Αγορά BR από το Amazon.com???

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Βλέπω οτι αρκετοί κάνετε αγορές από το Αμερικάνικο Amazon.

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Με το τελωνείο τί παίζει??? Θυμάμαι όταν έκανα παραγγελίες από Αγγλία τα DVD τα ανοίγαν standard και τελικά δε συνέφερε η παραγγελία από Αμερική. Εδώ τί παίζει τα ανοίγουν? και τί delivery επιλέγω? Ταχυδρομείο ή courier???

2. Τα blu-ray αν δε κάνω λάθος έχουν regions. Βλέπω ομως αρκετά γράφουν All Regions. Τί παίζει τα καταργήσαν κιόλας? Βασικά θέλω να πάρω το Planet Earth και το Fountain και τα 2 λένε all regions, είμαι ok με Ευρωπαϊκό PS3???
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Ο φίλος Johnny20 μου έχει στείλει αυτό το χρησιμότατο link:
http://bluray.lindsite.dk/

Aπό το amazon τώρα μέχρι 90 δολλάρια σύνολο παραγγελίας δεν θα στο πειράξει κανείς...
Θα βάζεις μέχρι 3 κομμάτια ,το πολύ ( με μικρό ρίσκο) 4....
Η αποστολή συμφέρει χρονικά με expedited αλλά οικονομικά η standard...
Express με τίποτα !!!!! Θα στο μπλοκάρει το τελωνείο..
 


Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Γιώργο, όποτε έχω πάρει βιβλία από amazon.com δεν έχουν περάσει τελωνείο (αποστολή Αθήνα εννοώ). Για DVD/CD γενικώς, αν δεν είναι κανα πακέτο κουμούτσα, έχεις ελάχιστες πιθανότητες να περάσει τελωνείο. Γενικά για αποστολές από USA, το καλύτερο είναι αποστολή με USPS (US Postal Service) όπου έρχεται (αργούτσικα) μέσω ΕΛΤΑ. Βέβαια τίποτα δεν είναι 100% όπως καταλαβαίνεις.
Ξέχνα FedEx, UPS κλπ, γιατί έχουν δικούς τους εκτελωνιστές και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα περάσει τελωνείο το πακέτο. Αυτό είναι 100% :-D
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Ξέχνα FedEx, UPS κλπ, γιατί έχουν δικούς τους εκτελωνιστές και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ θα περάσει τελωνείο το πακέτο. Αυτό είναι 100% :-D
ΜΑΚΡΥΑ!!!!!!!

Το κάνουν επίτηδες για να εισπράξουν τα 40-60 Ευρώ για custom's handling... Ο εκτελωνισμός είναι έξτρα...
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Αγορά BR από το Amazon.com???

Ρε παιδιά για το play.com γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες?...........πήρα το Fantastic 4(blu-ray) το οποίο πλήρωσα και 28Ε :mad_2: και μου ήρθε με σπασμένο το κουτάκι :-( ........ευτυχώς ο δίσκος είναι μια χαρά........................ξέρετε αν στέλνουν άλλο δωρεάν όπως κάνει το amazon.com?
 


Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Αγορά BR από το Amazon.com???

Πές τους ότι δεν το παρέλαβες...θα σου στείλουν άλλο...
Όχι....................θα τους πω να μου πιστώσουν την κάρτα και έτσι θα πάρω το Alien vs Predator................και θα μου μείνει και το Fantastic 4.......:happy_6:
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Αγορά BR από το Amazon.com???

Όχι....................θα τους πω να μου πιστώσουν την κάρτα και έτσι θα πάρω το Alien vs Predator................και θα μου μείνει και το Fantastic 4.......:happy_6:
Πάντως πρόσεχε γιατί κλέβουν κιόλας. Όχι οι του play, στην Ελλάδα. Ο ταχυδρόμος μου τα παράταγε όπως να 'ναι (δεν χωράνε στο γραμματοκιβώτιο) και μου έχουν πάρει έτσι 2 παραγγελίες.
Οι λύσεις είναι είτε να βάλεις διεύθυνση που να είναι κάποιος εκεί να το παραλάβει, είτε να ζητήσεις στο ταχυδρομείο να σου αφήνουν ειδοποίηση για δέμα και να το παραλαμβάνεις από το ταχυδρομείο ο ίδιος. Αυτό έπρεπε να κάνουν ούτως ή άλλως, ακούς εκεί να τα παρατάνε χύμα :mad_3:
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αγορά BR από το Amazon.com???

Πάντως πρόσεχε γιατί κλέβουν κιόλας. Όχι οι του play, στην Ελλάδα. Ο ταχυδρόμος μου τα παράταγε όπως να 'ναι (δεν χωράνε στο γραμματοκιβώτιο) και μου έχουν πάρει έτσι 2 παραγγελίες.
Οι λύσεις είναι είτε να βάλεις διεύθυνση που να είναι κάποιος εκεί να το παραλάβει, είτε να ζητήσεις στο ταχυδρομείο να σου αφήνουν ειδοποίηση για δέμα και να το παραλαμβάνεις από το ταχυδρομείο ο ίδιος. Αυτό έπρεπε να κάνουν ούτως ή άλλως, ακούς εκεί να τα παρατάνε χύμα :mad_3:
thanks...........εμένα ο ταχυδρόμος που μου τα φέρνει τυγχάνει να είναι και γνωστός της οικογένειας και έτσι υπάρχει εμπιστοσύνη...........:happy_6:
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Re: Απάντηση: Re: Αγορά BR από το Amazon.com???

Όχι....................θα τους πω να μου πιστώσουν την κάρτα και έτσι θα πάρω το Alien vs Predator................και θα μου μείνει και το Fantastic 4.......:happy_6:
χχμμμμμ..δύσκολο αυτό..
Δοκίμασε όμως..
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Αγορά BR από το Amazon.com???

Ρε παιδιά για το play.com γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες?...........πήρα το Fantastic 4(blu-ray) το οποίο πλήρωσα και 28Ε :mad_2: και μου ήρθε ......
Ηταν αυτο που περιμενες? Γιατι εγω ακομα περιμενω:mad_2:

Αρχικό μήνυμα απο marvin
Πάντως πρόσεχε γιατί κλέβουν κιόλας. Όχι οι του play, στην Ελλάδα. Ο ταχυδρόμος μου τα παράταγε όπως να 'ναι (δεν χωράνε στο γραμματοκιβώτιο) και μου έχουν πάρει έτσι 2 παραγγελίες.
Οι λύσεις είναι είτε να βάλεις διεύθυνση που να είναι κάποιος εκεί να το παραλάβει, είτε να ζητήσεις στο ταχυδρομείο να σου αφήνουν ειδοποίηση για δέμα και να το παραλαμβάνεις από το ταχυδρομείο ο ίδιος. Αυτό έπρεπε να κάνουν ούτως ή άλλως, ακούς εκεί να τα παρατάνε χύμα :mad_3:
Τι ειναι αυτα τα πραγματα μωρεεεεε:mad_2: Λες να μου ηρθε και να το γραπωσε κανενας? Και εχω βαλει την διευθυνση του μαγαζιου γ@μωτο.
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Θα ήταν φρόνιμο να μην περνάμε το μήνυμα ότι το στο Play.com είναι κουτόφραγκοι σε αντίθεση με μας τους πονηρούς.

Εδώ και μερικούς μήνες, το Play.com έχει αλλάξει την πολιτική του σε σχέση με την Ελλάδα (περιορισμένα είδη, όριο παραγγελίας, λίρες αντί για ευρώ, κλπ), και ειλικρινά δεν θα απορήσω διόλου εάν μας μπανάρει εντελώς. Σε αυτήν την περίπτωση θα χάσουμε μία από τις καλύτερες πηγές μας.

Έχω δει αγγελία όπου πουλάει κάποιος σφραγισμένα DVDs από το Play.com, επειδή και καλά του ήρθαν διπλά.

Και μετά απορούμε για τη φήμη μας...
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Θα ήταν φρόνιμο να μην περνάμε το μήνυμα ότι το στο Play.com είναι κουτόφραγκοι σε αντίθεση με μας τους πονηρούς.

Εδώ και μερικούς μήνες, το Play.com έχει αλλάξει την πολιτική του σε σχέση με την Ελλάδα (περιορισμένα είδη, όριο παραγγελίας, λίρες αντί για ευρώ, κλπ), και ειλικρινά δεν θα απορήσω διόλου εάν μας μπανάρει εντελώς. Σε αυτήν την περίπτωση θα χάσουμε μία από τις καλύτερες πηγές μας.

Έχω δει αγγελία όπου πουλάει κάποιος σφραγισμένα DVDs από το Play.com, επειδή και καλά του ήρθαν διπλά.

Και μετά απορούμε για τη φήμη μας...
Έχει όμως ένα προβληματάκι..Αν σου έρθουν σπασμένα (σπάνιο) μπορεί να στο αντικαταστήσουν..
Γι άυτό και σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλό να δηλώσεις απώλεια..
Και μετά να επιστρέψεις το σπασμένο...
Όσο για τις κλοπές/απώλειες έχει συμβεί προσωπικά σε εμένα 2 φορές..
Οι άνθρωποι όμως ήταν εξυπηρετικότατοι και μου απέστειλαν άλλα...
Δεν παρέλαβα ποτέ τις πρώτες παραγγελίες...
Σπασμένο κουτί είχε έρθει μια φορά με dvd case χωρίς σελοφάν και γρατζουνιές στον δίσκο..
Το ανέφερα χωρίς να ζητήσω αποζημίωση ή αντικατάσταση και απλά ζήτησαν συγγνώμη..
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Γιώργο, δεν χρειάζεται να απολογείσαι... Δεν αναφερόμουν σε σένα προσωπικά...

Αν μη τι άλλο, εσύ είσαι gold member του Amazon :)

Φυσικά και υπάρχουν "πονηροί" ταχυδρόμοι ή ένοικοι πολυκατοικίας. Η ουσία, όμως, δεν αλλάζει. Είμαστε σε μαύρη λίστα και αυτό δεν οφείλεται στο σύστημα του play.com αλλά στην πρακτική μας. Μια πρακτική που σίγουρα δεν μας τιμάει.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Γιώργο, δεν χρειάζεται να απολογείσαι... Δεν αναφερόμουν σε σένα προσωπικά...

Αν μη τι άλλο, εσύ είσαι gold member του Amazon :)

Φυσικά και υπάρχουν "πονηροί" ταχυδρόμοι ή ένοικοι πολυκατοικίας. Η ουσία, όμως, δεν αλλάζει. Είμαστε σε μαύρη λίστα και αυτό δεν οφείλεται στο σύστημα του play.com αλλά στην πρακτική μας. Μια πρακτική που σίγουρα δεν μας τιμάει.
Ευχαριστώ Νίκο για την διευκρίνηση..
Αλλά από την στιγμή που πρότεινα κάτι μέσα στις σελίδες του site έχω κάποια ευθύνη..
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Μου έχει έρθει λίγο σπασμένο κουτάκι από το Play. Τους το είπα, μου απάντησαν ότι δεν έχουν κενά κουτιά και μου αντιπρότειναν να μου επιστρέψουν 1.5€ στην κάρτα για να πάω να αγοράσω μόνος μου. Μιας και η ζημιά ήταν μικρή και το κουτί δεν ήταν σαν τα στάνταρ, το άφησα έτσι. Πάντως προσφέρθηκαν αμέσως.
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Καλά εγω πριν καιρό σε ένα θέμα που είχε ανοιχτεί για το Play που σταματάει να στέλνει στην Ελλάδα είχα πει οτι αρκετές φορές μου έχει "χαθεί" παραγγελία και σε όλους φάνηκε παράλογο :crazy_1::crazy_1::happy_5:
 

Μηνύματα
1.102
Reaction score
0
Εγώ από το play απλά αισθάνομαι σούπερ ενθουσιασμένος γιατί χρόνια τώρα αγοράζω από εκεί κ ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Ο ταχυδρόμος της γειτονιάς μας ξέρει κ πάντα χτυπά το κουδούνι για να μας αφήσει το πακέτο. Αν δεν μας βρει τότε το αφήνει στον γείτονα ! Δυστυχώς μας έχουν πάρει είδηση ως Έλληνες κ ότι λέμε μούφες, ότι χάθηκε το πακέτο κτλ κ μας στέλνουν διπλά τα δισκάκια ενώ δεν είναι έτσι στην πραγματικότητα, οπότε τώρα δεν στέλνουν πακέτα πολλών χρημάτων...
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Ο ταχυδρόμος της γειτονιάς μας ξέρει κ πάντα χτυπά το κουδούνι για να μας αφήσει το πακέτο. Αν δεν μας βρει τότε το αφήνει στον γείτονα !
Ο δικός μου για να καταλάβεις επειδή η είσοδος έχει 10 σκαλιά και βαριέται να τα κατέβει κάθε πρωί για να πάει τα γράμματα στο γραμματοκιβώτιο, κορνάρει με το μηχανάκι και κατεβαίνει ο διαχειρηστής και τα παίρνει, αν δε τον βρεί τα παρατάει έξω στο πεζοδρόμιο :shock::shock::happy_5::happy_5::happy_5:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.431
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top