Αγορά καινούριας TV ~75"

ThanasisR

*AV*
Reaction score
4.470
Συνιστώμενη απόσταση θέασης από τη τηλεόραση

1620081264808.png

Φίλε Νάσο, διαφορές μεταξύ τριών τεχνολογιών εικόνας ... και επιλέγεις την καλύτερη για τα γούστα σου.

1620081595924.png

1620081630754.png

Last edited:

Reaction score
724
Καμιά τηλεόραση δεν σου δίνει το αίσθημα του κινηματογράφου όπως οι προβολείς, όσο μεγάλη και αν είναι. Έτσι και εγώ πήρα 75tv με το ίδιο σκεπτικό αλλά δεν. Θα σού λείψουν τα προβολια
Και ποιος είπε ότι το πρόβλημά μου είναι η κινηματογραφική αίσθηση; Τα προβλήματά μου είναι πολύ μεγαλύτερα απ αυτό, όπως είπα, βαρέθηκα τις χαμηλές φωτεινότητες, κρεμάσματα ξεκρεμάσματα λόγω συνεχών μετακομίσεων, υφές και επιπεδότητες πανιών και τοίχων, κοντράστ, θέαση με συσκότιση, αλλαγές λάμπας, καλώδια 15μετρά και προβλήματα handshaking, άσε που στο μπάτζετ που εγώ κοιτάω οι 4Κ είναι με eshift άρα χειρότερη ευκρίνεια σε υλικό 1080 απ τον δικό μου. Εγώ πλέον θέλω εικόνα ανάγλυφη, με φωτεινότητα, native 4k, κοντράστ, ακόμα και τα μαύρα μίας led είναι εκατό φορές απ τον προτζέκτορά μου, καλώδιο ένα μέτρο, θα δώσω 50 ευρώ και θα πάρω καλωδιάρα, όχι που έδωσα 150 για να βρω 15μετρο να παντρευτεί με τον Ινφόκους, θα βλέπω μέρα μεσημέρι και το κοντράστ και τα μαύρα θα είναι εκεί, ανάγλυφη επιπεδότατη εικόνα, μου χει λείψει τι να λέμε τώρα, η κινηματογραφική αίσθηση θα με χαλάσει; Ούτε γι ανέκδοτο φίλε μου, τουλάχιστον για μένα αυτές είναι οι προτεραιότητες πλέον.
Συνιστώμενη απόσταση θέασης από τη τηλεόραση

View attachment 211429
Φίλε Νάσο, διαφορές μεταξύ τριών τεχνολογιών εικόνας ... και επιλέγεις την καλύτερη για τα γούστα σου.

View attachment 211433
View attachment 211434
Αυτός ο πίνακας ισχύει; Οντως οι qled είναι καλύτερες απ τις Led όπως μία Sony 9505 που συζητάμε; Παράδειγμα τηλεόρασης καλύτερη απ την Σόνυ; Για την απόσταση στα 2.80 που είμαι εγώ 75άρα καλά είναι;

Reaction score
1.659
@ankokdog

Έχω την Sony KD-75XH9505 και βλέπω στα 2,2 μέτρα.
Για τα 2,7 τα δικά σου δεν θα πήγαινα με τίποτα για κάτω απο 80-85 ίντσες.

Στην δική μου δεν έχω δει καθόλου bleeding αλλά υπάρχουν φορές που έχω δει blooming, τι περισσότερες είναι σε HDR περιεχόμενο στους υπότιτλους.

Υπόψιν η TV είναι αρρύθμιστη.

Για πολλά χρόνια είχα διάφορες Samsung, είναι η πρώτη φορά που πήγα σε Sony και δεν θα ξαναγυρίσω στην Samy με τίποτα...
Είναι απίστευτη η εικόνα του panel ακόμα και σε 1080p.
Επίσης ο ήχος απο τα ηχεία της είναι εξαιρετικός.

Βλέπω ταινίες που είχα δει στην παλιά Samy H6400 και είναι η μέρα με την νύκτα, ο X1 Ultimate γκαζώνει πολύ άσχημα...

@K. ROMPOTIS για 2,80 τα εχουμε πει. 80-85 .- ;)

Last edited:

Reaction score
724
@ankokdog

Έχω την Sony KD-75XH9505 και βλέπω στα 2,2 μέτρα.
Για τα 2,7 τα δικά σου δεν θα πήγαινα με τίποτα για κάτω απο 80-85 ίντσες.

Στην δική μου δεν έχω δει καθόλου bleeding αλλά υπάρχουν φορές που έχω δει blooming, τι περισσότερες είναι σε HDR περιεχόμενο στους υπότιτλους.

Υπόψιν η TV είναι αρρύθμιστη.

Για πολλά χρόνια είχα διάφορες Samsung, είναι η πρώτη φορά που πήγα σε Sony και δεν θα ξαναγυρίσω στην Samy με τίποτα...
Είναι απίστευτη η εικόνα του panel ακόμα και σε 1080p.
Επίσης ο ήχος απο τα ηχεία της είναι εξαιρετικός.

Βλέπω ταινίες που είχα δει στην παλιά Samy H6400 και είναι η μέρα με την νύκτα, ο X1 Ultimate γκαζώνει πολύ άσχημα...

@K. ROMPOTIS για 2,80 τα εχουμε πει. 80-85 .- ;)
Πολλά τα λεφτά Μιχάλη μου κι η τηλεόραση ξανά πήγε στα 2.500. Βέβαια έχω ακόμα δύο χρόνια ζωής με την τωρινή λάμπα και δε βιάζομαι αλλά...

Reaction score
6.820
Δε πάω σε προβολέα όχι για τα χρήματα αλλά κυρίως γιατί είναι μεγάλη η διαδικασία σωστής και όμορφης εγκατάστασης. Σε oled είναι τέτοια η χρήση της που φοβάμαι ότι το burnin θα είναι αναπόφευκτο. Οπότε μια καλή και αρκετά μεγάλη tv είναι το ιδανικό για εμένα.

Reaction score
14.993
ναι μια μεγαλη παρε 80+

παρε και ενα μετρητικο να την ρυθμισης και εισαι οκ

Reaction score
327
Και ποιος είπε ότι το πρόβλημά μου είναι η κινηματογραφική αίσθηση; Τα προβλήματά μου είναι πολύ μεγαλύτερα απ αυτό, όπως είπα, βαρέθηκα τις χαμηλές φωτεινότητες, κρεμάσματα ξεκρεμάσματα λόγω συνεχών μετακομίσεων, υφές και επιπεδότητες πανιών και τοίχων, κοντράστ, θέαση με συσκότιση, αλλαγές λάμπας, καλώδια 15μετρά και προβλήματα handshaking, άσε που στο μπάτζετ που εγώ κοιτάω οι 4Κ είναι με eshift άρα χειρότερη ευκρίνεια σε υλικό 1080 απ τον δικό μου. Εγώ πλέον θέλω εικόνα ανάγλυφη, με φωτεινότητα, native 4k, κοντράστ, ακόμα και τα μαύρα μίας led είναι εκατό φορές απ τον προτζέκτορά μου, καλώδιο ένα μέτρο, θα δώσω 50 ευρώ και θα πάρω καλωδιάρα, όχι που έδωσα 150 για να βρω 15μετρο να παντρευτεί με τον Ινφόκους, θα βλέπω μέρα μεσημέρι και το κοντράστ και τα μαύρα θα είναι εκεί, ανάγλυφη επιπεδότατη εικόνα, μου χει λείψει τι να λέμε τώρα, η κινηματογραφική αίσθηση θα με χαλάσει; Ούτε γι ανέκδοτο φίλε μου, τουλάχιστον για μένα αυτές είναι οι προτεραιότητες πλέον.

Αυτός ο πίνακας ισχύει; Οντως οι qled είναι καλύτερες απ τις Led όπως μία Sony 9505 που συζητάμε; Παράδειγμα τηλεόρασης καλύτερη απ την Σόνυ; Για την απόσταση στα 2.80 που είμαι εγώ 75άρα καλά είναι;
Αφού ξέρεις τι θέλεις 85αρα sony να μην σου λείπουν αυτές οι 10 ίντσες

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
159.767
Members
36.019
Νεότερο μέλος
stavroskarol