Αγορά ηχείων

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.841
Reaction score
4.565
Ετοιμάζεσαι να κάνεις πειράματα για τα οποία ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να σου απαντήσει με ασφάλεια. Είσαι καταδικασμένος συνεπώς να κάψεις λ7 με αμφίβολα αποτελέσματα.

Δγιο λόγια, τα linton που κοιτάς είναι ηχεία που φτάνουν κάτω απο 4 ohm συνεπώς θες ενισχυτή με @@ και οχι @@ ενισχυτή. Πρόκειται επίσης για υλοποιηση παλιάς και ξεπερασμένης αρχιτεκτονικής, δεν είναι σε καμία περίπτωση ουδέτερα, όσοι τα έχουν γράφουν για "βρετανικό ήχο", μην κοιτάς οπότε τις διαστάσεις του ηχείου και λες θα γ@μει και θα δέρνει, χααααλααααροοοο θα ειναι (ακόμα και όταν παίζει δυνατά).

Αν ντε και καλά θες να επιμείνεις, δες τα evo 4.2 τα οποία είναι και αυτά τρίδρομα, με συγχρονη αρχιτεκτονική η οποία δίνει καλύτερη ακουστική δωματίου, ουδέτερα και πανέμορφα.

Για ενισχυτές στα λ7 που κοιτάς πάς σε Purifi 1ET400A που ειναι κορυφαία λύση θες όμως και προενισχυτη, θες και streamer, θες καβλώδια, θες minidsp, κλπ κλπ

Σε κάθε περίπτωση καλό ταξίδι οδυσσέα , ευχομαι να βρεις σύντομα την Ιθάκη σου :biggrin:
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Σε κάθε περίπτωση καλό ταξίδι οδυσσέα , ευχομαι να βρεις σύντομα την Ιθάκη σου :biggrin:
Ευχαριστώ.

Θα προσπαθήσω να αποφύγω τις σειρήνες...χεχε
 

Μηνύματα
6.524
Reaction score
5.101
Δεν διαφωνώ.Απλά που και και που μπαίνει και κανένα Pantera που όσο να ναι το θέλει το ξυρισματάκι του…. ;)))
Έκανα μια ακρόαση τις προάλλες μόνο με Pantera, με τα Five στα 3 μέτρα.
Απίστευτη ενέργεια τα άτιμα.
Όποιος με Sonos Five φαντάζεται lifestyle ηχειάκια για στάθμες ασανσέρ, πλανάται πλάνη οικτρά :)
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
11.768
Έκανα μια ακρόαση τις προάλλες μόνο με Pantera, με τα Five στα 3 μέτρα.
Απίστευτη ενέργεια τα άτιμα.
Όποιος με Sonos Five φαντάζεται lifestyle ηχειάκια για στάθμες ασανσέρ, πλανάται πλάνη οικτρά :)
Χμμμμ... Θα πάω κι εγώ, ποτέ δεν ξέρεις..
edit:σε κατάστημα έκανες την ακρόαση, σωστά? .
 

Μηνύματα
6.524
Reaction score
5.101
Σπίτι μου:

Να πας πού; Σπίτι τα παίρνεις και τα χαίρεσαι στον χώρο σου επί 100 μέρες. Στα παίρνει η εταιρία πίσω αν δεν θες να τα κρατήσεις.

3 μήνες και 10 μέρες!

 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Καλησπέρα,

Τελικά κατέληξα και θα πάρω 2 sonos five για το καθιστικό.Αργότερα αν χρειαστεί θα πάρω και το sub.

Όσον αφορά το pc στο γραφείο θα πάρω ένα ζευγάρι yamaha HS5.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν το yamaha wxc50 που έχω στην κατοχή μου μπορεί με κάποιο τρόπο να συνδεθεί με το pc.Αν απλά συνδεθεί το pc στο aux in ειναι οκ?





WXC-50_Back.jpg


Ευχαριστώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Προφανώς τσάμπα σας πρήζω και δεν γίνεται να το δει το pc σαν dac οπότε πάμε παρακάτω...
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Στην χειρότερη καρφί από την έξοδο του pc και μετά στα rca in του dac
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.840
Reaction score
12.390
Όσον αφορά το pc στο γραφείο θα πάρω ένα ζευγάρι yamaha HS5.
Μήπως για τα ίδια λεφτά να πάρεις ένα ζευγάρι HS7 που παίζουν και πολύ καλύτερα;

...εγώ δηλαδή, τυχαίνει να πουλάω ένα τέτοιο ζευγάρι. :o :roflmao:
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Optical out δεν έχει η κάρτα.Έναν imac έχω που έχει μονο θύρες usb.

Αλλά έχω ένα μετατροπέα τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/15900824/DeLock-2x-RCA-micro-USB-female-Coaxial-Toslink-female-63468.html

Δηλ αν το συνδέσω είτε με την οπτική είτε με το rca που λέει ο φίλος θα το βλέπει μετά σαν ξεχωριστή κάρτα ήχου στις ρυθμίσεις του mac?
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Μπορείς να στησεις έναν σέρβερ στο πισι και να επιλέξεις ως συσκευή αναπαραγωγής το Yamaha.
Σελίδα 20 του manual
Δηλ αν το συνδέσω είτε με την οπτική είτε με το rca που λέει ο φίλος θα το βλέπει μετά σαν ξεχωριστή κάρτα ήχου στις ρυθμίσεις του mac?
Οχι.
 


D

debianfox

Guest
Καλησπέρα,

Τελικά κατέληξα και θα πάρω 2 sonos five για το καθιστικό.Αργότερα αν χρειαστεί θα πάρω και το sub.

Όσον αφορά το pc στο γραφείο θα πάρω ένα ζευγάρι yamaha HS5.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν το yamaha wxc50 που έχω στην κατοχή μου μπορεί με κάποιο τρόπο να συνδεθεί με το pc.Αν απλά συνδεθεί το pc στο aux in ειναι οκ?





View attachment 229047

Ευχαριστώ.
δεν νομιζω οτι μπορει να λειτουργησει ως adc κ οχι dac για να τον δουλεψεις σαν αναλογικο-ψηφιακο μετατροπεα......βλεπω εχει analog in , analog out, optical in ,optical out....θεωρω δεδομενο οτι το opt in οδηγει στο analog out, πλην ομως δεν πιστευω οτι το analog in οδηφει στο optical out...αλλα κ ετσι να ειναι θα χρειασθεις pro-phono για να στειλεις σημα επιπεδου line στον yamaha, και επιλεον καρτα ηχου στο pc με οπτικη εισοδο για να το ριξεις στον σκληρο...αν ειναι να δωσεις αναλογικο σημα στον yamaha και να παρεις απο κει αναλογικο σημα παλι χρειαζεσαι καρτα ηχου , δηλαδη adc, αλλα προς τι ο κοπος,,,
κατα τη γνωμη μου χρειαζεσαι μια καλη καρτα ηχου, με οποιο πρωτοκολλο συνδεσης --usb, pcie- αγαπας κ μ αυτην κ θα οδηγεις τα αυτοενισχυομενα yamaha κ θα ριχνεις απο το πικαπ--με εναν pro-phono ενοειται τα βινυλια στο pc
yg το usb που εχει δεν ξερω αν στελνει σημα στο πισι η παιρνει σημα απ το πισι μονο
.....ψηφιζω καρτα ηχου.....
 
Last edited by a moderator:

D

debianfox

Guest
Μήπως για τα ίδια λεφτά να πάρεις ένα ζευγάρι HS7 που παίζουν και πολύ καλύτερα;

...εγώ δηλαδή, τυχαίνει να πουλάω ένα τέτοιο ζευγάρι. :o :roflmao:
σωστοτατος....κ μια καλη καρτα ηχου....κ ενα ποτενσιομετρο για το πικαπ. κ εναν διακλαδωτη rca κ καθαρισε
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Ένα ευχαριστώ στο forum και ειδικά σε όσους ασχολήθηκαν με τις ερωτησεις μου,τις περισσότερες φορές τις άκυρες απορίες μου και τους προβληματισμούς μου.

Παρέλαβα εδώ και 3 ημέρες τα Yamaha hs5 και μαζί και ένα topping E30 το αποτέλεσμα στο δωμάτιο γραφείο είναι ΦΟΒΕΡΟ!

Περισσότερο όμως εντυπωσιάστηκα με το ζεύγος των Sonos Five που παρέλαβα πριν λίγες ώρες για το καθιστικό.ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!Δεν έχω λόγια…Τόσο απλά!

Θενξ
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.061
Reaction score
18.640
Ένα ευχαριστώ στο forum και ειδικά σε όσους ασχολήθηκαν με τις ερωτησεις μου,τις περισσότερες φορές τις άκυρες απορίες μου και τους προβληματισμούς μου.

Παρέλαβα εδώ και 3 ημέρες τα Yamaha hs5 και μαζί και ένα topping E30 το αποτέλεσμα στο δωμάτιο γραφείο είναι ΦΟΒΕΡΟ!

Περισσότερο όμως εντυπωσιάστηκα με το ζεύγος των Sonos Five που παρέλαβα πριν λίγες ώρες για το καθιστικό.ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!Δεν έχω λόγια…Τόσο απλά!

Θενξ
Καλοάκουστα και τα δύο ζεύγη..
Κι εγώ HS5 είχα στο pc, πολύ ωραία.
Αν προσθέσεις κάποια στιγμή και sub δεν θα το πιστεύεις :thumbsup:
Πολύ ευχάριστο που ''έκατσαν'' τα sonos στον δύσκολο χώρο σου.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Καλοάκουστα και τα δύο ζεύγη..
Κι εγώ HS5 είχα στο pc, πολύ ωραία.
Αν προσθέσεις κάποια στιγμή και sub δεν θα το πιστεύεις :thumbsup:
Πολύ ευχάριστο που ''έκατσαν'' τα sonos στον δύσκολο χώρο σου.
Θα το πάρω και το sub Δημήτρη αλλά κάτσε να πάρουμε καμία «ανάσα» πρώτα …
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.061
Reaction score
18.640
Ναι μωρέ ντάξ'..
Επειδή τα έχω και ξέρω πως παίζ'νε με.. και δίχως.. γι' αυτό στο είπα..
Εννοείται με ρέγουλα οι αγορές.. :thumbsup:
Έτσι κι αλλιώς προτεραιότητα (όταν πας για sub) φαντάζομαι θα δ΄ώσεις στο καθιστικό (μεγαλύτερος χώρος-απόσταση).
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.882
Reaction score
2.078
Μπράβο, καλοακουστα να είναι!
Όταν βρεις λίγο χρόνο γράψε και δύο λόγια για το πώς τα εστησες-ρυθμισες..α,και καμμία φωτογραφία δε βλάπτει..!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top