Αγορά ηχείων

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Παιδιά οι παρατηρήσεις αυτές έχουν το νόημα τους και σίγουρα ένα minidsp θα έκανε καλύτερη δουλειά.. οκ
Το θέμα είναι πως δεν υπάρχει το μπάτζετ για άλλα, και ο χώρος (θέση ακρόασης) είναι όπως είναι..
Μήπως τον αποθαρρύνουμε ή και τον μπερδεύουμε περισσότερο?
Μήπως τα Sonos είναι μονόδρομος για ένα πιο ισορροπημένο αποτέλεσμα?
Δεν σώζεται το πράγμα με monitor και sub?
Για κάποιο λόγο υπάρχει μια επιφύλαξη για τα Sonos από τον νηματοθέτη..
Υπάρχει κάτι άλλο?

Φίλε Δημήτρη η αλήθεια είναι ότι με μπερδεύουν όλα αυτά.Σε φάση που ελπίζω να μου αρέσουν τα sonos να πάρω και 2 για το δωμάτιο-γραφείο και να τελειώνω...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Φίλε Δημήτρη η αλήθεια είναι ότι με μπερδεύουν όλα αυτά.Σε φάση που ελπίζω να μου αρέσουν τα sonos να πάρω και 2 για το δωμάτιο-γραφείο και να τελειώνω...
Κοίταξε ο χώρος που θέλεις να βάλεις το σύστημα έχει θέματα, το ξέρεις.
Το Sonos επειδή έχει την δική του ισοστάθμιση και δεν έχει καλώδια, μανούρα κλπ, βολεύει πολύ για τέτοιες περιπτώσεις.
Το θέμα (επειδή βλέπω πως κοιτάς προς monitor πλευρά περισσότερο) είναι αν μπορείς με άλλο τρόπο να πάρεις παραπλήσιο ή καλύτερο αποτέλεσμα με τα ίδια χρήματα χωρίς να χρειαστεί να διαβάσεις και να κατανοήσεις τόμους :p ή να αλλάξεις, διαμορφώσεις τον χώρο.
Αν το δεύτερο δεν γίνεται, για καλύτερο αποτέλεσμα ίσως συστήματα τύπου Sonos να είναι μονόδρομος.
Έχεις και σχετικά μεγάλη απόσταση ακρόασης που είναι μεγάλος περιορισμός (οσο αφορά το μπάτζετ κυρίως).
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πάντως σου έχουν γίνει προτάσεις προς όλες τις κατευθύνσεις.
Απλά εσύ πρέπει να αποφασίσεις πως θα κινηθείς τώρα.
Με τα Sonos αλήθεια ποιά είναι η ένσταση?
Δεν σου αρέσουν?
Η γυναίκα τα είδε και δεν?
Φοβάσαι για αξιοπιστία και κατασκευή?
Περί όγκου.. είναι ''μαζεμένα'' νομίζω σε σχέση με άλλα 8'' μόνιτορ που κοιτάμε.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Πάντως σου έχουν γίνει προτάσεις προς όλες τις κατευθύνσεις.
Απλά εσύ πρέπει να αποφασίσεις πως θα κινηθείς τώρα.
Με τα Sonos αλήθεια ποιά είναι η ένσταση?
Δεν σου αρέσουν?
Η γυναίκα τα είδε και δεν?
Φοβάσαι για αξιοπιστία και κατασκευή?
Περί όγκου.. είναι ''μαζεμένα'' νομίζω σε σχέση με άλλα 8'' μόνιτορ που κοιτάμε.
Όχι τα Sonos μου αρέσουν
Απλά επειδή δεν γνώριζα καν την ύπαρξη τους και είχα στο μυαλό μου κλασικου τύπου ηχεία πχ monitor κτλ με προβληματίζει μέχρι και ότι τα πουλάνε μεγάλες αλυσίδες.Σκέφτομαι δηλ μήπως ειναι ένα προιον που σε 3-4 χρόνια θα ειναι ξεπερασμένο.Απ ότι διαβάζω όμως δεν είναι έτσι.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Όχι τα Sonos μου αρέσουν
Απλά επειδή δεν γνώριζα καν την ύπαρξη τους και είχα στο μυαλό μου κλασικου τύπου ηχεία πχ monitor κτλ με προβληματίζει μέχρι και ότι τα πουλάνε μεγάλες αλυσίδες.Σκέφτομαι δηλ μήπως ειναι ένα προιον που σε 3-4 χρόνια θα ειναι ξεπερασμένο.Απ ότι διαβάζω όμως δεν είναι έτσι.
Σχεδόν τα πάντα θεωρούνται ''ξεπερασμένα'' σε διάστημα λίγων ετών.. :biggrin:
Έτσι λειτουργεί η αγορά πια.
Θεωρώ πως εξαρτάται από εμάς, πόση αξία δίνουμε στο προιόν που πήραμε, αν μας καλύπτει, ή αν έχουμε τάσεις να κυνηγάμε την ουρά μας κάθε 1-2 χρόνια.. :p
 
Last edited:

Μηνύματα
6.559
Reaction score
5.131
Οπότε μία λύση είναι για το pc να πάρω 2 sonos one.
Θα το εξετάσω και αυτό αλλά το αποτέλεσμα δεν θα είναι καλύτερο με τα ενεργά συν dac?
Ασε που θα μου την πεσουν εδώ να πάρω και δεύτερο sub για το γραφείο ,δηλ συν 850 ευρώπουλα και μετά δεν την γλυτώνουμε την παντόφλα με κανένα design....χεχε.
Λες και λύθηκε το θέμα του σαλονιού, φτάσαμε στον χώρο του γραφείου.
Μουσικός παραγωγός είσαι ή τόσο κριτικές ακροάσεις κάνεις στο pc που θέλεις ντε και καλά μόνιτορ;
Νέος μπαμπάς δεν είπαμε ότι είσαι; Ποιοτικά ακουστικά το σκέφτηκες σαν λύση για το pc;
Για να έχει νόημα ύπαρξης και το dac/ενισχυτής ακουστικών που έχεις καημό να πάρεις.
Γλυτώνεις και εκ νέου αγορά σαμπ έτσι για τον δεύτερο αυτόν χώρο, όπως και μετρήσεις, ακουστική φροντίδα του χώρου και δεν συμμαζεύεται.
Με καλά ακουστικά θα έχεις καλύτερο ήχο από οποιοδήποτε σετ μόνιτορ-σαμπ της ίδιας κατηγορίας τιμής.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Λες και λύθηκε το θέμα του σαλονιού, φτάσαμε στον χώρο του γραφείου.
Μουσικός παραγωγός είσαι ή τόσο κριτικές ακροάσεις κάνεις στο pc που θέλεις ντε και καλά μόνιτορ;
Νέος μπαμπάς δεν είπαμε ότι είσαι; Ποιοτικά ακουστικά το σκέφτηκες σαν λύση για το pc;
Για να έχει νόημα ύπαρξης και το dac/ενισχυτής ακουστικών που έχεις καημό να πάρεις.
Γλυτώνεις και εκ νέου αγορά σαμπ έτσι για τον δεύτερο αυτόν χώρο, όπως και μετρήσεις, ακουστική φροντίδα του χώρου και δεν συμμαζεύεται.
Με καλά ακουστικά θα έχεις καλύτερο ήχο από οποιοδήποτε σετ μόνιτορ-σαμπ της ίδιας κατηγορίας τιμής.
Το θέμα του σαλονιού δεν λύθηκε αλλά επειδή είμαι από επαρχία και θα παω στη Θεσσαλονίκη για έρευνα αγοράς-ακρόαση θέλω να έχω προτάσεις και για το δωμάτιο-γραφείο.Η αγορά ακουστικών δεν με ενδιαφέρει.Δουλεύω πολλες ωρες μπροστά από το pc και τα ακουστικά δεν με βολεύουν. Θα κοιτάξω και για αυτόν τον χώρο η Sonos η ενεργά.Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
 

Μηνύματα
6.559
Reaction score
5.131
Σε καταλαβαίνω, ούτε εγώ τα μπορούσα πολύ ώρα τα ακουστικά παλιά.
Μέχρι που το μακρινό 2009 πήρα τα Sennheiser HD800. Σαν να μη τα φοράς τόσο ως προς τον τρόπο που αγκαλιάζουν και δεν πιέζουν τα αυτιά, όσο και ως προς την ανοιχτοσύνη τους στο άκουσμα.
Δοκίμασέ τα HD800S στον Νάκα να δεις.

Πολύωρη ακρόαση πάντως εργαζόμενος στο pc = μουσικό χαλί.
Για μουσικό χαλί πιο ταιριαστό τo κρίνω το multiroom με lifestyle ηχεία στον χώρο, παρά στα μούτρα κόντρα ξύρισμα επιθετικά desktop μόνιτορ.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Πολύωρη ακρόαση πάντως εργαζόμενος στο pc = μουσικό χαλί.
Για μουσικό χαλί πιο ταιριαστό τo κρίνω το multiroom με lifestyle ηχεία στον χώρο, παρά στα μούτρα κόντρα ξύρισμα επιθετικά desktop μόνιτορ.
Δεν διαφωνώ.Απλά που και και που μπαίνει και κανένα Pantera που όσο να ναι το θέλει το ξυρισματάκι του…. ;)))
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σε καταλαβαίνω, ούτε εγώ τα μπορούσα πολύ ώρα τα ακουστικά παλιά.
Μέχρι που το μακρινό 2009 πήρα τα Sennheiser HD800. Σαν να μη τα φοράς τόσο ως προς τον τρόπο που αγκαλιάζουν και δεν πιέζουν τα αυτιά, όσο και ως προς την ανοιχτοσύνη τους στο άκουσμα.
Δοκίμασέ τα HD800S στον Νάκα να δεις.

Πολύωρη ακρόαση πάντως εργαζόμενος στο pc = μουσικό χαλί.
Για μουσικό χαλί πιο ταιριαστό τo κρίνω το multiroom με lifestyle ηχεία στον χώρο, παρά στα μούτρα κόντρα ξύρισμα επιθετικά desktop μόνιτορ.
Πολύωρη ακρόαση ιδίως υπό συνθήκες εργασίας χρειάζεται οπωσδήποτε...καμπύλη-στόχο,με τις γνωστές αναγκαίες κλίσεις κατά τη διαδρομή της.Οι κλίσεις αυτές στην καμπύλη απόκρισης θα μπορούσαν να προσαρμοστούν στην εκάστοτε περίπτωση ανάλογα με την ανταπόκριση του χώρου όπως θα προκύπτει εκείνη από τις τιμές RT ανά οκτάβα...Είτε μιλάμε περί lifestyle ηχείων είτε περί monitors... :sneaky:

Το ίδιο και ακόμα περισσότερο ως προς την αναγκαιότητα καμπύλης-στόχου κατά την απόκριση ισχύει ως προς τη χρήση ακουστικών,αφού εκεί θα υπερισχύει κανονικά η άμεση ηχητική ενέργεια αντί έμμεσης από το χώρο...
 
Last edited:

D

debianfox

Guest
να πω κ γω τα δικα μου....
οταν ο ενισχυτης κοστιζει 240 ευρω δεν δινεις για ηχεια 1000 ευρω....ταβανι τα 500 ευρω
ο χωρος των 20 τετραγωνικων μια χαρα καλυπτεται με διδρομα στις 6,5 ιντσες ως 8 ιντσες, λαμβανομενου υπο οψιν κ της στενοτητας του χωρου για την τοποθετηση των ηχειων κ της αξιας του ενισχυτη...ηχεια δαπεδου 3 η 4 δρομων κολημενα στις γωνιες των τοιχων στα 5-10 εκατοστα κ αν,,,, τι να συζηταμε...δυο διδρομα βασης, κ να αναπνεουν
η προσωπικη μου εμπειρια με μετρια-οχι hi end- συνολα, ειναι οτι προτιμω ενισχυτη 500 ευρω κ διδρομα ηχεια 250 ευρω , αντι για ενισχυτη 250 ευρω κ ηχει δαπεδου 500 ευρω αν το μπατζετ ειναι στα 750..σε τετοιες συνθεσεις προτιμω την ευκρινεια κ την διαφανεια κ ας εχω λιγοτερο μπασσο..
υγ κατα προτιμηση η οπη ανακλασης χαμηλων απο μπροστα, λογω των τοιχων
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Πολύωρη ακρόαση ιδίως υπό συνθήκες εργασίας χρειάζεται οπωσδήποτε...καμπύλη-στόχο,με τις γνωστές αναγκαίες κλίσεις κατά τη διαδρομή της.Οι κλίσεις αυτές στην καμπύλη απόκρισης θα μπορούσαν να προσαρμοστούν στην εκάστοτε περίπτωση ανάλογα με την ανταπόκριση του χώρου όπως θα προκύπτει εκείνη από τις τιμές RT ανά οκτάβα...Είτε μιλάμε περί lifestyle ηχείων είτε περί monitors... :sneaky:

Το ίδιο και ακόμα περισσότερο ως προς την αναγκαιότητα καμπύλης-στόχου κατά την απόκριση ισχύει ως προς τη χρήση ακουστικών,αφού εκεί θα υπερισχύει κανονικά η άμεση ηχητική ενέργεια αντί έμμεσης από το χώρο...
Ευγενικός, όπως πάντα :) FUBAR (Fucked up beyond all repair).

Edit: εννοω φυσικά την μετάφραση που έβαλες ευγενική.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
να πω κ γω τα δικα μου....
οταν ο ενισχυτης κοστιζει 240 ευρω δεν δινεις για ηχεια 1000 ευρω....ταβανι τα 500 ευρω
ο χωρος των 20 τετραγωνικων μια χαρα καλυπτεται με διδρομα στις 6,5 ιντσες ως 8 ιντσες, λαμβανομενου υπο οψιν κ της στενοτητας του χωρου για την τοποθετηση των ηχειων κ της αξιας του ενισχυτη...ηχεια δαπεδου 3 η 4 δρομων κολημενα στις γωνιες των τοιχων στα 5-10 εκατοστα κ αν,,,, τι να συζηταμε...δυο διδρομα βασης, κ να αναπνεουν
η προσωπικη μου εμπειρια με μετρια-οχι hi end- συνολα, ειναι οτι προτιμω ενισχυτη 500 ευρω κ διδρομα ηχεια 250 ευρω , αντι για ενισχυτη 250 ευρω κ ηχει δαπεδου 500 ευρω αν το μπατζετ ειναι στα 750..σε τετοιες συνθεσεις προτιμω την ευκρινεια κ την διαφανεια κ ας εχω λιγοτερο μπασσο..
υγ κατα προτιμηση η οπη ανακλασης χαμηλων απο μπροστα, λογω των τοιχων
++ η προσωπικη μου εμπειρια με μετρια-οχι hi end- συνολα, ειναι οτι προτιμω ενισχυτη 500 ευρω κ διδρομα ηχεια 250 ευρω ++

Εγω αυτήν την αναλογία την προτιμώ και στα "Hi End".
 
Last edited:


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Στο άσχετο (και για να περάσει η ώρα) να πω κι εγώ πως (όταν έπαιζα pure την music χωρίς sub's :biggrin:) ο πιο ωραίος συνδυασμός που είχα κάνει ήταν με τον Creek Destiny + τα epos epic 2 περίπου στην αναλογία τιμών που συζητάμε, αλλά πρέπει να πω επίσης πως με τα spendor 2/2 και sp1 που έπαιξε επίσης ήταν ακόμα καλύτερα.. ;)
Στα παθητικά νομίζω ο συνδυασμός (αλλά και το τι ζητάς) παίζει μεγαλύτερο ρόλο από τις τιμές.
Π.χ. ακούω τι λένε όλοι για τους crown, αλλά εγώ αν και τον χρησιμοποιώ με ηχεία ανώτερης κατηγορίας τιμής δεν με έχει απογοητεύσει.
 




D

debianfox

Guest
το σετακι ενισχυτου ηχειων μ αρεσει....επισης ο ενισχυτης εχει κ pre-out, πολυ χρησιμο για μελλοντικη αναβαθμιση, με εναν τελικο ως προενισχυτης...
εγω αγαπαω rotel...

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top