Αγορά "all-around" Ενεργών Ηχείων

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
ανακεφαλαιωνω,λιγο γιατι ... ειδικος και αρμοδιος ειναι μονο ενας επαγγελματιας σε τετοια θεματα, απο εκει και περα:
-αλλαξε χομπι
-ηχομπαρα
μετα μπερδευει λιγο το πραμα.. φροντιδα χωρου απαραιτητη και μετρημενη παντα και προχωραμε σε :
-ενεργα
-ενεργα με υπογουφερζ και ισοσταθμιση
-πολυκαναλο ενεργο και επεξεργαστη
περιπτωση:
δικαναλο και αυτο με υπογουφερ ειδαλως υπευθυνη δηλωση οτι το ακουσμα ειναι οπου φυσα ο ανεμος ?
η περιπτωση παντουφλας ειναι ελαφρυντικο (οχι δικαιολογια) αλλα να διευκρινιζεται απο την αρχη.
ξεχναω κατι ?
 
Last edited:

Μηνύματα
41
Reaction score
42
Ευχαριστώ παιδια όλους για τις απαντήσεις. Και ευτυχώς που άνοιξα και αυτό το thread γιατί μαλλον θα πετούσα λεφτά.

Έχω βάλει κάτω το σχεδιάγραμμα του σπιτιου, μιας και δεν είμαι εκει για να δω τι μπορώ να κάνω. Βλέπως μήπως μπορεί να γίνει κάπως αλλαγή στη διαρρύθμιση, ώστε να πάει το γραφείο πίσω από το καναπε, με αποτελεσμα και να ερθει αρκετά μπροστά από τον τοίχο ο καναπες και η ευθεία ακουστικής να είναι η ίδια και στα 2 σημεία π κάθομαι.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να κάνεις εκπτώσεις - συμβιβασμούς.
Είτε αυτό έχει να κάνει στην ποιότητα, είτε σε εμφάνιση ή σε χωροταξία κλπ.

Θα πρέπει να καθορίσεις την μια (αντε δύο) σταθερές σου και να δουλέψεις πάνω στις μεταβλητές.

'Ορισε τι δεν μπορεί να γίνει ή με τι είσαι οκ αν δεν γίνει και παίξε με τα άλλα.

Σταθερές μπορεί να είναι:
- Το budget
- H εμφάνιση
- Η ποιότητα
- Η διαρρύθμιση

Διάλεξε κάτι ως σταθερά και τα άλλα θα έρθουν από μόνα τους γιατί σε αυτά έχεις χώρο επιλογής.
Κάπως έτσι... δυστυχώς σε μικρούς χώρους όπου ζούμε και υπάρχουν και άλλα έπιπλα και με περιορισμένο budget (αλλά και να μη ήταν περιορισμένο) πρέπει να γίνουν συμβιβασμοί...
Θα γίνουν στην χωροταξία και άνεση; θα γίνουν στον ήχο; εσύ θα διαλέξεις.
Επειδή πίστεψε με κατανοώ τα προβλήματα (είμαι σε λίγο μικρότερο χώρο με γραφείο, κρεβάτι... σα φοιτητικό δωμάτιο) και αν και εγώ πρότεινα 2 subs... αλλά και επειδή δήλωσες πως η μουσική που ακούς δεν είναι μπασοκρατούμενη... ένας συμβιβασμός θα μπορούσε να είναι και η μη χρήση sub. Τουλάχιστον δε θα "ξυπνήσεις" τα προβλήματα του χώρου.
Π.χ. τα 2 KRK 10'' που σου προτάθηκαν στην αρχή... θα μείνει και χρήμα για streamer ή dac ... και με αρχικό πλάνο να μη βάλεις sub. Μια υποτυπώδη ισοστάθμιση θα την κάνεις από τις "πλάτες" των KRK με το dsp που έχουν και θα ακούσεις τις μουσικές σου χωρίς πολλά πολλά. Αν αργότερα σε δεύτερο χρόνο αποφασίσεις πως χρειάζεσαι sub... πάντα μπορείς να προσθέσεις όσα χωράει το δωμάτιο.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
42
Κάπως έτσι... δυστυχώς σε μικρούς χώρους όπου ζούμε και υπάρχουν και άλλα έπιπλα και με περιορισμένο budget (αλλά και να μη ήταν περιορισμένο) πρέπει να γίνουν συμβιβασμοί...
Θα γίνουν στην χωροταξία και άνεση; θα γίνουν στον ήχο; εσύ θα διαλέξεις.
Επειδή πίστεψε με κατανοώ τα προβλήματα (είμαι σε λίγο μικρότερο χώρο με γραφείο, κρεβάτι... σα φοιτητικό δωμάτιο) και αν και εγώ πρότεινα 2 subs... αλλά και επειδή δήλωσες πως η μουσική που ακούς δεν είναι μπασοκρατούμενη... ένας συμβιβασμός θα μπορούσε να είναι και η μη χρήση sub. Τουλάχιστον δε θα "ξυπνήσεις" τα προβλήματα του χώρου.
Π.χ. τα 2 KRK 10'' που σου προτάθηκαν στην αρχή... θα μείνει και χρήμα για streamer ή dac ... και με αρχικό πλάνο να μη βάλεις sub. Μια υποτυπώδη ισοστάθμιση θα την κάνεις από τις "πλάτες" των KRK με το dsp που έχουν και θα ακούσεις τις μουσικές σου χωρίς πολλά πολλά. Αν αργότερα σε δεύτερο χρόνο αποφασίσεις πως χρειάζεσαι sub... πάντα μπορείς να προσθέσεις όσα χωράει το δωμάτιο.
Κάπως έτσι το σκέφτομαι, να ξεκινήσω με τα ηχεία και βλέποντας για τα subs. Είναι και το θέμα αξιοποίησης τους, μιας και τις ωρες που ακουω κατά βαση (βραδυ) δεν μπορώ να "ενοχλω". Ίσως αν καταφέρω και τα φέρω και πιο (2-2.5μ) παω και σε καποιο 8".

Σχετικά με τη μουσική, με τη μηδαμινή μου εμπειρία και απ αυτά που εχω ακουσει σε εκθέσεις, αυτό που με συγκινεί απο ενα hifi είναι η καθαρότητα των φωνητικών και να ακουω το πιανο ή το σαξοφωνο-τρομπετα και να πω "ουαου".

Τέλος, όσο αφορά το streamer/dac , ωραιο της cambridge δεν λεω αλλα δεν ξερω αν αξιζει τα 850 €.

Mήπως παω σε λυση ένος TOPPING D10s DAC+Mi Box και κανω τη δουλεια μου φθηνα, χωρίς να ξέρω βέβαια πόσο ποιοτικά.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
42
Επαναφέρω λίγο το θέμα μιας και συνεχίζω την αναζήτηση για το στήσιμο του σετ μου.

Έχει κανείς άποψη για το συγκεκριμένο στριμερ; Εϊναι πιο οικονομικό από το cambridge, hires, με tidal/spotify και οπτική για TV και το δίνει και το whathifi 5 αστεράκια, αν αυτό λέει κάτι.

 

Μηνύματα
41
Reaction score
42
Καλησπέρα,

Επαναφέρω το θέμa μου ενώ παράλληλα θα το βγάλω και οφ τοπικ.

Τελικά από εκει που είχα στα σχαρια τα kali IN8 με το streamer της cambridge ενας φιλος σχεδον μου χάρισε το σύστημα 5.1 (μαζί με τις βάσεις του και τα καβλώδια του) που είχε και δεν το ήθελε άλλο στο σαλόνι του.

Αποτελείται:

2 Τannoy Mercury MX-4 floorstanding
2 Tannoy Mercury MX-1
1 Tannoy Mercury MX-C Center
Tannoy Mercury M SUB 10

Οπότε πλέον ψάχνω ένα πολυκάναλο ενισχυτη που παράλληλα θα έχει και streaming δυνατότητες. Επειδή δεν το είχα ψάξει ποτέ το θέμα δεν έχω και άποψη. Απλά τώρα θέλω να κάνω άμεσα την αγορά μην κάθονται άπραγα μιας και έχουν πάρει θέση στο σαλόνι
Αυτό που έχω δει ως μια οικονομική λύση που έχει ΗΕΟS και hdmi arc για τη τηλεόραση είναι ο marantz ΝR1510.


Έχεις κανείς άποψη αν μπορεί να τα σπρώξει επαρκώς ή έχει να προτείνει κάτι άλλο;

Ευχαριστώ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top