Αγορά νέων ηχείων

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Παιδιά καλησπερα. Εδώ και αρκετό καιρό σκέφτομαι να αγοράσω ένα νέο ζευγάρι ηχείων βιβλιοθήκης έως 1000€. Μετά από αρκετό "ψάξιμο-διαβασμα" και χωρίς να είμαι 'ειδικός', κατέληξα σε μερικά ηχεία παθητικά και ενεργά, τα οποία είναι τα εξής,:
Παθητικά:
Focal Aria 906
Kef Q350
Elac uni-fi reference UBR62
Elac debut reference DBR62

και από ενεργά:

JBL 308P MIKII
KALI IN-8 2nd wave
KALI LP-8


Απο τις μετρήσεις που έχω δει και από αυτά που έχω διαβάσει, όλα τα παραπάνω παίζουνε καλά σε γενικές γραμμές, οπότε έχω χαθεί και δεν ξέρω τι να επιλέξω (πάντως καλοβλεπω τα KALI IN-8 και τα Elac uni-fi που είναι 3 δρομων ) , οπότε θα παρακαλούσα για οποιαδήποτε βοήθεια προκειμένου να βγει κάποια άκρη. Κάθε άλλη πρόταση δεκτή προς συζήτηση.
Απόσταση ακρόασης 2.2-2.4 μέτρα.
Επίσης έχω 1 subwoofer svs sb1000 pro και στο μέλλον (μετά τα ηχεία) σκέφτομαι να πάρω άλλο 1.
Προς το παρών έχω τα dali zensor 3.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
τα elac τα είχε ο @Ndis και πήρε Kali in 8
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Και είναι ευχαριστημένος?
Δεν είμαι εξοικειωμένος με energa ηχεία και είμαι λίγο επιφυλακτικός. Τα μόνα που άκουσα ήταν τα yamaha HS7 και δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασαν
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Μια ερώτηση. Όταν γίνεται χρήση subwoofer, τότε έχει μεγάλη σημασία το μέγεθος του woofer του δορυφόρου σε ένα 3δρομο ηχείο?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
κατέληξα σε μερικά ηχεία παθητικά και ενεργά, τα οποία είναι τα εξής,:
Παθητικά:
Focal Aria 906
Kef Q350
Elac uni-fi reference UBR62
Elac debut reference DBR62

και από ενεργά:

JBL 308P MIKII
KALI IN-8 2nd wave
KALI LP-8
Πώς θα οδηγηθούν τα μεν ή τα δε; Τί υπάρχει διαθέσιμο;
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Πώς θα οδηγηθούν τα μεν ή τα δε; Τί υπάρχει διαθέσιμο;
Έχω τον advance acoustic xi105 που βγάζει 105 watt στα 8 ohm και 140στα 4. Επίσης έχει pre out/ main in.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Μια ερώτηση. Όταν γίνεται χρήση subwoofer, τότε έχει μεγάλη σημασία το μέγεθος του woofer του δορυφόρου σε ένα 3δρομο ηχείο?
το μέγεθος του γούφερ πάει παρέα με την απόσταση ακρόασης

το θέλουμε δηλαδή για να μας δώσει μια σωστή απόκριση σε ένταση κ χαμηλή παραμόρφωση μέχρι τα 80hz
αυτό είναι όλο...από εκεί και μετά αναλαμβάνουν τα σαμπς
 


Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
το μέγεθος του γούφερ πάει παρέα με την απόσταση ακρόασης

το θέλουμε δηλαδή για να μας δώσει μια σωστή απόκριση σε ένταση κ χαμηλή παραμόρφωση μέχρι τα 80hz
αυτό είναι όλο...από εκεί και μετά αναλαμβάνουν τα σαμπς
Άρα για την απόσταση 2.3μ, woofer 6.5 "δεν είναι αρκετό μαζί με subwoofer? Γενικά δεν ακούω πολύ δυνατά μουσική 75-80db.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Άρα για την απόσταση 2.3μ, woofer 6.5 "δεν είναι αρκετό μαζί με subwoofer? Γενικά δεν ακούω πολύ δυνατά μουσική 75-80db.
..by the book το 6.5 θα ζορίσει,
ξέρω ότι δεν υπάρχει μεγάλη γκάμα σε οικιακά ηχεία 6.5 ιντσών...
στην περίπτωσή σου το ότι δεν ακούς σε υψηλές εντάσεις βοηθά όμως
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Γενικά διαβάζω πολύ θετικά σχόλια από κατόχους των focal. Ότι με subwoofer παίζουν πολύ καλά.
Το κακό είναι ότι στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν πολλές επιλογές ακρόασης. Οπότε βασίζεσαι περισσότερο σε σχολια. Θα ήθελα να ακούσω τα Kali αλλά δεν ξέρω που.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Γενικά διαβάζω πολύ θετικά σχόλια από κατόχους των focal. Ότι με subwoofer παίζουν πολύ καλά.
Το κακό είναι ότι στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν πολλές επιλογές ακρόασης. Οπότε βασίζεσαι περισσότερο σε σχολια. Θα ήθελα να ακούσω τα Kali αλλά δεν ξέρω που.
μην κολλάς...ευκολάκι
μπορείς να τα παραγγείλεις από thomann και αν δεν σου αρέσουν τα επιστρέφεις πίσω
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Γενικά διαβάζω πολύ θετικά σχόλια από κατόχους των focal. Ότι με subwoofer παίζουν πολύ καλά.
Το κακό είναι ότι στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν πολλές επιλογές ακρόασης. Οπότε βασίζεσαι περισσότερο σε σχολια. Θα ήθελα να ακούσω τα Kali αλλά δεν ξέρω που.
Η αντιπροσωπία της Kali είναι στη Θεσσαλονίκη
audiodesigner
Μακεδονίας 148
2310477194 / 2313056218
Εχουν και Focal, αλλά αυτοκινήτου :) Από παθητικά σπιτιού εμπορεύονται Magnat, Polk και Fyne.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Η αντιπροσωπία της Kali είναι στη Θεσσαλονίκη
audiodesigner
Μακεδονίας 148
2310477194 / 2313056218
Εχουν και Focal, αλλά αυτοκινήτου :) Από παθητικά σπιτιού εμπορεύονται Magnat, Polk και Fyne.
δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα
και Σαλονικα κιόλας
μπράβο! :thumbsup:
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Η αντιπροσωπία της Kali είναι στη Θεσσαλονίκη
audiodesigner
Μακεδονίας 148
2310477194 / 2313056218
Εχουν και Focal, αλλά αυτοκινήτου :) Από παθητικά σπιτιού εμπορεύονται Magnat, Polk και Fyne.
Ωραία θα περάσω από εκεί να δω . Μένω και κοντά.
μην κολλάς...ευκολάκι
μπορείς να τα παραγγείλεις από thomann και αν δεν σου αρέσουν τα επιστρέφεις πίσω
Δέχονται να τα επιστρέψεις. Χωρίς λόγο?
Δεν το έχω ξανακάνει. Αλλά αφού ενημέρωσε ο TGD ότι υπάρχει η δυνατότητα στη Θεσσαλονίκη, θα πάω πρώτα από εκεί.
μην κολλάς...ευκολάκι
μπορείς να τα παραγγείλεις από thomann και αν δεν σου αρέσουν τα επιστρέφεις πίσω
Δέχονται να τα επιστρέψεις. Χωρίς λόγο?
Δεν το έχω ξανακάνει. Αλλά αφού ενημέρωσε ο TGD ότι υπάρχει η δυνατότητα στη Θεσσαλονίκη, θα πάω πρώτα από εκεί.
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
τα elac τα είχε ο @Ndis και πήρε Kali in 8
Όλα τα ηχεία που παραθέτεις @SK7148 είναι μια χαρά vfm επιλογές.

Το dbr62 με το φτωχό 6.5αρη θα σε εκπλήξει το πόσο δυνατά μπορεί να παίξει! Άσε που εκτός το ότι μετράει μια χαρά είναι και κουκλι κανονικό.

Το 906 είναι ίσως καλύτερο του elac, εξίσου όμορφο, και πολύ καλύτερα κατασκευασμένο. Για την aria μάλιστα ως σειρά μπορείς να βρεις τα πάντα, από κεντρικό μέχρι δίπολα!

Αν όμως δε σε ενδιαφέρει η αισθητική του χώρου σου το in8 ως τριδρομο, 8-ιντσο και ομοαξονικό πάρα πολύ δύσκολα θα μπορέσεις να το ανταγωνιστεί οποιοδήποτε ηχείο της λίστας σου (και όχι μόνο). Δεν είναι το τέλειο ηχείο, ελαφρά off axis πχ παίζει καλύτερα από ότι on axis αλλά μιλάμε για πραγματικό ψειρισμα και όχι ουσία.

Τα έλεγα και στον @daharis666, τα kali μόνο για ομοαξονικά genelec θα τα άλλαζα αλλά πραγματικά δε βλέπω το λόγο. Με τα ζευγάρια in8, ws12 και με κόστος λιγότερο των 2Κ εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Μοναδική εκκρεμότητα η αγορά του νέου minidsp για το dirac και τέλος για 10 χρόνια.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Όλα τα ηχεία που παραθέτεις @SK7148 είναι μια χαρά vfm επιλογές.

Το dbr62 με το φτωχό 6.5αρη θα σε εκπλήξει το πόσο δυνατά μπορεί να παίξει! Άσε που εκτός το ότι μετράει μια χαρά είναι και κουκλι κανονικό.

Το 906 είναι ίσως καλύτερο του elac, εξίσου όμορφο, και πολύ καλύτερα κατασκευασμένο. Για την aria μάλιστα ως σειρά μπορείς να βρεις τα πάντα, από κεντρικό μέχρι δίπολα!

Αν όμως δε σε ενδιαφέρει η αισθητική του χώρου σου το in8 ως τριδρομο, 8-ιντσο και ομοαξονικό πάρα πολύ δύσκολα θα μπορέσεις να το ανταγωνιστεί οποιοδήποτε ηχείο της λίστας σου (και όχι μόνο). Δεν είναι το τέλειο ηχείο, ελαφρά off axis πχ παίζει καλύτερα από ότι on axis αλλά μιλάμε για πραγματικό ψειρισμα και όχι ουσία.

Τα έλεγα και στον @daharis666, τα kali μόνο για ομοαξονικά genelec θα τα άλλαζα αλλά πραγματικά δε βλέπω το λόγο. Με τα ζευγάρια in8, ws12 και με κόστος λιγότερο των 2Κ εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Μοναδική εκκρεμότητα η αγορά του νέου minidsp για το dirac και τέλος για 10 χρόνια.
Σε Ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση. Και εγώ περίπου σε αυτά τα 2-3 ηχεία εστιάζω. (Kali, focal, elac ubr62). Τα δύο τελευταία σίγουρα είναι πιο όμορφα, αλλά έδειξα τα kali στη σύζυγο και δεν την ενόχλησε η εμφάνιση. (Θα την πάρω μαζί μου να τα δει και από κοντά ;))
Αυτό που με προβληματίζει λίγο , από αυτά που μπορώ να καταλάβω, είναι ότι σε διάφορα sites με μετρήσεις και γραφηματα οπως


Και


φαίνεται ότι τα focal kai Elac βαθμολογουνται αρκετά καλύτερα από τα cali και ιδίως με χρήση subwoofer.
Βέβαια για απόσταση ακρόασης 2.2- 2.3μ. τα πράγματα ίσως να είναι διαφορετικά λόγω του 8" woofer.
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Αναφορικά με τις μετρικες δες το εξής απο παρουσιάση του sean olive το 2020:

1652887557917.png


Τα κεφάλαια SPL και spatial attributes νομίζω οτι είναι σημαντικά , αλλιώς ολοι θα ακουγαμε απο 3ίντσα 2-δρομα genelec βιδωμένοι στις on axis θέσεις μας.

Προσωπικά, επειδή δεν είμαι του καταναγκασμου! Δεν θα αγοράσω ποτέ ξανά 2-δρομο και μη ομοαξονικό. Με sub ή χωρίς. Δεν βλέπω το λόγο να πρέπει να πιανω τα αυτιά μου ανάποδα ωστε να μπορώ να ακουω σωστά το (οποιοδήποτε) ηχείο. Δεν με ενδιαφέρουν τα μοιρογνωμόνια και οι ταινίες για δημάδι σε πατώματα και καναπέδες !

Πάντως για να μη το κάνουμε σίριαλ, οτιδήποτε απο τα 3 και αν αγοράσεις θα είσαι σουπερ ευχαριστημένος.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Παιδιά επανέρχομαι μερικές ερωτήσεις. Στις προδιαγραφές των Elac uni-fi reference UBR 62 αναφέρεται ότι έχουν ευαισθησία 85 db και σε κάποια reviews λένε ότι είναι 83. Μπορεί ο ενισχυτής μου (100w 8Ohm/140w 4 Ohm) να τα οδηγήσει ικανοποιητικά?
Το γεγονός ότι είναι 3δρομο οομοαξονικό, παίζει κάποιον σημαντικό ρόλο στην απόδοση σε αυτή την τάξη τιμών (700-1000 ευρώ), σε σχέση με ένα 2δρομο?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Παιδιά επανέρχομαι μερικές ερωτήσεις. Στις προδιαγραφές των Elac uni-fi reference UBR 62 αναφέρεται ότι έχουν ευαισθησία 85 db και σε κάποια reviews λένε ότι είναι 83. Μπορεί ο ενισχυτής μου (100w 8Ohm/140w 4 Ohm) να τα οδηγήσει ικανοποιητικά?
η οδήγηση σε νορμάλ στάθμες που είπες ότι θα παίζεις...θα είναι εντάξει ....φυσικά καλό θα ναι να υπάρχει παραπάνω ρεύμα (όπως και κάνα σαμπάκι)

Το γεγονός ότι είναι 3δρομο ομοαξονικό, παίζει κάποιον σημαντικό ρόλο στην απόδοση σε αυτή την τάξη τιμών (700-1000 ευρώ), σε σχέση με ένα 2δρομο?
μην κολλάς στην τιμή....τα πλεονεκτήματα των καλοσχεδιασμένων ομοαξονικών είναι αδιαμφισβήτητα, και το συγκεκριμένο στην κατηγορία του είναι σούπερ και μετρημένο σε πολλά ριβιούζ
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top