Αγορά καινούργιας συσκευής hifi από Γερμανία!!

Μηνύματα
195
Reaction score
159
Sry αλλά αυτά είναι δεν είναι απλώς του κ@λου είναι και εκ του πονηρού.
Τι βαρύγδουπη δήλωση! Ωραίος! Πρέπει να αισθάνεσαι και λίγο μάγκας τώρα ε;
 

Μηνύματα
195
Reaction score
159
Ρώτησα τι τιμή έχει το προϊόν και δεν απαντήσατε, δεν ρώτησα για να δω την τσέπη σας,ρώτησα γιατί αν έχει 20 χιλιάρικα ο ενισχυτής κάτι τρέχει στα γύφτικα αν τον δίνει 21700 ο Έλληνας αντιπρόσωπος, αν τον βρήκατε 500ευρω και τον δίνει 2200 αγοραστέ τον από Γερμανία.
Μιλήστε με τον αντιπρόσωπο να σας λυθεί αυτή η απορία με ένα τηλέφωνο.
Από αμέλεια, δε σας απάντησα. Το σκεπτικό σας με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Η τιμή εσωτερικού είναι περίπου 7.600 euro, άρα έχει σχετική βαρύτητα η διαφορά με την τιμή εξωτερικού.
 

D

debianfox

Guest
καποτε , πριν 10 χρονια, με ενα φιλο θελαμε ν αγορασουμε αυτο......ο ελληνας κ βασικος προμηθευτης μας το ειχε 1200 ευρω τοτε....στην γερμανια το ειχαμε βρει 700.....πηραμε τηλεφωνο, και του ειπαμε, το θελουμε με 800, 2 κομματια η θα το αγορασουμε απο γερμανια.....μας το εστειλε με 800 κ ολα καλα
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Τι βαρύγδουπη δήλωση! Ωραίος! Πρέπει να αισθάνεσαι και λίγο μάγκας τώρα ε;
Ενώ εσύ που κατηγορεις ολοκληρο κλάδο χωρίς το παραμικρό στοιχείο είσαι ωραίος και πολιτισμένος...
 

Μηνύματα
195
Reaction score
159
Ενώ εσύ που κατηγορεις ολοκληρο κλάδο χωρίς το παραμικρό στοιχείο είσαι ωραίος και πολιτισμένος...
Φίλτατε, ως ωραίος και πολιτισμένος που είμαι (όπως ενδεικτικά γράφεις) αλλά και ως καταναλωτής που προτιμά και πραγματοποιεί όλες σχεδόν τις αγορές του μέσω των ελληνικών καταστημάτων hi-fi, παραθέτω τον παρακάτω σύνδεσμο:

Επειδή ούτε ολόκληρο τον κλάδο κατηγόρησα (αντιθέτως, υπάρχουν αρκετοί φίλοι και γνωστοί μέσα σε αυτόν), δες την τιμή πώλησης του ενισχυτή στο site εξωτερικού και προχώρησε στη σύγκριση με την τιμή που διατίθεται στην Ελλάδα!
Έτσι, επειδή αναφέρθηκες σε κατηγορητήρια, έλλειψη στοιχείων κλπ!
Απορώ γιατί σε ένα δημόσιο φόρουμ που γράφετε με ψευδώνυμο δεν έχετε τουλάχιστον το θάρρος να κατονομάσετε τη συσκευή που θέλετε να αγοράσετε. Στη χειρότερη, σε περίπτωση μεγάλης διαφοράς στην τιμή, να αναγκαστεί ο αντιπρόσωπος ή κάποιος από τους εμπόρους να δικαιολογήσει την τιμή. Έτσι για τον αντίλογο.

Χ3στηκε η φοράδα στ' αλώνι.


Εδώ τρέμετε τη σκιά σας για κάτι που δικαιολογημένα ψάχνετε σε χαμηλότερη τιμή. Απορώ γιατί ανοίξατε θέμα.
Είναι τουλάχιστον γραφικά και αστεία τα σχόλιά σας προς το πρόσωπό μου! Ελπίζω να έχετε τη στοιχειώδη ικανότητα να το αντιληφθείτε!
 
Last edited:


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Είχατε δίκιο!!
Δεν είναι θέμα..

Απλά εστιάσαμε εκεί που μας οδήγησε το αρχικό κείμενο..
Αυτό με τα Ελληνικά καταστήματα vs τα ξένα έδειχνε το πιο ''δυνατό'' σημείο του κειμένου και όχι το τελικό ερώτημα.
Ήταν λογικό να μην πάει αμέσως η κουβέντα εκεί.
Και μετά η επιφυλακτικότητα μπέρδεψε ακόμα περισσότερο.

Άτυχη στιγμή..

Καλό βράδυ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
... και επίσης


Η χρημ. διαφορά είναι σημαντική (λαϊκιστί, καπέλο 25%) και δεν δικαιολογείται λόγω διαφορετικού συντελεστή ΦΠΑ. Ρώτησέ τους για τη διαδικασία μεταφοράς σε περίπτωση βλάβης, δηλαδή αν δέχονται να τους στείλεις τον ενισχυτή πίσω και από εκεί στην Αγγλία. Τί συζητάμε τώρα...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Φίλτατε, ως ωραίος και πολιτισμένος που είμαι (όπως ενδεικτικά γράφεις) αλλά και ως καταναλωτής που προτιμά και πραγματοποιεί όλες σχεδόν τις αγορές του μέσω των ελληνικών καταστημάτων hi-fi, παραθέτω τον παρακάτω σύνδεσμο:

Επειδή ούτε ολόκληρο τον κλάδο κατηγόρησα (αντιθέτως, υπάρχουν αρκετοί φίλοι και γνωστοί μέσα σε αυτόν), δες την τιμή πώλησης του ενισχυτή στο site εξωτερικού και προχώρησε στη σύγκριση με την τιμή που διατίθεται στην Ελλάδα!
Έτσι, επειδή αναφέρθηκες σε κατηγορητήρια, έλλειψη στοιχείων κλπ!


Είναι τουλάχιστον γραφικά και αστεία τα σχόλιά σας προς το πρόσωπό μου! Ελπίζω να έχετε τη στοιχειώδη ικανότητα να το αντιληφθείτε!
συγνώμη...μπαίνετε στον κόπο να αναφέρετε δημόσια ότι στο εξωτερικό τα αυτοκίνητα είναι αρκετά φθηνότερα από ότι στην ελλάδα

δεν μπαίνετε στον κόπο (κ αρνείστε) να αναφέρετε μάρκα - μοντέλο (suv, αγροτικό , ηλεκτρικό κλπ αφήνοντας μάλιστα κ υπονοούμενα κερδοσκοπίας στην ελληνική αγορά)
κ το μόνο που σας απασχολεί είναι να σας πει κάποιο μέλος για θέματα εγγυήσεων ενός αγνώστου ταυτότητας αυτοκίνητο

ειλικρινά τι απαντήσεις κ σχολιασμούς περιμένετε να ακούσετε?
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Δεν ξέρω αν πήρατε τηλέφωνο τα συγκεκριμένα καταστήματα από το Σκρουτζ, αντιπρόσωπος στην στην Ελλάδα ειναι https://www.exclusiveaudio.gr/
Επικοινωνήστε μαζί του και πείτε του έχω βρει τον τάδε ενισχυτή από το συγκεκριμένο κατάστημα στην Γερμανία αυτά τα χρήματα, ποια είναι η καλύτερη τιμή που μπορείτε να κάνετε;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
...με μια γρηγορη ματια στο διαδιχτιο.. δεν τον εχει καποιος αμεσα διαθέσιμο εδω, εν παση περιπτωση, καποιο φαινομενο τετοιας μορφης θα το επικοινωνούσα με τον αντιπρόσωπο :)
 

Μηνύματα
195
Reaction score
159
συγνώμη...μπαίνετε στον κόπο να αναφέρετε δημόσια ότι στο εξωτερικό τα αυτοκίνητα είναι αρκετά φθηνότερα από ότι στην ελλάδα

δεν μπαίνετε στον κόπο (κ αρνείστε) να αναφέρετε μάρκα - μοντέλο (suv, αγροτικό , ηλεκτρικό κλπ αφήνοντας μάλιστα κ υπονοούμενα κερδοσκοπίας στην ελληνική αγορά)
κ το μόνο που σας απασχολεί είναι να σας πει κάποιο μέλος για θέματα εγγυήσεων ενός αγνώστου ταυτότητας αυτοκίνητο

ειλικρινά τι απαντήσεις κ σχολιασμούς περιμένετε να ακούσετε?
Φυσικά και αποδέχομαι το μερίδιο ευθύνης που μου αναλογεί για την εξέλιξη της συζήτησης. Θα μπορούσα κάλλιστα να περιοριστώ σε θέμα αναφορικά με προτεινόμενα site εξωτερικού. Διαφωνώ κάθετα όμως με την άσχημη στάση που τήρησαν κάποια μέλη! Υπάρχουν πιο πολιτισμένοι και αποτελεσματικοί τρόποι διαχείρισης (ενδεικτικά.. η δική σας, του DImitris 777 κλπ).
Άποψή μου!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Ρώτα τιμή στην Ελλάδα, υπολόγισε κόστος μεταφοράς στο εξωτερικό για services σε περίπτωση που ΘΑ χρειαστείς κάτι και πράξε ανάλογα.
Υπολόγισε επίσης ότι ακόμα και εντός εγγύησης να είναι η πιθανή βλάβη, το κατάστημα εξωτερικού δεν έχει καμία υποχρέωση να σου καλύψει τα έξοδα μεταφοράς. Κάτι που εδώ, ανάλογα που μένεις, θα ήταν και τσάμπα.
Βάλε μέσα και το ότι αν το μηχάνημα έρθει από το εργοστάσιο κατευθείαν Ελλάδα μετά από πιθανό service, επειδή είναι εκτός ΕΕ, θα πρέπει να αποδείξεις με χαρτιά ότι έχεις πληρώσει τους φόρους που αναλογούν στην Ελλάδα και όχι στην Γερμανία, κατά την αγορά του.
 

Μηνύματα
195
Reaction score
159
Στο γράφημα που ακολουθεί (πηγή:skroutz) απεικονίζεται χρονολογικά η εξέλιξη της τιμής:
1645597769346.jpeg

Αρχική τιμή διάθεσης 6.200 euro με ισχύ από τα τέλη Σεπτεμβρίου 2021 εως και τις 21 Ιανουαρίου 2022.
Στις 22 Ιανουαρίου τα 6.200 έγιναν 7.750 euro!

Αγοράζω χρόνια από ελληνικά καταστήματα, πρώτη φορά μου τυχαίνει αυτή η ιστορία. Αυτή ήταν η αφορμή για την ανάρτηση του θέματος.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Ξέχασες να βάλεις στην εξίσωση τα πολιτικά. Το ΗΒ από 1/1/21 έχει νέα εμπορική συμφωνία με την ΕΕ.
Το πιθανότερο σενάριο είναι ο Γερμανός να έχει ακόμα στα ράφια παλιά εισαγωγή ενώ ο Έλληνας νέα, ή και καθόλου και πρέπει να το φέρει.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
τους τελευταίους μήνες πολλά είδη είχαν μεγάλες αυξήσεις,
server που αγόρασα από ελληνικό κατάστημα τον Οκτώβριο 650 ευρώ, σήμερα έχει στο skroutz χαμηλότερη τιμή 910
μικρότερες αυξήσεις γύρω 20-25% έχω δει και σε φωτογραφικά είδη που έτυχε να αγοράσω
και σε ηχεία που ετοιμάζομαι να αγοράσω
 

Μηνύματα
6.556
Reaction score
5.128
Το θέμα της τιμής το έχω ερευνήσει λεπτομερώς.
Αμφιβάλλω αν το ερεύνησες τόσο λεπτομερώς.

Αν ήταν τόσο λεπτομερώς, θα είχες αντιληφθεί ότι την ημέρα εκπτώσεων 11.11.2021 είχε 5.500 ευρώ στη Γερμανία, και το δεκαήμερο της Black Friday, μεταξύ 26 Νοεμβρίου και 5 Δεκεμβρίου, η τιμή ήταν 4.000 ευρώ στη Γερμανία. Τότε ήταν η κατάλληλη στιγμή για αγορά, όχι μετά την αλλαγή του χρόνου, όταν η τιμή επανέρχεται στα κανονικά επίπεδα ή και με αναπροσαρμογή προς τα πάνω.

Παρόλα αυτά, στη θέση σου θα έκανα υπομονή μέχρι τον ερχόμενο Νοέμβριο για τόσο σοβαρή αγορά. Καθόλου δεν το αποκλείω να βρεθεί ξανά κομμάτι με τιμή 4-5 χιλιάρικα, αντί 6. Είναι ακριβά κομμάτια, όλο και σε κάποιον έμπορο θα έχει ξεμείνει τότε και θα θέλει να το διώξει σε συνδυασμό με κάποια προωθητική ενέργεια του κατασκευαστή.

M8xi.jpg
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Λοιπόν για να λυθεί το μυστήριο, με μια γρήγορη αναζήτηση μάλλον πρόκειται για τον Musical Fidelity M8xi.
Όντως υπάρχει αυτή η αύξηση, αλλά και στην Αγγλία τόσο περίπου πουλιέται.
Πείτε μας λοιπόν που τον βρήκατε στη Γερμανία;
 

Μηνύματα
6.556
Reaction score
5.128
Tι μάλλον, και ποιο μυστήριο να λυθεί, αφού το αποκάλυψε το μοντέλο ο άνθρωπος πιο πάνω:

Φίλτατε, ως ωραίος και πολιτισμένος που είμαι (όπως ενδεικτικά γράφεις) αλλά και ως καταναλωτής που προτιμά και πραγματοποιεί όλες σχεδόν τις αγορές του μέσω των ελληνικών καταστημάτων hi-fi, παραθέτω τον παρακάτω σύνδεσμο:
Επειδή ούτε ολόκληρο τον κλάδο κατηγόρησα (αντιθέτως, υπάρχουν αρκετοί φίλοι και γνωστοί μέσα σε αυτόν), δες την τιμή πώλησης του ενισχυτή στο site εξωτερικού και προχώρησε στη σύγκριση με την τιμή που διατίθεται στην Ελλάδα!
Έτσι, επειδή αναφέρθηκες σε κατηγορητήρια, έλλειψη στοιχείων κλπ!
Είναι τουλάχιστον γραφικά και αστεία τα σχόλιά σας προς το πρόσωπό μου! Ελπίζω να έχετε τη στοιχειώδη ικανότητα να το αντιληφθείτε!
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top