπότε καλύτερα λιγότερα και πιο ελεγχόμενα με τα sonos;

Και εγώ αυτό αναρωτιέμαι και σκέφτομαι και τα 8 αρια ενεργά...
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Παιδια, τo arc έχει 11 drivers ενώ τα κάθε five απο 6, δεν μετράμε όμως κεφάλια. Επίσης συγκρίνουμε μίλα με πορτοκάλια.

Sonos μπορειτε να βρειτε σε πολλά μαγαζιά ωστε να ακούσετε (εστω και χωρίς room correction που είναι σημαντικότατο) αν σας καλύπτει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Η διαδρομή επιλογών πάει όπως παρακάτω:

1) Επιλογή subs ανάλογα το χώρο.
2) Επιλογή ομόσταυλων ηχείων ανάλογα απόσταση ακρόασης. Αν δεν γίνεται να είναι από την ίδια εταιρία δεν θα πεθάνουμε.
3) Επεξεργαστής
4) Πηγές.

Αν όλα τα παραπάνω δημιουργήσουν περισσότερα προβλήματα από όσα θα λύσουν δεν υπάρχει και λόγος επένδυσης.

Πάμε στη βέλτιστη όλα σε ένα λύση και τελειώνουμε
Πλέον υπάρχουν εξαιρετικές επιλογές που στο παρελθόν δεν τις είχαμε καν σαν εικόνα.
Μη κολλάμε σε αυτά τα μάθαμε και ζήσαμε.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Και το μπέρδεμα συνεχίζεται….

Για τον χώρο που φαίνεται στις παραπάνω φωτό και στην κάτοψη θα επιλέγατε το set των Sonos με το sub στα 2050€ η ένα ζευγάρι https://www.skroutz.gr/s/25847580/K...0W-Ζεύγος-Γκρι.html?from=sku_color_variations

Αξίζει τον κόπο να τιναχτεί η μπάνκα στον αέρα;;

Ευχαριστώ!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Sonos

2 KEF subs για τα LS50 έχουν σχεδόν 4000€.
 
Last edited:

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Μάααααλιστα...

Θα πάω στη Θεσσαλονίκη τις επόμενες ημέρες μήπως και βρω κάπου να ακούσω τα sonos γιατί απ ότι βλέπω τα KEF δεν τα έχει κάποιος διαθέσιμα για ακρόαση έστω και σε κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο.

Αν και αυτά τα ρημάδια τα KEF LS50 Wireless II παρόλο που είναι πολύ πιο ακριβά μάλλον θα τα πλήρωνα γιατί για κάποιο λόγο μου φαίνονται πιο διαχρονική επιλογή.Είχα εξαρχής στο μυαλό μου 2 ηχεία τύπου hi-fi ή monitor και να τελειώνω με το θέμα του ήχου στο σαλόνι.Να μεγαλώσουν και τα παιδια, που λέεί ο λόγος, μαζί τους.

Τα έχει κάποιο μέλος να μας πει εντυπώσεις?

@costas EAR ούτε με αυτά το συζητάμε χωρίς sub ε?.....ξέρω ξέρω...Μάλλον δεν θέλω να το πιστέψω...
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
KEF LS50 Wireless II κοστίζουν 2600€ το ζευγάρι στο skrοutz με 5.25 bass driver. Επειδή κάποτε σκεφτόμουν τα ίδια σε παθητικά πιστεύω ότι μάλλον δεν θα σου κάνουν την δουλειά σου και δεν θα καλυψουν το χώρο. Στο μόνο που θα σε βολέψουν είναι να λες ότι έχεις και εσύ KEF για την μόστρα. Για το τελευταίο μην με παρεξηγείς αλλα όσο και δυνατό να είναι το ηχείο 5.25 ιντσες woofer ειναι πεταμένα λεφτά εκτός αν θα ακους nearfield σε γραφείο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τα sub προσφέρουν άλλες δυνατότητες.
Δεν θα σου πάρει και κανείς το κεφάλι όμως αν πεις ''δεν θέλω''.
Μια χαρά είναι τα Kef, απλά ανεβάζεις αρκετά το μπάτζετ και είναι κρίμα να μην αποδώσουν τα μέγιστα λόγο περιορισμών του καθιστικού.
Ότι και να πάρεις θα έχεις τον περιορισμό του χώρου οπότε γιατί να πολλαπλασιάσεις το μπάτζετ?
Αυτό να σκεφτείς, αλλιώς μια χαρά επιλογή είναι και τα Kef (και άλλα πολλά σε αυτό το μπάτζετ).
Με προσθήκη sub, προσοχή στην τοποθέτηση και φθηνότερα ηχεία (για να φτάσει το τσι τσι :biggrin:) πιστεύω θα πετύχεις καλύτερο αποτέλεσμα.
Και αυτό που λέει ο hawkwind78.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μια χαρά είναι τα Kef
Ta kef σκέτα είναι μια χαρά για τουιτερ.

Σε κανένα χώρο, ακόμα και σε 1τμ wc, δεν είναι "μια χαρά" για μουσική.

Εκτός κι αν ακούς μόνο πχιατίνια, που δε τα βαράει κιόλας γερά, τα χαϊδεύει..
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Ότι και να πάρεις θα έχεις τον περιορισμό του χώρου οπότε γιατί να πολλαπλασιάσεις το μπάτζετ?

Με προσθήκη sub, προσοχή στην τοποθέτηση και φθηνότερα ηχεία (για να φτάσει το τσι τσι :biggrin:) πιστεύω θα πετύχεις καλύτερο αποτέλεσμα.
Οκ τα ξεχνάω τα KEF.Προφανώς και δεν θέλω να σπαταλήσω άσκοπα χρήματα και γι αυτό ψάχνω το vfm
.Ιδανικά θα ήθελα να ξοδέψω 1200-1500 ευρώ αλλά να πάρω κάτι που να είναι αξιολογο και θα μου μείνει χρόνια.

Θα ήθελα πάντως και μια πρόταση αντί των sonos.
Κάποια studio monitors.Χωρίς sub με την προοπτική αυτό να αγοραστεί σε δευτερη φάση.Σε άλλο topic διάβασα ότι ο @costas EAR έχει πολύ καλή άποψη για τα presonus S8.Άλλη αντίστοιχη πρόταση υπάρχει?Ξέρω είμαστε εκεί απ όπου αρχίσαμε με τα προβλήματα του χώρου κτλ αλλά θα ήθελα κάποιες εναλλακτικες.

Ετσι ώστε να έχω ένα μπούσουλα αν δεν μου αρέσουν τα sonos.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και συγνώμη αν σας κούρασα.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
300 ευρώ στο θομαν τα kali in8 1ης γενιάς.

Πχιο τσάμπα πεθαίνεις λέμε 1.250 σύνολο με 1 σαμπ (ws12) και τα ρέστα σουβλάκια (πηγές, dac κλπ).

Μην το σκέφτεσαι τόσο, προχώρα !
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Έτσι για την ιστορία να σημειώσω ότι πήγα στη Θεσσαλονίκη για να ακούσω studio monitors την προηγούμενη εβδομάδα.Τα μόνα που βρήκα να ακούσω ανω των 5 ιντσων ήταν καποια Focal και το Yamaha HS7.Σε συζήτηση γύρω από τα Focal shape 65 που μου άρεσαν περισσότερο και αφού περιέγραψα και έδειξα και φωτογραφίες του χώρου μου στον πωλητή,ο τελευταίος ισχυρίστηκε ότι σίγουρα δεν μου χρειάζεται subwoofer.Αυτό με μπέρδεψε ακόμη περισσότερο.Μάλιστα την επόμενη τον πηρα και τηλ να τον ρωτήσω μήπως δεν κατάλαβα κάτικαλά αλλά ήταν σίγουρος.Γι αυτο ρωτάω και ξανά ρωτάω για το sub.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top