Αγορά 65άρας μέχρι 1500 ευρώ

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Εάν παίζεις αποκλειστικά από pc και έχεις τον mad vr δεν πρέπει να σε απασχολεί ο cpu της τηλεόρασης καθώς δεν νομίζω να κάνει καλύτερη δουλειά στο upscaling π.χ. απ' ότι ο mad. Τώρα για τα χρώματα και το μαύρο που λες πιο πολύ εξαρτιέται από το πάνελ που "φοράει" η κάθε τηλεόραση όπως va, rgb των oled, ips κ.λ.π. Ο κατασκευαστής όμως μπορεί να επέμβει σε άλλα χαρακτηριστικά όπως η κίνηση (σ' αυτόν τον τομέα η sony θεωρείται η κορυφαία) το response time αν παίζεις παιχνίδια και διάφορα άλλα
Αν θες να έχεις την καλύτερη tv χρωματικά πας σε oled με τον κίνδυνο βέβαια που υπάρχει για burn in αν δεν είσαι προσεκτικός
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Όσον αφορά την ισορροπία της χρωματικής παλέτας, ή τις διαβαθμίσεις του μαύρου που μου είχες πει στο πιο πάνω ποστ σου, δεν ξέρω αν μπορώ να τα δω από τα χαρακτηριστικά της κάθε τηλεόρασης ή αν τα βλέπεις ιδίοις όμμασι.
...
Ο βέλτιστος τρόπος να διαπιστωνόταν σε συνάρτηση με τις ιδιαίτερες προτιμήσεις σου θα ήταν να στήνονταν σε χώρο υπό ισοδύναμες με το δικό σου συνθήκες φωτισμού οι δύο-τρεις υποψήφιες οθόνες η μία δίπλα στην άλλη με καλυμμένα τα στοιχεία του κατασκευαστή,στην ίδια διάσταση πάνελ και βεβαίως βαθμονομημένες.Κάτι τέτοιο είναι συνήθως ανεφάρμοστο από τις επικρατούσες συνθήκες επίδειξης.

Δεν υπάρχει οθόνη του στυλ ΄΄άρχοντας των δακτυλιδιών΄΄ ,δηλαδή που να υπερτερούσε στο σύνολο των σημείων έναντι των υπολοίπων.

Άμα προτιμάς υψηλές τιμές φωτεινότητας κατά τη θέαση είναι καλύτερο να πας σε πάνελ LED-LCD , με τα LED στοιχεία να μην είναι κατανεμημένα περιφερικά,αλλά όπισθεν του πάνελ\ ώστε να προσφέρεται η ιδιότητα Full Array Local Dimming.
Αυτό συντελεί στο να επιτυγχάνεται καλύτερη αντίθεση και ανώτερη ισορροπία λευκού και μαύρου που θα επηρεάζουν με τη σειρά τους την αντίληψη της χρωματικής παλέτας.

Εάν προτιμάς παιγνίδια,καλύτερα ν'αποκτήσεις και αφιερωμένο monitor με ανάλογες προδιαγραφές.

Δεδομένα όπως η ποιότητα επεξεργασίας,ομαλότητα κίνησης (προσοχή στην παρενέργεια του Soap Opera effect) ,upscaling καθώς και η εργονομία του λογισμικού μπορούν να βρεθούν εύκολα από διαδικτυακές πηγές για όποια μοντέλα σε ενδιαφέρουν.

Εάν θα περνά αρκετό χρόνο συνδεδεμένη σε υπολογιστή,θα θεωρούσα τα πάνελ τεχνολογίας Oled ακατάλληλα γι ασφαλή εφαρμογή - από τον κίνδυνο μόνιμης αποτύπωσης μοτίβων από την επιφάνεια εργασίας.

Γενικώς πάντως δεν πέφτεις και πολύ έξω -εφόσον θα ήσουν αποφασισμένος για Oled- διαλέγοντας - για τρέχοντα πάντα μοντέλα - μεταξύ των LG C8 - Sony AF9 - Philips 903 .
Οφείλεις όμως να διαπιστώσεις ποια λογισμικά για την ενίσχυση της θέασης θα υποστηρίζονται από καθένα εξ αυτών.

Και βέβαια η τεχνολογία Microled πλησιάζει τη μαζική κυκλοφορία ολοένα και περισσότερο.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Εάν παίζεις αποκλειστικά από pc και έχεις τον mad vr δεν πρέπει να σε απασχολεί ο cpu της τηλεόρασης καθώς δεν νομίζω να κάνει καλύτερη δουλειά στο upscaling π.χ. απ' ότι ο mad. Τώρα για τα χρώματα και το μαύρο που λες πιο πολύ εξαρτιέται από το πάνελ που "φοράει" η κάθε τηλεόραση όπως va, rgb των oled, ips κ.λ.π. Ο κατασκευαστής όμως μπορεί να επέμβει σε άλλα χαρακτηριστικά όπως η κίνηση (σ' αυτόν τον τομέα η sony θεωρείται η κορυφαία) το response time αν παίζεις παιχνίδια και διάφορα άλλα
Αν θες να έχεις την καλύτερη tv χρωματικά πας σε oled με τον κίνδυνο βέβαια που υπάρχει για burn in αν δεν είσαι προσεκτικός

Και εγώ που νόμιζα ότι το MPC ήταν το καλύτερο :p [βασικά είναι απίστευτα βολικό γιατί βρίσκει και κατεβάζει τους υπότιτλους χεχε]

Αα να και κάτι που δεν ήξερα σχετικά με τα πάνελ. Υπάρχει κάποιο ποστ εδώ μέσα, που να εξηγεί λίγο τα πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα?
Η Sony γενικά έχει ανέβει πολύ στα μάτια μου, από τη στιγμή που άρχισα να διαβάζω διάφορα posts εδώ μέσα, μιας και πίστευα ότι έχει μείνει πίσω στην τεχνολογία [σε όποιο πολυκατάστημα και να πας έχουν 200 μοντέλα Samsung - LG και 10 Sony >:(]
Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου στην τηλεόραση, η μόνη χρήση που της κάνω μέχρι στιγμής [και λογικά έτσι θα συνεχίσει] είναι λίγο τηλεόραση το μεσημέρι, μία ταινία αν προλάβω το βράδυ [που την προβάλω από το laptop μου], άντε και 10 με 15 ώρες συνολικά το ΣΚ [με πολύ πρόχειρο υπολογισμό].

Καταρχάς σ' ευχαριστώ πολύ και για το βίντεο που εξηγεί και κάνει τη σύγκριση μεταξύ διάφορων τηλεοράσεων, πολύ κατατοπιστικό, αλλά πιστεύω ότι με τη χρήση που κάνω, ότι δεν θα προκύψει burn in..
Εσύ τι πιστεύεις?
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Άμα προτιμάς υψηλές τιμές φωτεινότητας κατά τη θέαση είναι καλύτερο να πας σε πάνελ LED-LCD , με τα LED στοιχεία να μην είναι κατανεμημένα περιφερικά,αλλά όπισθεν του πάνελ\ ώστε να προσφέρεται η ιδιότητα Full Array Local Dimming.
Το Full Array Local Dimming, είναι χαρακτηριστικό της τηλεόρασης που θα αναγράφεται π.χ. στο πινακάκι με τα χαρακτηριστικά της? Ή αυτό συμπεραίνεται από το πάνελ που "φοράει" η κάθε τηλεόραση? Που και αυτό πάλι θα το γράφει στα χαρακτηριστικά της η τηλεόραση? o_O [όλο ερωτήσεις είμαι, συγγώμη]

Εάν προτιμάς παιγνίδια,καλύτερα ν'αποκτήσεις και αφιερωμένο monitor με ανάλογες προδιαγραφές.
Παιχνίδια δεν παίζω καθόλου, μόνο λίγο τηλεόραση και καμιά ταινία το βράδυ [όπου αυτό με φέρνει στο σημείο να λέω αν αξίζει να δώσω τόσο λεφτά..αλλά περί ορέξεως..]

Εάν θα περνά αρκετό χρόνο συνδεδεμένη σε υπολογιστή,θα θεωρούσα τα πάνελ τεχνολογίας Oled ακατάλληλα γι ασφαλή εφαρμογή - από τον κίνδυνο μόνιμης αποτύπωσης μοτίβων από την επιφάνεια εργασίας.
Όπως ανέφερα και πάρα πάνω, η τηλεόραση συνδέεται [και θα συνδέεται] μόνο όταν είναι να προβάλω μία ταινία το βράδυ και αν. Όποτε, ίσως να μην έχω τον κίνδυνο μόνιμης αποτύπωσης μοτίβων από την επιφάνεια εργασίας. Ποια είναι η γνώμη σου εσένα?

Και βέβαια η τεχνολογία Microled πλησιάζει τη μαζική κυκλοφορία ολοένα και περισσότερο.
Και σε αυτό έχω μείνει αδιάβαστος. Οπότε υποθέτω πως είναι κάτι μεταξύ LED και κάτι άλλο? :(


Πάντως σ' ευχαριστώ και πάλι για τα φώτα σου. Θα αρχίσω να κοιτάω τις σειρές των μοντέλων που μου είπες [θα περάσω αν προλάβω και από Sony Center σήμερα να δω και από κοντά τη σειρά Sony AF9, αλλά και άλλα μοντέλα της] και οψόμεθα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το Full Array Local Dimming, είναι χαρακτηριστικό της τηλεόρασης που θα αναγράφεται π.χ. στο πινακάκι με τα χαρακτηριστικά της? Ή αυτό συμπεραίνεται από το πάνελ που "φοράει" η κάθε τηλεόραση? Που και αυτό πάλι θα το γράφει στα χαρακτηριστικά της η τηλεόραση? o_O [όλο ερωτήσεις είμαι, συγγώμη]


Και σε αυτό έχω μείνει αδιάβαστος. Οπότε υποθέτω πως είναι κάτι μεταξύ LED και κάτι άλλο? :(


Πάντως σ' ευχαριστώ και πάλι για τα φώτα σου. Θα αρχίσω να κοιτάω τις σειρές των μοντέλων που μου είπες [θα περάσω αν προλάβω και από Sony Center σήμερα να δω και από κοντά τη σειρά Sony AF9, αλλά και άλλα μοντέλα της] και οψόμεθα.
Κανονικά μια LED-LCD οθόνη με ιδιότητα FALD για το πάνελ θα έπρεπε να το δηλώνει με μεγάλα γράμματα στο προωθητικό της υλικό...;)

Χρήσιμο και σύντομο λινκ για την τεχνολογία MicroLed σε αντιπαραβολή με την OLED:
https://www.digitaltrends.com/home-theater/microled-vs-oled/
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Κανονικά μια LED-LCD οθόνη με ιδιότητα FALD για το πάνελ θα έπρεπε να το δηλώνει με μεγάλα γράμματα στο προωθητικό της υλικό...;)

Χρήσιμο και σύντομο λινκ για την τεχνολογία MicroLed σε αντιπαραβολή με την OLED:
https://www.digitaltrends.com/home-theater/microled-vs-oled/

Όντως πολύ χρήσιμο το λίνκ, βέβαια θα πρέπει να περιμένουμε ακόμη μέχρι να βγει σε μικρότερου μεγέθους τηλεοράσεις.. [για την απόσταση την δίκη μου δεν θα ήταν κακή ιδέα ένα τέτοιο πάνελ :p]

Κάτι τελευταίο, όσον αφορά τον κίνδυνο μόνιμης αποτύπωσης μοτίβων από την επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή μου, για τη χρήση που θα της κάνω [μία ταινία το βράδυ και αυτό όχι και σε καθημερινή χρήση], υπάρχει περίπτωση να συμβεί το λεγόμενο burn in?

Σ' ευχαριστώ πολύ
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Κάτι τελευταίο, όσον αφορά τον κίνδυνο μόνιμης αποτύπωσης μοτίβων από την επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή μου, για τη χρήση που θα της κάνω [μία ταινία το βράδυ και αυτό όχι και σε καθημερινή χρήση], υπάρχει περίπτωση να συμβεί το λεγόμενο burn in?
Σ' ευχαριστώ πολύ
Θεωρώ πως όχι,εκτός και αν συνήθιζες ν'αποκοιμιέσαι με το πάνελ ξεχασμένο ανοικτό και χωρίς ενεργοποιημένη κάποια προστασία οθόνης.Σε μια τραβηγμένη περίπτωση,ίσως θα όφειλε να δοθεί προσοχή εφόσον το κάδρο της ταινίας θα άφηνε επί μόνιμης βάσης σκοτεινές μπάρες άνω και κάτω.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Θεωρώ πως όχι,εκτός και αν συνήθιζες ν'αποκοιμιέσαι με το πάνελ ξεχασμένο ανοικτό και χωρίς ενεργοποιημένη κάποια προστασία οθόνης.Σε μια τραβηγμένη περίπτωση,ίσως θα όφειλε να δοθεί προσοχή εφόσον το κάδρο της ταινίας θα άφηνε επί μόνιμης βάσης σκοτεινές μπάρες άνω και κάτω.
Δύσκολο να αποκοιμηθώ σε ταινία εως απίθανο χαχα! Αλλα θα το λάβω υπόψιν μου αυτό! Πάντως και παλι σ'ευχαριστώ για την αμεση και κατατοπιστική απάντηση σου!
Μολις αρχιζω και κατασταλαζω σε μοντέλα τηλεοράσεων, θα σας ξανα ενοχλήσω :D
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
συνήθιζες ν'αποκοιμιέσαι με το πάνελ ξεχασμένο ανοικτό
Εγώ, στον προβολέα. :p

Δύσκολο να αποκοιμηθώ σε ταινία εως απίθανο χαχα!
Ο γλυκύτερος ύπνος, δεν ξέρεις τι χάνεις. Χαλάλι οι λάμπες. :D
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Εγώ, στον προβολέα.
Ιιιιιι!!! Εχεις προβολέα και κοιμάσαι την ώρα της προβολής?? :o How could you?! :p

Ο γλυκύτερος ύπνος, δεν ξέρεις τι χάνεις. Χαλάλι οι λάμπες. :D
Χαχαχαχα μολις πάρω την καινούργια τηλεόραση, θα το δοκιμάσω μία φορά :D
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
ότι ψάχνω λόγω χάρη, μία τηλεόραση 4K, με Dolby Vision, με τάδε επεξεργαστή, ή με κάποιο άλλο χαρακτηριστικό και πάει λέγοντας
Πρόσφατα αγόρασα την Sony KD - 65" AF 8, OLED.
Το Dolby Vision είναι αυτό που κάνει τη διαφορά. Μου είναι δύσκολο να σου περιγράψω τη διαφορά από το σκέτο UHD, ή το UHD with HDR 10. Aυτό στο λεω, όχι επειδή το έχω διαβασει, μόνο, το βλεπω, καθ' ότι συνδρομητής στο Netflix. Αν μιλήσουμε δε για τη διαφορα μεταξυ 1080p και UHD/ Dolby vision, άστα καλύτερα.
Βέβαια σε λίγο καιρό, δεν έχουν πει πόσο, θα είναι έτοιμη η version HDR 10 Pplus, η οποία εκτιμάται ότι θα είναι εφάμιλλη του Dolby Vision.
Όμως απ' ότι γράφεται θα το υποστηρίζουν συγκεκριμένα μοντέλα tv (όχι LG και Sony, προς το παρόν υποστηρίζουν το HDR 10), και studio παραγωγής ταινιών/σειρών.

Σε καθε περίπτωση, κατά τη γνώμη μου, προσπαθησε η αγορά σου να υποστηρίζει και τα δυο forma. Η LG C8 και η Sony το κανουν.Το μελλον θα δειξει ποιο απο τα δυο θα υπερισχύσει. Πιθανότατα το Dolby Vision, διότι εκτός από τα μεγάλα studio, την LG, τη Sony, την Panasonic και τη Hisense, το υποστηρίζει η Νetflix και το Amazon prime.

Εγώ βέβαια θα ήθελα να συνυπάρξουν και τα δύο, καθώς ειναι θέμα μιας ενημέρωσης λογισμικού της tv, τόσο απλά.

Πρέπει όμως να:

α. εκταμιεύσεις 1200 - 1300 € παραπάνω, για τη Sony τουλάχιστον, και,

β. να περιοριστείς στις 65". Εκτός εάν αποφασίσεις να πας στις 77" οled της LG, δίνοντας περί τα......11 χιλιάρικα €.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Υ.Γ. Με την εμπειρία που έχω τώρα, δε μετανιώνω καθόλου που έθεσα σαν όρο στον εαυτό μου, ότι η tv που θα έπαιρνα, να αναπαράγει Dolby Vision.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Πρόσφατα αγόρασα την Sony KD - 65" AF 8, OLED.
Το Dolby Vision είναι αυτό που κάνει τη διαφορά. Μου είναι δύσκολο να σου περιγράψω τη διαφορά από το σκέτο UHD, ή το UHD with HDR 10. Aυτό στο λεω, όχι επειδή το έχω διαβασει, μόνο, το βλεπω, καθ' ότι συνδρομητής στο Netflix. Αν μιλήσουμε δε για τη διαφορα μεταξυ 1080p και UHD/ Dolby vision, άστα καλύτερα.
Βέβαια σε λίγο καιρό, δεν έχουν πει πόσο, θα είναι έτοιμη η version HDR 10 Pplus, η οποία εκτιμάται ότι θα είναι εφάμιλλη του Dolby Vision.
Όμως απ' ότι γράφεται θα το υποστηρίζουν συγκεκριμένα μοντέλα tv (όχι LG και Sony, προς το παρόν υποστηρίζουν το HDR 10), και studio παραγωγής ταινιών/σειρών.

Σε καθε περίπτωση, κατά τη γνώμη μου, προσπαθησε η αγορά σου να υποστηρίζει και τα δυο forma. Η LG C8 και η Sony το κανουν.Το μελλον θα δειξει ποιο απο τα δυο θα υπερισχύσει. Πιθανότατα το Dolby Vision, διότι εκτός από τα μεγάλα studio, την LG, τη Sony, την Panasonic και τη Hisense, το υποστηρίζει η Νetflix και το Amazon prime.

Εγώ βέβαια θα ήθελα να συνυπάρξουν και τα δύο, καθώς ειναι θέμα μιας ενημέρωσης λογισμικού της tv, τόσο απλά.

Πρέπει όμως να:

α. εκταμιεύσεις 1200 - 1300 € παραπάνω, για τη Sony τουλάχιστον, και,

β. να περιοριστείς στις 65". Εκτός εάν αποφασίσεις να πας στις 77" οled της LG, δίνοντας περί τα......11 χιλιάρικα €.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Υ.Γ. Με την εμπειρία που έχω τώρα, δε μετανιώνω καθόλου που έθεσα σαν όρο στον εαυτό μου, ότι η tv που θα έπαιρνα, να αναπαράγει Dolby Vision.

Καταρχάς σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Θα ξανά επισημάνω, πόσο δεν είχα σε εκτίμηση την Sony και πως μέσα από το forum σας, διαβάζοντας και ανταλλάσσοντας γνώμες και εμπειρίες, είναι η μόνη εταιρεία που ''βλέπω'' μπροστά μου για αγορά τηλεόρασης, αυτή τη στιγμή.

Αυτό που δεν κατάλαβα καλά και μπερδεύτηκα λιγάκι, είναι το αν τελικά η version HDR 10 Plus θα συνυπάρχει μαζί με το Dolby Vision στα μοντέλα Sony?
Και αν υποστηρίζονται και τα δυο forma, ξέρεις από προσωπική σου εμπειρία, ποια μοντέλα της Sony το υποστηρίζουν αυτή τη στιγμή [ή και άλλων εταιρείων]?


α. Όσον αφορά το οικονομικό, δεν τα λες και λίγα τα extra 1200 - 1300 ευρώ. Βέβαια θα μου πεις, ότι δεν παίρνεις ότι κι ότι.. Από την άλλη βέβαια, αυτό που με φοβίζει, είναι το ενδεχόμενο να χαλάσει η τηλεόραση μετά την 5ετή εγγύηση και να κλαίω τα 2500+ ευρώ.. [but that just me :D]

β. Για 65'' κοιτάω [όχι ότι θα με χάλαγε και η 70''+ χαχα, με την απόσταση θέασης που έχω]. Άλλα ξεφεύγουμε waaaay to much από το budget!
[DOUBLEPOST=1548963016][/DOUBLEPOST]
Δεν θέλει προσπάθεια. Όταν έρχεται μόνος του είναι το καλύτερο...:laugh:
I bet :lolsign: αλλά λες και έχω κατάρα και δεν μπορώ να κοιμηθώ σε ταινία.. :D:p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
α. Όσον αφορά το οικονομικό, δεν τα λες και λίγα τα extra 1200 - 1300 ευρώ. Βέβαια θα μου πεις, ότι δεν παίρνεις ότι κι ότι.. Από την άλλη βέβαια, αυτό που με φοβίζει, είναι το ενδεχόμενο να χαλάσει η τηλεόραση μετά την 5ετή εγγύηση και να κλαίω τα 2500+ ευρώ.. [but that just me :D]
...
I bet :lolsign: αλλά λες και έχω κατάρα και δεν μπορώ να κοιμηθώ σε ταινία.. :D:p
Σε αργόσυρτες τηλεοπτικές σειρές έρχεται αβίαστα ο ύπνος.Αρκετές από αυτές τυγχάνουν ν'ανήκουν στο...Netflix.:laugh:

Αν ω μη γένοιτο ένα πάνελ χαλάσει μετά τη λήξη πενταετούς εγγύησης δεν δίνεις υπέρογκα ποσά για επιδιόρθωση - αντικατάσταση, αλλά μαζεύεις ν'αποκτήσεις άλλη οθόνη - με...πενταετή τουλάχιστον εγγύηση - παραδίνοντας την παλιά στην ανακύκλωση...8-)
 
Last edited:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Θα ξανά επισημάνω, πόσο δεν είχα σε εκτίμηση την Sony και πως μέσα από το forum σας, διαβάζοντας και ανταλλάσσοντας γνώμες και εμπειρίες, είναι η μόνη εταιρεία που ''βλέπω'' μπροστά μου για αγορά τηλεόρασης, αυτή τη στιγμή.
..ότι σου έγραψα, και ότι θα σου πω για τις tv, είναι προσωπικές μου απόψεις. Θέλω να είναι σαφές αυτό. Αυτό βέβαια δεν ισχύει για τα δύο forma.

Πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή, σ' αυτές τις ίντσες oled, η LG C8 & SONY KD - 65 AF8 είναι περίπου ισάξιες. Ίσως μια μικρή υπεροχή της Sony λόγω επεργαστή. Κάτι που πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου, είναι ότι η μεν Sony χρησιμοποιεί Android, η δε LG το δικό της.

Γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για δύο ισάξιες - θαυμάσιες tv, οι οποίες ενσωματώνουν τεχνολογίες αιχμής.

Το ιστορικό βλαβών είναι λίγο μεγαλύτερο στην LG, αλλά αυτό οφείλεται αποκλειστικά στις περισσότερες πωλήσεις που έχει πραγματοποιήσει. Γενικά είναι χαμηλό και για τις δύο.
Όσο για το burn in, δε θα πρέπει να σ' απασχολεί ιδιαίτερα, αν δεν την αφήνεις να παίζει από το πρωί μέχρι το βράδι. Ας μη μας γίνει εμμονή. Στατιστικά, απ' ότι διαβάζω, δεν είναι πολλές αυτές που παρουσίασαν αυτό το πρόβλημα.
Αυτό που δεν κατάλαβα καλά και μπερδεύτηκα λιγάκι, είναι το αν τελικά η version HDR 10 Plus θα συνυπάρχει μαζί με το Dolby Vision στα μοντέλα Sony?
Αυτό δε μπορώ να στο πω, θέλω να πιστεύω πως ναι, δεδομένου ότι δεν απαιτείται καταβολή χρημάτων από τις εταιρίες κατασκευής tv που θα θελήσουν να το ενσωματώσουν στα μοντέλα τους. Γ' αυτό και η ύπρξη του HDR 10. Για την ιστορία, η Samsung, και λίγα studio πρωτοστατoύν στην εξέλιξή του, διότι δεν θέλουν να καταβάλλουν τα δικαιώματα χρήσης στη Dolby.
Και αν υποστηρίζονται και τα δυο forma, ξέρεις από προσωπική σου εμπειρία, ποια μοντέλα της Sony το υποστηρίζουν αυτή τη στιγμή [ή και άλλων εταιρείων]?
.αυτή τη στιγμή τα δύο υπ' όψιν μοντελα υποστηρίζουν HDR 10, και Dolby Vision. Η κορυφαίες σειρές Sony oled και LG, σίγουρα ναι. Οι led SONY νομίζω μόνο ΗDR 10. Η Panasonic oled, όχι. Για τη Hisense δεν το γνωρίζω. Για τη Samsung είπα παραπάνω πως αντιμετωπίζει το ζήτημα Dolby Vision.
Θα πρέπει να αφιερώσεις λίγο χρόνο να το δεις λεπτομερέστερα αυτό.
α. Όσον αφορά το οικονομικό, δεν τα λες και λίγα τα extra 1200 - 1300 ευρώ. Βέβαια θα μου πεις, ότι δεν παίρνεις ότι κι ότι.. Από την άλλη βέβαια, αυτό που με φοβίζει, είναι το ενδεχόμενο να χαλάσει η τηλεόραση μετά την 5ετή εγγύηση και να κλαίω τα 2500+ ευρώ.. [but that just me :D
..φυσικά και δεν τα λες λίγα γιατί δεν είναι λίγα. Ισως στην LG C8 να ειναι 300 - 400 € φθηνότερα Όσο για το ενδεχόμενοβλαβών δε θα πρέπει να σε φοβίζει, γενικά δε πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα έτσι. Εγώ τουλάχιστον όχι.
Εάν μου βγάλει βλάβη στο panel μετά την 5ετία, γνωρίζω πολύ καλά ότι θα πρέπει να βρω ένα κέντρο ανακύκλωσης! Αλλά..5 χρόνια δεν είναι πολλά; Ή μπορεί και όχι επειδή δεν ξέρουμε τη συμπεριφορά των panel oled σε βάθος χρόνου; Μακάρι να το ήξερα. Αλλά δες το..μισογεμάτο ποτήρι, όχι το μισοάδειο.

Εν κατακλείδι, εν μπορείς, στο ξαναλέω, η λειτουργία Dolby βελτιώνει πολύ την εικόνα, συγκρινόμενη το UHD. Εάν αυτό ειναι εφικτό τελικα, έστω και αν χρειαστεί να περιμένεις λίγο, προτίμησε tv που να το έχει, εφ' όσον βέβαια εξασφαλίσεις ότι τώρα, ή στο εγγύς μέλλον, θα έχεις υλικό που θα έχει γυριστεί με αυτό το φορμά, ώστε να το απολαμβάνεις.

Σου γνωρίζω ότι, εάν χρησιμοποιείς, ή χρησιμοποιήσεις Netflix, η προβολή UHD με Dolby Vision απαιτεί γραμμή internet περίπου 20 mbps και άνω, δεδομένου ότι χρειάζεται 15, 56 κατ' ελάχιστο. Ε..να μην έχεις και ένα περιθώριο για χρήση του δικτύου από άλλες συσκευές ταυτόχρονα;

VDSL 50άρα. Ιδανικά!
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
20
Reaction score
8
Σε αργόσυρτες τηλεοπτικές σειρές έρχεται αβίαστα ο ύπνος.Αρκετές από αυτές τυγχάνουν ν'ανήκουν στο...Netflix.:laugh:

Αν ω μη γένοιτο ένα πάνελ χαλάσει μετά τη λήξη πενταετούς εγγύησης δεν δίνεις υπέρογκα ποσά για επιδιόρθωση - αντικατάσταση, αλλά μαζεύεις ν'αποκτήσεις άλλη οθόνη - με...πενταετή τουλάχιστον εγγύηση - παραδίνοντας την παλιά στην ανακύκλωση...8-)

Χαχαχα, αυτό δεν το γνωρίζω ακόμη, μιας και δεν έχω Netflix.. Αλλά λίαν συντόμως θα έχω άποψη επ' αυτού :p

Συμφωνώ σε αυτό που λες, απλώς μάλλον εγώ, επειδή η τηλεόραση που μας κάηκε τώρα, την είχαμε για πάνω από 10 χρόνια.. έχω λίγο μείνει στην νοοτροπία του παίρνω κάτι, και το έχω για 20 χρόνια :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Χαχαχα, αυτό δεν το γνωρίζω ακόμη, μιας και δεν έχω Netflix.. Αλλά λίαν συντόμως θα έχω άποψη επ' αυτού :p

Συμφωνώ σε αυτό που λες, απλώς μάλλον εγώ, επειδή η τηλεόραση που μας κάηκε τώρα, την είχαμε για πάνω από 10 χρόνια.. έχω λίγο μείνει στην νοοτροπία του παίρνω κάτι, και το έχω για 20 χρόνια :D
Το πρόβλημα είναι ότι οι ίδιοι οι κατασκευαστές οθονών...δεν έχουν μείνει στην εν λόγω νοοτροπία.Τα προϊόντα γενικώς περνάνε με την πάροδο των εποχών σε μια πιο αναλώσιμη και διαρκώς ανανεώσιμη φιλοσοφία.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
8
..ότι σου έγραψα, και ότι θα σου πω για τις tv, είναι προσωπικές μου απόψεις. Θέλω να είναι σαφές αυτό. Αυτό βέβαια δεν ισχύει για τα δύο forma.
Προς Θεού, δεν είπα ότι σπονσοράρεται η μία εταιρεία έναντι άλλων εταιρειών, απλώς το έγραψα σαν μία άποψη που είχα σχηματίσει όλο αυτόν τον καιρό. Εννοείται ο καθένας λέει τις απόψεις και από κει και πέρα ο καθένας πράττει ελεύθερα :)

Πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή, σ' αυτές τις ίντσες oled, η LG C8 & SONY KD - 65 AF8 είναι περίπου ισάξιες. Ίσως μια μικρή υπεροχή της Sony λόγω επεργαστή. Κάτι που πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου, είναι ότι η μεν Sony χρησιμοποιεί Android, η δε LG το δικό της.
Θα τις κοιτάξω και τις δύο. Βέβαια, χθες εντελώς τυχαία σε μία κουβέντα που είχα με ένα φίλο ηλεκτρονικό, μου είπε πάρε LG και όταν το ρώτησα για Sony, μου λέει, εκεί πάμε αλλού.
Το ότι η Sony χρησιμοποιεί Android είναι καλό αυτό ε? Γιατί, αν θυμάμαι καλά, κάπου είχα διαβάσει ότι ή της Sony ή της LG το λογισμικό κόλλαγε λίγο.

Όσο για το burn in, δε θα πρέπει να σ' απασχολεί ιδιαίτερα, αν δεν την αφήνεις να παίζει από το πρωί μέχρι το βράδι. Ας μη μας γίνει εμμονή. Στατιστικά, απ' ότι διαβάζω, δεν είναι πολλές αυτές που παρουσίασαν αυτό το πρόβλημα.
Όχι όχι, μιλάμε για πολύ νορμάλ χρήση. Έχεις δίκιο σε αυτό, εγώ μάλλον θα πρέπει να το αποβάλλω αυτό το σενάριο από το μυαλό μου.

Εάν μου βγάλει βλάβη στο panel μετά την 5ετία, γνωρίζω πολύ καλά ότι θα πρέπει να βρω ένα κέντρο ανακύκλωσης! Αλλά..5 χρόνια δεν είναι πολλά; Ή μπορεί και όχι επειδή δεν ξέρουμε τη συμπεριφορά των panel oled σε βάθος χρόνου; Μακάρι να το ήξερα. Αλλά δες το..μισογεμάτο ποτήρι, όχι το μισοάδειο.
Ξέρω γω?! Τι να πω! Σίγουρα η δική μου εμπειρία δεν πιάνεται, μιας και είχα τηλεόραση για 15 χρόνια :p [ok, το παραδέχομαι μία φορά επισκευασμένη χαχα].
Πάντα πρέπει να το βλέπουμε μισογεμάτο! Αλλιώς δεν προχωράς γενικά στη ζωή θεωρώ.

Εν κατακλείδι, εν μπορείς, στο ξαναλέω, η λειτουργία Dolby βελτιώνει πολύ την εικόνα, συγκρινόμενη το UHD. Εάν αυτό ειναι εφικτό τελικα, έστω και αν χρειαστεί να περιμένεις λίγο, προτίμησε tv που να το έχει, εφ' όσον βέβαια εξασφαλίσεις ότι τώρα, ή στο εγγύς μέλλον, θα έχεις υλικό που θα έχει γυριστεί με αυτό το φορμά, ώστε να το απολαμβάνεις.
Όχι νομίζω πως το Dolby Vision θα είναι ένα από τα κύρια κριτήρια στο επιλογή τηλεόρασης.

Σου γνωρίζω ότι, εάν χρησιμοποιείς, ή χρησιμοποιήσεις Netflix, η προβολή UHD με Dolby Vision απαιτεί γραμμή internet περίπου 20 mbps και άνω, δεδομένου ότι χρειάζεται 15, 56 κατ' ελάχιστο. Ε..να μην έχεις και ένα περιθώριο για χρήση του δικτύου από άλλες συσκευές ταυτόχρονα;

VDSL 50άρα. Ιδανικά!
Επειδή εδώ που μένω μας έχει ξεχάσει ο Θεούλης [ΟΤΕ], η VDSL, καλώς εχόντων των πραγμάτων θα έρθει όπως με ενημέρωσαν μέσα στον επόμενο μήνα. Εννοείται πως χαλβαδιώζω την 50άρα [ή όλα ή τίποτα :laugh:]
Και μάλιστα σκέφτομαι την καινούρια τηλεόραση να την συνδέσω ενσύρματα με το WiFi [έστω και αν έχει ασύρματη λειτουργία] με της Devolo το Magic 2 [μόλις βάλω την VDSL, η επόμενη αγορά θα είναι το Powerline της εν λόγω εταιρείας :spiteful:].

Και πάλι να σε ευχαριστήσω για την κατατοπιστικότατη και λεπτομερέστατη απάντηση!
[DOUBLEPOST=1549037085][/DOUBLEPOST]
Το πρόβλημα είναι ότι οι ίδιοι οι κατασκευαστές οθονών...δεν έχουν μείνει στην εν λόγω νοοτροπία.Τα προϊόντα γενικώς περνάνε με την πάροδο των εποχών σε μια πιο αναλώσιμη και διαρκώς ανανεώσιμη φιλοσοφία.
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες. Πιο παλιά είχα μια τέτοια συζήτηση με ένα φίλο μου που ασχολείται με οικιακές ηλεκτρικές συσκευές και μου έλεγε πόσο εύκολα πλέον χαλάνε τα προϊόντα στις μέρες μας.
Έχει και αυτό την λογική του, από την πλευρά του κατασκευαστή βέβαια.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες. Πιο παλιά είχα μια τέτοια συζήτηση με ένα φίλο μου που ασχολείται με οικιακές ηλεκτρικές συσκευές και μου έλεγε πόσο εύκολα πλέον χαλάνε τα προϊόντα στις μέρες μας.
Έχει και αυτό την λογική του, από την πλευρά του κατασκευαστή βέβαια.
Γιατί προσφέρουν πολύ περισσότερα με λιγότερα χρήματα.
Μπορείς να έχεις 2 απο τα 3, όπως λένε. ;)
 

A

AKARL

Guest
Σε αργόσυρτες τηλεοπτικές σειρές έρχεται αβίαστα ο ύπνος.Αρκετές από αυτές τυγχάνουν ν'ανήκουν στο...Netflix.:laugh:
Υπάρχουν, όμως, και ορισμένα σπάνια διαμαντάκια όπως το The Good Place. It's forking hillarious Mr. B.... :roflmao::roflmao::roflmao:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top