Αγορά καινούριας TV ~75"

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Συνιστώμενη απόσταση θέασης από τη τηλεόραση

1620081264808.png

Φίλε Νάσο, διαφορές μεταξύ τριών τεχνολογιών εικόνας ... και επιλέγεις την καλύτερη για τα γούστα σου.

1620081595924.png

1620081630754.png
 
Last edited:

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Καμιά τηλεόραση δεν σου δίνει το αίσθημα του κινηματογράφου όπως οι προβολείς, όσο μεγάλη και αν είναι. Έτσι και εγώ πήρα 75tv με το ίδιο σκεπτικό αλλά δεν. Θα σού λείψουν τα προβολια
Και ποιος είπε ότι το πρόβλημά μου είναι η κινηματογραφική αίσθηση; Τα προβλήματά μου είναι πολύ μεγαλύτερα απ αυτό, όπως είπα, βαρέθηκα τις χαμηλές φωτεινότητες, κρεμάσματα ξεκρεμάσματα λόγω συνεχών μετακομίσεων, υφές και επιπεδότητες πανιών και τοίχων, κοντράστ, θέαση με συσκότιση, αλλαγές λάμπας, καλώδια 15μετρά και προβλήματα handshaking, άσε που στο μπάτζετ που εγώ κοιτάω οι 4Κ είναι με eshift άρα χειρότερη ευκρίνεια σε υλικό 1080 απ τον δικό μου. Εγώ πλέον θέλω εικόνα ανάγλυφη, με φωτεινότητα, native 4k, κοντράστ, ακόμα και τα μαύρα μίας led είναι εκατό φορές απ τον προτζέκτορά μου, καλώδιο ένα μέτρο, θα δώσω 50 ευρώ και θα πάρω καλωδιάρα, όχι που έδωσα 150 για να βρω 15μετρο να παντρευτεί με τον Ινφόκους, θα βλέπω μέρα μεσημέρι και το κοντράστ και τα μαύρα θα είναι εκεί, ανάγλυφη επιπεδότατη εικόνα, μου χει λείψει τι να λέμε τώρα, η κινηματογραφική αίσθηση θα με χαλάσει; Ούτε γι ανέκδοτο φίλε μου, τουλάχιστον για μένα αυτές είναι οι προτεραιότητες πλέον.
Συνιστώμενη απόσταση θέασης από τη τηλεόραση

View attachment 211429
Φίλε Νάσο, διαφορές μεταξύ τριών τεχνολογιών εικόνας ... και επιλέγεις την καλύτερη για τα γούστα σου.

View attachment 211433
View attachment 211434
Αυτός ο πίνακας ισχύει; Οντως οι qled είναι καλύτερες απ τις Led όπως μία Sony 9505 που συζητάμε; Παράδειγμα τηλεόρασης καλύτερη απ την Σόνυ; Για την απόσταση στα 2.80 που είμαι εγώ 75άρα καλά είναι;
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
@ankokdog

Έχω την Sony KD-75XH9505 και βλέπω στα 2,2 μέτρα.
Για τα 2,7 τα δικά σου δεν θα πήγαινα με τίποτα για κάτω απο 80-85 ίντσες.

Στην δική μου δεν έχω δει καθόλου bleeding αλλά υπάρχουν φορές που έχω δει blooming, τι περισσότερες είναι σε HDR περιεχόμενο στους υπότιτλους.

Υπόψιν η TV είναι αρρύθμιστη.

Για πολλά χρόνια είχα διάφορες Samsung, είναι η πρώτη φορά που πήγα σε Sony και δεν θα ξαναγυρίσω στην Samy με τίποτα...
Είναι απίστευτη η εικόνα του panel ακόμα και σε 1080p.
Επίσης ο ήχος απο τα ηχεία της είναι εξαιρετικός.

Βλέπω ταινίες που είχα δει στην παλιά Samy H6400 και είναι η μέρα με την νύκτα, ο X1 Ultimate γκαζώνει πολύ άσχημα...

@K. ROMPOTIS για 2,80 τα εχουμε πει. 80-85 .- ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
@ankokdog

Έχω την Sony KD-75XH9505 και βλέπω στα 2,2 μέτρα.
Για τα 2,7 τα δικά σου δεν θα πήγαινα με τίποτα για κάτω απο 80-85 ίντσες.

Στην δική μου δεν έχω δει καθόλου bleeding αλλά υπάρχουν φορές που έχω δει blooming, τι περισσότερες είναι σε HDR περιεχόμενο στους υπότιτλους.

Υπόψιν η TV είναι αρρύθμιστη.

Για πολλά χρόνια είχα διάφορες Samsung, είναι η πρώτη φορά που πήγα σε Sony και δεν θα ξαναγυρίσω στην Samy με τίποτα...
Είναι απίστευτη η εικόνα του panel ακόμα και σε 1080p.
Επίσης ο ήχος απο τα ηχεία της είναι εξαιρετικός.

Βλέπω ταινίες που είχα δει στην παλιά Samy H6400 και είναι η μέρα με την νύκτα, ο X1 Ultimate γκαζώνει πολύ άσχημα...

@K. ROMPOTIS για 2,80 τα εχουμε πει. 80-85 .- ;)
Πολλά τα λεφτά Μιχάλη μου κι η τηλεόραση ξανά πήγε στα 2.500. Βέβαια έχω ακόμα δύο χρόνια ζωής με την τωρινή λάμπα και δε βιάζομαι αλλά...
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δε πάω σε προβολέα όχι για τα χρήματα αλλά κυρίως γιατί είναι μεγάλη η διαδικασία σωστής και όμορφης εγκατάστασης. Σε oled είναι τέτοια η χρήση της που φοβάμαι ότι το burnin θα είναι αναπόφευκτο. Οπότε μια καλή και αρκετά μεγάλη tv είναι το ιδανικό για εμένα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ναι μια μεγαλη παρε 80+

παρε και ενα μετρητικο να την ρυθμισης και εισαι οκ
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Και ποιος είπε ότι το πρόβλημά μου είναι η κινηματογραφική αίσθηση; Τα προβλήματά μου είναι πολύ μεγαλύτερα απ αυτό, όπως είπα, βαρέθηκα τις χαμηλές φωτεινότητες, κρεμάσματα ξεκρεμάσματα λόγω συνεχών μετακομίσεων, υφές και επιπεδότητες πανιών και τοίχων, κοντράστ, θέαση με συσκότιση, αλλαγές λάμπας, καλώδια 15μετρά και προβλήματα handshaking, άσε που στο μπάτζετ που εγώ κοιτάω οι 4Κ είναι με eshift άρα χειρότερη ευκρίνεια σε υλικό 1080 απ τον δικό μου. Εγώ πλέον θέλω εικόνα ανάγλυφη, με φωτεινότητα, native 4k, κοντράστ, ακόμα και τα μαύρα μίας led είναι εκατό φορές απ τον προτζέκτορά μου, καλώδιο ένα μέτρο, θα δώσω 50 ευρώ και θα πάρω καλωδιάρα, όχι που έδωσα 150 για να βρω 15μετρο να παντρευτεί με τον Ινφόκους, θα βλέπω μέρα μεσημέρι και το κοντράστ και τα μαύρα θα είναι εκεί, ανάγλυφη επιπεδότατη εικόνα, μου χει λείψει τι να λέμε τώρα, η κινηματογραφική αίσθηση θα με χαλάσει; Ούτε γι ανέκδοτο φίλε μου, τουλάχιστον για μένα αυτές είναι οι προτεραιότητες πλέον.

Αυτός ο πίνακας ισχύει; Οντως οι qled είναι καλύτερες απ τις Led όπως μία Sony 9505 που συζητάμε; Παράδειγμα τηλεόρασης καλύτερη απ την Σόνυ; Για την απόσταση στα 2.80 που είμαι εγώ 75άρα καλά είναι;
Αφού ξέρεις τι θέλεις 85αρα sony να μην σου λείπουν αυτές οι 10 ίντσες
 

Μηνύματα
29
Reaction score
4
Τα φώτα σας κύριοι. Απόσταση από την οθόνη 3.5 Μέτρα.. https://www.skroutz.gr/s/28313924/LG-Smart-Τηλεόραση-LED-4K-UHD-75NANO756PA-HDR-75.html

Αυτή την στιγμή είμαι με μια Philips 58 αλλά θέλω να κάνω το επόμενο βήμα. Ως επι τον πλειστον ταινίες σειρές σε HDR καθόλου TV και λίγο gaming..και ίσως στο μέλλον να μπει σφήνα ένα XBOX ..ή αγορά πιθανότατα θα γίνει το Black Friday άμα έχετε κάποιες ενστάσεις ως προς την συγκεκριμένη τεχνολογία nano cell ευσπροδεκτες.. Έχω δει πώς παίζει κάποιο άλλο μοντέλο της LG με nano chell στα media market και ήταν αρκετά καθαρή η εικόνα....
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Θα προτιμούσα samsung q60t κοντά σε αυτό το μπάτζετ αλλά εξαρτάται από πολλά. Πες μας αν θες τα εξής για να βγάλουμε καλύτερα συμπέρασμα:
1. Το περιβάλλον έχει ελεγχόμενο φωτισμό και γενικότερα βλέπεις σε σκοτεινό δωμάτιο η είσαι σε σαλονικουζινα με τζαμαρίες και φωτεινό περιβάλλον;
2. Είσαι ευθεία μπροστά από την τηλεόραση η βλέπεις υπό γωνία; Επίσης σε ενδιαφέρει το πόσο καλή γωνία θέασης έχει η τηλεόραση;
3. Μέγιστο μπάτζετ
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
@ankokdog

Έχω την Sony KD-75XH9505 και βλέπω στα 2,2 μέτρα.
Για τα 2,7 τα δικά σου δεν θα πήγαινα με τίποτα για κάτω απο 80-85 ίντσες.

Στην δική μου δεν έχω δει καθόλου bleeding αλλά υπάρχουν φορές που έχω δει blooming, τι περισσότερες είναι σε HDR περιεχόμενο στους υπότιτλους.

Υπόψιν η TV είναι αρρύθμιστη.

Για πολλά χρόνια είχα διάφορες Samsung, είναι η πρώτη φορά που πήγα σε Sony και δεν θα ξαναγυρίσω στην Samy με τίποτα...
Είναι απίστευτη η εικόνα του panel ακόμα και σε 1080p.
Επίσης ο ήχος απο τα ηχεία της είναι εξαιρετικός.

Βλέπω ταινίες που είχα δει στην παλιά Samy H6400 και είναι η μέρα με την νύκτα, ο X1 Ultimate γκαζώνει πολύ άσχημα...

@K. ROMPOTIS για 2,80 τα εχουμε πει. 80-85 .- ;)
Και εγω ειχα τη samsung h6400 και αλλαξα σε sony και δεν γυριζω πισω ! Οι αποστασεις που αναφερεσαι ειναι σωστες Εγω πηρα την 65 και μετα απο 3 μερες ηθελα 85 . Αυτη τη στιγμη η συγκεκριμενη Sony ειναι η καλυτερη vfm
Παταει πολλες oled ως συνολο Ειδικα σε hdr περιεχομενο!
 

Μηνύματα
29
Reaction score
4
Θα προτιμούσα samsung q60t κοντά σε αυτό το μπάτζετ αλλά εξαρτάται από πολλά. Πες μας αν θες τα εξής για να βγάλουμε καλύτερα συμπέρασμα:
1. Το περιβάλλον έχει ελεγχόμενο φωτισμό και γενικότερα βλέπεις σε σκοτεινό δωμάτιο η είσαι σε σαλονικουζινα με τζαμαρίες και φωτεινό περιβάλλον;
2. Είσαι ευθεία μπροστά από την τηλεόραση η βλέπεις υπό γωνία; Επίσης σε ενδιαφέρει το πόσο καλή γωνία θέασης έχει η τηλεόραση;
3. Μέγιστο μπάτζετ
..
ελεγχόμενο φωτισμό με απλά λόγια βραδινές προβολές ως επί το πλείστον..

Ναι ακριβώς στο κέντρο της τηλεόρασης..Όχι καθόλου..

Δεν θέλω να ξεφύγω αρκετά πάνω από το χιλιάρικο μιλάμε πάντα για 75 ίντσες ..
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ωραία με βάση αυτά που λες θα σου πρότεινα και με βάση του μπάτζετ την samsung q60t και αν μπορείς να ξεφύγεις προς τα πάνω την sony 9096 που έχει και local led dimming. Μην κοιτάς πως παίζουν στα μαγαζιά σε φωτεινό περιβάλλον οι τηλεοράσεις, μόλις κλείσεις τα φώτα και ειδικά σε αυτές τις ιντσες θα εκπλαγείς δυσάρεστα.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Q70T μικρή (?) υπέρβαση
Q60T πολύ καλή λύση.
Αν μπορείς να την καλιμπράρεις ή έστω να κάνεις τις βασικές ρυθμίσεις που γίνονται δίχως εξοπλισμό θα είσαι ακόμα πιο χαρούμενος (και θα βλέπεις και πιο σωστά και καλύτερη εικόνα)
 



Μηνύματα
29
Reaction score
4
Ευχαριστώ κύριοι για τής απάντησης θα μελετήσω χαρακτηριστικά θα προσπαθήσω να τής δω και από κοντά και ελπίζω σε καμιά καλή προσφορά στο Black Friday ..
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top