Αγορά καινούριας TV ~75"


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Για brand new, OLED δύσκολο.
Το καλοκαίρι αν ξεστοκάρουν τις παλιές σειρές, ίσως βρείς ευκαιρία.
Για new και σύντομα μόνο σε LCD παίζεις με VA panel σε αυτό το budget.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Δεν εχω σκοπο να δωσω λεφτα που δεν τα εχω για oled, θα παω καποια στιγμη να δω του Μιχαλη απο κοντα να εχω απο πρωτο χερι αποψη, το μονο που με τρομαζει με τις τηλεορασεις οι συχνες βλαβες που διαβαζω και κατι κουφα με παραλαβες που μετα δεν βγαζεις ακρη κι εχω αγχωθει, μετα ααπο εικοσι χρονια βιντεοπροβολης και μηδεν βλαβες τρεμω την αλλαγη αλλα κουραστηκα με τις μετακομισεις και εγκαταστασεις, πτωσεις φωτεινοτητας κι αλλαγες λαμπων, συσκοτισεις, κοντραστ, οθονες η βαψιματα τοιχων και λεω να γυρισω σε tv.
Ελεγα για 4Κ laser projector, αλλα οι μη native 4K με xpr θολωνουν κι εχω συνηθισει την ευκρινεστατη εικονα του ινφοκους οποτε μαλλον η τηλεοραση ειναι μονοδρομος
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.601
Η κατασταση στο μεταξύ είναι ακόμα χειρότερη! Οι νέες samsung στα 4κ χρησιμοποιούν στη συντριπτική τους πλειοψηφία IPS panels. Για σωστό VA panel συγκρίσιμο (όσο μπορεί να είναι) με oled και προφανώς για 75+ θα ξεπεράσεις τα 4 χιλιάρικα.

Για qled αγοράζεις τώρα την 75αρα q80t με 2200 ΑΛΛΑ όταν μπορείς να πάρεις την 77αρα oled cx με 2800 σήμερα τα λόγια περιττεύουν.

Απλά Μυθική τιμή, δίνεις και 200 ευρώ παραπάνω για την 5ετια και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Τίποτα δεν είναι μονόδρομος .
Όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων και μπάτζετ.
Πχ εάν φέρει πχ ο κοτσοβολος τον ust Samsung είναι σίγουρος ότι θα με έβαζε πολύ άσχημα την μπριζα .
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Samsung QLED QE75Q70AA 75" (2200)

VS

Sony KD-75XH9096 Smart 4K UHD 75" (1800)

VS

ή κάποια άλλη κοντά στα 2000

παίζει πάνω από 10 ώρες τι μέρα σε φωτεινό γενικά περιβάλλον και κυρίως από Η/Υ
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.601
Samsung QLED QE75Q70AA 75" (2200)

VS

Sony KD-75XH9096 Smart 4K UHD 75" (1800)

VS

ή κάποια άλλη κοντά στα 2000

παίζει πάνω από 10 ώρες τι μέρα σε φωτεινό γενικά περιβάλλον και κυρίως από Η/Υ
Θα κοιτουσα την Q90 του 2020 στα 2200. Σε καμία περίπτωση η φετινή q70 δεν είναι καλύτερη της q90 (ουτε κατα διανοια).
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
πέρα από την εικόνα με ενδιαφέρει και η λειτουργικότητα, τα 120hz γιατί ο μικρός μου πλέον παίζει games να είναι αρκετά φωτεινή γιατί η παντόφλα μου ανοίγει τέντα παράθυρα και κουρτίνες και να είναι η επιφάνεια καλή στις αντανακλάσεις για τον ίδιο λόγο.
Η μία υποστηρίζει και dolby vision @daharis666 η samsung βλέπω αρνήται να το ενσωμάτωση.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα φίλε Νάσο,
Για την επιλογή σου για 75άρα τηλεόραση θα με βρεις απόλυτα θετικό.
Αν θέλεις μια TV και για παιχνίδια, θέλω να σε ενημερώσω ότι και οι δυο παίζουν 120hz στα 1080p ενώ στα 4Κ στα 60hz
αν δε κάνω λάθος οι νέες Nano της LG παίζουν στα 4Κ.
Αν δε σε πειράζει ..... και σαν Σονάκιας που είμαι εγώ θα σου πρότεινα τη SONY.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Καλησπέρα φίλε Νάσο,
Για την επιλογή σου για 75άρα τηλεόραση θα με βρεις απόλυτα θετικό.
Αν θέλεις μια TV και για παιχνίδια, θέλω να σε ενημερώσω ότι και οι δυο παίζουν 120hz στα 1080p ενώ στα 4Κ στα 60hz
αν δε κάνω λάθος οι νέες Nano της LG παίζουν στα 4Κ.
Αν δε σε πειράζει ..... και σαν Σονάκιας που είμαι εγώ θα σου πρότεινα τη SONY.
Γενικά εγώ είμαι σαμσουνακιας και δουλεύω πολύ το smartthings.

Βέβαια η άλλη είναι android που δε με καίει μιας και υπάρχει το shield.

Όταν αγοράζω κάτι θέλω να είναι uptodate και όσο γίνεται future proof.

Οπότε το 2.1 και dolby vision για ψυχαναγκαστικους λόγους θέλω να έχει.

Σαν πάνελ η μία σε σχέση με την άλλη έχουν τρελές διαφορες?

Απο θέμα bleeding και blooming ποια είναι πιο πιθανό να έχει περισσότερο, γιατί σίγουρα θα έχει...
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Δεν εχω σκοπο να δωσω λεφτα που δεν τα εχω για oled, θα παω καποια στιγμη να δω του Μιχαλη απο κοντα να εχω απο πρωτο χερι αποψη, το μονο που με τρομαζει με τις τηλεορασεις οι συχνες βλαβες που διαβαζω και κατι κουφα με παραλαβες που μετα δεν βγαζεις ακρη κι εχω αγχωθει, μετα ααπο εικοσι χρονια βιντεοπροβολης και μηδεν βλαβες τρεμω την αλλαγη αλλα κουραστηκα με τις μετακομισεις και εγκαταστασεις, πτωσεις φωτεινοτητας κι αλλαγες λαμπων, συσκοτισεις, κοντραστ, οθονες η βαψιματα τοιχων και λεω να γυρισω σε tv.
Ελεγα για 4Κ laser projector, αλλα οι μη native 4K με xpr θολωνουν κι εχω συνηθισει την ευκρινεστατη εικονα του ινφοκους οποτε μαλλον η τηλεοραση ειναι μονοδρομος
Καμιά τηλεόραση δεν σου δίνει το αίσθημα του κινηματογράφου όπως οι προβολείς, όσο μεγάλη και αν είναι. Έτσι και εγώ πήρα 75tv με το ίδιο σκεπτικό αλλά δεν. Θα σού λείψουν τα προβολια
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Το άλλο που σκέφτομαι είναι ότι τώρα έχω entry μοντέλο 65αρα και μήπως να πήγαινα σε 82-85 για να καταλάβω διαφορά.

Απόσταση 2.7 μέτρα
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καμία τεχνολογία δεν είναι τέλεια, όλες έχουν τα συν και τα πλυν, είναι προσωπικό θέμα τι σου αρέσει αλλά και τι σε ενοχλεί περισσότερο σε μια τηλεόραση.
Το input lag το burn in το blacklight bleed κ.α.
Αν δε θέλεις bleed-bloom παίρνεις μία Oled αλλά είναι ακριβές.
Αν δε θέλεις burn in παίρνεις μία LCD-LED
Αν είσαι σαμσουνάκιας όπως λες παίρνεις μία QLED και ησυχάζεις.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Το άλλο που σκέφτομαι είναι ότι τώρα έχω entry μοντέλο 65αρα και μήπως να πήγαινα σε 82-85 για να καταλάβω διαφορά.

Απόσταση 2.7 μέτρα
85 ιντσες 9096 κοντά στα 2500 είχε τελευταία φορά που έψαξα.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αν δε θέλεις bleed-bloom παίρνεις μία Oled αλλά είναι ακριβές.
Αν δε θέλεις burn in παίρνεις μία LCD-LED
εδώ είναι το όλο θέμα, αν μπορούσα να την είχα αποκλειστικά για μένα θα πήγαινα σε oled.

αλλά όπως είπα παίζει πολλές ώρες την ημέρα και κανάλια (logo burn in) βλέπει τα πρωινά η γυναίκα - μετά ο μικρός θα βλέπει τα δικά του, εγώ από το απόγευμα προς βράδυ και μετά.

και με εγγύηση να τη αγοράσω 75-85 inch δεν είναι εύκολο να την μεταφέρεις.

θέλω όπως αυτή που έχω τώρα μία να μπει και να βγει για την επόμενη.

είναι και στον 3ο όροφο του σπιτιού, θέλω γερανό για να την βάλω μες στο σπίτι.

κάποια άλλη πρόταση, το ξεκίνησα από τα 2 ξέροντας ότι θα πάω πιο ψιλά, αλλά όχι να ξεπεράσω τα 3κ.
85 ιντσες 9096 κοντά στα 2500 είχε τελευταία φορά που έψαξα.
επιμένεις σε sony?
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
75 XH9505 ; Δεν έχει 2.1 βέβαια αλλά εάν κάνουν προσφορά λόγω Μαίου, αυτή θα έπαιρνα
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
επιμένεις σε sony?
Δες το παρακάτω βίντεο και θα καταλάβεις γιατί. Το μόνο θέμα που έχει το συγκεκριμένο μοντέλο είναι οι γωνίες θέασης αλλά όπως είναι ο χώρος σου αυτό δεν έχει κάποια σημασία. Ουσιαστικά το local led dimming είναι από τα καλύτερα εκεί έξω μόνο για την q80t και πάνω θα πήγαινα σε Samsung. Εσύ μιας και βλέπεις και ταινίες σε σκοτεινό δωμάτιο καλύτερα στη Sony
 

Μηνύματα
940
Reaction score
264
Μια ερωτηση ασχετη,τα 2.7 μετρα θεασης δεν ειναι υπερβολικα για το μεγεθος των 75 ιντσων;;;Γιατι απο 2.50 μετρα βλεπω εγω και σκεπτομαι για 55αρα μιας αυτη τη στιγμη εχω μια plasma panasonic 42 ιντσες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.591
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top